Pe la începutul anului 2004, în mediile timişorene, politice sau ziaristice exista o mare dilemă, la fel ca şi acum, referitoare la candidatura lui Gheorghe Ciuhandu pentru un nou mandat de primar. Ca şi acum, Ciuhandu refuza să-şi anunţe răspicat candidatura, dând apă la moară la tot felul de supoziţii, scenarii şi alte baliverne. Se spune că printre cei care nu-şi mai doreau o nouă candidatură a primarului în funcţie se număra chiar Adrian Orza, la acea oră aflat la primul mandat de viceprimar. Considerat „copilul lui Ciuhandu” din punct de vedere politic, Orza şi-ar fi dorit să candideze el la funcţia de edil-şef, spuneau oameni din imediata lui apropiere. Foarte năvalnic şi imberb pe atunci (ulterior şi-a tras barbă „ciuhandistă”), Orza chiar credea că orice zboară se mănâncă şi, folosindu-se de aura lui Ciuhandu, putea fi ales el primar. Au trecut opt ani de atunci, iar despre progresele înregistrate în Timişoara nu are rost de vorbit. Numai că… Tânărul de acum opt ani, aflat la al treilea mandat de viceprimar, a devenit mult mai realist şi cu capul pe umeri. A realizat că, de 12 ani, are o slujbă absolut onorabilă (mulţi ar spune sinecură), fără multă bătaie de cap, dar extem de profitabilă, cel puţin din punctul de vedere al statusului social. (Şi nu-i aici vorba de Ciupa sau ciupeală). O slujbă pe care i-o datorează în exclusivitate lui Ciuhandu, a conştientizat omul. Dovadă că în opt ani, în afară de barbă, lui Orza i-a mai crescut şi altceva. Iar dacă acum opt ani, în momentul în care Ciuhandu îşi anunţa candidatura, Orza era puţin îmbufnat, acum s-a grăbit el să anunţe faptul că „şeful” mai bagă o tură. Probabil în ideea că Aradul încă n-a ajuns din urmă Timişoara, dar o va face în următorii patru ani. Dar asta e o altă discuţie. La urma urmei, anunţul lui Orza nu înseamnă dezvăluirea unui mare secret. Se ştia de mult că actualul edil mai vrea un mandat. Asta deşi, cu o doză mare de ipocrizie, dar şi cu o anumită doză de blasfemie, anunţa, cu puţin timp în urmă, că aşteaptă un semn divin ca să candideze. Se pare că „divinitatea”, greşind adrisantul, s-a pogorât pe umărul lui Adrian Orza, pentru a-l anunţa pe Ciuhandu. Poate şi pentru că nu l-o fi prins pe acasă pe primar. Din păcate, o „divinitate” care ia în calcul mai mult dorinţele unor alde Cojocari, Miuţ, Junie, Culiţă, şi mai puţin ale timişorenilor normali la minte.
Scrie un comentariu
13 comentarii pentru acest articol
cei care il voteaza pe ciuhandu sunt nebuni? nu inteleg. atunci cum se numesc cei care nu se prezinta la vot? lasi? nepasatoridar cei care l-ar vota pe grundeanu cum ar fi? sau pe ciobanu sau pe raducanu sau pe robu sau pe oricafre altul. sa fim seriosi, ciuhandu e cel mai ok dintre toti cei enumerati. chiar si decat robu, de la care ne asteptam ceva. e varza baiatul… si avid dupa orice functie.
ino, iara jignesti lumea, doar fiinda tie ti-e antipatic ciuhandu?
dupa umila mea opinie, cred ca de data aceasta dl ciuhandu are o reala problema cu al 5-lea mandat de edil sef !
de aceia si „sovaieste” si lasa ciracii sa se expuna, sa „tatoneze terenul” !
dl ciuhandu isi aduce aminte ca ultima data a fost votat de circa 35.000 de cetateni timioreni, din cei peste 200.000 de votanti.
cine voteaza ciuhandu?
o multime pestrita de ciocoflenderi( functionari) si oameni fara prea multa educatie, care socotesc asa „nu avem pe altcineva mai bun de ales”!
de data aceasta, dl ciuhandu are o reala problema.
cetatenii vad ca nu se intampla mare lucru in orasul lor, desi bugetul este foarte consistent, de la an la an mai mare.
actualul buget de 850.000.000 lei, adica peste 200.000.000 euro , obtinut in mare parte prin jecmanirea populatiei si a firmelor, se duce numai pe salariile angajatilor proprii la suma de 50.000.000 euro/an, la cei peste 1000 de ciocoflenderi !
o fi bine ,o fi rau?
poate ca ar fi cazul de un REFERENDUM LOCAL, pentru a afla si prioritatile cetatenilor si doleantele lor vis a vis de infatisarea orasului betoanelor !
oricum un contracandidat puternic ca alternativa viabila la dl ciuhandu nu poate fi decat un om modest,de caracter, de varsta mijlocie, profesor arhitect ori asemanator lui, cu oarecare notorietate in oras sustinut de usl!
sa auzim de bine…
lugojenii la ultimele alegeri locale l-au dat la o parte pe martinescu, aflat atunci la al 3 lea mandat, fara prea multe menajamente…
si el se socotea de neanlocuit !
e mare diferenta dintre ciuhandu si martinescu. lugojeanul a avut un contracandidat care l-a putut invinge, pe cand ciuhandu nu are, ori cat ne-am da noi peste cap.
cetatean timisorean, tu esti ciracul lui robu?
deci sunt 1000 de ciocoflenderi. restul pana la 35.ooo9 adica peste 50% din cei ce vin la vot) sunt niste idioti, nu? toti. ca asa ai decretat tu?
Hasta la vista barba! (adica toti barbosii din Tm, de la costi, gigi, la orza)
important este ca adi sa ramana vice. sa faca bilutze scobindu-se in nas, sa stea pe net, sa faca un smen doua cu ciupa sa se dea mare polist, populist sa serveasca la cantina saracilor, sa aduca baiaga, si sa mergem spre paradisul taranist
raducule, ai salivat la bilutele alea? pofta buna. vrei sa iti fac si eu cateva?
raducule, ai salivat la bilutele alea? pofta buna. vrei sa iti fac si eu cateva?
in ce masura a ajuns politichia sa ne influenteze vietile, judecati si singuri !
cert este ca timisoara nu mai este ce a fost odinioara in perioada interbelica…
cu bugete infinit mai mici, au fost ridicate asezaminte importante( spitalul de copii louis turcanu, este drept mare parte din donatii particulare) parcuri minunat ingrijite de catre gradinari cu mare drag de ele si cetateni civilizati!
acum, nu sunt in stare edilii nici sa zugraveasca vb unui fost, ceia ce au mostenit.
intrebare: PE CAND UN CENTRU CIVIC EUROPEAN IN LOCUL MAGHERNITELOR DIN CENTRUL ISTORIC CETATE?
dupa cate cunosc ex IPROTIM a desenat in anii ’80 un asemenea amplasament in zona bega parc!
dupa cum merg lucrurile tare ma tem ca nu in acest secol!
solutia:SCHIMBAREA GARNITURII ACTUALE DE EDILI CU „TINERI ENTUZIASTI”scoliti prin toata lumea buna> MIT, SORBONA, CAMBRIDGE etc. si ceva local!
„greu la deal cu boii mici”! spune o veche vb neaos romaneasca!
cata dreptate ai… dar de unde sa ii scoatem pe aia scoliti pe nustiuunde? dintr-o palarie a vreunui magician, probabil. nu stiu cat de rau e la timisoara, dar stiu un lucru: e un oras frumos in care merita sa traiesti. nu inseamna ca e meritul lui ciuhandu, dar nasol e ca nu avem alternative. sau poate ca ciuhandu chiar e bun. cine mai stie…
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- CJ Timiș a ales locul în care ar urma să fie ridicată viitoarea parcare de la Stadion
- A fost demarată amenajarea de șantier pentru reconstrucția pasajului de la Fabrica de Zahăr/VIDEO
- Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini
- Constructorul continuă lucrările la noua Gară de Nord Timișoara/VIDEO
- Comunitatea locală, colegii, instituții și elevi sunt alături de profesoara Mihaela George-Micșa care are nevoie de ajutor
- La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
- Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
- A intrat cu mașina pe trotuar și a lovit câțiva oameni

Administratie
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Citeşte tot articolul

Politica
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Citeşte tot articolul

Sport
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Citeşte tot articolul

Social
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Citeşte tot articolul

Sănatate
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
OncoBridge – programul unic în România de internship pentru studenții UMF Timișoara care vor să descopere ce înseamnă onco-paliația
Acțiune pro-vaccin în cartierele Kuncz și Plopi din Timișoara, dar și în Balta lată din Lugoj
Timp liber și cultură
Granița de pe pista de biciclete spre Serbia e deschisă în weekend
Veniți la distracție și ajutați animalele în nevoie. BOS.CHETĂ.REALĂ. – prima ediție a unei petreceri caritabile care susține Asociația Poli
Descoperiți tainele cerului, la o sesiune de astronomie nocturnă
Ziua Timișoarei are loc între 31 iulie și 3 august. Anul acesta va fi celebrată „diversitatea”
La Iulius Town începe vara copiilor: evenimente gratuite în fiecare weekend, în parcul Iulius Gardens
AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
La Festivalul Veverițelor de la Buziaș au fost premiate cele mai bune sarmale din regiune/FOTO
Au fost stabilite tarifele de acces la bazinul operat de CJT la Jimbolia
“Cele mai bune sarmale din Banat” vă aşteaptă în weekend la Buziaş. Un concert simfonic vienez, momentul inedit al Festivalului Veveriţelor
Campionatul Mondial de fotbal se trăiește intens și la Sacoșu Turcesc
Economic
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
Citeşte tot articolul
Învățământ
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Știri de ultima oră
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Vești bune pentru jebeleni. Din 1 iulie locuitorii localității se pot racorda la rețeaua de canalizare
Micii leoparzi au făcut legea în Bulgaria! Victorie la un puternic turneu disputat la Nisipurile de Aur
Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini





































Comentarii prin facebook