Agentul electoral Marian Iancu, pus la punct de suporterii lui Poli

Asociaţia Suporterilor Timişoreni „Druckeria” taxează ieşirile lui Marian Iancu. După ce, în ultimele zile, Iancu s-a comportat ca un veritabil agent electoral, liderii suporterilor ce alcătuiesc „Druckeria” au emis şi ei un comunicat prin intermediul spun că fiecare este să liber să voteze cu cine doreşte.

Marian Iancu este atacat dur în comunicat, deoarece „patronatul clubului încearcă să ne înregimenteze politic, după ce a gestionat catastrofal situația de la club”.

Suporterii sunt categorici: „Nu vrem să facem jocul politic al nimănui și nu dorim să ne lăsăm manipulați în nici un fel. Fiecare ajutor va fi binevenit, fiecare faptă concretă (fără specule, promisiuni și vorbe goale de care ne-am săturat de mult) va fi salutată, dar orice încercare de manipulare a noastră va fi sancționată cu fermitate”.

Mai jos vă prezentăm integral comunicatul de presă:

„Toată comunitatea polistă asistă neputincioasă de câteva luni la pregătirile sinistre de înmormântare ale echipei fanion a Banatului, sub oblăduirea nepăsătoare a conducerii clubului și a scamatorismului politic atotprezent. Prea mulți vulturi pleșuvi au început să se perinde deasupra muribundei Poli pretinzând că le pasă de soarta echipei, când de fapt singurul lucru de care le pasă sunt punctele politice și propria imagine.

Fiecare om, fie el suporter sau nu, este liber să voteze la alegeri ce partid sau candidat vrea, dar noi, comunitatea polistă, respingem cu fermitate orice încercare de manipulare politică a culorilor alb și violet. Sub masca interesului pentru Poli am auzit zeci de promisiuni, dar nici un lucru concret. Echipa noastră se stinge în timp ce patronatul clubului încearcă să ne înregimenteze politic, după ce a gestionat catastrofal situația de la club.

Nu vrem să facem jocul politic al nimănui și nu dorim să ne lăsăm manipulați în nici un fel. Fiecare ajutor va fi binevenit, fiecare faptă concretă (fără specule, promisiuni și vorbe goale de care ne-am săturat de mult) va fi salutată, dar orice încercare de manipulare a noastră va fi sancționată cu fermitate.

Noi reprezentăm o entitate pasională, marcată de un patriotism local activ, în cazul de față transpus în dragostea necondiționată față de Poli Timișoara, proiecția în plan sportiv a spiritului Banatului, și nu permitem nimănui, nici conducerii clubului, nici autorităților actuale sau viitoare, să ne târască într-o mocirlă politică și bălăcăreală care ne-ar dezonora ca oameni și bănățeni.

În concluzie, nu suntem de acord ca Poli să devină monedă de schimb pe piața necurată a politicii de orice fel, folosită pentru șantajarea emoțională a suporterilor. Îi îndemnăm pe toți cei care sunt implicați în deciderea soartei echipei noastre dragi la decență și bun-simț, nedorind să ne transformăm dintr-un simbol într-o marfă politică ieftină și perisabilă”.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

radu a spus: (aprilie 25th, 2012 at 16:49 )

sunt doar un sustinator al echipei dar:
bravo si in plus pt galerie: SUNTEM MANDRI DE VOI!

felicitari! a spus: (aprilie 25th, 2012 at 19:39 )

felicitari suporterilor pentru atitudine! Iancu la bulau!

ultrasviolet a spus: (aprilie 25th, 2012 at 20:11 )

Penibilii astia, de asa zisi suporteri, care pt. una sau doua saorma, s-au lasat cumparati de UN MARE OM POLITIC TIMISOREAN si au afisat banere cu INACU+TIGANU(penibile, caci nici nu s-a dovedit ca e tigan si chiar daca e, ce? tot centrul e plin de tigani…), acum isi umfla muschii si fac pe APOLITICII , vezi doamne! Bey, toata apa de pe Bega nu va mai spala dupa ce v-ati manjit pt. aproape nimic! Voi si asa majoritatea nu mergeti la vot, asa ca lasati-ne, lasati-ne! Fani si suporteri sunt la BARCELONA, care dupa o infrangere cu Real, au umplut stadionul cu Chelsea, nu voi care stati cu stelemeaua si ceapa verde sub cap! Hai sa va vedem sambata cu Oradea, daca aveti sange-n instalatie ?!?

drukerul a spus: (aprilie 25th, 2012 at 20:24 )

daca si vandutii astia, pe nbimnic, au ajuns sa se numeasca suporteri !!! pey,bey Primaria BECICHERECUL MIC tine echipa de fotbal in divizia C,Primaria Giarmata tine echipa de fotbal in divizia, C, Primaria RECAS tine echipa de fotbal in divizia B si mareata,fulminanta,mirobolanta primarie de 7(SAPTE) STELE TIMISOARA nu-i in stare sa tina echipa in divizia B, si voi puneti botul ? Nu va e scarba, ca jena nu sper sa va fie ?

dRobu a spus: (aprilie 26th, 2012 at 07:54 )

cine este angajat de partid sa scrie mesaje pe internet are acelasi nivel moral ca si doamnele de pe aradului, lugojului, sagului, centura.

Alex a spus: (aprilie 26th, 2012 at 08:06 )

Doamne cata naivitate! BA prostilor voi inca nu v-ati dat seama dupa 22 e ani ca totul in tara asta e legat de politic? Politicul l-a adus pe Iancu aici, doar nu va imaginati ca a venit sa-si riste averea facuta tot prin parghii politice de dragul vostru?! Tot prin parghii politice si-au facut averile si cristescu sau tender, care Timisoreni fiind ii doare-n cot de POLI, iar pentru asta nu pot decta sa-l respect pe Iancu. P.S. Sabin sa-i lingi in continuare pe ostaficiuc si cihandu ca precis esti lingaul lor.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Situația in România

Total: 19398 cazuri

4702
active
1270
decese
13426
vindecate

Situația globală

Total: 6332999 cazuri

3072497
active
376046
decese
2884456
vindecate

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

banner-iulius-town_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Numărul deceselor persoanelor care au fost infectate cu COVID-19 ajunge la 1.276 în România, conform Institutului Național de Sănătate Publică. În această după-amiază au fost anunţate alte şase decese. A murit o femeie de 76 ani, din județul Ilfov, confirmată cu Covid în 24 mai. A murit în 31 mai, suferind de insuficiență cardiacă, hipertensiune...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au mai murit şase persoane infectate cu coronavirus. România ajunge la 1.276 de decese
  Polițiștii au dus cadouri unui număr de patru copii din Cenei. Darurile au fost cumpărate din bonurile primite în urma donării de sânge în cadrul campaniei „Protejăm oameni, ajutăm oameni!” cat și din contribuțiile polițiștilor timișeni. „De Ziua Copilului, polițiștii timișeni au dorit să aducă câteva zâmbete în plus. Astfel, am apelat la Academia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cadouri pentru copii, de ziua lor, de la polițiștii din Timiș
În 31 mai, Organizația Mondială a Sănătății a celebreat ,,Ziua Mondială fără Tutun”. „La nivel mondial există 1,3 miliarde de consumatori de tutun. Numărul ar fi și mai mare dacă tutunul nu i-ar ucide pe jumătate dintre utilizatorii săi”, transmit reprezentanții Societății Române de Pneumologie (SRP). Reprezentanții SRP transmit că la fiecare patru secunde, tutunul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În România s-a observat o creștere a interesului tinerilor față de produsele care conțin tutun
Vremea deloc prielnică nu a fost un impediment, pentru mulţi timişoreni, care şi-au reluat plăcuta deprindere a zilelor de primăvară şi vară. Respectiv savurarea unei cafele pe terasă, dimineaţa, sau a unei beri după-amiaza şi seara. De la primele ore ale dimineţii, în pofida vremii urâte, terasele din central Timişoarei şi-au primit primii clienţi. Care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vremea potrivnică nu i-a oprit pe unii timişoreni să ia cu asalt terasele. Noile reguli care trebuie respectate/ Foto
Proprietarii de clădiri din Timişoara, respectiv cei care au în concesiune spaţii, ar urma să beneficieze de un fel de ajutor din partea municipalităţii, pentru perioada în care au avut activitatea afectată de pandemia de coronavirus. Mai precis, propunerea presupune reducerea cu jumătate a impzitului pe clădiri, de asemenea cei cu spaţii concesionate ar urma...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Frecţie la picior de lemn. Primăria Timişoara propune anumite reduceri la impozitul pe clădiri şi taxa de concesiune
Una dintre trecerile peste calea ferată aflate la intersecţia cu drumurile administrate de DRDP Timişoara a fost reabilitată. Vedeţi cum arată după realizarea investiţiei. Constructorul care se ocupă de contract a reuşit finalizarea lucrărilor de reamenajare a trecerii peste calea ferată de pe DN 58B, în apropiere de localitatea Birda, din judeţul Timiș. Aici au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trecerea peste calea ferată de la Birda a fost reabilitată. Vedeţi cum arată acum/FOTO
Top