Raducanu: „Bojin avea nevoie de un militian cu experienta”

Ion Răducanu, președintele UNPR Timiș, îl face penibil pe Filip Stancu, al cărui anunț privind mutarea unei jumătăți de filială în PSD a făcut valuri marți. Răducanu spune că nu s-a înregistrat nici măcar o singură demisie, deci nu poate fi vorba de 800 de persoane plecate.

„Anunț-ul făcut în 29 noiembrie, de către domnul Filip Stancu, la conferința de presă organizată la sediul PSD Timiț, precum că pleaca din UNPR, unde nu își mai regăsește idealurile, urmat de peste 800 de membri, este penibil și fals”, se arată în comunicatul de presă semnat de preşedintele UNPR Timiş, Ion Răducanu. „Organizația UNPR Timiș are 5.110 membri, iar organizația municipală a UNPR Timișoara are 1.393 de membri și, până astăzi, nu are înregistrată nicio demisie. Nici măcar a domnului Stancu Filip. Înscrierea domnului Filip în Partidul Social Democrat, de unde a mai fost exclus o dată, este urmarea excluderii sale din UNPR, datorită unor grave abateri disciplinare, neîndeplinirea sarcinilor de partid și a prevederilor statutare. Filip Stancu a fost exclus din UNPR prin hotărârea nr.101 din 28 noiembrie 2011”, se mai arată în comunicatul UNPR.
Ion Răducanu aruncă săgeți și înspre preşedintele PSD Timiş, Titu Bojin. „În dificilul drum către presedinția Consiliului Județean, cu intersecții și sensuri giratorii periculoase, domnul Titu Bojin, președintele PSD Timiș, avea nevoie de cineva care să-i dirijeze circulația și s-a gândit ca acesta să fie un fost milițian cu experiență în domeniu, care a parcurs în timp record toate etapele de la plutonier la colonel, în aplauzele și uralele colegilor”, notează fostul candidat al PSD la Primăria Timișoara în 2008. Comunicatul se încheie într-o nostă de optism debordant: „UNPR Timiș are capacitatea organizatorică de a restructura și consolida organizația municipală Timișoara, astfel încât în trei luni de zile să ajungă la un număr de 3.500 de membri, lucru pe care domnul Filip Stancu nu l-a realizat în cei doi ani de mandat”.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

adevaratul a spus: (noiembrie 29th, 2011 at 18:24 )

DAR TU RADUCANU ?? SECURISTU,MILITIANU SAU INFORMATORUL CE ESTI ???!!!!!
ACESTIA DE LA UNPR DACA ADUNA CU TOT CU FAMILILILE LOR 10 VOTURI SA SE BUCURE SI SA ISI CUMPERE O ACADEA CA MERITA?????SUNT NISTE CPOII PERICULOSI PENTRU ALTA TARA DAR NU PENTRU ROMANIA!!!!????

Stefan M. a spus: (noiembrie 29th, 2011 at 20:49 )

Bojin are nevoie si de un control la cap dupa cum se vede!

Xanax a spus: (noiembrie 29th, 2011 at 22:49 )

Ajutati acest om cu o cutie de pastile. Daca il pot ajuta si la caracter ar fi excelent

Israela a spus: (noiembrie 30th, 2011 at 06:11 )

Se vede de la o posta ca istericul asta de Raducanu n-are habar nici macar de legea partidelor politice: nu e nevoie sa-ti dai demisia dintr-un partid, ca sa te poti inscrie in altul! Calitatea de membru inceteaza DE DREPT, in momentul in care ai ales sa semnezi adeziunea la alt partid!
Un nebun!

Xanax a spus: (noiembrie 30th, 2011 at 09:16 )

Apropo de bere: daca gasiti ceva maruntis pentru 5 sau 10 litri de benzina, v-as fi recunoscator. Masina e pe rosu si inca nu mi-au intrat banutii. Aduc bon de benzina, evident. Eventual, lasati la domnisoara secretara, daca plecati. Multumesc frumos.

Alprazolam a spus: (noiembrie 30th, 2011 at 20:01 )

@ Xanax : „Apropo de bere: daca gasiti ceva maruntis pentru 5 sau 10 litri de benzina, v-as fi recunoscator. Masina e pe rosu si inca nu mi-au intrat banutii. Aduc bon de benzina, evident. Eventual, lasati la domnisoara secretara, daca plecati. Multumesc frumos.”
Ce cunsocut suna mesajul asta. L-a pastrat militianu Felipe in telefon sa ii aibe pe unii la mana. Pai daca tot le cere servicii si nu le da bani mi se pare normal macar sa le plateasca benzina. Ca oricum nu dadea de la el ci din cotizatiile membrilor de partid. Dar mai avem niste mesaje de ale lui ginerica zis si „Jaguaru” si niste povestiri adevarate cu Don Felipe de sta matza in coada. Va tine, domnu Xanax?

Ion Luca a spus: (decembrie 4th, 2011 at 15:00 )

Ion Raducanu s-a aruncat cu capul inainte in toata povestea cu UNPR, fiind mintit de la bun inceput si momit cu functia de prefect Timis. Alde Oprea si Diaconescu l-au dus cu zaharelul si au mizat, poate, pe orgoliul ranit si politele de platit ale lui Ion si le-a mers de minune!
Vorbind in continuare despre greseli, nu cred caeste momentul sa ne legam de Bojin care, saracul, a cazut ca musca-n lapte in toata povestea asta si in locul lui putea fi orice conducator de partid la nivel local, care ar fi acceptat un membru de talia lui Filip Stancu.
Ca Filip s-a gindit sa ia cu el niste membri, nu mi se pare deloc rau.
Problema este ca toata organizatia UNPR Timis consta in NISTE MEMBRI ( a se citi citiva membri).
Si acum, cind Raducanu se vede fara oameni carora sa le vorbeasca in sedinte despre cum Oprea este suparat din motive betive ca nu le-a iesit treaba cu Ion la prefectura, se supara ca magarul pe sat.
Da, da, ca magarul pe sat!
Toata lumea sare in sus 500 de metri ca Filip e de 2 lei si Ion e cavalerul pe cal alb, dar pentru cei care nu cunosc fenomenul de aproape ar fi cazul sa luam la cunostiinta ca Ion a fost cel care l-a adus pe Filip in UNPR. Ion, cel care mai lucrase pe linie de partid cu Filip si care stia foarte bine pe cine isi baga in casa! Asa ca nu mai plingeti de mila nimanui ca si-au facut-o cu mina lor!
Politica este o mizerie si in general cei care fac politica sint niste gunoaie. Iar noi cei care consumam evenimentele ne dam cu presupusul fara macar sa stim sa scriem.
In alta ordine de idei, Raducanu o tot arde cu UNPR-ul lui numai ca sa-si plateasca niste polite, asa cum am spus si mai sus. Daca avea ceva in cap si ceva coloana vertebrala, se retragea frumusel in toamna trecuta, cind era clar ca UNPR este un mare fis, facut de niste lichele de la Bucuresti astfel incit sa existe o masa de manevra cu ajutorul careia sa-si poata negocia pozitiile cu Basescu. Si daca nu v-ati prins pina acum de asta sinteti niste DOBITOCI!
Ion o arde in toate zarile si pe la tv, citind din ideile lui Oprea despre partidul lui care urmareste interesul national si asa mai departe, un partid care, zic ei, nu este alcatuit din tradatori ci din oameni care nu se mai identificau cu doctrinele altor partide.
In realitate sint cu totii niste marginalizati frustrati pe care nu mai dadea nimeni 2 lei si care s-au gindit ca acum este momentul sa faca rahatul praf si sa le dea cu tifla celor care au ris de ei.
Ion Raducanu este unul dintre ei.
Iar daca Ion Raducanu incepe sa faca pamflete si sa ne dea cu Nenea Iancu pe la nas, poate ar trebui sa se gindeasca si la felul in care este el perceput in partid, oras, judet, sau dece nu, la nivel national.
Si daca ii este prea greu s-o faca, ceea ce ma indoiesc, ca in cele din urma este un om destept, o spun eu aici si acum: ION RADUCANU NU CONTEAZA LA NICI UNUL DINTRE NIVELURILE DE MAI SUS!!!!!
La fel cum nu conteaza UNPR, care de altfel nici nu exista!
UNPR este la guvernare dar Ion nu a fost capabil sa le ofere oamenilor din partid NIMIC. Vorbe si promisiuni poate sa faca oricine. Iar in momentul in care, in final, UNPR a prins niste pozitii de tot rahatul in deconcentrate, Ion s-a gindit sapuna tot felul de neica nimeni pe pozitii de directori. Nu dam nume de persoane sau institutii. Se stie.
Si daca tot am ajuns la capitolul asta, asa ca o picanterie,Filip a ramas in UNPR din prima zi ( 1 mai anul trecut) pina acum pentru ca a avut un interes.
Ion a stiut de la bun inceput despre acest interes. Ba mai multl-a si alimentat si l-a dus cu zaharelul pe Filip caruia i-a promis o pozitie de director la Drumuri. Bineintelesca Filip n-a primit pozitia, ba chiar mai mult aceasta a fost ocupata de o fufa pdl-ista care are mari tangente cu drumurile fiind ceva actrita!
Acuma nu cred ca Filip e un geniu, dar totusi o actrita? Ioane, Ioane esti un mare negociator!!!!! Sau esti un mare negociator dar partidul pe care il reprezinti si conduci nu inseamna nici cit un rahat de musca pe lampa in fata partenerilor de coalitie. Atit local cit si national. Si in zadar ai iesit la tv ca sa-l pupi in dos pe Basescu ca Ostaficiuc ramine inca tare pe pozitii, impreuna cu Alin Popoviciu si tot restul camarilei si se prapadesc de ris uitindu-se la tine. Eventual il convoaca si pe Bojin ca sa rida impreuna ca unde sint mai multi si veselia este proportionala.
Iar cei 800 de dezertori nu vor fi 800 nici daca dezerteaza toata organizatia judeteana de ramine Ion singurel sa fluiere la luna. UNPR nu are de unde sa aiba atit de multi membri, doar daca ceea ce declara Ion este adevarat si nu s-a inregistrat nici o demisie de la 1 mai 2010 incoace. Ceea ce ar trebui sa-i ridice niste semne de intrebare lui Ionica caci daca demisiile inaintate nu au fost inregistrate, s-ar putea sa nu se stie.
Si nici asa nu aduni 800. Sau poate primarul de la Saravale face cit 750 cu Ion si cu restul o ortunjim la 800. M-as mira sa nu fie gauri la apel! Ia aduna-i Ioane si pune-i in careu pe platou ca asa se facea pe vremea mea armata. Si daca nu-ti iese numaratoarea suna-l pe Oprea si da-i dezertori pe absenti.

Pe final lasa-ne Ioane si mai bine vezi-ti de masini si de golf ca pe asta cu politica n-ai nimerit-o. Nu ca ai fi incapabil dar te-ai inconjurat doar de oameni de succes si in UNPR si in PSD care pina la urma te-au ars si ai ramas singurel sa-ti plingi de mila in fata blocului cu mingea sparta si cu restul copiilor care nu mai vor sa se joace cu tine.
Ti-ai facut-o singur asa ca poate ar trebui sa te uiti la tine si la alegerile pe care le faci.
Si daca nu ai inteles unde bat cu ideea asta hai sa te intreb ce mai fac prietenii tai Sirbu, Grindeanu, Anton, Ritivoiu, etc sau mai noile cunostiinte Avram, Ingris, s.am.d.. Despre ultimii se stie ca au probleme dar ca ramin alaturi de UNPR… (pauza ca sa mor de ris), dar despre restul ce ne poti spune ca doar sint colegii de partid ai fiului tau?
Te-ai gindit vreo secunda doar cum esti perceput cu fii-tu in PSD si cu Dan Popa la tine-n birou?
Treaba cu Caragiale merge ( ca Nenea Iancu este de actualitate si va ramine), da’ acu chiar ai nimerit-o naspa.
Deci pina la alegeri tine-o tot asa, sa avem si noi vulgul de ce sa ne amuzam.

Baiete, inca una mica…!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către asociația Seeds of Kenosis pentru suma modică de 482 de euro pe lună a fost contestată de Partidul Național Liberal la Prefectura Timiș, în contencios administrativ. Motivul, nerespectarea procedurii de atribuire a spațiilor publice către ONG în Timișoara. Fostul viceprimar,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town: Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale

În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia. Pe parcursul acestui stagiu de pregătire echipa viola va disputa trei jocuri de pregătire. Poliștii vor pleca marți, 3 februarie, dimineața cu autocarul echipei spre aeroportul din Budapesta, de unde vor călători pe calea aerului până în Antalya. Echipa și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

CCIA Timiș oferă un nou curs de Dezvoltare Durabilă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de beneficiar al Proiectului ” #Skills4Future: Dezvoltarea Competențelor Digitale, Durabile și Antreprenoriale în era tehnologiei”, cofinanțat din Fondul Social European Plus prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027, anunță începerea înscrierilor la o nouă serie a cursului de Dezvoltare Sustenabilă. Proiectul vizează promovarea învățării pe tot parcursul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș oferă un nou curs de Dezvoltare Durabilă

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către asociația Seeds of Kenosis pentru suma modică de 482 de euro pe lună a fost contestată de Partidul Național Liberal la Prefectura Timiș, în contencios administrativ. Motivul, nerespectarea procedurii de atribuire a spațiilor publice către ONG în Timișoara. Fostul viceprimar,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură
Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor fi implementate în școlile din Timișoara prin programul „LA PAS – Educație pentru schimbare”, în anul școlar 2026-2027. Inițiativa aparține asociației CRIES – Centrul de Resurse pentru Inițiative Etice și Solidare, iar proiectul a ajuns cea de-a noua ediție. Profesorii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”
Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi sunt inventariate în Registrul Local al Spațiilor Verzi, instrument recepționat de către municipalitate. Inventarul anterior, vechi de aproape 25 de ani, nu reflecta realitatea din teren în contextul dezvoltării urbane accelerate și extinderea cartierelor. Timișoara nu a dispus până acum de un registru funcțional...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoara are Registru Local al Spațiilor Verzi. Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare inventariate
În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia. Pe parcursul acestui stagiu de pregătire echipa viola va disputa trei jocuri de pregătire. Poliștii vor pleca marți, 3 februarie, dimineața cu autocarul echipei spre aeroportul din Budapesta, de unde vor călători pe calea aerului până în Antalya. Echipa și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale
Recent, comunitatea academică și profesională din România a asistat la o recunoaștere de excepție a valorii Școlii timișorene de arhitectură. Proiectul clădirii liceului „Ana Şandor” din cadrul ansamblului British International School of Timișoara, semnat de prof. univ. dr. arh. Vlad Gaivoronschi și asist. univ. drd. arh. Simina Cuc, a fost distins cu două dintre cele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT și redefinirea spațiului educațional în secolul XXI: Arhitectura ca Pedagogie
Rectorul Universității de Vest TImișoara, Marilen Pirtea, vorbește din nou despre riscurile utilizării Inteligenței Artificiale în educație. Fără cadre instituționale clare, utilizarea Inteligenței Artificiale poate încuraja accelerarea proceselor care golesc de sens învățarea, în detrimentul formării gândirii critice și autonomiei intelectuale, avertizează acesta. Deși Inteligența Artificială are un potențial educațional semnificativ, modul în care este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea analizează din nou avantajele și riscurile utilizării Inteligenței Artificiale în educație
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de beneficiar al Proiectului ” #Skills4Future: Dezvoltarea Competențelor Digitale, Durabile și Antreprenoriale în era tehnologiei”, cofinanțat din Fondul Social European Plus prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027, anunță începerea înscrierilor la o nouă serie a cursului de Dezvoltare Sustenabilă. Proiectul vizează promovarea învățării pe tot parcursul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș oferă un nou curs de Dezvoltare Durabilă
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.