Agentul electoral Marian Iancu, pus la punct de suporterii lui Poli

Asociaţia Suporterilor Timişoreni „Druckeria” taxează ieşirile lui Marian Iancu. După ce, în ultimele zile, Iancu s-a comportat ca un veritabil agent electoral, liderii suporterilor ce alcătuiesc „Druckeria” au emis şi ei un comunicat prin intermediul spun că fiecare este să liber să voteze cu cine doreşte.

Marian Iancu este atacat dur în comunicat, deoarece „patronatul clubului încearcă să ne înregimenteze politic, după ce a gestionat catastrofal situația de la club”.

Suporterii sunt categorici: „Nu vrem să facem jocul politic al nimănui și nu dorim să ne lăsăm manipulați în nici un fel. Fiecare ajutor va fi binevenit, fiecare faptă concretă (fără specule, promisiuni și vorbe goale de care ne-am săturat de mult) va fi salutată, dar orice încercare de manipulare a noastră va fi sancționată cu fermitate”.

Mai jos vă prezentăm integral comunicatul de presă:

„Toată comunitatea polistă asistă neputincioasă de câteva luni la pregătirile sinistre de înmormântare ale echipei fanion a Banatului, sub oblăduirea nepăsătoare a conducerii clubului și a scamatorismului politic atotprezent. Prea mulți vulturi pleșuvi au început să se perinde deasupra muribundei Poli pretinzând că le pasă de soarta echipei, când de fapt singurul lucru de care le pasă sunt punctele politice și propria imagine.

Fiecare om, fie el suporter sau nu, este liber să voteze la alegeri ce partid sau candidat vrea, dar noi, comunitatea polistă, respingem cu fermitate orice încercare de manipulare politică a culorilor alb și violet. Sub masca interesului pentru Poli am auzit zeci de promisiuni, dar nici un lucru concret. Echipa noastră se stinge în timp ce patronatul clubului încearcă să ne înregimenteze politic, după ce a gestionat catastrofal situația de la club.

Nu vrem să facem jocul politic al nimănui și nu dorim să ne lăsăm manipulați în nici un fel. Fiecare ajutor va fi binevenit, fiecare faptă concretă (fără specule, promisiuni și vorbe goale de care ne-am săturat de mult) va fi salutată, dar orice încercare de manipulare a noastră va fi sancționată cu fermitate.

Noi reprezentăm o entitate pasională, marcată de un patriotism local activ, în cazul de față transpus în dragostea necondiționată față de Poli Timișoara, proiecția în plan sportiv a spiritului Banatului, și nu permitem nimănui, nici conducerii clubului, nici autorităților actuale sau viitoare, să ne târască într-o mocirlă politică și bălăcăreală care ne-ar dezonora ca oameni și bănățeni.

În concluzie, nu suntem de acord ca Poli să devină monedă de schimb pe piața necurată a politicii de orice fel, folosită pentru șantajarea emoțională a suporterilor. Îi îndemnăm pe toți cei care sunt implicați în deciderea soartei echipei noastre dragi la decență și bun-simț, nedorind să ne transformăm dintr-un simbol într-o marfă politică ieftină și perisabilă”.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

radu a spus: (aprilie 25th, 2012 at 16:49 )

sunt doar un sustinator al echipei dar:
bravo si in plus pt galerie: SUNTEM MANDRI DE VOI!

felicitari! a spus: (aprilie 25th, 2012 at 19:39 )

felicitari suporterilor pentru atitudine! Iancu la bulau!

ultrasviolet a spus: (aprilie 25th, 2012 at 20:11 )

Penibilii astia, de asa zisi suporteri, care pt. una sau doua saorma, s-au lasat cumparati de UN MARE OM POLITIC TIMISOREAN si au afisat banere cu INACU+TIGANU(penibile, caci nici nu s-a dovedit ca e tigan si chiar daca e, ce? tot centrul e plin de tigani…), acum isi umfla muschii si fac pe APOLITICII , vezi doamne! Bey, toata apa de pe Bega nu va mai spala dupa ce v-ati manjit pt. aproape nimic! Voi si asa majoritatea nu mergeti la vot, asa ca lasati-ne, lasati-ne! Fani si suporteri sunt la BARCELONA, care dupa o infrangere cu Real, au umplut stadionul cu Chelsea, nu voi care stati cu stelemeaua si ceapa verde sub cap! Hai sa va vedem sambata cu Oradea, daca aveti sange-n instalatie ?!?

drukerul a spus: (aprilie 25th, 2012 at 20:24 )

daca si vandutii astia, pe nbimnic, au ajuns sa se numeasca suporteri !!! pey,bey Primaria BECICHERECUL MIC tine echipa de fotbal in divizia C,Primaria Giarmata tine echipa de fotbal in divizia, C, Primaria RECAS tine echipa de fotbal in divizia B si mareata,fulminanta,mirobolanta primarie de 7(SAPTE) STELE TIMISOARA nu-i in stare sa tina echipa in divizia B, si voi puneti botul ? Nu va e scarba, ca jena nu sper sa va fie ?

dRobu a spus: (aprilie 26th, 2012 at 07:54 )

cine este angajat de partid sa scrie mesaje pe internet are acelasi nivel moral ca si doamnele de pe aradului, lugojului, sagului, centura.

Alex a spus: (aprilie 26th, 2012 at 08:06 )

Doamne cata naivitate! BA prostilor voi inca nu v-ati dat seama dupa 22 e ani ca totul in tara asta e legat de politic? Politicul l-a adus pe Iancu aici, doar nu va imaginati ca a venit sa-si riste averea facuta tot prin parghii politice de dragul vostru?! Tot prin parghii politice si-au facut averile si cristescu sau tender, care Timisoreni fiind ii doare-n cot de POLI, iar pentru asta nu pot decta sa-l respect pe Iancu. P.S. Sabin sa-i lingi in continuare pe ostaficiuc si cihandu ca precis esti lingaul lor.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Timişoara va fi gazdă pentru un meci oficial al Vulturilor

„Vulturii” lui Dragan Petricevic vor susţine următorul examen în precalificările FIBA EuroBasket 2025 în sala „Constantin Jude” din Timişoara. Meciul cu Luxemburg, al treilea cu antrenorul Dragan Petricevic pe banca tehnică, va avea loc în data de 30 iunie, fiind urmat, în 3 iulie, la Durres, de cel cu Albania. Vor fi ultimele partide disputate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoara va fi gazdă pentru un meci oficial al Vulturilor
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș

Paul McGarry, ambasadorul Irlandei în România, a avut miercuri, cu prilejul vizitei oficiale la Timișoara, o întâlnire cu președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță. Scopul vizitei a fost acela de intensificare a relațiilor de afaceri între cele două țări. Poziția geografică, forța de muncă bine calificată, sunt atuuri ale Timișului. „Dorim să creștem valoarea schimburilor comerciale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Judeţul Timiș va trimite spre Ucraina trei tiruri pline cu ajutoare. Acestea vor ajunge în zona Harkov, și vor conține medicamente, produse sanitare, dar și sisteme foto-voltaice. Sumele necesare au fost oferite, în cea mai mare parte, de Consiliul Județean Timiș. Derularea operațiunilor se va realiza prin intermediul Crucii Roșii. ”Conflictul din Ucraina a unit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trei tiruri cu ajutoare pleacă din Timiș spre Ucraina
Paul McGarry, ambasadorul Irlandei în România, a avut miercuri, cu prilejul vizitei oficiale la Timișoara, o întâlnire cu președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță. Scopul vizitei a fost acela de intensificare a relațiilor de afaceri între cele două țări. Poziția geografică, forța de muncă bine calificată, sunt atuuri ale Timișului. „Dorim să creștem valoarea schimburilor comerciale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș
O importantă delegație din Germania, reprezentată la nivel academic, politic și economic, formată din reprezentanți ai mediului academic, oameni de afaceri, condusă de secretarul de stat Malte Krückels, s-a aflat miercuri, 25 mai 2022, în vizită la Universitatea Politehnica Timișoara. La sediul Bibliotecii UPT au fost semnate două acorduri de cooperare cu instituții de învățământ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea Politehnica Timișoara a semnat două acorduri de colaborare cu instituții de învățământ superior din Germania/FOTO
Consiliul Local Timișoara a avut de dezbătut și aprobat, marți, bilanțul societății Horticultura SA, care aparține municipalității. Primarul Fritz a anunțat că acolo situația nu e deloc una bună, că s-au descoperit probleme în ceea ce privește raportarea profitului din anii trecuți și că va cere un control amănunțit a activității de anii trecuți. Desigur,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Administrația Fritz caută bube din bilanțurile din anii trecuți la Horticultura. Se va face un audit extins
Polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au reținut un bărbat, de 33 de ani, bănuit de comiterea unei infracțiuni de furt în formă continuată. Cel în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. La data 24 mai, în urma investigațiilor efectuate, polițiștii Secției 1 Poliție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoţ „conştiincios”! A furat mai multe luni de la locul de muncă
Cinci școli din Timișoara vor fi ajutate de Primăria Timișoara să acceseze fonduri europene în vederea oferirii elevilor de pregătire profesională adaptată la cererile de pe piața muncii. Municipalitatea va suporta din bani de la buget coparticiparea proprie a școlilor la proiectele europene. Școlile respective sunt angajate în parteneriate în două proiecte importante pentru pregătirea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci școli timișorene vor primi, cu sprijinul primăriei, bani europeni pentru a pregăti elevi după cerințele de pe piața muncii
Top