Maidanezii din Timisoara nu vor fi eutanasiati

Sterilizarea câinilor fără stăpân din Timișoara este suficientă pentru a preveni incidentele tragice de genul celui petrecut la începutul săptămânii în București. Primarul Nicolae Robu nu susține eutanasierea animalelor și consideră că, oricum, o astfel de decizie nu poate fi luată decât prin referendum. În curând, municipalitatea va declanșa recensământul câinilor din gospodării și se va trece și la amenzi.

sterilizare-caini1

Am intensificat acțiunile de hingherit pentru a împuțina câinii de pe străzi. Am dat dispoziție ca procesul de sterilizare să continue cu capacitatea maximă cu care el se poate desfășura”, a declarat, vineri, primarul Nicolae Robu. Acesta este supărat de estimările făcute de unele mijloace media, conform cărora pe străzile din Timișoara ar fi un număr uriaș de câini fără stăpân. „Cifra de 13.000 de câini probabil că a fost inventată de cei care și-au făcut planuri să facă bani din această problemă. Nu vă pot spune câți câini sunt pe străzi, nimeni nu vă poate spune asta. Până acum au fost sterilizați 1.600, ei pot fi văzuți pe străzi și în adăposturi, cu crotalii în urechi”, susține liberalul.

Primarul e convins că mai mult de jumătate din maidanezi au crotaliu. „Deci rezultă că nu pot fi mai mult de 3.000-3.500 de câini pe străzi. Oricum este extrem de mult, dar este inadmisibil să aberăm”, a mai spus Robu. Edilul șef nu este adeptul eutanasierii și, oricum, dacă s-ar ajunge la o astfel de variantă, decizia nu poate fi luată decât prin referendum. „Un om nu poate decide singur, comunitatea trebuie să decidă”, consideră liberalul.

„Cel mai potrivit este să mergem pe ideea de sterilizare, dar cu simț al răspunderii. Eu am spus-o de la început, omul este mai important decât câinele. Sunt nemulțumit de atitudinea unor cetățeni care cresc câini și nu înțeleg cât rău fac orașului, semenilor lor și lor înșiși, nesterilizându-și cainii. În perioada imediat următoare vom trece la recensământul câinilor din gospodării și vom fi foarte aspri cu cei care nu înțeleg să-și sterilizeze câinii”, a conchis primarul Timișoarei.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

15 comentarii pentru acest articol

Un contribuabil a spus: (septembrie 6th, 2013 at 15:39 )

In sfarsit un bravo ptr Robu !!
Problema nu au creat-o maidanezi,ci politicienii care fura din orice: autostrazi,caiete,creioane,etc.,orice, doar sa fure si ei ceva,ca doar de aia au investit bani in campanii si spagi. !!!!

Un cetatean contribuabil a spus: (septembrie 6th, 2013 at 16:47 )

Dar de ce trec la recensamant si amenzi doar dupa un scandal ca si acesta cu copilasul de 4 ani? Ca sa puna botul din prostii care l-au ales! Cum se ingrijeste el brusc de noi… Sunt curios daca toata fatarnicia asta cu cat bine face el in acest sens va dura mai mult de o luna, ca apoi sa fie folosita ca si subiect in campania electorala urmatoare.

Florin Jurjut a spus: (septembrie 7th, 2013 at 00:47 )

Va salut ! Locuiesc in zona Freidorf, iar in bloc cu mine are domiciliul si fondatorul asociatiei „Casa cainelui”, adica domnul Sale Romulus. Ok, pana aici nimic deosebit, insa….ascest domn a tot adunat caini in spatele blocului, caini carora le ofera hrana si adapost. Ei, de acum incepe povestea mai interesanta. In primul rand, acesti caini latra dupa oricine trece pe strada, si chiar au tendinta de a musca anumite persoane. Ok, dar vine intrebarea: Cu ce drept adaposteste si hraneste acesti caini, nu este nevoie si de acceptul celorlalti locatari? Deci, de ani buni nu putem sa dormim vara cu geamul deschis pt ca acesti caini latra, dar daca de ex. eu fac zgomot in apartament in orele de liniste, sunt apostrofat imediat. Aici este vorba despre tulburarea linistei publice, deci cainii au voie sa faca galagie, omu;l este sanctionat pt asa ceva. Buuuuuuun. Bomba este alta. Il atentionez pe acest domn Sale, sa-si duca cainii la fundatia pe care o administreaza, daca nu…am sa chem hinghierii sa-i ridice. Si vine raspunsul: Eu nu duc cainii niciunde, tu poti sa suni, chiar te rog sa suni si ai sa vezi ca nu rezolvi nimic. Acesti caini au drept legal, printr-o ordonanta a Consililui local Timisoara, sa stea aici langa acest bloc!!!!!!! Sun la societatatea Danyflor din Timisoara, cei care se ocupa cu ridicarea acestor caini, si primesc acelasi raspuns: Nu-i putem lua, pt ca este lege data de catre Consililu Local ca acei caini sa ramana liberi pe strazi ! Mentionez faptul ca am un copil in clasa intai, care daca vine de la scoala, nu poate intra in bloc de teama cainilor, in fata blocului este un caine, al unui alt locatar, in spate sunt cei 3 caini. Domnule Robu, in ce tara traim? Daca exista aceea hotarare, ma intreb, oare ce drepturi mai au contribuabilii in afara dreptului de a tacea si baga mana in buzunar pt diverse taxe ? Cert este un lucru: Cainii au mai multe drepturi decat contribuabilii !! Nu ma feresc de nimeni, de aceea mi-am si dat numele real. Sunt curios cam ce raspuns o sa primesc la aceasta sesizare. Numai bine tuturor!!

Hingher Pe Viata a spus: (septembrie 7th, 2013 at 01:57 )

Maidanezii au ucis si mutila multi oameni gata ajunge e timpu sa fie adunati si EUTANASIATI MASIV SI SISTEMATIC

tyo a spus: (septembrie 7th, 2013 at 08:00 )

Eutanasierea javrelor!
Parca suntem in India unde vacile umbla libere. Mai trebuie sa facem si statuie maidanezilor si chiar suntem kkt-ul Europei.
Si vaca aia batrana de brigitte bardot, acum ca n-o mai baga nimeni in seama de ofilita ce e, ar fi bine sa-si vada de batranete, nu sa se bage aiurea in probleme care o depasesc. E usor de dat cu gura cand stai intr-o tara fara astfel de probleme…

Dan a spus: (septembrie 7th, 2013 at 10:38 )

Nu trebuie chiar eutanasiati, s-ar putea vinde la coreeni sau chineji, ei le vor minca cu placera ca fripturi si delicatesse, iar noi am primi vauta seriosa pe maidaneji.
CE CRETIN VORBESTE DE FARISEISME PE CONTUL ALTORA – PARCA UN CAINE STERLIZAT NU MUSCA si este tot asa de rau ca animalele salbatice!!!!!!!!!!!!!!!!

Dubyn a spus: (septembrie 7th, 2013 at 10:42 )

Eutanasierea nu rezolva nimic. Nu pot fi eutanasiati toti cainii, 100%, asa cxa, dupa o vreme, problema revine. In Vest situatia este sub control pentru ca acolo nu s-a intamplat ce s-a intamplat aici. Cand Ceausescu s-a pus pe demolari masive, din fostele case cu gradina au ramas doar cainii, lasati de izbeliste. S-au inmultit si, iata! Pana la urma s-a petrecut o tragedie (dar bunicuta aceea case se lamenta la TV ce pazea, de fapt?) Solutia este sterilizarea 100% si populatia de maidanezi se reduce constant. Asa ca, acum, Robu are dreptate.

Dan a spus: (septembrie 7th, 2013 at 10:46 )

Nu trebuie chiar eutanasiati, s-ar putea vinde la coreeni sau chineji, ei le vor minca cu placera ca fripturi si delicaresse, iar noi am primi valuta seriosa pe maidaneji.
CE CRETIN VORBESTE DE FARISEISME PE CONTUL AlTORA – PARCA UN CAINE STERLIZAT NU MUSCA!!!!!!!!!! !!!!!

Timisorean a spus: (septembrie 7th, 2013 at 15:38 )

Deci, atentie bunicuti si parintei iubitori de javre.
Catelusii de strada au aduagat la meniu, un nou fel.
Pana nu veti fi muscati toti, nu va lasati.

Timisorean a spus: (septembrie 7th, 2013 at 15:42 )

Imi plac mult pozele cu catelusii si cateii pozati in articole si la tv.
Ar trebui pozati si in postura in care vin si vor sa te muste.
Nu mai arata ca niste catelusi, mai degraba a lupi infometati.

Alin a spus: (septembrie 7th, 2013 at 20:54 )

orice s-ar face numai sa nu mai fie pe strada caini, incepe sa mi se ridice parul pe spate cand trec pe strada seara si vad un caine (nu sti niciodata unde e restul haitei)
de exemplu anul trecut, mergand sa conduc pe cineva la gara, in zona AJOFM Timis o haita de vreo 6 sau 10 caini (nu imi mai amintesc numarul lor) au inceput sa ma latre se sa incerce sa ma atace sa muste, norocul meu ca am folosit geanta de laptop pe post de scut sa nu ajunga la picioarele mele si am reusit intr-un final sa scap de ei (persoana de langa mine era speriata de abia a vorbit cu mine dupa jumatate de ora, cand si-a revenit din starea de soc), geanta de laptop dupa acest episod a trebuit s-o arunc pentru ca nu se mai putea folosi
si o alta intamplare a avut loc pe strada Mures, pe langa blocurile ANL, la fel mergeam pe strada pe inserate si iarasi o haita de caini a devenit agresiva

dupa ambele incidente… am incercat sa sun la „Casa cainelui” NICI MACAR NU A RASPUNS NIMENI si numarul de telefon il am de pe una dintre masinile lor

Florin Jurjut a spus: (septembrie 7th, 2013 at 23:49 )

Faza cu sterilizarea, e praf in ochi, spalare de bani…. nimic altceva. S-a dovedit chestia asta cu ONG-urile care primesc o gramada de bani…..pt nimic. Inca un exemplu a situatiei extrordinare in care a ajuns aceasta tara. Spaga si hotia, nu vor disparea niciodata din Romania, lucru stiut de toata lumea. Cum am mai spus, javrele au mai multe drepturi decat locuitorii acestei tari. Rusine celor care ne conduc !!! D-nul primar nu e deacord cu starpirea de pe strazi a javrelor? Pai de ce nu-i luati in Primarie, domnule Robu? Oricum nu va intereseaza parerea locuitorilor Timisoarei……… Nu e destul ca trebuie sa ne ferim de hoti, aurolaci, sarlatani etc, mai trebuie sa avem ochii in zece si la javre ! Scuze, caini comunitari, suna mai european….. Pacat ca nu da si dovada de europeni…..

adela georgescu a spus: (septembrie 8th, 2013 at 00:03 )

Acest pseudoprimar nu umbla pe jos prin oras, ore intregi, cum fac eu zilnic, si prin diferite cartiere ale orasului. Seara si dimineata e groaznic. Am bata si spray tot timpul la mine. E un mincinos ca toata primaria aia plina de spagarii de pe vremea lui Ciuhandu. Nici unul n-a fost dat afara, au trecut in noua mafie.

alin a spus: (septembrie 8th, 2013 at 11:33 )

vad ca avem doua gasti: asa zisii iubitori de animale si cei care vor sa vada cat mai multi caini omorati. comportamentul gastilor de fata este caracteristic haitelor de caini turbati si infometati, lipseste ratiunea in totalitate. brute, asta sunteti dragi titulari ai uneia din cele doua gasti. maniera voastra de a pune problema ne arunca intr-un primitivism ordinar, la fel de ordinar ca voi.

letitia a spus: (septembrie 14th, 2013 at 12:26 )

Cititi va rog in Biblie ,in Geneza,capitolul1,versetele:24,25,26.Creatorul Universului,a spus clar ca omul sa stapaneasca vietuitoarele deci si pe caini,nu cainii sa fie stapani peste oameni.Ar trebui ca toti cainii sa dispara de pe strazi.Strazile sunt facute pentru oameni.Iubitorii de caini ,sa-si faca o asociatie unde sa-i duca pe caini ,sa-i ingrijeasca acolo si ei sa contribuie financiar pentru caini,nu toti oamenii.Acolo langa adapostul canin sa fie si un parc unde iubitorii de caini sa-si plimbe cainii preferati.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top