Protest la ISJ Timis! Profesorii de la Colegiul „Coanda” nu vor sa fuzioneze cu „Leonida”

Câteva zeci de profesori și angajați ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au protestat, vineri, la Inspectoratul Școlar Județean Timiș, împotriva anunțatei fuziuni cu Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”. Profesorii sunt nemulțumiți că nu au fost anunțați din timp și susțin că nu există spațiu necesar pentru a găzdui cele câteva sute de elevi de la „Leonida”. UPDATE: Comasarea ar urma să fie discutată marți, la primărie.

protest isj4

Reprezentanții Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au fost înștiințați, în urmă cu doar câteva zile, că s-a decis comasarea școlii lor cu Liceul „Dimitrie Leonida”. Acest lucru i-a nemulțumit pe profesorii de la „Coandă”. „Am aflat foarte târziu, când lucrurile erau deja puse pe tapet, că a fost făcută comasarea dintre Colegiul «Leonida» şi Colegiul Tehnic «Henri Coandă». Exclus să nu fim de acord cu oamenii de acolo, noi pledăm pentru faptul că şcoala noastră nu este în situaţia de a trebui să participe la o astfel de alianţă. Noi chiar nu avem deocamdată probleme. Am dori foarte mult să nu intrăm în acest malaxor, avem o imagine de păstrat. Toată lumea a pus osul puternic la imaginea şcolii. Nu avem spaţiu excedentar pentru găzduirea acestor elevi, noi nu avem laboratoare pe câte specializări avem, avem clase care funcţionează în cămin”, spune Daniela Pârva, profesor de specialitate discipline tehnologice, care predă la „Coandă” din 1984.

Dacă fuziunea va fi dusă la bun sfârșit, la „Coandă” vor fi peste 600 de elevi noi. Asta, în condițiile în care în școală învață deja 682 de elevi, iar clasele sunt pline. Inițial, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Tehnologic Transporturi Auto, dar reprezentanții Colegiului „Dimitrie Leonida” au refuzat acest lucru. Profesorii și angajații de la „Coandă” au redactat un memoriu pe care l-au trimis la Ministerul Educației, la ISJ, dar și la Primăria Timișoara. Ajunși la sediul ISJ Timiș, profesorii au scandat: „Coandă-i școala noastră, nu tarlaua voastră!”, „Am muncit eficient, vrem să ne tratați corect!”, „Școala-i temelia ta, ISJ n-o dărâma”. După ce au fost ignorați, pe hol a ieșit inspectorul general adjunct Francisc Halasz, care le-a spus dascălilor că va discuta cu cinci reprezentați după ce se termină Consiliul Administrativ de la ISJ. Oricum, inspectorul general Aura Danielescu a comunicat deja Ministerului Educației că fuziunea este făcută și că problema liceului „Leonida” este rezolvată.

UPDATE: Discuțiile dintre reprezentanții ISJ Timiș și cei ai Colegiului Tehnic „Henri Coandă” au durat câteva zeci de minute. „S-a ajuns la concluzia că trebuie reevaluată situația. Școala noastră nu are capacitatea de a primi încă zece clase de la Colegiul «Dimitrie Leonida». Noi facem cursuri doar de dimineață, ne-am străduit să ne utilizăm spațiile și nu suntem de acord cu această soluție. Rămâne ca primăria și inspectoratul școlar să reanalizeze situația”, a declarat directorul Colegiului „Coandă”, Constantin Rotariu. Comasarea ar urma să fie discutată marți, la Primăria Timișoara. Inspectorul școlar general Aura Danielescu susține, pe de altă parte, că fuziunea se va face. „Nu acesta a fost subiectul (n.r. – dacă cele două licee vor fuziona). (…) Dialogul a fost constructiv și cred că am reușit să explicăm foarte clar care a fost punctul de vedere al instituției noastre vizavi de această comasare”, a declarat Danielescu. Acesta admite că au existat diferite probleme de comunicare între cele două instituții. Mai precis, profesorii nu au fost anunțați despre fuziune, dar au fost discuții la nivelul conducerii liceului. Aceasta a mai spus că, într-adevăr, Colegiul „Leonida” ar fi trebuit să fuzioneze cu Liceul Auto, dar s-a renunțat la această variantă pentru că distanța dintre cele două instituții este prea mare.

Invalid Displayed Gallery

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Maria a spus: (ianuarie 30th, 2015 at 19:21 )

Pentru gasirea unor solutii rationale, echilibrate si in interesul copiilor e necesar sa ai viziune si responsabilitate. La cine ?

andrei a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 06:40 )

Si stiti de ce ?? cuiva , adica HOTILOR de CLADIRI le trebuiesc aceste spatii scolare, terenuri,baza materiala etc. ale Liceelor LEONIDA si AGRICOL, ce e greu de inteles.!!??..iar cu Silvicul mi-e rusine ,e o simpla Casa , dupa cum ii este si denumirea , este situata si intr-o zona vai s-amar unde a zis dracu noapte buna , dar se prefera ca elevii sa invete in padure ,nu la oras ,,iar spatiile de invatamant trebuie eliberate pt HOTI, asa cum au facut si cu fabricile din TIMISOARA, poate ne ajutati sa scapam de silvic care nu este o scoala , este o …..cabana de vanatoare care trebuie intretinuta de primarie …

ada a spus: (ianuarie 31st, 2015 at 22:36 )

Eu îi înțeleg că nu le convine.Asta înseamnă concurs de dosare,o parte din angajati vor rămîne fără posturi.Secretarele,femeile de serviciu,profesorii,toată lumea are de pierdut.Degeaba zice madam Danielescu că o să le fie bine….oamenii ştiu adevărul.Nu va fi uşor pt nimeni.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

Alfred Simonis Camera Deputatilor

La propunerea lui Alfred Simonis, azi se votează iniţiativa „Fără penali în funcţii publice”

Camera Deputaţilor urmează să dezbată şi să voteze, astăzi, iniţiativa cetăţenească „Fără penali în funcţii publice”, suţinută de USR. Proiectul a fost pus pe ordinea de zi la solicitarea liderului Grupului PSD, Alfred Simonis. Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, a solicitat, la începutul şedinţei de plen, ca membrii Comisiei juridice să lucreze în paralel cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La propunerea lui Alfred Simonis, azi se votează iniţiativa „Fără penali în funcţii publice”
dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Dorin Codrea

Dorin Codrea continuă în violet pentru echipa la care a debutat la 16 ani

Revenit din iarnă între alb-violeţi, Dorin Codrea va evolua şi în sezonul următor pentru echipa bănățeană! Mijlocaşul central în vârstă de 23 de ani se află la a doua perioadă în tricoul Politehnicii. În prima a fost antrenat la nivelul Ligii a IV-a chiar de vărul său, fostul internaţional Paul Codrea. La fel ca şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dorin Codrea continuă în violet pentru echipa la care a debutat la 16 ani
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Un autoturism a căzut în apă, în județul Arad. Două victime/UPDATE

Un autoturism a căzut în apă (în Canalul Morilor), între localitatea Olari și Sintea Mica, în județul Arad. În urma acestui accident au rezultat două victime, conform primelor informații de la fața locului. În autoturism sunt doi bărbați inconștienți, iar pompierii acționează cu forțe sporite la fața locului. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un autoturism a căzut în apă, în județul Arad. Două victime/UPDATE
Muzeul National al Banatului
Iulius Town

Economic vezi arhiva Economic

imobiliare

La Timişoara, proprietarii îşi vând mai scump apartamentele, la nivel naţional preţurile scad

Preţurile cerute de proprietarii de pe piaţa imobiliară sunt în scădere la nivel naţional, dar la Timişoara pandemia de coronavirus pare că nu a existat, iar pretenţiile pentru apartamentele scoase la vânzare cresc. Plusul se înregistrează atât la unităţile locative vechi, cât şi la cele noi. Pentru luna iunie, datele celor de la Imobiliare.ro arată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timişoara, proprietarii îşi vând mai scump apartamentele, la nivel naţional preţurile scad

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Camera Deputaţilor urmează să dezbată şi să voteze, astăzi, iniţiativa cetăţenească „Fără penali în funcţii publice”, suţinută de USR. Proiectul a fost pus pe ordinea de zi la solicitarea liderului Grupului PSD, Alfred Simonis. Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, a solicitat, la începutul şedinţei de plen, ca membrii Comisiei juridice să lucreze în paralel cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La propunerea lui Alfred Simonis, azi se votează iniţiativa „Fără penali în funcţii publice”
Un autoturism a căzut în apă (în Canalul Morilor), între localitatea Olari și Sintea Mica, în județul Arad. În urma acestui accident au rezultat două victime, conform primelor informații de la fața locului. În autoturism sunt doi bărbați inconștienți, iar pompierii acționează cu forțe sporite la fața locului. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un autoturism a căzut în apă, în județul Arad. Două victime/UPDATE
Observatorul Român de Sănătate a realizat un top al spitalelor din România, în ceea ce privește curățenia, în anul 2019. În top se află și Institutul de Boli Cardiovasculare Timișoara. Institutul de Boli Cardiovasculare Timișoara se situează pe locul 3, cu un procent de satisfacție al „vizitatorilor” de 89.,94 la sută, în ceea ce privește...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Institutul de Boli Cardiovasculare Timișoara – în top 3 al spitalelor curate din România, în 2019
Unul dintre membrii board-ului de conducere al Asociaţiei TM 2021, Mihai Gafencu, prezent în calitate de reprezentant al sectorului Industriilor Culturale și Creative, şi-a anunţat demisia din funcţia deţinută. Mai mult, haosul şi lipsa de informare a publicului legate de activitatea organizaţiei, au făcut ca o altă demisie, la fel de răsunătoare, să fie ţinută...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Board-ul de conducere al TM 2021 a rămas fără doi membri. Ion Caramitru a renunţat de mai mult timp, lui i se alătură şi Mihai Gafencu
Au început înscrierile la Titularizare, în Timiș, iar un cititor ne-a trimis fotografii în care se poate observa cum oamenii stau în fața locațiilor unde are loc depunerea dosarelor, deși se spunea că acestea pot fi depuse și online. În Timiș au apărut mai multe focare de Covid-19 în ultimele zile, iar doctorii trag tot...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coadă imensă făcută de profesori la înscrierile la Titularizare. „Declarativ”, înscrierile se fac online/ FOTO/Update
Activitatea prestată de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Deşeuri Timiş, cea care se ocupă de colectarea deşeurilor menajere din localităţile judeţului a fost aspru criticată de doi dintre primari. Edilii şefi din Sânnicolau Mare şi Dudeştii Noi spun că procesul de colectare al gunoiului se desfăşoară cu mari probleme şi duce la apariţia de probleme. Dacă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai mulţi primari din Timiş sunt nemulţumiţi de modul în care funcţionează asociaţia care se ocupă de managementul deşeurilor din judeţ
Timişorenii din zonă şi nu numai ştiau că pe acel teren se afla Stadionul Mănuşarul, dar nu erau probe scrise în acest sens. Acum a apărut şi dovada de la Cartea Funciară privind vechea destinaţie a terenului. Ori schimbarea destinaţei, potrivit Legii sportului, se putea face doar printr-o Hotărâre de Guvern. Aşa cum deBanat.ro a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dovada că a fost teren de sport. Apar probe în cazul construcţiei din Ciarda Roşie pe locaţia fostului stadion Mănuşarul/Foto+Document
În ultimele 24 de ore au fost raportae 413 noi cazuri de infectări cu coronavirus. De menţionat că numărul mai mic de îmbolnăviri este o consecinţă a faptului că, fiind zi de weekend, s-au făcut mai puţine teste (6655), aproximativ jumătate faţă de o zi obişnuită. În Timiş s-au înregistrat şapte infectări cu COVID-19, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 413 infectări cu COVID-19, în ultimele 24 de ore, dar şi testele au fost mult mai puţine. Şapte îmbolnăviri în Timiş
În zilele de weekend, poliţiştii rutieri au acţionat pe raza întregului judeţ, aplicând peste 300 de sancțiuni contravenționale șoferilor indisciplinați. Au fost reţinute 47 de permise de conducere. În perioada 10-12 iulie, poliţiştii rutieri din Timiș au constatat 16 infracțiuni și au aplicat 333 de sancţiuni contravenţionale pentru nerespectarea normelor rutiere, 141 dintre acestea fiind...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Polițiștii rutieri au reținut aproape 50 de permise de conducere, în weekend
Grupul de Comunicare Strategică anunță că pe internet circulă un mesaj fals, atribuit lui Raed Arafat și transmis Direcțiilor de Sănătate Publică din țară. Prin acest mesaj se lasă impresia că Arafat le cere DSP-urilor ”să raporteze discreționar numărul de infectări și de decese”. O nouă manipulare îl are ca victimă pe secretarul de stat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă manipulare. Mesaj fals atribuit lui Raed Arafat şi trimis DSP-urilor din ţară
Top