Robu s-a sucit din nou: vrea ca ELBA si AEM sa ilumineze gratis Opera si Rectoratul UPT

Primarul Nicolae Robu le cere, prin presă, companiilor ELBA şi AEM să ilumineze, gratuit, rectoratul Universităţii Politehnica şi Opera Română. Pentru o lucrare care costă aproximativ 50.000 de euro de căciulă, municipalitatea le oferă câte o plăcuță și posibilitatea de a-și face reclamă. În februarie, edilul liberal spunea altceva.

Nicolae Robu le-a solicitat, luni, firmelor care se ocupă de iluminatul stradal, respectiv AEM şi ELBA, să facă un gest nobil. „Solicit celor două companii timişorene care au contract iluminatul public, AEM şi ELBA, să realizeze iluminatul artistic al clădirii rectoratului Universităţii Politehnica si al Operei Române. AEM la rectoratul UPT şi ELBA la Opera Română, ambele în regim de sponsorizare. Fac un apel public acestor companii. Ambele companii fac cinste oraşului nostru. După estimările făcute, ar fi nevoie de aproximativ 50.000 de euro pentru fiecare”, spune primarul Robu.

Culmea este că edilul șef n-a făcut o solicitare oficială către cele două companii, care urmează să afle din presă de doleanțele lui Robu. În cazul în care se va lovi de un refuz, el îi amenință voalat cu… răceala. „Nu i-am anunţat, vor afla din presă. Dacă vor refuza, nu se întâmplă nimic, dar ar rămâne un plus de răceală între noi. E păcat ca noi, timişorenii care ieşim seara la terasă în Piaţa Victoriei, să nu vedem aceste clădiri iluminate artistic”, mai spune edilul şef.

Nicolae Robu le oferă în schimb companiilor câte o plăcuţă şi nu crede că le forţează mâna în vreun fel. „Companiile să facă un gest nobil pentru oraşul nostrul şi să ilumineze două clădiri excepţionale din Piaţa Victoriei. Cred că cele două companii pot să facă acest gest cum au făcut şi alte acte nobile şi pot să facă unul în plus. Îşi vor face şi publicitate în fel acesta”, mai spune liberalul. În luna februarie, același Robu spunea că primăria își permite să suporte cheltuielile pentru iluminatul artistic al Rectoratului UPT.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

gadea a spus: (mai 13th, 2013 at 16:03 )

o noua mostra din ciclul: sa radem cu nicolae robu. radem, dar nu ne dam seama ca radem si de noi. trist, mult prea trist.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

Iulius Town

Social vezi arhiva Social

galaxia-imaginarului-728x90

Economic vezi arhiva Economic

Iulius Town

Iulius Town îşi aşteaptă clienţii cu un program complex de weekend

În acest weekend, primăvara își intră în drepturi la Iulius Town Timișoara. Târg de mărțișoare, ateliere de origami sau Muzeul Figurilor de Ceară sunt doar câteva din surprizele care te așteaptă să le descoperi. Pentru că anotimpul în care natura renaște vine cu pași repezi, evenimentul Team Up & Run te provoacă să îți aduci...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Iulius Town îşi aşteaptă clienţii cu un program complex de weekend

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

De câteva zile, primarul Timişoarei, Nicolae Robu, şi şeful Consiliului Judeţean Timiş, Călin Dobra, se întrec în anunţuri legate de infrastructură şi dezvoltarea acesteia. Ultima veste în această bătălie a informaţiilor a aparţinut, vineri, primarului şi se referă la drumul de legătură spre autostradă.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Concurs. Primarul Timişoarei anunţă drumul de legătură cu A1, după ce liderul CJT a prezentat autostrada spre Belgrad
Politehnica va debuta în sezonul oficial de primăvară cu un meci contra Rapidului. Partida se va disputa duminică, de la ora 11, pe stadionul Dan Păltinișanu. Tot lotul polist este valid. După ce etapa trecută a stat, din cauza retragerii celor de la Daco-Getica, Poli va avea parte de un derby al galeriilor înfrățite și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Frăție în tribune, derby pe teren: Poli – Rapid
Actualul rector al Universităţii Politehnica Timişoara, Viorel Şerban, a primit, joi, 27 februarie, cea mai înaltă distincţie pe care o poate acorda o instituţie de învăţământ superior, titlul de Doctor Honoris Causa, din partea Universităţii Politehnica din București. În cadrul ceremoniei solemne au fost evidenţiate meritele lui Viorel Şerban atât în plan ştiinţific şi al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viorel Şerban a devenit Doctor Honoris Causa al Universităţii Politehnica Bucureşti
Istorii glorioase și zbuciumate, dar un meci în care doar victoria contează. Sâmbătă, 29 februarie, Ripensia UVT întâlnește, în deplasare, UTA Arad. Ripensiștii vin după victoria clară cu Metaloglobus București, victorie ce le dă încredere băieților în privința abordării meciurilor rămase în campionat.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Derbiul numelor mari din Vest, UTA contra Ripensia
Top