Protest la ISJ Timis! Profesorii de la Colegiul „Coanda” nu vor sa fuzioneze cu „Leonida”

Câteva zeci de profesori și angajați ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au protestat, vineri, la Inspectoratul Școlar Județean Timiș, împotriva anunțatei fuziuni cu Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”. Profesorii sunt nemulțumiți că nu au fost anunțați din timp și susțin că nu există spațiu necesar pentru a găzdui cele câteva sute de elevi de la „Leonida”. UPDATE: Comasarea ar urma să fie discutată marți, la primărie.

protest isj4

Reprezentanții Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au fost înștiințați, în urmă cu doar câteva zile, că s-a decis comasarea școlii lor cu Liceul „Dimitrie Leonida”. Acest lucru i-a nemulțumit pe profesorii de la „Coandă”. „Am aflat foarte târziu, când lucrurile erau deja puse pe tapet, că a fost făcută comasarea dintre Colegiul «Leonida» şi Colegiul Tehnic «Henri Coandă». Exclus să nu fim de acord cu oamenii de acolo, noi pledăm pentru faptul că şcoala noastră nu este în situaţia de a trebui să participe la o astfel de alianţă. Noi chiar nu avem deocamdată probleme. Am dori foarte mult să nu intrăm în acest malaxor, avem o imagine de păstrat. Toată lumea a pus osul puternic la imaginea şcolii. Nu avem spaţiu excedentar pentru găzduirea acestor elevi, noi nu avem laboratoare pe câte specializări avem, avem clase care funcţionează în cămin”, spune Daniela Pârva, profesor de specialitate discipline tehnologice, care predă la „Coandă” din 1984.

Dacă fuziunea va fi dusă la bun sfârșit, la „Coandă” vor fi peste 600 de elevi noi. Asta, în condițiile în care în școală învață deja 682 de elevi, iar clasele sunt pline. Inițial, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Tehnologic Transporturi Auto, dar reprezentanții Colegiului „Dimitrie Leonida” au refuzat acest lucru. Profesorii și angajații de la „Coandă” au redactat un memoriu pe care l-au trimis la Ministerul Educației, la ISJ, dar și la Primăria Timișoara. Ajunși la sediul ISJ Timiș, profesorii au scandat: „Coandă-i școala noastră, nu tarlaua voastră!”, „Am muncit eficient, vrem să ne tratați corect!”, „Școala-i temelia ta, ISJ n-o dărâma”. După ce au fost ignorați, pe hol a ieșit inspectorul general adjunct Francisc Halasz, care le-a spus dascălilor că va discuta cu cinci reprezentați după ce se termină Consiliul Administrativ de la ISJ. Oricum, inspectorul general Aura Danielescu a comunicat deja Ministerului Educației că fuziunea este făcută și că problema liceului „Leonida” este rezolvată.

UPDATE: Discuțiile dintre reprezentanții ISJ Timiș și cei ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au durat câteva zeci de minute. „S-a ajuns la concluzia că trebuie reevaluată situația. Școala noastră nu are capacitatea de a primi încă zece clase de la Colegiul «Dimitrie Leonida». Noi facem cursuri doar de dimineață, ne-am străduit să ne utilizăm spațiile și nu suntem de acord cu această soluție. Rămâne ca primăria și inspectoratul școlar să reanalizeze situația”, a declarat directorul Colegiului „Coandă”, Constantin Rotariu. Comasarea ar urma să fie discutată marți, la Primăria Timișoara. Inspectorul școlar general Aura Danielescu susține, pe de altă parte, că fuziunea se va face. „Nu acesta a fost subiectul (n.r. – dacă cele două licee vor fuziona). (…) Dialogul a fost constructiv și cred că am reușit să explicăm foarte clar care a fost punctul de vedere al instituției noastre vizavi de această comasare”, a declarat Danielescu. Acesta admite că au existat diferite probleme de comunicare între cele două instituții. Mai precis, profesorii nu au fost anunțați despre fuziune, dar au fost discuții la nivelul conducerii liceului. Aceasta a mai spus că, într-adevăr, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Auto, dar s-a renunțat la această variantă pentru că distanța dintre cele două instituții este prea mare.

Invalid Displayed Gallery

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Maria a spus: (ianuarie 30th, 2015 at 19:21 )

Pentru gasirea unor solutii rationale, echilibrate si in interesul copiilor e necesar sa ai viziune si responsabilitate. La cine ?

andrei a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 06:40 )

Si stiti de ce ?? cuiva , adica HOTILOR de CLADIRI le trebuiesc aceste spatii scolare, terenuri,baza materiala etc. ale Liceelor LEONIDA si AGRICOL, ce e greu de inteles.!!??..iar cu Silvicul mi-e rusine ,e o simpla Casa , dupa cum ii este si denumirea , este situata si intr-o zona vai s-amar unde a zis dracu noapte buna , dar se prefera ca elevii sa invete in padure ,nu la oras ,,iar spatiile de invatamant trebuie eliberate pt HOTI, asa cum au facut si cu fabricile din TIMISOARA, poate ne ajutati sa scapam de silvic care nu este o scoala , este o …..cabana de vanatoare care trebuie intretinuta de primarie …

ada a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 22:36 )

Eu îi înțeleg că nu le convine.Asta înseamnă concurs de dosare,o parte din angajati vor rămîne fără posturi.Secretarele,femeile de serviciu,profesorii,toată lumea are de pierdut.Degeaba zice madam Danielescu că o să le fie bine….oamenii ştiu adevărul.Nu va fi uşor pt nimeni.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Universitatea Politehnica Timisoara - Rectorat

UPT oferă tot gratuit Casa Politehnicii 2 pentru personalul medical

La fel cum au anunţat cei de la Universitatea de Vest Timişoara, şi cei de la Universitatea Politehnica oferă, tot gratuit, Hotelul Casa Politehnicii 2, pentru cazarea medicilor. La nevoie, disponibilă este şi Casa Politehnicii 1. UPT vine în sprijinul efortului medical împotriva coronavirusului şi oferă două clădiri cu destinaţii de spaţii de cazare, unde...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT oferă tot gratuit Casa Politehnicii 2 pentru personalul medical
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Razvan Burleanu

Coronavirusul produce austeritate şi în fotbal. Din aprilie, salarii mai mici la FRF

Federaţia Română de Fotbal a anunţat marţi că, începând cu 1 aprilie, salariile tuturor angajaţilor, inclusiv din zona tehnică, vor fi diminuate cu 20%, din cauza crizei provocate de pandemia de COVID-19. „Având în vedere situaţia actuală din fotbalul românesc, situaţie cauzată de evoluţia pandemiei COVID-19, în spiritul solidarităţii întregii familii a fotbalului românesc, Federaţia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coronavirusul produce austeritate şi în fotbal. Din aprilie, salarii mai mici la FRF
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

galaxia-imaginarului-728x90

Economic vezi arhiva Economic

Se depun cererile pentru sprijinul financiar de la stat pentru angajaţii în şomaj tehnic, PFA sau cei care lucrează pe drepturi de autor

Începând cu prima zi a lunii aprilie, firmele şi persoanele care lucrează cu alte forme de încadrare, care sunt afectaţi de actuala criză, pot cere obţinerea banilor de la  buget. Documentele se vor depune, fie la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, fie la Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială. Astfel, angajatorii afectaţi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se depun cererile pentru sprijinul financiar de la stat pentru angajaţii în şomaj tehnic, PFA sau cei care lucrează pe drepturi de autor

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Peste o mie de persoane sunt miercuri, 1 aprilie, în izolare la domiciliu în Timiș, iar numărul oamenilor aflați în carantină trece de 400. Miercuri, 1 aprilie, în Timiș, în carantină instituționalizată sunt 417 persoane, iar pentru acestea se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat coronavirus, iar alte 1.021 persoane sunt în izolare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Izolare pentru peste o mie de persoane din Timiș și carantină pentru 417
La fel cum au anunţat cei de la Universitatea de Vest Timişoara, şi cei de la Universitatea Politehnica oferă, tot gratuit, Hotelul Casa Politehnicii 2, pentru cazarea medicilor. La nevoie, disponibilă este şi Casa Politehnicii 1. UPT vine în sprijinul efortului medical împotriva coronavirusului şi oferă două clădiri cu destinaţii de spaţii de cazare, unde...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT oferă tot gratuit Casa Politehnicii 2 pentru personalul medical
Începând cu prima zi a lunii aprilie, firmele şi persoanele care lucrează cu alte forme de încadrare, care sunt afectaţi de actuala criză, pot cere obţinerea banilor de la  buget. Documentele se vor depune, fie la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, fie la Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială. Astfel, angajatorii afectaţi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se depun cererile pentru sprijinul financiar de la stat pentru angajaţii în şomaj tehnic, PFA sau cei care lucrează pe drepturi de autor
Doctorul Virgil  Musta, cel care face parte din echipa de la Spitalul de Boli infecțioase Victor Babeș din Timișoara care a vindecat până acum 56 de pacienți care au avut COVID-19, face un apel către toți colegii săi, „toți cei care suntem implicați într-un fel sau altul, fie direct, fie ca suport de orice fel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doctorul din Timișoara care se luptă cu COVID-19, apel către colegii săi: ACUM este nevoie mai mult ca niciodată de noi!
2.460 este numărul cazurilor de coronavirus la care a ajuns România, miercuri, 1 aprilie. La Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara s-a mai vindecat un pacient și a fost externat, conform informațiilor Grupului de Comunicare Strategică, care specifică că la Timișoara, miercuri, sunt 56 de pacienți vindecați, față de 55, cât erau marți....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă un pacient vindecat de COVID-19 la Timișoara și 215 noi cazuri de coronavirus în România
Consilierii locali timişoreni au aprobat amânarea plăţii chiriei pentru imobilele în care funcţionează firme care dovedesc faptul că sunt afectate de situaţia actuală, respectiv de Ordonanţa Militară nr. 1. Desigur ne referim la imobilele deţinute şi închiriate de Municipalitate. Ajutor pentru firmele care au actvitatea afectată de criza pandemică actuală. Plenul Consiliului Local Timşoara, desfăşurat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria amână plata chiriei pentru spaţiile instituţiei, de către firmele afectate de ordonanţa militară. CJT a suspendat contractele
A fost publicată în Monitorul Oficial al României Ordonanța de urgență prin care sunt majorate amenzile pentru nerespectarea regimului stării de asediu și regimului stării de urgență. Amenzile cresc și de zece ori și vor fi aplicate începând de mâine, joi, 2 aprilie 2020. Amenzile pentru persoanele fizice care nu respectă ordonanțele militare au crescut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au crescut amenzile pentru cei care nu respectă Ordonanțele Militare în starea de urgență
Ultima zi din luna martie a însemnat amenzi de peste 600.000 de lei aplicate de polițiști și jandarmi celor care nu au respectat restricțiile de circulație impuse de Ordonanțele Militare pe vremea pandemiei de coronavirus. În județul Timiș, în cursul zilei de 31 martie, polițiștii au aplicat 333 de sancțiuni contravenționale în valoare de 634.850...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amenzi de peste 600.000 lei aplicate de polițiști și jandarmi celor care nu respectă restricțiile de circulație, în Timiș
Piaţa imobiliară timişoreană a înregistrat o scădere bruscă şi abruptă a interesului cumpărătorilor pentru noi proprietăţi. Chiar şi cu o cerere în scădere evidentă, preţurile nu sau semn că ar scădea. A fost nevoie de apariţia crizei pandemice ca timişorenii să nu mai fie la fel de interesaţi de o nouă proprietate imobilară. În săptămâna...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Criza pandemică a reuşit să scadă interesul timişorenilor pentru achiziţia de proprietăţi imobiliare, dar nu şi preţurile
Top