„Robu taie panglica” peste tot!

La început de februarie, de.Banat vă propune o nouă rubrică. Având în vedere amploarea tot mai mare pe care a luat-o rețeaua de socializare Facebook (s-a ajuns până acolo încât să se spună că, dacă n-ai FB, nici nu exiști), o să vă prezentam, periodic, cele mai interesante știri, bârfe sau alte discuții care apar pe respectiva rețea.

Nu puteam începe o astfel de rubrică fără cel mai cunoscut „facebookist” al Timișoarei, primarul Nicolae Robu. Se știe că, și în PNL Timiș, organizație pe care o conduce, numărul de prieteni de pe Facebook este un important criteriu pentru promovare în diferite funcții. De altfel, Robu are nu mai puțin de trei pagini pe Facebook.

La acestea s-a adăugat de curând una cu numele „Robu taie panglica”, cu referire directă la numeroasele panglici tăiate de primar la proiectele demarate de predecesorul său, Gheorghe Ciuhandu. Pagina a adunat până acum 33 de prieteni și 200 de aprecieri. Interesant, printre prieteni se numără chiar și Nicolae Robu.

Pagina abundă de ironii, înfățișându-l pe primar tăind panglica la Marea Adunare de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, la Columna lui Traian de la Roma, la Olimpiada de vară de la Londra, la cabaretul Moulin Rouge din Paris, lansări de nave spațiale, serialul Dallas etc. Robu n-a părut foarte supărat de această inițiativă, trimițând un comentariu încă de la început. „V-a scăpat un lucru, oameni buni: să marcați apariția acestei pagini prin organizarea unei ceremonii de tăiere de panglică la care, evident, dată fiind experiența mea în așa ceva, să mă invitați ca principal mânuitor al foarfecii”, a postat primarul.

Duminică, el a revenit cu o nouă postare, pe propria pagină de Facebook. O postare care s-a dorit ironico-șugubeață. „Uff, oameni buni, e jale: am ratat să tai panglica la Camera 12 a Primăriei! Am dat în folosință noul sistem de lucru cu publicul din Primăria Timișoara, unul civilizat, realizat punând în prim plan respectul pentru cetățeni, fără vreo ceremonie de inaugurare! Copleșit de probleme, pur și simplu mi-a scăpat!”, a comentat Robu. Și mai sunt unii care spun că Robu n-are simțul umorului! Acum, că el e ceva mai grosier, e o altă discuție.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

13 comentarii pentru acest articol

mascarici a spus: (februarie 4th, 2013 at 14:22 )

Uff, oameni buni, e jale: am ratat, in vara, ocazia de a avea un primar respectabil si normal…si ne-am ales cu un mascarici 🙁

tibi a spus: (februarie 4th, 2013 at 14:45 )

nu e chiar mascarici, doar putin. mai de graba are simtul umorului.

ela a spus: (februarie 4th, 2013 at 14:59 )

a taiat panglica si cand a desurubat primul surub de la acvariul din centru…cred ca va continua si la urmatorul tot cu panglica si fanfara si poate o sa fie si mai multa lume pt ca sigur va fi cald pe atunci

@tibi a spus: (februarie 4th, 2013 at 15:06 )

intr-adevar…nici macar un mascarici n-ar declara ca foloseste „un gel estompator” ;))

unii timisoreni a spus: (februarie 4th, 2013 at 16:11 )

unii ar fi vrut un primar stil comunist,tuns regulamentar,capos,colturos,ciudos,tantalau,pampalau,ursuz,mofluz,obtuz,etc…….dar ….nu pierdeti speranta, ca patru ani trec repede si poate atunci v-a fi unul ca voi(Doamne fereste…..ptui,ptui in san…)

vasile a spus: (februarie 4th, 2013 at 16:32 )

Nu, unii si-ar fi dorit un primar normal la cap. Unul care sa nu povesteasca ziua ce a visat noaptea, unul care sa nu promita marea cu sarea, dar, la o adica, sa spuna ca nu sunt bani… Nici fantana aia multicoloro-muzicala de pe Bega nu mai e ce-a fost, desi onor domnul Robu spunea ca 2 milioane de euro nu-s mare branza pentru Timisoara. Nu ca ar fi avut careva nevoie de ea, dar ca idee…

marcel a spus: (februarie 4th, 2013 at 19:11 )

Bai boilor cititi raportul pe 6 luni facut de Robu si postat pe Facebook evident si veti vedea atunci de ce omul asta are acum aprecierea a peste 80 % din timisoreni. Are nenumarate realizari ce pot fi verificate in numai 6 luni. Cat timp i-a trebuit lui Ciuhandu sa asfalteze Liviu Rebreanu si cum a facut-o? Robu a asfaltat Stan Vidrighin pe 4 benzi in mai putin de o luna fraierilor si cam la fel str. Closca si sute de strazi atat pe unde trec masinile cat si pe trotuare. Plus ca a demolat acvariul si asta arata ca e om de cuvant. Ma rog, inca nu e demolat complet dar am vazut astazi ca se lucra din greu si era o mare spartura in centru, mult mai mare decat cea facute inainte de Craciun.

@marcel a spus: (februarie 4th, 2013 at 19:59 )

mesajul asta e scris de pe balconul din soarelui unde sta robu? baiete, las-o mai incet cu pastilele ca ajungi la un delir maxim. serios acum, tu esti constient de cat de penibil esti? nu spune nimeni ca robu e mai rau decat ciuhandu, dar tragedia e ca nu se poate tine de promisiuni si rascheteaza cu foarfeca tgoate proiectele fostei administratiei. daca ai nevoi de un consult psihiatric lasa-ti numarul de telefin aici si poate se gaseste o solutie si pentru tine.

@vasile a spus: (februarie 4th, 2013 at 21:07 )

te „roade” ca nu se face fantana, dar lasa ca vor fi a;ltele….

vasile,vasilica,vasilet a spus: (februarie 5th, 2013 at 10:18 )

nu ne doare/roade ca nu vom avea fantana pe bega…dar doare ca in timp ce grindeanu isi facea campanie pe spitalul de copii strangand semnaturi ca nu se putea altfel, robu trambita ca ce e aia 2 mil de euro pt niste lumini pe bega pt timisoara..asta doare!

robu in plimbari a spus: (februarie 5th, 2013 at 10:26 )

l-am vazut de dimineata pe robu prezentand unui grup pietonala cristestilor….cred ca e singurul loc in care zice..”asta am facut eu ” …ca in rest nu se vd nimic

6 cai frumosi a spus: (februarie 5th, 2013 at 10:31 )

promitea robu pe toate gardurile ca cel mult in primele 6 luni acvariul o sa dispara din centru!!! uite ca e tot acolo! si mai putin si e anul de cand si-a inceput mandatul!
iar ala de mai sus care a citit ce stiu eu ce raport de 6 luni…iesi ma pe strada ca sa vezi realitatea!

george ghita a spus: (februarie 5th, 2013 at 18:58 )

domnilor de la banat sport as dori din tot sufletul sa stiu si eu cine va finanteaza pe voi …. va org spunetimi

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Teodor Pavel

Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese

Mai mulţi lideri PSD, dar şi mass-media apropiate de acest partid au cerut vehement, după decizia ÎCCJ de joi, încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Însă chiar în judeţul Timiş există precedentul unui primar găsit în conflict de interese, care a fost sancţionat cu diminuare indemnizației cu 10% pe o perioadă de 6 luni, ducându-şi în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată

Timișoara găzduiește sâmbătă, 20 iunie, a treia și ultima etapă a CN de rugby în șapte. SCM USV Timișoara este liderul clasamentului, cu maximum de puncte și are mari șanse să păstreze titlul național. În prima fază, cea a grupelor, echipa viola va întâlni CSU Arad și CSU Phoenix Brașov. Turneul are loc de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

În urmă cu două zile, la benzinăriile Petrom au apărut prima dată prețurile de sub nouă lei pe litrul de motorină standard, o ”minune” care nu mai se înregistra pe piața românească de luni de zile. Semnalul este dat, Petrom are cea mai mare rețea de benzinării din țară, iar cel mai probabil exemplul va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Lucrările la viitorul Centru de Mari Arși de la Timișoara se apropie de final, se lucrează la ultimele finisaje. De asemenea, e aproape gata pasarela care va lega unitatea medicală cu Spitalul Județean și de Clinica de Ortopedie. Cu ajutorul noii pasarele vor fi conectate toate clădirile complexului medical. ”Ne pregătim să finalizăm pasarela care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
Noul prefect de Timiș, USR-istul Paul Finta, evită să se pronunțe pe cazul Dominic Fritz și ce decizie ar urma să ia. El spune că așteaptă hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, a motivării deciziei și a hot[rârii celor de la Agenția Națională de Integritate. Nu mă pot exprima pe acest subiect înainte de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectul de Timiș nu se pronunță asupra deciziei în cazul Fritz: ”Nu pot să mă exprim până nu văd hotărârea și motivarea”
La o zi după ce a primit oficial confirmarea de numire, Paul Finta a depus, vineri, la orele prânzului, jurământul. La ceremonia desfășurată la Palatul Administrativ din Timișoara, i-a fost alături subprefectul de Timiș, Deian Popov. De asemenea, la ceremonie au fost prezenți reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne, ai autorităților locale și județene, precum și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul are de vineri un nou prefect. Paul Finta a depus jurământul
Mai mulţi lideri PSD, dar şi mass-media apropiate de acest partid au cerut vehement, după decizia ÎCCJ de joi, încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Însă chiar în judeţul Timiş există precedentul unui primar găsit în conflict de interese, care a fost sancţionat cu diminuare indemnizației cu 10% pe o perioadă de 6 luni, ducându-şi în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese
Constructorii continuă și în această vară programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din oraș, aflate în administrarea primăriei. Lucrările desfășurate în această perioadă se adaugă intervențiilor realizate deja pe parcursul anului școlar, astfel încât elevii și profesorii să înceapă noul an în condiții cât mai bune. Programul derulat de municipalitate include lucrări...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În școlile timișorene vara se muncește. La renovări/FOTO
În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, totodată preşedinte al USR, a anunţat că va contesta la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia care are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Sancțiunea este una administrativă, nu reprezintă o condamnare penală și nici nu conduce la pierderea mandatului de primar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz contestă la CEDO decizia ICCJ care îi interzice candidatura până în 2030. El anunţă că va duce la capăt mandatul de primar al Timișoarei
La câteva ore de la lansarea filmului cu povestea certificatelor de urbanism trimise în plic de Paula Romocean către Alfred Simonis, cel din urmă a reacționat la mesajul virtual. Și a făcut-o surprinzător de ”pașnic”, chiar fără patimă și pozitiv. Așteptăm cât mai rapid transferul unuia dintre cele două terenuri pentru a ne apuca de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis îi oferă viceprimăriței Romocean pipa păcii: ”Am primit mesajul tău”
Top