Comisia de Bac de la Lovrin risca excluderea din invatamant

Au lăsat elevii să copieze pe rupte, acum vor suporta consecinţele. Membrii comisiei de la bacalaureat de la grupul şcolar din Lovrin vor fi supuşi unei cercetări disciplinare, după situaţia incredibilă în care 98 de lucrări de la examenul de română erau parcă trase la indigo.

O treime din lucrările de la limba română de la Grupul Şcolar „Romulus Paraschivoiu” din Lovrin erau identice, astfel că elevii au fost eliminaţi din bacalaureat. Inspectoratul Şcolar Timiş reacţionează, în sfârşit, în ceea ce priveşte sancţionarea comisiei de Bac de la acest liceu. Toţi membrii acesteia riscă excluderea din învăţământ. „Luni va avea loc o cercetare disciplinară la Lovrin. Vom analiza şi imaginile de pe camerele web, dar nu acestea vor fi principala probă. Îi vom lua pe toţi la întrebări, de la preşedintele comisiei, până la ultimul asistent. Dacă ne gândim la 98 de candidaţi, este o fraudă generală. Se merge de la observaţie scrisă până la excluderea din învăţământ”, a declarat inspectorul şcolar Marin Popescu.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

noname a spus: (iulie 3rd, 2011 at 15:01 )

trist!!!!..dar adevarat:-„

Adrian Stoica a spus: (iulie 4th, 2011 at 07:07 )

Foarte bine! Cine-i vinovat sa plateasca.
Ideal ar fi sa se faca niste cercetari extinse, iar rezultatele sa fie facute publice. Pentru ca acolo, frauda exista de cand se organizeaza bacalaureat….

Eugen R a spus: (iulie 4th, 2011 at 15:16 )

De ce nu se face public numele membrilor comisiei???Se merge tot pe secrete si se incearca acoperirea vinovatilor ca sa se vada cu ce vor sari ca sa scape…Cine stie numele membrilor comisiei rog sa il prezinte si aici…
Cu siguranta sunt persoane cu state vechi in frauda de la bac din judetul Timis.

SRINA a spus: (iulie 9th, 2011 at 17:04 )

Dar cu Funeriu ce facem?Nu a luat Bac-ul din prima.Passe second groupe =Reexaminare .Asta scrie la Funeriu.Dermisia lui Chuckie

SRINA a spus: (iulie 9th, 2011 at 17:04 )

Funeriu a dat Bac-ul in Franta 1989 Strasbourg

grozavu a spus: (iulie 9th, 2011 at 18:39 )

funeriu e numero uno!!!!!!!!!!

Simona a spus: (iulie 17th, 2011 at 22:55 )

Domnule profesor Stoica Adrian referitor la ceea ce ați scris mai sus doresc doar să vă atenționez că și d-voastră sunteți implicat direct în această fraudă deoarece soția d-voastră lucrează la acest liceu și vinde atestate elevilor , oare aceasta nu e o fraudă? Cred că și d-voastră și soția ar trebui să fiți pedepsiți deoarece acele atestate trebuie făcute de elevi .

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top