Ripensia tine sus steagul Banatului, ASU tot fara puncte

Aproape de o noua victorie externa. Dupa ce a debutat excelent in noul sezon competitional din liga secunda, cu o victorie la Braila, Ripensia a fost la un pas de a-si trece in cont un nou succes, tot in deplasare. Trupa banateana a avut 2-0 pe terenul Luceafarului Oradea, dar a fost egalata din penalty si a venit acasa cu un singur punct.
ripensia
Dumiter, in minutul 11, si Monea, in minutul 30, au facut 2-0 pentru Ripi la Sanmartin si parea ca trupa timisoareana poate obtine al doilea succes consecutiv. Gazdele au revenit in joc prin Boc, care a inscris pe contraatac in minutul 35, acelasi jucator marcand apoi si din penalty in repriza secunda, stabilind scorul final, 2-2. Banatenii nu au facut pasul inapoi, insa nici nu au mai gasit drumul spre o reusita care sa le asigure toate cele trei puncte. Oricum, debut excelent pentru trupa pregatita de profesorul Ciprian Urican care a obtinut 4 puncte externe din 6 posibile. Runda viitoare, „Ripi” va juca acasa cu Poli Timisoara, care joaca duminică in etapa a doua cu Braila, pe stadionul „Dan Paltinisanu”.

Ripensia: Dobre – Popa (cpt), Popa, Burdet, Apro, C. Toma, Stoi, Anghelina, Dumiter, Ungureanu, Monea, Badauta. Au mai jucat: M. Toma, Mansour, Cluci. Antrenor Ciprian Urican.

Intr-un alt meci disputat sambata, la Petrosani, Politehnica Timisoara a fost invinsa de nou-promovata Energeticianul (fosta Sirineasa) cu 2-1. Gazdele au avut doua minute de aur, 36 si 37, in care au inscris de doua ori prin Nicoara si Stoenac, dupa care banatenii au fugit dupa egalare. Marvin Schieb a redus din diferenta, dar Bozian si Banica nu au reusit sa aduca egalarea si astfel primul punct din actualul campionat pentru trupa violeta.

Politehnica: Murariu – Bilia, Mera (c), Scutaru, Chereches – Nicolescu, Vidrasan – Plamada, Bozian, Schieb – Velici. Au mai jucat: Ignea, Miholca si Banica. Antrenor: Cosmin Petruescu.