Ce se intampla cu Poli? Intre desfiintare si Europa League

Dacă nu se primește un răspuns favorabil de la Curtea de Conturi în trei săptămâni, Poli nu mai rezistă. Aceasta a fost concluzia șefului CJ Timiș, Titu Bojin, la finele unei întâlniri care a avut loc zilele trecute la Palatul Administrativ. Întâlnire la care au fost invitați mai mulți oameni de fotbal, dar și din media, legați de fenomenul fotbalului timișorean și terminată așa cum a început, adică fără nicio concluzie. Ba a fost una, să se mai constituie încă o comisie de nouă oameni care să facă nu știu ce. Oricât de lăudabilă ar fi această inițiativă, situația, cel puțin de moment, a lui Poli nu se poate rezolva prin mese rotunde care aduc cu discuții sterile despre sexul îngerilor.

Și asta atâta timp cât problema stringentă a lui Poli sunt banii, nu strategiile de transferuri, mobila din vestiare sau apa caldă de la dușuri. Când vor exista bani se poate discuta și despre aceste aspecte. Dar la finele săptămânii viitoare începe sezonul, iar lucrurile sunt grave. Nu mai e timp de bătut apa în piuă. Se știe, Primăria și Consiliul Județean n-au mai dat un ban la echipă de prin luna mai a anului trecut, după ce un control al Camerei de Conturi Timiș și-a dat cu părerea că finanțarea ar fi ilegală. Cu toate că decizia nu era executorie, celor din primărie și CJT le-a tremurat chiloții pe ei și n-au mai dat un ban, încălcând astfel hotărâri ale CLT și CJT. În schimb, s-a făcut o contestație la Curtea de Conturi București. Iar de atunci se așteaptă, se așteaptă și iar se așteaptă cu mâinile în sân. Abia marți, primarul Nicolae Robu a catadicsit să trimită un memoriu Curții de Conturi prin care solicită un răspuns privind vechea sesizare. Titu Bojin a anunțat că va face același lucru, mergând personal la București. Or, aceste demersuri puteau făcute de mult timp, inclusiv prin interpelări parlamentare, Curtea de Conturi fiind în subordinea Parlamentului. S-a ajuns acum cu cuțitul la os, fiind periclitată chiar licențierea clubului pentru sezonul următor.

În acest moment, „patronii” lui Poli de la Primărie și CJT ar trebui să aibă cel puțin două strategii, dacă vor ceva de la această echipă. Una ar fi pe termen scurt privind salvarea de la retrogradare. Și aici ar fi două variante, în funcție de răspunsul de la Curtea de Conturi. Evident, în cazul unui răspuns pozitiv dat într-un termen rezonabil, cred că problema salvării va fi rezolvată. Chiar dacă nu va fi ușor, în condițiile în care una dintre contrandidate, Voluntariul (echipa finanțată exclusiv din bugetul local) s-a întărit acum cu… Mitică Dragomir și Bela Kassai. Să nu ne mirăm că multe meciuri ale acestei echipe vor fi blocate de acum înainte de la casele de pariuri, iar prietenii știu de ce! Primarul Robu spune că exstă un plan B în cazul unui răspuns negativ de la instituția păstorită de Nicolae Văcăroiu și, mai nou, de marele bănățean Ilie Sârbu. Ar cam trebui să se gândească serios la acest plan. Odată Poli retrogradată pentru a doua oară consecutiv, nu știu dacă va mai exista forța de orice natură pentru a încerca a treia promovare.

Dacă scăpăm de retrogradare, trebuie aplicată și o strategie pe termen lung. Iar aici, cu riscul de-a fi foarte înjurat, cred că trebuie renunțat la jumătățile de măsură. În primul rând trebuie văzută problema legislației. Există acum o lege care permite finanțarea echipelor sportive de la bugetele locale, dar am înțeles că e interpretabilă. Astfel în orașele păstorite de primari PSD se poate pune în practică, iar în rest nu. Ca să nu mai existe interpretări, poate ar trebui făcută o inițiativă legislativă extrem de clară în acest sens. Primarul Robu e și om politic, e vicepreședinte la nivel național de partid puternic. Poate iniția, prin aleșii de Timiș și nu numai, o astfel de lege care să nu mai permită interpretări din partea unor conțopiști de la Curtea de Conturi. Să rămână la latitudinea aleșilor locali să decidă dacă vor să dea bani pentru sport și câți. Dacă populația nu vrea așa ceva, îi va sancționa la alegeri. Fiind în campanie electorală și cum mulți primari, indiferent de culoare politică, își doresc o astfel de lege, nu cred că ar fi o problemă. Dar dacă stai cu mâinile în sân așteptând să-ți cadă o pleașcă din cer, nimic nu se rezolvă de la sine.

Având apoi o astfel de legislație, va veni rândul primarului Nicolae Robu (foarte probabil va fi tot el și după alegeri) să-și impună voința politică. Fiindcă va fi nevoie de curaj, determinare și voință, pentru a nu te lăsa influența de criticile populiste. Ce înseamnă asta? O bugetare puternică a clubului în primul an. Cel puțin șapte milioane de euro, fiindcă nu mai merge cu țârâita. (Sunt destule surse de unde se pot lua: asistați sociali, panseluțe etc.) Investești mult, câștigi mult. Cu un astfel de buget, faci din Poli o echipă de primele maxim patru locuri. Ce înseamnă asta? Bani mai mulți de la televiziuni, spectatori mai mulți și, implicit, sponsori. Dacă vine și o calficare în grupele Europa League, unde deja se plătește bine, mai intră în cont zece milioane de euro. Deja sunt bani, iar în anii următori contribuția primăriei poate fi redusă gradual. În cinci-șase ani, cu aceiași bani pe care-i dai cu țârâita anual pentru locurile 8-12, faci o echipă de top, Repet, trebuie să ai curaj și să nu te împiedici în alde Carmen Obîrșanu. Și, evident, la conducerea clubului să pui oameni competenți, să se termine odată cu diletantismul care, trebuie să recunoaștem, colcăie în club. Dacă vrei o echipă competitivă, e singura cale. Și, repet, în timp, la fel de costisitoare sau chiar mai puțin decât pentru o echipă de locurile 9-10. Dacă vreți, asta ar fi diferența dintre „Cea mai Poli dintre toate Poli” (CMPDTP) – vorba lui Robu – și „AC Recaș nu e Poli” – vorba contestatarilor proiectului.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

INO a spus: (februarie 4th, 2016 at 15:17 )

NOW!POVEȘTI!AVEȚI GRIJĂ CĂ ĂȘTIA DE LA CURTEA DE CONTURI NUS ÎNTREGI LA MINCE ȘI VOR ȘI EI SĂ SE DAU MARI!!CĂUTAȚI UN INVESTITOR ȘI VĂ PUTEȚI PI Ș A PE EI GUNOAIE DE OAMENII PUȘI SĂ FACĂ RĂU DACĂ POT!!UN INVESTITOR SERIOS ASTA ESTE SALVAREA PERFECTĂ!ȘTIU NU ESTE UȘOR!DAR NIMIC NU ESTE IMPOSIBIL!YESSSSSSSS!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

soryn a spus: (februarie 4th, 2016 at 15:20 )

desfiintarea … doar la un pas distanta; restul sint doar vise de suporter (si ale mele) dar care nu se vor realiza niciodata ….. in rest robu – cojones – NICIODATA! daca ar fi avut asa ceva ar fi facut pina acum macar pentru iubirea lui … poli, dar … VISE …

WPH a spus: (februarie 4th, 2016 at 20:40 )

No way … facem o emulatie si salvam POLI – at any cost DE vreti sa mai inseaman ceva in RO … ! Asa se procedeaza worldwide nu tre sa scoatem noi cartofii …:)

anteconbega a spus: (februarie 5th, 2016 at 07:41 )

AC RECAS nu e Poli! Altceva?

birlic a spus: (februarie 5th, 2016 at 11:23 )

Inca o dovada ca nui nici-o diferenta intre Curtea de conturi si sefii lor Parlamentul institutie recunoscuta pt. bravurile ei pt. bunul mers al Romaniei prin minciuna si capatuiala . Cum e posibil ca o Institutie a statului sa nu tina cont de lege ,adica sa raspunda in termenul legal ori carui petitionar cu atat mai mult unor reprezentanti de drept ai Banatului . Halal Institutii de asta ne merge noua asa de bine ca astia ne conduc.

Mihalcea E. a spus: (februarie 5th, 2016 at 14:52 )

povesti de adormit copiii! iată că s-a ajuns de un de s-a plecat..În aproape patru ani de zile s-a aruncat cu banii pe fereastră, din pricina unui management prost și a atâtor incompetenți care s-au pripășit pe la cârma acestui club: Rosenblum, Staicu, timofte, Anton și în cele din urmă marele salvatore de la patria, Stanciu! Toți o apă și-un pământ, evident, în frunte cu Lae Robu – habarnistul număru 1. s-au făcut experiențe, s-a promovat fără nici o noimă, nu s-a investit pe termen lung, a funcționat în permanență mercenariatul cu jucători expirați și nu s-a încercat o construcție din temelii cu baze serioase și numai după aceea să se încerce promovarea, fără ca anul următor să-ți tremure curul că ajungi de unde ai plecat. Însă, fiecare, ca și sistemul actual din cadrul clubului, a gândit la fel punând mai presus interesele personale…Cum este posibil să dai afară jucătorii cu contracte și numai după aceea să cauți (!) alții!!! Pentru asta, cred că Stanciu ar trebui să-și ia tălpășița cât mai repede, iar cei care răspund de acest proiect ( scăldat într-o totală lipsă de perspectivă!) să-și bage adânc mințile în cap întrucât cetățenii acestor locuri cu siguranță nu vor mai fi de acord să dea liber la cheltuirea banilor aiurea, după mofturile și ideile lui Flocea sau ale lui Stanciu.

CCpl a spus: (februarie 6th, 2016 at 07:42 )

Poli este deja oricum o umbra a ceea ce a fost asa ca case closed … de acum nimic nu se poate schimba asta e !

Uhrin a spus: (februarie 6th, 2016 at 07:54 )

Si va trai vesnic in sufletele noastre sa ne alimenteze sperantele fiindca NU avem voie sa uitam ce s-a intimplat altfel istoria se razbuna … ! Nor ignore – simply to costly for a poor bc Christ 🙂

DOel a spus: (februarie 6th, 2016 at 07:59 )

Du-te iobule la proctolog 🙂 Hai ca poti !

widoqq a spus: (februarie 6th, 2016 at 09:08 )

Timofte asta a fost atat de prost ca l au luat Boavista conducatorul lor.

KA a spus: (februarie 6th, 2016 at 09:35 )

Etapa dreacului … ! decat atit 🙂

yxsman a spus: (februarie 10th, 2016 at 10:38 )

Este AC Recas noua Poli? Macar viticultorii aia si-au atins putirita…

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Regulamentul parcării alternative pentru măturat ”la bordură” a fost aprobat de Consiliul Local

Nimeni și nimic nu a înduplecat conducerea municipalității să modifice modul în care se va aplica sistemul parcării alternative pe stradă, pentru ca societatea Salubrizare Timișoara să măture la bordură. Deocamdată intră în proiect 18 străzi, societatea de salubrizare nu are destule utilaje, iar pentru început se vor lansa campanii de informare după care se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regulamentul parcării alternative pentru măturat ”la bordură” a fost aprobat de Consiliul Local
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Pentru români corupţia redevine principala problemă a ţării. Sondaj INSCOP

Aproape 28% dintre români indică faptul că principala problemă a țării este corupția, în timp ce 48,2% consideră că prioritară în următoarele 6 luni ar trebui să fie creșterea salariilor și pensiilor. Acestea sunt principalele concluzii ale BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a XI-a, realizat în perioada 11-14 mai 2026. Principala problemă a României...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pentru români corupţia redevine principala problemă a ţării. Sondaj INSCOP
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

1 Iunie, plin de evenimente organizate de SCM Timișoara! Copiii se pot bucura de sport în trei locații deosebite

Sport Club Municipal Timișoara celebrează Ziua Copilului cu o seamă de evenimente sportive. Acestea vor fi organizate pe platoul din fața sălii C. Jude, în Parcul Copiilor și în baza sportivă Vasile Deheleanu. SCM Timișoara îi invită pe toți copiii dornici de mișcare să descopere ce înseamnă spiritul de echipă și bucuria sportului pe platoul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 1 Iunie, plin de evenimente organizate de SCM Timișoara! Copiii se pot bucura de sport în trei locații deosebite
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

O nouă groapă de gunoi ilegală a fost descoperită la Ohaba Forgaci

O echipă mixtă, formată comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș, împreună cu reprezentanți ai Instituției Prefectului Județului Timiș, Administrației Bazinale de Apă Banat și IPJ Timiș, au efectuat verificări pe un teren aparținând Primăriei Boldur, situat în localitatea Ohaba-Forgaci. Verificările effectuate ca urmare a solicitării Instituției Prefectului Județului Timiș au constatat existența...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă groapă de gunoi ilegală a fost descoperită la Ohaba Forgaci
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Ambasadorul Cehiei în România, în vizită la CCIAT

Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, Florica Chiriță, a primit vizita lui Martin Košatka, ambasadorul Republicii Cehe în România, el fiind însoțit de Ștefan Moțec, Consul Onorific al Cehiei la Timișoara. Vizita a avut ca obiectiv consolidarea relațiilor economice bilaterale, impulsionarea schimburilor comerciale și atragerea de noi investiții cehe în județul Timiș, unde...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Cehiei în România, în vizită la CCIAT

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Sport Club Municipal Timișoara celebrează Ziua Copilului cu o seamă de evenimente sportive. Acestea vor fi organizate pe platoul din fața sălii C. Jude, în Parcul Copiilor și în baza sportivă Vasile Deheleanu. SCM Timișoara îi invită pe toți copiii dornici de mișcare să descopere ce înseamnă spiritul de echipă și bucuria sportului pe platoul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 1 Iunie, plin de evenimente organizate de SCM Timișoara! Copiii se pot bucura de sport în trei locații deosebite
Universitatea de Vest lansează și în acest an o invitație deschisă la distracție, pentru participarea la ediția anuală a sărbătorii „Bulevardului Copiilor, la UVT”, un eveniment dedicat celebrării Zilei Internaționale a Copilului. Comunitatea UVT invită copiii, alături de părinți și bunici, la o zi specială dedicată jocului, descoperirii și bucuriei de a învăța prin mișcare și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Universitatea de Vest Timișoara revine Bulevardul Copiilor
Cosmin Tabără, timișoreanul plecat la București în conducerea Agenției Naționale pentru Sport, a vizitat din nou șantierul bazei sportive ridicate de CNI la Timișoara, pe strada Costică Rădulescu. El se declară mulțumit de ritmul lucrărilor, aceasta după ani de așteptare și un prim constructor falit. Astfel, a fost turnată placa de beton pe care urmează...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cosmin Tabără, supervizor la Baza Rădulescu. Lucrările avansează semnificativ, șantierul ar putea fi gata în două luni
Cu ocazia weekendului dedicat Zilei Internaționale a Copilului în Sacoșu Turcesc vor avea loc două evenimente frumoase, pline de veselie, cu multă mișcare și activități recreative pentru întreaga familie. În data de 31 mai, Primăria Comunei Sacoșu Turcesc, în parteneriat cu Școala Gimnazială Sacoșu Turcesc, organizează în curtea școlii un eveniment special dedicat copiilor, desfășurat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Evenimente frumoase și voie bună de Ziua Copilului la Sacoșu Turcesc
„Alianța noastră nu este cu USR sau cu PSD. Alianța noastră este cu cetățenii activi.” Ionuț Gaiță, noul lider al PNL Timișoara, mai 2026. Același om, câteva minute mai târziu: „În partidele politice există și o anumită disciplină politică, există votul majorității. Uneori nu poți să faci notă discordantă. Nu am fost întrebat.” Două declarații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Disciplina și cetățeanul care n-a fost întrebat
Pentru micuţii din Moşniţa Nouă, Ziua Copilului va veni sâmbătă, 30 mai, aşadar cu două zile mai repede. Organizatorii le-au pregătuit copiilor un program generos, care va începe la ora 13.00 şi se termină la ora 19.00 cu o tombolă. Printre invitaţi se numără şi Gaşca Zurli. Primăria și Consiliul Local Moșnița Nouă, împreună cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Moşniţa Nouă, Ziua Copilului vine cu două zile mai repede. Vor fi multe surprize, printre care şi Gaşca Zurli
Nimeni și nimic nu a înduplecat conducerea municipalității să modifice modul în care se va aplica sistemul parcării alternative pe stradă, pentru ca societatea Salubrizare Timișoara să măture la bordură. Deocamdată intră în proiect 18 străzi, societatea de salubrizare nu are destule utilaje, iar pentru început se vor lansa campanii de informare după care se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regulamentul parcării alternative pentru măturat ”la bordură” a fost aprobat de Consiliul Local
În şedinţa Consiliului Local Timişoara desfăşurată în această după-amiază s-a dat un vot privind plângerile prealabile depuse de Consiliul Judeţean împotriva a două PUZ-uri aflat în zona Plopi Sud, în apropierea teritorului comunei Moşniţa Nouă. Ambele plângeri au fost respinse, în favoarea lor votând doar consilierii PSD. Ca să prezinte situaţia acestor plângeri a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consilierii locali au votat împotriva plângerilor prealabile făcute de Consiliul Judeţean împotriva a două PUZ-uri din zona Plopi
Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, Florica Chiriță, a primit vizita lui Martin Košatka, ambasadorul Republicii Cehe în România, el fiind însoțit de Ștefan Moțec, Consul Onorific al Cehiei la Timișoara. Vizita a avut ca obiectiv consolidarea relațiilor economice bilaterale, impulsionarea schimburilor comerciale și atragerea de noi investiții cehe în județul Timiș, unde...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Cehiei în România, în vizită la CCIAT
O echipă mixtă, formată comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș, împreună cu reprezentanți ai Instituției Prefectului Județului Timiș, Administrației Bazinale de Apă Banat și IPJ Timiș, au efectuat verificări pe un teren aparținând Primăriei Boldur, situat în localitatea Ohaba-Forgaci. Verificările effectuate ca urmare a solicitării Instituției Prefectului Județului Timiș au constatat existența...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă groapă de gunoi ilegală a fost descoperită la Ohaba Forgaci
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.