Protest la ISJ Timis! Profesorii de la Colegiul „Coanda” nu vor sa fuzioneze cu „Leonida”

Câteva zeci de profesori și angajați ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au protestat, vineri, la Inspectoratul Școlar Județean Timiș, împotriva anunțatei fuziuni cu Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”. Profesorii sunt nemulțumiți că nu au fost anunțați din timp și susțin că nu există spațiu necesar pentru a găzdui cele câteva sute de elevi de la „Leonida”. UPDATE: Comasarea ar urma să fie discutată marți, la primărie.

protest isj4

Reprezentanții Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au fost înștiințați, în urmă cu doar câteva zile, că s-a decis comasarea școlii lor cu Liceul „Dimitrie Leonida”. Acest lucru i-a nemulțumit pe profesorii de la „Coandă”. „Am aflat foarte târziu, când lucrurile erau deja puse pe tapet, că a fost făcută comasarea dintre Colegiul «Leonida» şi Colegiul Tehnic «Henri Coandă». Exclus să nu fim de acord cu oamenii de acolo, noi pledăm pentru faptul că şcoala noastră nu este în situaţia de a trebui să participe la o astfel de alianţă. Noi chiar nu avem deocamdată probleme. Am dori foarte mult să nu intrăm în acest malaxor, avem o imagine de păstrat. Toată lumea a pus osul puternic la imaginea şcolii. Nu avem spaţiu excedentar pentru găzduirea acestor elevi, noi nu avem laboratoare pe câte specializări avem, avem clase care funcţionează în cămin”, spune Daniela Pârva, profesor de specialitate discipline tehnologice, care predă la „Coandă” din 1984.

Dacă fuziunea va fi dusă la bun sfârșit, la „Coandă” vor fi peste 600 de elevi noi. Asta, în condițiile în care în școală învață deja 682 de elevi, iar clasele sunt pline. Inițial, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Tehnologic Transporturi Auto, dar reprezentanții Colegiului „Dimitrie Leonida” au refuzat acest lucru. Profesorii și angajații de la „Coandă” au redactat un memoriu pe care l-au trimis la Ministerul Educației, la ISJ, dar și la Primăria Timișoara. Ajunși la sediul ISJ Timiș, profesorii au scandat: „Coandă-i școala noastră, nu tarlaua voastră!”, „Am muncit eficient, vrem să ne tratați corect!”, „Școala-i temelia ta, ISJ n-o dărâma”. După ce au fost ignorați, pe hol a ieșit inspectorul general adjunct Francisc Halasz, care le-a spus dascălilor că va discuta cu cinci reprezentați după ce se termină Consiliul Administrativ de la ISJ. Oricum, inspectorul general Aura Danielescu a comunicat deja Ministerului Educației că fuziunea este făcută și că problema liceului „Leonida” este rezolvată.

UPDATE: Discuțiile dintre reprezentanții ISJ Timiș și cei ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au durat câteva zeci de minute. „S-a ajuns la concluzia că trebuie reevaluată situația. Școala noastră nu are capacitatea de a primi încă zece clase de la Colegiul «Dimitrie Leonida». Noi facem cursuri doar de dimineață, ne-am străduit să ne utilizăm spațiile și nu suntem de acord cu această soluție. Rămâne ca primăria și inspectoratul școlar să reanalizeze situația”, a declarat directorul Colegiului „Coandă”, Constantin Rotariu. Comasarea ar urma să fie discutată marți, la Primăria Timișoara. Inspectorul școlar general Aura Danielescu susține, pe de altă parte, că fuziunea se va face. „Nu acesta a fost subiectul (n.r. – dacă cele două licee vor fuziona). (…) Dialogul a fost constructiv și cred că am reușit să explicăm foarte clar care a fost punctul de vedere al instituției noastre vizavi de această comasare”, a declarat Danielescu. Acesta admite că au existat diferite probleme de comunicare între cele două instituții. Mai precis, profesorii nu au fost anunțați despre fuziune, dar au fost discuții la nivelul conducerii liceului. Aceasta a mai spus că, într-adevăr, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Auto, dar s-a renunțat la această variantă pentru că distanța dintre cele două instituții este prea mare.

Invalid Displayed Gallery

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Maria a spus: (ianuarie 30th, 2015 at 19:21 )

Pentru gasirea unor solutii rationale, echilibrate si in interesul copiilor e necesar sa ai viziune si responsabilitate. La cine ?

andrei a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 06:40 )

Si stiti de ce ?? cuiva , adica HOTILOR de CLADIRI le trebuiesc aceste spatii scolare, terenuri,baza materiala etc. ale Liceelor LEONIDA si AGRICOL, ce e greu de inteles.!!??..iar cu Silvicul mi-e rusine ,e o simpla Casa , dupa cum ii este si denumirea , este situata si intr-o zona vai s-amar unde a zis dracu noapte buna , dar se prefera ca elevii sa invete in padure ,nu la oras ,,iar spatiile de invatamant trebuie eliberate pt HOTI, asa cum au facut si cu fabricile din TIMISOARA, poate ne ajutati sa scapam de silvic care nu este o scoala , este o …..cabana de vanatoare care trebuie intretinuta de primarie …

ada a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 22:36 )

Eu îi înțeleg că nu le convine.Asta înseamnă concurs de dosare,o parte din angajati vor rămîne fără posturi.Secretarele,femeile de serviciu,profesorii,toată lumea are de pierdut.Degeaba zice madam Danielescu că o să le fie bine….oamenii ştiu adevărul.Nu va fi uşor pt nimeni.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Autostrada A1, lotul 3

Constructorii principalelor proiecte de infrastructură din Timiș au primit certificate negative de la CNAIR

Companiile care se ocupă de cele mai mari proiecte de infrastructură din zona județului Timiș au primit toate certificate negative intermediare din partea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Pe lista celor care nu iși fac treaba cum trebuie au fost incluși constructorii Centurii Sud, ai drumului de legătură DN 69 spre autostrada A1,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorii principalelor proiecte de infrastructură din Timiș au primit certificate negative de la CNAIR

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Deschiderea oficială a evenimentelor aferente anului 2023 – Timișoara capital Europeană a Culturii va avea loc la finalul lunii februarie, a anunțat primarul Dominic Fritz. El a subliniat că acțiunile vor avea loc în tot orașul, iar programul va fi definitivat de echipa curatorială, cea stabilită la Centrul de Proiecte, de către primărie. Deveniți, odată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz anunță: TM 2023 se deschide la finalul lunii februarie, anul viitor
Companiile care se ocupă de cele mai mari proiecte de infrastructură din zona județului Timiș au primit toate certificate negative intermediare din partea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Pe lista celor care nu iși fac treaba cum trebuie au fost incluși constructorii Centurii Sud, ai drumului de legătură DN 69 spre autostrada A1,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorii principalelor proiecte de infrastructură din Timiș au primit certificate negative de la CNAIR
Cu o victorie „managerială” în buzunar, care a rezolvat pe moment problema conducerii instituției, primarul Timișoarei, Dominic Fritz, este mulțumit de activitatea desfășurată în ultima stagiune a Filarmonicii Banatul. Instituția aflată în subordinea municipalității a avut un an cu un manager nou, idei noi, logo și imagine noi, numeroase evenimente duse la bun sfârșit cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Filarmonica Banatul Timișoara se pregătește de o nouă stagiune de excepție. Anul 2023, influențat de titlul de Capitală Europeană a Culturii/Foto
Rectorul Universității de Vest Timișoara, Marilen Pirtea, este optimist după ce a analizat rezultate examenului de bacalaureat pe 2022. El așteaptă și o sesiune de admitere la facultăți pe măsura rezultatelor pozitive după rezultatele bune ale examenului de maturitate. ”Prima sesiune a examenului de bacalaureat 2022 indică o creștere a rezultatelor pozitive obținute de candidați,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Optimism pentru Marilen Pirtea. Rectorul Universității de Vest se așteaptă la o cerere în creștere pentru locuri la admiterea la facultăţi din toamnă
Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara are mari probleme în locurile de popas amenajate pe drumurile naționale din subordine. În această perioadă. ”campioană” este o locație din județul Hunedoara, dar nici zona Lugoj nu lipsește de pe lista celor vizate de vandali. Pentru a doua oară în ultimii doi ani, o parcare de pe DN...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bănci și mese distruse, coșuri de gunoi incendiate. Cei de la Drumuri și Poduri repară degeaba popasurile de pe drumurile naționale
Nu mai puţin de patru deputaţi USR şi-au anunţat, luni, plecarea din partid pentru a se înregimenta în formaţiunea lui Dacian Cioloş, REPER. Printre aceştia se numără şi deputatul de Timiş Daniel Toda, provenit din PLUS. Celor patru se alătură şi fostul ministru al Sănătăţii, Ioana Mihăilă, care şi-a anunţat tot azi demisia din USR...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demisie aşteptată din USR. Deputatul de Timiş Daniel Toda şi-a găsit un nou REPER
Au fost publicate primele rezultate la Bacalaureat 2022, disponibile pe edupedu.ro. Rata de promovare la examenul de bacalaureat 2022 a fost de 73,3% la nivel național, cea mai bună din ultimii 10 ani, a anunțat luni ministrul Educației Sorin Cîmpeanu. Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, a anunţat, luni, că rata de promovare la Bacalaureat a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bacalaureat 2022. În judeţul Timiş, nicio medie de 10
Tinerii care doresc să învețe și o meserie după absolvirea primelor opt clase sunt așteptați să se înscrie la Școala Duală Banat din cadrul Liceului Tehnologic Energetic “Regele Ferdinand I” din Timișoara. Aici încep înscrierile absolvenților claselor a VIII-a, din data de 4 iulie. Cei care doresc să devină meseriași într-una din meseriile tehnice extrem...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tinerii interesați să învețe o meserie sunt așteptați să se înscrie la Școala Duală Banat
Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara a programat mai multe intervenții de reparații și întrețineri pe drumurile naționale din județele din subordine. O serie de lucrări sunt de nopate. O intervenție mai interesantă este la pasajul de la Voiteg, unde se vor monta panouri fonoabsorbante, pentru confortul auditiv al cetățenilor care au gospodării în zonă....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se lucrează pe drumurile naționale din vestul României. La Voiteg se instalează panouri fonoabsorbante
Top