Preasfintitul Paisie Lugojanul, pe picior de plecare din Mitropolia Banatului?

Episcopul vicar al Timişoarei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, a primit o lovitură dureroasă și ar putea pleca în curând de pe malurile Begăi. Preotul Mircea Munteanu a fost scos de sub urmărire penală, după ce a fost târât prin tribunale timp de doi ani și a fost sancționat disciplinar, cu acordul înaltului prelat.

Părintele Mircea Munteanu a fost acuzat de nereguli financiare pe când slujea la biserica din Mehala. I s-a imputat că a lucrat fără contract, că a distrus acoperişul lăcaşului de cult şi că a băgat bani în buzunar. În total, prejudiciul ar fi ajuns la 2,5 miliarde de lei vechi. Plângerea a fost făcută de Sebastian Ardelean, parohul de la Mehala, după ce părintele Munteanu a fost mutat la biserica din Fabric. A urmat o nouă mutare disciplinară la căminul de bătrâni, apoi la penitenciar. Sancțiunile nu s-au oprit însă aici, Munteanu fiind trimis la un spital de copii şi la o secţie de ginecologie. Pentru că a refuzat, de la 1 noiembrie va sluji la Caransebeș.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara a decis, după doi ani de procese, ca Mircea Munteanu, un pictor şi doi dintre constructori să fie scoşi de sub urmărire penală. „E adevărat, am primit hârtia prin care sunt scos de sub urmărire penală, dar nu pot comenta”, spune părintele Munteanu. În aceste condiții, fiind găsit nevinovat, cum se pot justifica sancțiunile primite?
Preasfinţitul Paisie Lugojanul nu pare să se simtă prea bine la Timișoara în ultima vreme, iar decizia justiției în cazul preotului Munteanu mai pune o “cărămidă” la starea episcopului vicar. El a iscat scandalul de la biserica din Fabric și se pare că a pus la cale complotul împotriva mitropolitului Banatului. În ultimul timp, Paisie s-a certat cu toţi susţinătorii săi din Arhiepiscopia Timişoarei. Surse din Mitropolia Banatului susțin că acesta ar fi trimis o scrisoare Preafericitului Daniel, şeful Bisericii Ortodoxe Române, cerând să fie mutat. (sursa foto: theologhia.wordpress.com)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

sie a spus: (octombrie 28th, 2011 at 22:42 )

Sa plece jigodia. Du-te calaule! bv Oanceo

lae a spus: (octombrie 29th, 2011 at 13:16 )

tot ce vedeti lux la preotii de la catedrala e in continuare datorita paisiei care gireaza astfel de purtari. Ati auzit cumva ca i-a dat afara pe cei cu audi, bmw, viloace, pe motiv ca nu se potrivesc imaginii lui Hristos CARE A AMERS TOATA VIATA PE JOS??? Aud?… De juma’ de an are drept de semnatura, adica e mitropolit cu fircareala. De ce nu-i educa prin concediere pe oamenii de afaceri care se ascund dupa roba de preot crezand ca daca nu li se vad picioarele, nu li se vad nici masinile, vilele sau fetele ipocrite? Ba mai mult ii si aduce de la glimboca din vale si-i promoveaza, arzand etape, pe posturi unde trebuie urcat treapta cu treapta.
Nu credeti ca s-a cam intins cu comportamentu-i despotic, arogant si fara pic de bun simt? Ii cad galoanele daca se smereste?
Si ce e mai urat si de cea mai joasa speta: lovirea PREMEDITATA si fara mila a celui care l-a ajutat sa ajunga unde e. Plus schingiuirea celor mai mici in rang ca tine si semanarea vrajbei intre ei si intre oamenii dati tie in grija de catre Hristos insusi! Asa ceva nu trebuie trecut cu vederea intr-o comunitate care se vrea crestina. Punct.
Ce preot e ala, care se mai vrea si mitropolit si care spune credinciosilor ca „datoria minimala a unui crestin e de a ajuta biserica cu bani”?
Personal, sunt arhi, meta si para satul de Paisie asta care se crede a patra persoana din Sf Treime. Numai rau si vrajba a adus in Tm si mai ales in parohia din care fac parte, acum doar geografic, pt ca la Sf Ilie nu mai are rost sa merg s-ascult pe de-alde cozma, morar sau parvenitul de floca, prozeliti ai dictaturii ecleziastice paisiace, vorbindu-mi mie de Hristos.
Asemenea tupeu cras, nesimtire, linguseala si slugarnicie unde s-a mai pomenit? Strici randuieli bine statornicite si-apoi urli si te victimizezi ca ce are lumea cu tine???
Asa ca sa plece cat mai repede de aici, il conduc si cu flori la gara!!!

@lae a spus: (octombrie 29th, 2011 at 21:51 )

Frumos ar fi fost sa fi citat si sursa de unde ati luat comentariul si sa nu va impodobiti cu penele altuia. Sursa: http://www.ziuadevest.ro/eveniment/24616-adio-preasfinite-paisie-.html

sirbu a spus: (octombrie 30th, 2011 at 19:01 )

Sa dea bunul Dumnezeu sa-l faca pe ion si zis gheorghe sa plece invirtinduse ,destul rau a facut in MEHALA,FABRIC,SAG,LIpovei, prin sate ,manastiri distruse a obligat preoti la ilegalitati si mai ceva este canonic sa fie pomenit episcopul vicar pe linga mitropolit la slujbe.Apropo Pr. cosma ce mai zice matura curtea ca sa nu-l mute si pe el ,dupa ce a spus adevarul cu cei de la mitropolie[uni] halal asa credinta preot care se voia protopop in locul lui szilaghi alt…….

Adrian a spus: (octombrie 31st, 2011 at 20:00 )

Cei supusi nu uita niciodata cele pe care le-au considerat insultatoare – Tacitus –
Cat de nedrept si arogant poate fi un episcop vicar, cand in fata preotilor adunati in conferinta, jigneste si calomiaza, aruncand cu minciuni si neadevaruri toate niste mizerii si barfe ordinare- asupra unui preot recent pensionat, murdarindu-i onarea si demnitatea unei slujiri de peste 30 de ani „Norocul lui ca s-a pensionat ca il cateriseam”.
Cuvinte ale unui episcop care voia sa ajunga si mitropolit , despre un preot care i-ar putea dupa diferenta de varsta sa-i fie tata.
„Numai cei fara minte viseaza sa ajunga ceace nu merita”.
Dupa faptele noastre sa ne judece Dumnezeu.

Sursa: Orice preot de la Timisoara I, care a participat in 19 oct. a.c la conferinta si are constiinta poate comfirma toate acestea.

sirbu a spus: (noiembrie 23rd, 2011 at 20:19 )

ma i este ceva cum poate sa uite ca mai in urma cu citeva luni ii spunea PR MUNTEANU puscariasule ca nu sta de vorba cu el .Adevar esti prea mic sufleteste si ca om si har precum este PREOTUL MIRCEA MUNTEANU ,ioane esti mic de tot nu meriti respectul banatenilor de nici un fel dar o ai pe cea cu jepu care se dadea de ceasul morti sa te apere tea lasat si ea ,ce sa mai zic ce mare om si preot este MIRCEA CRICOVEANU ,preotul pop si alti ca ei tu nici la degetul mic al lor nu te poti pune.dute inapoi la vaci,oi,porci ca acolo tieste locu

florianmuscalu a spus: (decembrie 13th, 2011 at 22:05 )

sa va fie frica de DUMNEZEU satanelor ce sunteti ca v-a veni ziua judecatii de apoi si mai bagati la cap ce a spus MANTUITORUL: sa dea cu piatra primul care se sti fara de pacat RUSINE SA VA FIE SATANELOR

bonicud a spus: (iunie 19th, 2012 at 16:00 )

A asemana pe om,oricare ar fi el,cu satana nu este un gest crestinesc.Toti gresim,nu se stie oare ca nu este om care sa nu greseasca,nu iau piatra sa dau caci eu ma consider intaiul intre pacatosi,dar pot a zice:”Cine a gresit,sa plateasca,dar si pentru cel ce a gresit mai este poarta de scapare”.Poarta de scapare trebuie a fi facuta din:gestul ca sanctiunile sa fie ridicate si sa-si ceara scuze,sa nu zic IERTARE.DUMNEZEU este IUBIRE si numai prin iubire ne putem apropia de Starea de care am cazut prin ascultarea de sarpe,adica de raul ce ne inconjoara.Nicu.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Profesorul și antrenorul emerit Emil Grozescu s-a stins miercuri din viața

A murit astăzi Emil Grozescu (născut 1933), cel care timp de peste 40 de ani a fost coordonatorul secției de atletism al clubului CSU Politehnica, perioadă în care a dat numeroase generații de campioni naționali, europeni, mondiali. A adunat peste 350 de titluri naționale și 650 de medalii la campionatele naționale. A fost declarat antrenor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Profesorul și antrenorul emerit Emil Grozescu s-a stins miercuri din viața
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Timișul își dezvăluie povestea și la Berlin: O experiență diplomatică, senzorială și umană prin multiculturalitate și gastronomie autentică

Județul Timiș își redefinește strategia de promovare regională printr-un concept imersiv inovator care depășește formatele clasice de prezentare. Inițiativa are ca scop poziționarea județului pe harta europeană prin intermediul stilului de viață urban, al multiculturalității sale istorice și al unei gastronomii locale unice. Acest proiect complex prinde viață printr-un parteneriat strategic solid între Consiliul Județean...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul își dezvăluie povestea și la Berlin: O experiență diplomatică, senzorială și umană prin multiculturalitate și gastronomie autentică

Economic vezi arhiva Economic

Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Infrastructura de distribuție a energiei electrice din zona Gărâna-Văliug-Trei Ape intră în modernizare, pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor pentru un număr aproximativ de 650 clienți existenți și a asigura o capacitate sporită a rețelei de a alimenta consumurile viitoare. Rețelele electrice vizate deservesc clienții din Brebu Nou, Gărâna și zona de Agrement Lac Trei Ape....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii  energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Județul Timiș își redefinește strategia de promovare regională printr-un concept imersiv inovator care depășește formatele clasice de prezentare. Inițiativa are ca scop poziționarea județului pe harta europeană prin intermediul stilului de viață urban, al multiculturalității sale istorice și al unei gastronomii locale unice. Acest proiect complex prinde viață printr-un parteneriat strategic solid între Consiliul Județean...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul își dezvăluie povestea și la Berlin: O experiență diplomatică, senzorială și umană prin multiculturalitate și gastronomie autentică
Coincidenţă rară în calendarul ortodox, astăzi 21 mai, se sărbătoreşte atât Înălțarea Domnului, cât şi ziua Sfinților Constantin și Elena. Înălțarea Domnului se sărbătoreşte la 40 de zile după Paşti, în timp ce sărbătoarea Sfinţilor Constantin și Elena are o dată fixă, 21 mai. Totodată, de Înălţare, în România se celebrează şi Ziua Eroilor. Înălțarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Astăzi, dublă sărbătoare ortodoxă: Înălțarea Domnului şi Sfinții Constantin și Elena. Tot azi e şi Ziua Eroilor
Acțiunea desfășurată azi la Gătaia are scop caritabil, în sprijinul copiilor proveniți din medii defavorizate. Primăria Gătaia, reprezentată de primarul, Raul Cozarov, Liceul Teoretic Gătaia, sponsorii Maxagro Grup, Curea Company, Lusioni SRL și Delclaudys SRL, împreună cu United Way România și voluntarii de la Liceul Teoretic Gătaia și-au unit forțele pentru organizarea crosului Timition la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul MAXAGRO împreună cu partenerii au organizat o acțiune caritabilă TIMOTION la Gătaia
Un control realizat în zona unde o balastieră exploatează și prelucrează agregate minerale și realizează asfalt a fost sancționată de Apele Române Banat cu o amendă usturătoare. Angajații de la Inspecția Apelor Banat și un grup de specialiști în măsurători cadastrale și topobatimetrice din ABA Banat au desfășurat un control în zona localității Jena din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O balastieră din Jena a fost amendată cu 80.000 de lei de către Apele Române Banat
Ecourile jafului din 2025 de la Poșta Mare încă nu s-au stins. Dacă cei trei bandiți au fost prinși și trimiși la închisoare, iată că o femeie care lucra în acel loc va avea probabil același drum. La data de 19 mai 2026, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cei care au jefuit Poșta Română au avut un om în interior. O femeie a primit astăzi control judiciar în acel caz
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, acuză Garda de Mediu Timiș de atacuri cu iz politic, după ce un control realizat de aceasta pe străzile din oraș ar putea duce la o amendă de 100.000 de lei. Se pare că subiectul disputei sunt deja celebrii bolovani plantați pe numeroase străzi din Timișoara, pe marginea trotuarelor, pentru a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria, în pragul unei amenzi de 100.000 de lei. Primarul Fritz acuză Garda de Mediu Timiș de comenzi politice/FOTO
Miercuri, în jurul orei 14:30, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mansarda unei case de pe strada Dan Căpitan din Timișoara, zona Blașcovici. La fața locului s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție și comandă, trei autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu la mansarda unei locuințe pe strada Dan Căpitan din Timișoara. O femeie se zbate între viață și moarte
Pe 23 mai va avea loc „Bike & Bark with Maya”, un eveniment caritabil dedicat susținerii câinilor salvați de Asociația Furrytales. Acesta aduce împreună comunitatea bicicliștilor și iubitorii de animale pentru o cauză simplă: sprijinirea câinilor salvați de Asociația Furrytales. Evenimentul are loc cu participarea comunității SufletePe2Roti, iar donațiile strânse vor susține exclusiv nevoile blănoșilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pedalați pentru Asociația Furrytales. Donațiile vor merge către susținerea câinilor salvați
Infrastructura de distribuție a energiei electrice din zona Gărâna-Văliug-Trei Ape intră în modernizare, pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor pentru un număr aproximativ de 650 clienți existenți și a asigura o capacitate sporită a rețelei de a alimenta consumurile viitoare. Rețelele electrice vizate deservesc clienții din Brebu Nou, Gărâna și zona de Agrement Lac Trei Ape....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii  energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.