Noua Dreaptă e din ce în ce mai activă în plan civic la Timişoara. Pentru sâmbătă au primit autorizaţie pentru un miting de protest împotriva mafiei ţigăneşti şi a apucăturilor barbare ale capilor familiilor de ţigani ce-şi fac propria lege în Timişoara. Urmărind cu interes un interviu dat în opiniatimişoarei.ro de liderul Noii Drepte, Bogdan Popa, am avut senzația că tânărul politician a îmbătrânit înainte de-a apuca să rupă gura târgului. Pentru nişte inşi care umblă cu chipul Căpitanului imprimat pe tricouri, mesajul Noii Drepte mi se pare construit de un politician care încearcă prin exces de diplomaţie să-şi îndulcească retorica pentru a nu supăra autorităţile şi pentru a nu deveni o ţintă prioritară pentru serviciile secrete din România. Numai că pentru Noua Drepată tocmai răutatea ar putea fi, în aceste zile, soluţia pentru găsirea unui culoar în zona unui electorat mai instruit şi tot mai nemulţumit de discriminarea pozitivă servită comunităţii ţigăneşti de autorităţile româneşti şi mai ales de cele europene. Pentru o formaţiune civic-politică ce solicită eliberarea din puşcăriile sârbeşti a unor hooligans care au omorât un suporter francez, timorarea cel puţin aparentă a Noii Drepte mă duce la concluzia unui dublu mesaj care nu va duce la o mobilizare pentru cauze mai bune. De departe, Noua Dreaptă din Timişoara pare o grupare cu preocupări valabile, dar care poate eşua între statutul de braţ politic al galeriei lui Poli şi cel de gardă de fier al Naţionaliştilor Autonomi, despre care Bogdan Popa spune că umblă la mitinguri cu cagule negre pe cap pentru „că se tem de anumite represalii ce pot avea loc asupra lor”. Până la urmă, de ce-ar fi Noua Dreaptă atât de nouă să se numească aşa? Raportat la ce decriptăm noutatea asta, la Legiune sau la actuala Dreaptă din România, foştii fesenişti din PDL, oteviştii din PNŢCD, liberalii din USL sau faţă de Noua Generaţie a lui Gigi Becali? Iar pentru un tânăr naţionalist care se respectă vestimentaţia este foarte importantă. Nu poţi tu, aprig legionar, să porţi tricouri Pierre Cardin câtă vreme moare industria textilă din lipsă de comenzi la intern. Ce naiba, o cămaşă verde de Brăila cu toţi avem pe-acasă.
Scrie un comentariu
10 comentarii pentru acest articol
Nu inteleg ce ati dori?! Sa se inarmeze? Sa inceapa sa planteze bombe prin casele tiganesti??…hmm parca ma incanta ideea dar daca cumva cineva drag mie sau dumneavoastra, cineva nevinovat, trece pe strada exact cand o bomba face pac si puf? A …copii dumneavostra nu trec pe acolo. Nici sotia. Nici cineva apropiat. Victimele colaterale nu ne privesc atat timp cat moare un drac de tigan… Hmm…poate o bomba atomica ar rezolva problema. Curata Timisoara de tigani pentru cativa ani. Pe cuvant! Mai mult nu garantez pentru ca va fi mult fier vechi de „colectat”.
Spre deosebire de PDL,Asociatia Noua Dreapta lupta pentru integritatea Romaniei,valorile cultural-crestine si o viata demna,libera.Este adevarat ca si Becali,Borcea,Basescu,Boc si altii ca si ei,puteau sa-si cumpere camasi de la Braila si costume de la Materna! Sunteti stupizi.Voi cei de la de Banat de unde va imracati,din P-ta Aurora?Ce masini aveti? Sunteti penibili,mai penibili decat tiganii!!!
Hai sa revin si sa va lamuresc. Noua dreapta sa se duca… unde sunt legionarii! 🙂 Tiganii de pe Loga nu au facut si nu fac altceva decat sa speculeze slabiciunile unui sistem. Un sistem pentru care nu ei sunt vinovati…sau nu numai ei, ci intreaga societate romaneasca …apatica, amorfa si stupida. Incapabila sa se puna in miscare si democratic sa puna presiune pe autoritati sa isi faca treaba. Cum? Prin atitudine politica si prin atitudine civica responsabila. Asta ne lipseste de 20 de ani si DE AIA ne scuipa cu dispret tiganii. Si bine fac. Romanul in loc sa fie vertical, sa se implice politic si civic, sa munceasca sa schimbe ceva, nu stie decat sa se lamenteze, sa bage capul in nisip apatic si indiferent, sau sa fuga cu lasitate …emigrand. Hai sictir ca meritati!
Sa fim exacti despre Nationalistii Autonomi a spus chiar asa:
”Asta si pentru ca actiunile lor nu sunt intotdeauna in concordanta cu legea, uneori depasesc limitele legii”
Adica, domnilor politisti, lasati-ne pe noi in pace, noi suntem cuminti, devreme acasa, aia sunt rai, fiti buni si luati-i. 😉 Curat murdar, nene Iancule… Si mai intrebi ca jurnalist de ce poarta cagule? Cu asa ”prieteni”, nu e nevoie de dusmani.
”De-a lungul timpului ati organizat multe marsuri. Multi dintre voi erati mascati. Care e motivul pentru care va camuflati asa?
Aici trebuie sa fac o diferenta. Acei mascati nu erau de la Noua Dreapta, erau de la Nationalistii Autonomi, o alta organizatie.
De ce se ascund?
Din cate stiu eu, se ascund pentru ca se tem de anumite represalii ce pot avea loc asupra lor.
Din partea cui?
Din partea autoritatilor, a sefilor, au fost si anumite acte de violenta impotriva lor. Au fost agresati pe strada, li s-au spart masinile etc. Asta si pentru ca actiunile lor nu sunt intotdeauna in concordanta cu legea, uneori depasesc limitele legii si poate de aceea au de suferit mai mult decat noi. Pana acum eu nu am avut de-a face cu legea pentru ca fac parte din Noua Dreapta, nu m-a luat nimeni la intrebari.”
@dan cocean
nasolia e ca voi sunteti doar o mana de oameni, iar ceilalti stau pitici sau sunt complici ai purtatorilor de lantoace din aur. asta e purul adevar. tiganii e multi si e uniti fata de romani. nu trebuie sa le dam in cap pentru comportamentul lor, dar nici sa le permitem sa ne umileasca in ultimul hal, pentru simplu motiv ca asa sunt ei si nu vor sa se adapteze.
@beciul domnesc,
Tiganii sunt putini in Timisoara si pot fii dominati. Nu cred ca suntem mai putini decat ei. Nu acum. Problema e ca sunt prea multi romani care se vand.
dastept jurnalist
freza de gay si bluza care seamana cu un trening.
de la asa ceva nu primim sfaturi,mutumesc.
Hahaha,noua bomba:N.D se aliaza cu PDL.
Pai lua-v-as neamul in pula,voi sunteti lupii moralisti,nationalistii pulii mele.Prefer un regim islamic extremist decat nationalisti falsi si vanzatori de natie ca voi.
Daca prind pe strada vreun manifest de la Noua Dreapta in regiunea mea o sa am grija sa va dispersez brutal si rapid jegurilor.
Ia zi, „kur-du”, de la cine ai auzit tu ca ND s-ar „alia” cu pdl? De ce postezi aiureli, fara sa ai un temei?
Vreau sa fie foarte clar: ND nu se aliaza cu NIMENI!
Patriotismul lui Ion Antonescu va pali in felul cum
voi lupta cu oricine va incerca sa atenteze la viata copiilor
mei.
Sanatate!
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- Sorin Şipoş numără “inaugurările” lui Alexandru Rogobete de la Spitalul pentru mari arși Timișoara: Nu a construit un spital, ci un calendar de promisiuni
- Lațcău anunță victoria în transportul metropolitan spre Giroc și Chișoda. Autobuzele STPT intră pe traseu din august
- Recurs la memorie. Şi Nicolae Robu a avut mari probleme cu ANI, dar a fost salvat de PSD şi Ecaterina Andronescu
- Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari
- Drumul spre iad e pavat cu intenţii bune. Când o lege bună pe fond e aplicată ca o armă politică
- Sistemul de gardă (2). Orașul cu șapte spitale și patru stăpâni
- Primăria Timișoara vrea să facă grădini în curțile mai multor școli
- Se închide accesul la pasarela peste Bega de la Parcul Copiilor

Administratie
Se închide accesul la pasarela peste Bega de la Parcul Copiilor
Citeşte tot articolul
Primăria Timișoara vrea să facă grădini în curțile mai multor școli

Politica
Sorin Şipoş numără “inaugurările” lui Alexandru Rogobete de la Spitalul pentru mari arși Timișoara: Nu a construit un spital, ci un calendar de promisiuni
Citeşte tot articolul

Sport
Dueluri interesante în turul 3 al Cupei României. Vezi cu cine joacă vesticele
Citeşte tot articolul

Social
În contextul incendiilor zilnice, Primăria Jebel face un apel la locuitorii comunei
Citeşte tot articolul
Sănatate
Majoritatea pacienților cu cancer pulmonar sunt diagnosticați prea târziu, spune Cristian Oancea, prorector UMF. Ce e de făcut
Caravana Medicală MedLife Medici’s se pune în mişcare în județul Timiș. Prima oprire va fi miercuri, la Mașloc
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
Timp liber și cultură
Trei zile de distracție la Iulius Town: Parada ISWinT şi concert Dragoş Moldovan, cinema în aer liber și activități pentru cei mici
Pentru micuţii din Giarmata, miercuri, timp de o oră, a venit „ploaia”. Apa a fost asigurată de pompierii voluntari
Filmul „Ultimul ingredient”, o poveste a Banatului în competiția internațională Food Film Menu/VIDEO
Aflați secretele Timișoarei în cadrul unui nou tur gratuit organizat de Asociația Turism Alternativ
La Muzeul Apei are loc expoziția „Sub semnul curgerii. Între transparență și permanență”
Ziua Timișoarei – City Celebration. Programul ultimei zile
Sărbătoarea continuă! Zeci de mii de oameni au celebrat a treia seară la rând Ziua Timișoarei
Iniţiativă inedită pentru Zilele Orașului Sânnicolau: ziua de vineri va fi dedicată special talentelor locale
Timişoara intră în a treia zi de sărbătoare. Programul de astăzi
Un concert de zile mari a încheiat prima zi a Timișoara City Celebration/Foto
Sărbătoarea Timişoarei continuă. Ziua a doua aduce pe scena de pe bulevardul IC Brătianu trupa The Script. Programul zilei de sâmbătă
Un nou weekend plin la Iulius Town: filme în aer liber, provocări interactive pentru copii și Summer Sale
Economic
Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari
Citeşte tot articolul
Învățământ
Școala de vară a Universității de Științele Vieții s-a deschis la domeniul regal de la Săvârșin
Absolvenții generației 2026 a Facultății de Arte și Design își prezintă creațiile vestimentare în cadrul Galei MDVT 2026
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
Știri de ultima oră
Trei zile de distracție la Iulius Town: Parada ISWinT şi concert Dragoş Moldovan, cinema în aer liber și activități pentru cei mici
În contextul incendiilor zilnice, Primăria Jebel face un apel la locuitorii comunei
Sorin Şipoş numără “inaugurările” lui Alexandru Rogobete de la Spitalul pentru mari arși Timișoara: Nu a construit un spital, ci un calendar de promisiuni
Dueluri interesante în turul 3 al Cupei României. Vezi cu cine joacă vesticele
Debitele râurilor din vestul României au scăzut sub 30% din normalul perioadei
STPT anunță modificări în circulația liniilor 15, 16 și Expres 3, în perioada 10 – 13 august
Recurs la memorie. Şi Nicolae Robu a avut mari probleme cu ANI, dar a fost salvat de PSD şi Ecaterina Andronescu



































Comentarii prin facebook