Ce-a facut Iancu cu banii contribuabililor? Poate ne spun Ostaficiuc si Ciuhandu

Toată Timişoara plânge. De la un pas până la cucerirea primului titlu de campioană, am ajuns ca, de la toamnă, să jucăm cu Arieşul Turda. Asta, în cazul bun. Că altfel se poate să încingem nişte derby-uri adevărate cu Mama Mia Becicherecu Mic. Acesta e cadoul pe care Marian Iancu l-a făcut Politehnicii şi întregii Timişoare la împlinirea a 90 de ani de la înfiinţarea celui mai iubit club din Banat. Aceasta e realitatea, iar restul sunt poveşti, oricâte ar mai spune individul aterizat din fundul Giuleştiului să-şi facă imagine, poate şi bani, pe malurile Begheiului. Că şi acum minte se vede şi din afacerea cu Benfica. Zilele trecute, se lăuda că a rezolvat reeşalonarea datoriei în contul lui Sepsi. Acum se vede că actul e semnat doar de Iancu, nu şi de reprezentanţii clubului lusitan. Am mai auzit şi păreri că Iancu ar fi un mare conducător şi administrator. O fi, într-o economie de tranziţie în care se învârt şperţuri, facturi fictive, se jonglează cu datoriile la buget, divizări de firme, falimentări de societăţi, omorât un RAFO etc. O fi mare într-un fotbal condus de Mitică Dragomir, de altfel bun prieten al imensului personaj.

Problema e alta însă, mult mai gravă. Şi mă refer la banii publici, banii contribuabililor din Timiş şi Timişoara. Banii amărâţilor de pensionari care stau în ploaie şi frig în ianuarie să-şi achite dările. Atât administraţia judeţeană, cât şi cea municipală au pompat din greu bani în imensul dos al lui Iancu. Fără nici cea mai mică măsură de precauţie. Şi asta, în condiţiile în care ştiau că individul nu plăteşte nicio datorie, nici utilităţi, nici hoteluri, chirii etc. Ştiau şi de faptul că finanţiştii se plâng că n-au avut cu nimeni, niciodată, atâtea probleme cum au avut cu Iancu. De ce şi-ar plăti dările la stat? Scandalul cu divizarea firmei e mai vechi. Se ştia demult că nu este acceptată de normele UEFA. De ce nu s-a intervenit? Toţi cei din administraţie l-au privit cu admiraţie pe Iancu pentru ingineria financiară prin care muta datoriile la buget pe o altă firmă. Viceprimar şi secretar de primărie trudeau din greu să-i cureţe scamele de pe rever, în loc să se intereseze unde merg banii publici.

Adică într-o firmă cu datorii la stat. Acum, şi liderul CJ Timiş, şi viceprimarul Orza vorbesc de conspiraţii, deşi lucrurile sunt clare. O fi un alibi, conştienţi fiind acum de greşeala făcută? De ce alte cluburi care nici măcar nu beneficiază de bani publici pot să-şi achite datoriile la stat, iar Iancu nu poate? Pardon, nu vrea. De ce nu spun cei de la primărie că, în contul banilor daţi lui Iancu, au primit facturi pe tone de ciocolată, paltoane şi costume? Personal, mă număr printre cei care susţin că autorităţile locale, în loc să facă un parc cu un milion de euro, când el costă doar jumăate, pot da bani la Poli. Dar trebuie şi urmărit ce se face cu aceşti bani. S-a spus ani în şir că ei merg la echipele de copii şi juniori. Acolo unde antrenorii nu-şi iau de luni de zile salariile de 1.000 de lei. Chiar nimeni n-a avut curiozitatea să vadă ce a făcut Iancu cu banul contribuabilului? Lucru care era, de fapt, o obligaţie. Aşa cum aceiaşi lideri din administraţie trebuia să-şi dea cu părerea şi când, de exemplul, era vândut un Gigel Bucur, într-un moment când se trăgea la titlu. Iar dacă ei n-au putut, poate ar trebui să verifice aceste probleme alte instituţii ale statului, dacă numai aşa merg treburile.
Iar cel mai important trebuie văzut şi ce se va întâmpla în continuare cu clubul. După vestea proastă cu licenţierea, a mai venit una la fel de proastă: Iancu vrea să rămână. Chiar şi în Liga a IV-a! Pe bani contribuabililor, cine n-ar rămâne? Mai ales că s-a prins că nimeni nu-l controlează ce face cu banii.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

16 comentarii pentru acest articol

ino a spus: (mai 31st, 2011 at 20:42 )

majoritatea primariilor pompeaza bani in fotbal. poli nu e dosul lui iancu, infractorule

Bazooo a spus: (mai 31st, 2011 at 23:25 )

Orza si Ostaficiuc sunt buni de plata. De banii facuti cadou lui Iancu se puteau face apartamente pentru nevoiasi sau in regim ANL (ii doare la basca pe ei de cetatenii orasului). Iancu sa stranga bani de la fani lui Poli care sunt exact cat intra la un meci normal pe stadion: 2-3 mii de oamenii. Si tot astia sa plateasca chiria si ce cheltuieli mai are Giulesteanu cu Orza si Ostaficiuc. Cei din urma ar trebui sa nu mai confunde bugetele locale cu pusculitele lor. Sa se faca un referendum daca chiar sunteti curiosi sa vedeti daca timisorenii cu adevarat vor sa sponsorizeze buzunarului giulesteanului. Pana una alta fanii infocati sa de-a bani inapoi la buget!!! Ca pe noi ceilalti nu ne-a intrebat nimeni niciodata daca vrem sa sponsorizam o echipa cu 2-3 mii de fani pe stadion!!! Cu milioane de euro anual!!!

apel catre scursori a spus: (mai 31st, 2011 at 23:42 )

banii au fost decontati. ca voi sunteti oficiosii psd care daca nu aveti avantaje electorale va pisati pe orice, e alta problema. scursorile put intotdeauna.

STAICU a spus: (iunie 1st, 2011 at 01:31 )

da’ Cojocari ce are de
spus ?????????????????
ca nenorocitu ala o furat banii contribuabililor si i-o dat lu’ iancu ????????????
CURTEA DE CONTURI are obligatia sa faca lumina in acest furt din banii bugetului. DOMNU IONEL STEFAN ESTE UN OM CORECT SI IMPARTIAL. SA FACA LUMINA SI VINOVATII SA INTRE LA PUSCARIE !

doru caranica a spus: (iunie 1st, 2011 at 04:26 )

din cauza unor jeguri ca tine suntem unde suntem. cauta-ti alte subiecte si linge acolo!

Traian a spus: (iunie 1st, 2011 at 08:13 )

Atata timp cat clubul este a unui mafiot, orasul va fi facut de rusine. De unde si observatia ca administratia locala are un mod de a gandi mafiot. Ma mir ca microbistii, Mari sportivi nu realizeaza ca sprijina un mafiot.

didi a spus: (iunie 1st, 2011 at 08:34 )

e mafiot, dar cum era inaintea lui? tebuie gasita o solutie pentru revigorarea echipei, dar din nefericire nu prea avem alternative. banatenii nostri sunt prea zgarciti, asa ca vin si fac echipa italienii, miticii etc.

terente a spus: (iunie 1st, 2011 at 08:39 )

Oare cate procente din banii datzi lui Iancu se intorc la cei care dau banul?

pesdist imputit a spus: (iunie 1st, 2011 at 08:47 )

terente nenorocit

terente a spus: (iunie 1st, 2011 at 09:13 )

Ar trebui sa avem un nou slogan: „Cu Tziganul pana la capat!”. Oameni buni, treziti-va! Am ajuns din cauza lui Inacu sa ne huleasca tota lumea. Chiar nu va e rusine cu el? Va mandriti cu asemenea specimen?

andreea a spus: (iunie 1st, 2011 at 10:21 )

Domnule „ziarist”, nu ti-e rusine sa bagi in fata ca si vinovati ai acestei situatii pe orza si ostaficiuc?!? informeaza corect populatia, acesti bani de care a beneficiat echipa au fost votati in bugete, de catre consiliul local respectiv consiliul judetean, nu de doi oameni! asta e un subiect dureros pentru toata timisoara, nu putem inghiti rahatul pe care-l vinzi tu aici incercand sa-i dai tenta politica.

Uica Nitza a spus: (iunie 1st, 2011 at 10:22 )

@doru caranica
Ba din cauza unor imbecili ca tine suntem unde suntem. Pentru ca voi astia care va credeti „talpa stadionului”, l-ati pupat in c*r pe umflatu’ atatia ani la rand, chiar si cand vindea jucatori/schimba antrenori in ajun de meci de titlu/cupa, chiar si cand blatuia clar cu Dinamo. Ne-a adus palmaresul? O valoare in plus pentru el cand va vinde altor mitici partea lui de club.
Bai oligofrenilor, ati fost orbi si tembeli atatia ani, macar acum treziti-va! Ce-mi tot dati cu conspiratia lu’ peshte!? Cand vine Benfica si zice „astia-mi datoreaza bani” nu mai e vorba de nicio conspiratie. E doar iubitul vostru Iancu, retardatilor.
Iar autorul articolului nu a facut decat sa arate realitatea, desi cam tarziu.

mitu a spus: (iunie 1st, 2011 at 15:22 )

andreea, asa le spui si celor doi cand se baga in fata? nu cred…

mitu de la mita? a spus: (iunie 1st, 2011 at 17:08 )

in care fata prostule mitu!?

mita a spus: (iunie 1st, 2011 at 17:10 )

in fata imbecilei care te-a fatat! acolo

STAICU a spus: (iunie 1st, 2011 at 19:10 )

kkmash pi fotbalu vost !
ca numa di furtishaguri va tzinitz 1
mey DORU CARANICA, sa tzo trag la ochiu maro. bulanjiule.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților

Guvernul și-a asumat marţi, în faţa plenului reunit al Senatului şi Camerei Deputaţilor, răspunderea pe reforma pensiilor magistraților. Premierul Ilie Bolojan a afirmat că proiectul este un act de echitate socială pentru românii care muncesc. Ilie Bolojan a declarat, la angajarea răspunderii Guvernului pe pensiile magistraţilor, că nicăieri nu există pensionări în aceste sisteme, la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul

A noua partidă din actualul sezon pentru prim-divizionara de baschet a orașului a însemnat a patra victorie, una categoreică, e adevărat, în fața unui adversar modest, dar venită la capătul unui meci în care fiecare jucător de la amfitrioni înscris pe foaia de arbitraj și-a adus contribuția. A fost 106-84 pentru elevii lui Dragan Petricevic,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Oferte de iarnă de la Horticultura. Verdele este mereu în sezon/Foto

La Serele Horticultura plantele sunt crescute pentru spații care prind viață, iar verdele este mereu în sezon. Aici, plantele sunt crescute cu grijă și pregătite să transforme orice interior într-un spațiu mai primitor și mai aproape de natură. Colecția Horticultura de plante include: Aloe vera Aspidistra Chlorophytum Cyperus Euonymus Ferigă Ficus Lavandă Palmier Trachycarpus Sansevieria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oferte de iarnă de la Horticultura. Verdele este mereu în sezon/Foto
Black Friday la Iulius Town Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Una dintre cele mai puternice companii multinaționale cu activitate în domeniul automotive din Timișoara, prezentă aici cu o unitate de producție și cercetare, va concedia peste două sute de persoane ca parte a unui proces realizat la nivel global de companie. Vizate sunt toate sectoarele de activitate ale companiei. Societatea Aumovio, desprinsă de curând din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

La Serele Horticultura plantele sunt crescute pentru spații care prind viață, iar verdele este mereu în sezon. Aici, plantele sunt crescute cu grijă și pregătite să transforme orice interior într-un spațiu mai primitor și mai aproape de natură. Colecția Horticultura de plante include: Aloe vera Aspidistra Chlorophytum Cyperus Euonymus Ferigă Ficus Lavandă Palmier Trachycarpus Sansevieria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oferte de iarnă de la Horticultura. Verdele este mereu în sezon/Foto
Iubitorii de colinde sunt invitați duminica aceasta (7 decembrie), de la ora 14:00, departe de aglomerația din Timișoara, la cea de-a treia ediție a „Concertului de Crăciun” din Charlottenburg, singurul sat rotund din România. Concertul va avea loc în Biserica Romano-Catolică din localitate, într-o atmosferă inedită de sărbătoare. Publicul va putea urmări un program muzical...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Recomandare de weekend – Visit Timiș: Concertul de Crăciun din Charlottenburg
Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat joi contractul prin care municipalitatea va beneficia de finanțare europeană pentru regenerarea urbană a Pieței Mocioni (Küttel). Revitalizarea cartierului istoric Iosefin va fi susținută prin Programul Regional Vest 2021 – 2027 cu peste 9,1 milioane de euro, iar de la bugetul local cu peste 5,6 milioane de euro....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara primește nouă milioane de euro, fonduri europene, pentru reabilitarea zonei Piața Mocioni
A noua partidă din actualul sezon pentru prim-divizionara de baschet a orașului a însemnat a patra victorie, una categoreică, e adevărat, în fața unui adversar modest, dar venită la capătul unui meci în care fiecare jucător de la amfitrioni înscris pe foaia de arbitraj și-a adus contribuția. A fost 106-84 pentru elevii lui Dragan Petricevic,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul
RETIM Ecologic Service S.A. informează publicul și autoritățile că procedura de predare a activității de tratare a levigatului de la Depozitul de Deșeuri Nepericuloase (DDN) Ghizela, organizată astăzi la solicitarea operatorului, nu a putut fi finalizată din cauza refuzului Consiliului Județean (CJ) Timiș de a primi instalațiile în condițiile legale în care acestea trebuie predate:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul RETIM acuză: CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului
De sâmbătă, 6 decembrie, la Muzeul Satului Bănățean se deschide „Lights of the Village”, numele sub care vor fi reunite activitățile dedicate lunii decembrie, în organizarea Consiliului Județean Timiș. Acolo va funcționa singurul patinoar gratuit din Timișoara, anunță organizatorii. Sâmbătă, 6 decembrie, la ora 16, Consiliul Județean Timiș dă startul activităților de iarnă la Muzeul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Lights of the Village”, târgul de iarnă de la Muzeul Satului Bănățean se deschide sâmbătă
Dominic Fritz, primarul Timișoarei, spune că nu intră în ”capcana diplomelor”, întrebat fiind dacă își va face publice diplomele de studiu. Cine vrea, poate să analizeze dosarul său profesional de la primărie, spune el. Ideea diplomelor a revenit în prim plan după cazul Moșteanu, ministrul USR de la Apărare care nu a fost deloc la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz spune că nu pică în capcana diplomelor. Ideea, reluată după demisia lui Moșteanu
Timișoara va avea funcțională, din această toamnă, o nouă creșă. Aceasta a fost finalizată pe strada Învățătorului, la numărul 2, în prezența ministrului Dezvoltării, Attila Cseke. Ridicarea creșei s-a făcut cu fonduri din PNRR, în cadrul programului național ”Sfânta Ana”. Noua unitate va oferi locuri pentru mai mult de 70 de copii, mai precis șapte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Creșa de pe strada Învățătorului a fost finalizată, la trei ani de la debutul proiectului
Nicio hoție nu rămâne nepedepsită. Un tânăr de doar 19 ani va învăța pe propria piele ce înseamnă în primul rând, un arest de 30 de zile. Și apoi mai urmează… La data de 3 decembrie 2025, polițiștii Secției 2 Poliție Urbană Timișoara au reținut pentru 24 de ore un tânăr de 19 ani, bănuit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Furt cu premeditare! Și-a făcut „rost” de o cartelă specială pentru a ajunge la birouri, după bani, iar acum este după… gratii
Top
deBanat.ro - spune realitatea!
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.