Grindeanu vs. Ciobanu sau epoca anti-coruptie din PSD incepe cu un act de coruptie?

Așadar, după aproape cinci ani de „domnie”, Titu Bojin a demisionat din fruntea PSD Timiș. O demisie cât o demitere, fiindcă nu mai era cale de ales pentru încă liderul CJ Timiș. Demisia/demiterea sa vine nu atât din cauza ultimelor probleme penale (care au contat însă foarte mult), fiindcă să fim serioși, Bojin e un îngeraș în comparație cu un Oprișan, Mazăre, Duicu sau ce mai au PSD-iștii prin ograda lor. Bojin a căzut mai ales în urma frământărilor de la nivelul conducerii PSD unde a fost demarată o campanie de „rebrenduire” prin „deparazitarea” de baronii locali, dar și de imaginea de partid profund corupt. Înfrângerea din alegerile prezidențiale i-a obligat pe PSD-iști să ia unele măsuri extrem de dure, unele atingând chiar fibra acestui partid. Fiindcă un PSD fără baroni pare ceva inacceptabil, ca un Crăciun fără brad și colinde. Separarea funcției administrative de cea politică pe care o încearcă acum PSD e o primă lovitură dată baronilor. Lovitură care urma să-l atingă și pe Bojin. Având în plus problemele pe care le are, Bojin a făcut însă un pas lateral absolut normal și de așteptat.

Prin „decapitarea” baronilor locali, liderii PSD fac o lucrare cu bătaie lungă, fiind conștienți că alegerile parlamentare din 2016 sunt pierdute. Sau mai exact spus, accesul la guvernare după 2016 este ca și ratat, în condițiile în care viitorul premier va fi numit de Klaus Ioohannis. În atare condiții, social-democrații sunt obligați să facă unele mutări pe muchie de cuțit, cum este și cruciada anti-baronilor. În cele din urmă, liderii PSD au devenit conștienți că trebuie să scape de imaginea de partid tolerant cu corupția, partid prizonier propriilor baroni. În paranteză fie spus, deși titulatura de baron local este lipită de PSD, nu poți să spui că PDL și PNL n-au avut sau nu au astfel de exemplare. Exemplu concret în Timiș: cu cât mai „baron” a fost Bojin decât Costi Ostaficiuc? Paradoxul e că acțiunea anti-baroni a venit la inițiativa unul fost mega-baron de Teleorman. Evident, toată lumea se poate întreba cât este ipocrizie aici și cât un demers chiar dorit de social-democrați.

Pe de altă parte, prin decuplarea baronilor de funcțiile politice, problema nu e ca și rezolvată. Contează în continuare calitatea oamenilor promovați de PSD și modul în care se vor comporta în viitor actualii baroni, chit că nu vor mai mai fi președinți de filială. De exemplu, atâta timp cât un măscărici ca Radu Mazăre, cu sau fără funcția de staroste de filială, vorbește în numele PSD, totul e de prisos. Ca să nu spun că se poate ajunge ca în cazul prefecților. Se știe, în marea majoritate a cazurilor, au fost unși pe funcții de prefect slugoi ai baronilor. Dau iar un exemplu din Timiș, dar din trecut: fostul prefect Mircea Băcală doar pantofii nu-i lingea lui Ostaficiuc. Și acum există riscul ca președinți de filiale să ajungă niște obiedenți ai baronilor. Și iar n-au rezolvat nimic. De altfel, PSD Timiș a trăit această decuplare a funcției administrative de cea politică în perioada 2001-2004, când Dan Poenaru era șeful filialei de partid, iar Dan Ioan Șipoș al CJT. Comportamentul de multe ori deviant al celui de-al doilea nu doar că i-au pus eticheta de baron, dar a adus PSD-ului mari și irecuperabile pierderi de imagine.

Trecând peste această poate prea lungă paranteză, să ne întoarcem la problemele din PSD Timiș. Așa cum se știe, gestul lui Bojin a fost urmat – tot pe motive penale – de cel al președintelui executiv Adam Crăciunescu, cel care trebui să-i ia locul. În mod normal, îndrituit să preia prima funcție în filială ar fi Sorin Grindeanu. Numirea sa nu este însă foarte sigură, aspirând la aceeași poziție și actualul deputat și fost vameș Gheorghe Ciobanu, cunoscut traseist politic. Potrivit unor surse, Ciobanu s-a autopropus pentru șefia filialei, unul din argumentele invocate de el fiind faptul că – spre deosebire de Grindeanu – ar avea control asupra presei din Timișoara. Bravo lui! Cu Ciobanu președinte, nu vor lipsi subiectele despre PSD Timiș, ziariștii având o pită de mâncat. Atât la propriu pentru cei care mănâncă din palmele fostului vameș, cât și la figurat.

Nefiind un admirator al acestui partid, personal mi-ar plăcea și m-aș amuza copios ca în fruntea filialei să fie numit, de exemplu, Traian Stoia. Sau Dorin Cândea în tandem cu Matei Suciu. Sau duetul Dorin Cutu – Sorin Cociobea, dacă tot se mizează pe traseiști. Fără a-i ridica statuie lui Grindeanu, chibițând de pe margine cred însă că este cel mai îndreptățit să ocupe această funcție. Adică, a avut o ascensiune normală în partid, parcurgând pas cu pas toate etapele unei evoluții politice. În schimb, ascensiunea lui Ciobanu în PSD a avut loc pe altfel de criterii decât cele ale travaliului dintr-un partid. Și nu mă feresc să spun, o eventuală numire a fostului vameș în fruntea filialei, ar face ca PSD să înceapă marea epocă anti-corupție cu un profund act corupt. Mă repet însă, e treaba celor din PSD cum își aștern patul.

Autor
Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

birlic a spus: (decembrie 13th, 2014 at 17:19 )

De ce se spune in popor ca nu sluga-i vinovata cand fura , vina o poarta gazda ca asa e invatata ,pai gazda PSD-ului nu e la Bucuresti.?

deardeal.ro a spus: (decembrie 14th, 2014 at 13:14 )

ILIESCU ”COMUNISTU’ ” !

Dintre toate motivațiile eșecului de la prezidențiale și îndemnurile cu care vin în fața opiniei publice politicienii aflați la conducerea PSD și mai mulți naivi aflați în postura de avocați neplătiți : două: 1. vinovația lui Iliescu ”comunistu’ ” și 2. să ne spălăm rufele în familie, în partid, nu în public.
Prezentarea lui Iliescu, ”comunistu’ ” , ca vinovat pentru eșecul din alegeri nu este o tactică nouă în PSD. Ea are drept scop camuflarea responsabilităților și menținerea în funcții a adevăraților vinovați. Această tactică a mai fost folosită cu succes pentru cei din interiorul PSD, la Congresul din 22 aprilie 2005, dar fără succes la opinia publică.
Iată ce declara ION ILIESCU ÎN FAȚA CONDUCERII PSD ÎN MAI 2005: ” Unii, în numele ruperii de un trecut din care fac și ei parte, dar pe care nu au onestitatea să și-l asume, încearcă să deturneze atenția de la problemele de fond ale partidului, sugerând că Iliescu ar fi fost elementul vulnerabil, și, deci, perdant, în sânul PSD. Cred că fiecare poate să-și răspundă dacă votul negativ dat de cetățeni PSD a fost datorat prezenței lui Ion lliescu, sau, dimpotrivă, aceasta prezență a limitat pierderile și a permis un scor mai mare și mai apropiat de ceea ce ar fi meritat, dacă se debarasa la timp de o serie de profitori, care l-au impiedicat să fie cu adevărat un partid al celor mulți ?
Precum se știe, de mai bine de 15 ani, se duce o campanie continuă de demonizare și de discreditare a mea, deși orice analiză obiectivă nu poate să ignore schimbările pozitive profunde petrecute în economie și în societate, noul statut al României, de țară membră a NATO și a UE, realități care nu pot fi separate de prezența și de contribuția celui care a deținut funcția de președinte al statului timp de 11 ani.
Când aprecieri negative sunt exprimate de adversari politici, ele sunt de înțeles. Când însă atitudini și poziții similare apar și se propagă în sânul PSD, acest fapt devine preocupant nu atât pentru mine, cât mai ales pentru evoluția climatului din partid și a orientării unora dintre membrii săi.” . Dacă schimbați anul 2005, cu 2014 și alegerile din 2004, cu alegerile prezidențiale din acest an, veți vedea că tactica și scenariul sunt identice.
Ion Iliescu are trei categorii de adversari, chiar dușmani: în interiorul partidului, frustrații de la Revoluție și personaje din afara PSD. După ce ultimele două categorii de dușmani au pierdut ”războiul” cu Iliescu, ele au ales calea ocultă, au căutat și găsit colaboratori-trădători în PSD pentru a-l învinge dinspre interior. Racolarea acestor trădători le-a fost ușurată de corupția ….. și de veleitarismul unor lideri, pentru care nu exista nimic mai presus de promovarea propriilor interese. Spectacolul la care asistăm azi în PSD e …………… Oameni, care stăteau umili la ușa lui Iliescu cu tot soiul de cereri, strâmbă acum din nas, se leapădă, dau cu tămâie când e vorba de președintele de onoare al partidului care le-a oferit nemeritate onoruri.
Iliescu a lansat sintagma ”capitalism de cumetrie” în 2003, când era Președintele României, și a dat de înțeles că, după încheierea mandatului la Cotroceni și preluarea conducerii PSD, va acționa împotriva corupției instalată în partid. E lesne de înțeles că Iliescu devenea o amenințare la adresa afacerilor necurate ale unor lideri, așa încât l-au preferat pe nevolnicul Geoană, sub conducerea căruia au făcut orice au dorit în ”parohiile” lor și nu numai. Și uite așa, din partid social-democrat, PSD a devenit un fel de SRL în care se împart funcții, privilegii, si alte asemenea.
Îl citez din nou pe ILIESCU, CEL DIN 2005: ”S-a afirmat în presă că PSD e un partid nereformabil, că oportunismul, spiritul clientelar și puterea grupurilor de influență și de interese sunt atât de mari, încât orice încercare de a-l reforma pe baze morale și principii etice este sortită eșecului. Eu am crezut că se poate face o schimbare în PSD. Contam pe faptul că, prin muncă perseverentă în următorii doi ani, până la viitorul congres al PSD (Iliescu și-a dorit un mandat de doar 2 ani – n.a.), sprijinindu-mă pe nucleul sănătos de militanți ai partidului să ducem la bun sfârșit reforma morală în PSD. Se pare că m-am înșelat, că în locul reformării și însănătoșirii partidului, avem parte de consolidarea unor practici profund dăunătoare.
De ce s-ar identifica simpli membri ai partidului cu unii lideri care îi disprețuiesc, îi privesc de la înălțimea averilor strânse pe căi obscure ? Câștigarea autorității morale este esențială pentru forța PSD. Ce au în comun acești lideri cu social-democrația ?
Avem în partid membri și lideri vulnerabili, percepuți negativ de opinia publică. Aceștia trebuie să se retragă, fie de bună voie, fie la cererea factorilor de decizie din partid, iar la nevoie să fie înlăturați din partid. Nu putem accepta culpabilizarea întregului partid, a membrilor săi onești, din cauza unora care au văzut în PSD doar un instrument pentru satisfacerea unor interese personale sau de grup. Noi ne simțim profund jigniți de această etichetă pusă nouă și partidului din cauza lor.” Nu mă poate contrazice nimeni că acest discurs este perfect valabil și azi.
……..despre frustrații Revoluției. Iliescu a condus Revoluția care a dărâmat sistemul totalitar și a luat decizii extrem de concrete împotriva comunismului, pe care odinioară l-a considerat ca pe o soluție valabilă pentru asigurarea justiției sociale. Unii dintre telespectatorii Revoluției, acum mari anticomuniști și mari revoluționari, care nu au făcut altceva decât să privească la desfășurarea evenimentelor istorice din 1989, sunt extrem de activi și viteji post-factum, se zbat din toate puterile să intre în atenția publicului. Condamnă comunismul, îl stigmatizează pe Iliescu, își rescriu trecutul, într-un cuvânt se proclamă eroi și lideri de opinie, prefăcându-se că-și uită calitatea de telespectatori pasivi la Revoluție.
………..Încercarea de a transfera atenția și vina pe Ion Iliescu nu este altceva decât o diversiune menită să facă uitate responsabilitățile pentru situația dificilă în care a fost târât PSD de-a lungul mai multor ani.
Iliescu s-a declarat public pentru o analiză responsabilă în partid a cauzelor eșecului de la prezidențiale. Așa cum evoluează lucrurile ………… Dacă în partid nu se poate discuta despre adevăratele cauze ale eșecului, mai există oameni de onoare care țin la acest partid și care înțeleg că a ascunde mizeria sub preș nu este o soluție care să poată înșela opinia publică nici măcar pe termen scurt.

NOTA : Sustin din toata inima pe dl. Sorin Grindeanu pentru Presedinte PSD Timis.

falus a spus: (decembrie 15th, 2014 at 10:49 )

niste golani! au furat pana acum cu amandoua mainile! si grindeanu apare acum ca un fel de mesia care sa refaca pesedeu…bai ipocrtilor! stim toti ce faceti voi pe acolo pe unde umbltati! ati distrus tara asta!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproape o sută de milioane de euro pentru un drum

Județul Timiș se pregătește de cea mai mare investiție realizată de un consiliu județean din zona de vest din ultimii mulți ani. Vorbim despre DJ 684, un drum montan spectaculos, care va costa aproape o sută de milioane de euro. Licitația pentru desemnarea constructorului e la un pas depărtare. Sunt mai multe tronsoane de drum...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproape o sută de milioane de euro pentru un drum
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

USR Timiş, atac devastator la PNL Timiş: “Cine face bani din centrul Timișoarei? Tot ei”. „Păcatul” de-a nu plăti chirie direct la PNL

În ultima perioadă, PNL Timiș a demarat o întreagă campanie împotriva unui ONG local, Kenosis, care urma să se mute în spațiul fostei florării din Piața Victoriei. “Păcatul” celor de la Kenosis este probabil fatul că nu au plătit chirie direct la PNL Timiş, acuză USR Timiş. Cei din USR amintesc că PNL Timiş deţine...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş, atac devastator la PNL Timiş: “Cine face bani din centrul Timișoarei? Tot ei”. „Păcatul” de-a nu plăti chirie direct la PNL
Iulius Town: Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad

CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad, într-un amical disputat în deplasare, pe terenul sintetic din cartierul Șega. Puternic încărcați în cantonament, jucătorii de la Pădurea Verde au controlat ostilitățile încă din începutul meciului, în căutarea golului care să deblocheze tabela. Pericolul cel mai mare în prima...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

În fiecare zi de marţi, la Ghiroda se vinde peşte viu din propria pescărie

Începând din această săptămână, în fiecare zi de marți, între orele 12:00 – 18:00, în parcarea magazinului din Ghiroda (vis-a-vis de Școala Gimnazială), este pus la vânzare crap viu. Peştele provine din balta de la Sacoșul Turcesc aparţinând Pescotim S.A., societate aflată în administrarea Primăriei Ghiroda. În urmă cu aproape trei ani, în martie 2023,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În fiecare zi de marţi, la Ghiroda se vinde peşte viu din propria pescărie

Economic vezi arhiva Economic

La Timișoara a fost lansat acceleratorul de afaceri Vest Ventures

Romanian Startup Summit, eveniment dedicat îmbunătățirii accesului la finanțare și accelerării creșterii start-upurilor din Vestul României, a fost ales ca moment de lansare a acceleratorului de afaceri Vest Ventures, primul accelerator regional de afaceri cu finanțare europeană, o inițiativă finanțată prin Programul Regional Vest. Prin intermediul noului accelerator, antreprenorii care inovează vor avea acces la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara a fost lansat acceleratorul de afaceri Vest Ventures

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Romanian Startup Summit, eveniment dedicat îmbunătățirii accesului la finanțare și accelerării creșterii start-upurilor din Vestul României, a fost ales ca moment de lansare a acceleratorului de afaceri Vest Ventures, primul accelerator regional de afaceri cu finanțare europeană, o inițiativă finanțată prin Programul Regional Vest. Prin intermediul noului accelerator, antreprenorii care inovează vor avea acces la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara a fost lansat acceleratorul de afaceri Vest Ventures
În ultima perioadă, PNL Timiș a demarat o întreagă campanie împotriva unui ONG local, Kenosis, care urma să se mute în spațiul fostei florării din Piața Victoriei. “Păcatul” celor de la Kenosis este probabil fatul că nu au plătit chirie direct la PNL Timiş, acuză USR Timiş. Cei din USR amintesc că PNL Timiş deţine...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş, atac devastator la PNL Timiş: “Cine face bani din centrul Timișoarei? Tot ei”. „Păcatul” de-a nu plăti chirie direct la PNL
Județul Timiș se pregătește de cea mai mare investiție realizată de un consiliu județean din zona de vest din ultimii mulți ani. Vorbim despre DJ 684, un drum montan spectaculos, care va costa aproape o sută de milioane de euro. Licitația pentru desemnarea constructorului e la un pas depărtare. Sunt mai multe tronsoane de drum...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproape o sută de milioane de euro pentru un drum
Compania Strabag a pornit lucrările de modernizare a drumului județean 691, tronsonul de la nodul de urcare pe autostrada A1 de la Giarmata, până la granița cu județul Arad, de la Alioș. Șoseaua traversează localitățile Pișchia, Fibiș, Mașloc și Alioș. Porțiunea de la ieșirea din Timișoara și până la autostradă a fost deja modernizat printr-un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorul a pornit lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean dintre Giarmata și Alioș
Începând din această săptămână, în fiecare zi de marți, între orele 12:00 – 18:00, în parcarea magazinului din Ghiroda (vis-a-vis de Școala Gimnazială), este pus la vânzare crap viu. Peştele provine din balta de la Sacoșul Turcesc aparţinând Pescotim S.A., societate aflată în administrarea Primăriei Ghiroda. În urmă cu aproape trei ani, în martie 2023,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În fiecare zi de marţi, la Ghiroda se vinde peşte viu din propria pescărie
A fost ger afară, dar și sistemul de termoficare din Timișoara în parametri normali, ne anunță compania Colterm. Sistemul a funcționat în condiții stabile, cu un nivel al producției de energie termică ușor mai ridicat celui din luna ianuarie 2025. Consumul de cărbune în luna ianuarie 2026 a fost ușor mai redus comparativ cu ianuarie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A crescut producția de căldură la CET Centru, scade la CET Sud. Colterm are stocuri destule de gaz și cărbune
CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad, într-un amical disputat în deplasare, pe terenul sintetic din cartierul Șega. Puternic încărcați în cantonament, jucătorii de la Pădurea Verde au controlat ostilitățile încă din începutul meciului, în căutarea golului care să deblocheze tabela. Pericolul cel mai mare în prima...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad
Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru a relaționa cu oamenii. Municipalitatea a lansat un serviciu de asistență virtuală bazat pe tehnologie de inteligență artificială. Asistentul digital „Timi” este integrat în Contul Unic, utilizat de peste 141.000 de timișoreni. Tehnologia artificială va oferi informații 24 de ore...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.