Super buget pentru Poli in Liga a II-a

Conducerea lui Poli Timişoara s-a pus pe calcule financiare şi a ajuns la concluzia că, pentru a face performanţă în Liga a II-a, ar mai trebui livrați, pentru retur, 1,3 milioane de euro. Suma este cu jumătate de milion de euro mai mare decât în prima parte a campionatului.

Practic, preţul plătit de autorităţile locale şi judeţene pentru promovarea lui Poli se va ridica la aproximativ 2,2 milioane de euro, o sumă frumuşică chiar şi pentru unele echipe din Liga I. Diferenţa de jumătate de milion de euro este justificată, spun oficialii lui Poli, pentru că anul trecut, timp de două luni, până la încropirea lotului şi punerea la punct a statutului juridic a clubului, toţi angajaţii au muncit fără să primească vreun leu.

Un alt motiv pentru redimensionarea bugetului cu frumoasa sumă de 500.000 de euro este legat şi de transferurile a doi jucători. Poli urmează să plătească două contracte mari în comparaţie cu restul jucătorilor din lot lui Ovidiu Petre şi Mihai Dina, doi fotbalişti cu experienţă.

Bugetul lui Poli, conform www.acspoli.ro:

Total cheltuieli: 5.960.300 lei

Din care:
Cheltuieli de personal: 4.807.000 lei
Cheltuieli cu bunuri și servicii: 1.153.300 lei

Analiza sintetică a cheltuielilor de personal
Cheltuieli cu personalul/Total: 4.807.000 lei

Echipa I:
staff tehnic – salarii: 430.000 lei
jucători – salarii: 2.600.000 lei
prime: 1.200.000 lei

Total 1: 4.230.000 lei

Juniori:
staff tehnic: 169.000 lei
jucători: 24.000 lei
Total 2: 193.000 lei
Total activitate sportivă: T1+T2= 4.423.000 lei (92%)
Total administrativ: 384.000 lei (8%)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

sandu a spus: (februarie 16th, 2013 at 10:51 )

nu cred ca in istoria ligii a doua a mai fost o echipa cu un asemenea buget! sunt curios cati bani vom da pentru naravul lui robu dupa ce astia vor promova. cam scumpa distractia asta, domnilor. asta daca tinem cont ca activitatea este intretinuta din bani publici iar cei din conducere nu au facut nici macar o flotare pentru a atrage si ceva sponsori. domnul primar ne-a dat pana acum circul, mai trebuie sa vina si painea.

Timisorean a spus: (februarie 16th, 2013 at 12:05 )

S- ajuns ca din fonduri publice sa se plateasca activiati private. Cand se trezeste Curtea de Conturi sa sesizeze DNA asupra acestor ilegalitati. Frauda din afacerea Iancu-Poli se repeta dar acum sub alta culoare.

@sandu a spus: (februarie 16th, 2013 at 12:45 )

da sandule in toata istoria ligii a II-a si nu numai din Romania, ci din toata Europa, nu a fost asa buget !!!! Restul daca au, cel mult 10 %…..

alin giurgiu a spus: (februarie 16th, 2013 at 14:02 )

vad ca unii au si ironii fine cand vine vorba despre cum se toaca banul public. pacat, credeam ca timisoara joaca in alta liga cand vine vorba despre civilizatie fata de chiajna, urziceni sau mai stiu eu ce orasele si comune din sudul tarii.

@giurgiu a spus: (februarie 16th, 2013 at 15:39 )

ai uitat sa treci pe lista si Giurgiu !

Rumburak a spus: (februarie 16th, 2013 at 18:12 )

cristestii dau bani lui poli? sandor da bani? tender da bani? alt milionar timisorean da bani? NU

pt spitalul de copii nu e sigur ca o sa vina bani de la ponta.

pt spitalul de pe torontalului sint bani? nu cred…

nu mai dati bani publici unor „vedete” care umbla prin cluburi cu pitipoance.

adi s. a spus: (februarie 16th, 2013 at 18:39 )

poli sa fie sprijinita si cu bani dar nu cu sume de milioane de euro. poli este si va fi tot timpul o priooritate, dar mintile luminate ale orasului si judetului trebuie sa gaseasca solutii si sa atraga sponsorizari. altfel nu este posibiul sa arunci cu banii intr-o echipa iar aceasta echipa sa nu produca nimic. poli trebuie sa creasca jucatori si sa-i vanda. trebuie sa traiasca si din incasari, dar pentru asta e nevoie sa aduca spectatorii la stadion. cine stie, poate cand promoveaza va fi altfel. trebuie atrasi sponsori iar asta e treaba celor din conducere. inca nu am auzit asa ceva sa faca parte din proiectele lor de viitor. ei doar incaseaza. o condusere de incasatori. daca e asa, ar trebui sa platiti si spectatorii sa vina la stadion.

navetistu a spus: (februarie 16th, 2013 at 19:00 )

ar fi interesant daca am sti cit din bugetul de la personal reprezinta
salariile jucatorilor si cit reprezinta salariile personalului administrativ(conducerea stufoasa)ca sint cam multi in administratie care au salarii si in alta parte(bugetari si alte functii).

@navetistu a spus: (februarie 16th, 2013 at 19:14 )

bungau, ionescu, staicu, rosenblum, musat si ceilalti smecheri din conducere ar trebui sa-si faca publice salariile din bani publici, dar asta nu se va intampla niciciodata. l-ati tot injurat toti pe chivorchian. na ca au venit timisorenii si banatenii sa stoarca de bani publici echipa. ma mira indiferenta lui robu si bojin. ori sunt fraieri si nu pricep, ori sunt pe felie cu smecherii astia.

Timisorean a spus: (februarie 16th, 2013 at 23:52 )

Robu recunoaste singur ca este pe felie iar despre Bojin ce poti sa spui decit ce naste pisica soareci mananca. asa cum fiul lui a furat bani asa si Bojin senior fura si el ca doar a avut de la cine sa invete fecioru.
In scurt timp vetyi vedea ca o multime de spatii comerciale ajung pe mana Cristestilor dar nu direct ci prin intermediari
Se pare ca pretentii asupra unor spatii comerciale avea si Petrisor junior si atunci i-au aratat mitza.

ALIN a spus: (februarie 17th, 2013 at 02:20 )

ce este grav ? ca aceasta echipa nu are suporteri ,nu e iubita

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea

Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș

Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, e ferm convins că la viitoarele alegeri parlamentare filiala locală a partidului nu va mai fi nevoită să pună pe listele pentru București tot felul de parașutați de la centru. Aceasta, cel puțin cât timp președinte al partidului va fi Ilie Bolojan, spune Pirtea. Ani de zile, listele trimise la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei

Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

aquatim santier

Patru localități din Timiș vor avea sisteme îmbunătățite pentru apă și canalizare prin fonduri europene atrase de Aquatim

  Societatea Aquatim a finalizat de curând încă un contract de lucrări desfășurat în cadrul proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Timiș, parte a Programului Dezvoltare Durabilă (PDD). Contractul „Executie reţele de apă şi canalizare Jebel, Liebling, Ciacova, Voiteg” a avut o valoare finală de 33.455.142,18 lei, fără...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Patru localități din Timiș vor avea sisteme îmbunătățite pentru apă și canalizare prin fonduri europene atrase de Aquatim

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
Mijlocașul și căpitanul celor de la CSA Steaua București, Stephan Drăghici (28 de ani), s-a înțeles cu Poli Timișoara și va juca pe Bega în următoarele două sezoane. Acesta vine din postura de jucător liber de contract pentru a pune umărul la obiectivul bănățenilor de a ataca promovarea în Superligă în ediția 2026/2027, din „prima”....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă un jucător de calitate vine la Politehnica Timișoara. Căpitanul Stelei va avea un contract pe doi ani cu clubul alb-violet
Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
O delegație formată din reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene – Autoritatea de Management pentru Programul Dezvoltare Durabilă și Tranziție Justă (AM PDDTJ) și ai Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) au vizitat Stația de Tratare a Apei Bega din Timișoara. Aceasta este unul dintre cele mai mari obiective de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Stația de Tratare a Apei Bega a fost vizitată de reprezentanți ai Comisiei Europene
Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, e ferm convins că la viitoarele alegeri parlamentare filiala locală a partidului nu va mai fi nevoită să pună pe listele pentru București tot felul de parașutați de la centru. Aceasta, cel puțin cât timp președinte al partidului va fi Ilie Bolojan, spune Pirtea. Ani de zile, listele trimise la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș
Oamenii Primăriei Timișoara au realizat în ultimele luni mai multe acțiuni pentru găsirea terenurilor neingrijite, pe care ar putea apărea ambrozie. Cei care nu curăță respectivele terenuri au primit avertismente. Ambrozia este o plantă invazivă cu polen extrem de alergen, care afectează sănătatea populației în sezonul cald. În urma verificărilor desfășurate de Poliția Locală în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Municipalitatea timișoreană a emis peste o suta de avertismente pentru combaterea ambroziei
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, îşi va afla pe 18 iunie sentinţa în dosarul în care este acuzat de Agenția Națională de Integritate (ANI) pentru conflict de interese. Încetarea mandatului de primar iese însă din discuţii, au confirmat inclusiv avocaţii ANI, miza în cazul în care Fritz pierde procesul fiind interdicţia de-a mai candida după terminarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pronunţarea în dosarul ANI vs Dominic Fritz se va da pe 18 iunie. Încetatea mandatului de primar iese din discuţii
Medicii Clinicii Odobescu au operat vineri prima pacientă folosind noul robot chirurgical, intrat în dotarea unității medicale timișorene. O tânără de doar 31 de ani, diagnosticată cu cancer. Operația a decurs în condiții bune, aceasta și pentru că cele 4 brațe ale robotului fac mișcări imposibil de realizat manual. Medicul controlează fiecare mișcare, iar robotul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Municipalitatea timișoreană anunță că susține educația care pregătește tinerii pentru sistemul de învățământ dual, o opțiune care îmbină școala cu practica direct în companii. În Timișoara, la liceele care au astfel de programe, în anul școlar 2026–2027, sunt disponibile peste 1.600 de locuri în liceele tehnologice din oraș, dintre care peste 460 sunt în învățământul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara le recomandă absolvenților de gimnaziu să se facă muncitori în chimie, mecanică sau turism
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.