Talentatul domn Gheorghe Ciuhandu

În timp ce liderii USL se ciondănesc pe sondaje făcute mai mult sau mai puţin pe genunchi, în timp ce PD-L e departe de a-şi depista un candidat la primărie, Gheorghe Ciuhandu a intrat, furând grosolan startul, în campania electorală pentru alegerile locale de anul viitor. Ştie şi el probabil că, după candidaţi gen Ion Răducanu sau Ghiţă Ciobanu, în 2012 va avea probleme destul de mari în tentativa de-a mai câştiga un mandat de primar. Al cincilea! În pofida poticnelilor, uneori inerente pentru un neofit în politică, Nicolae Robu rămâne un adversar redutabil pentru actualul primar. Susţinut de un partid nu atât puternic ca organizare, cât cu priză în Timisoara, apoi şi de o alianţă, Robu poate produce anul viitor o rocadă la vârful primăriei. Cele în jur de zece procente (nu e nici egalitate între cei doi, cum susţin liberalii, nici o diferenţă de 20%, cum acreditează unii) care îi despart pe Ciuhandu de Robu pot fi surmontate, mai ales în conditiile în care Robu nu este asimilat încă drept candidat. Mai mult, Ciuhandu nu are în acest moment un partid în spate, iar problema juridică din PNŢCD s-ar putea să nu fie rezolvată până la anul. Nu mai spun că realizările „epocii Ciuhandu” sunt văzute doar de fanii primarului, grupurile de interese din jurul acestuia şi pensionarii care n-au ieşit din urbe ca să vadă cum se dezvoltă alte oraşe.

Ca atare, după 16 ani în care primăria n-a avut nicio strategie de dezvoltare, totul făcându-se la plesneala, la ciupeli (doar există un director Ciupa) şi pe interese, dintr-o dată s-a ajuns ca primăria să deruleze tot felul de proiecte. După vreo opt ani în care nu s-au găsit bani pentru Parcul Copiilor, acesta urmează să se deschidă la anul, în plină campanie electorală. Culmea, s-au găsit bani chiar în perioadă de criză! Tot la anul vor fi date în folosinţă nişte drumuri noi, una-două canalizări, chiar şi un centru de adăpost pentru copiii strazii. Colac peste pupăză, Ciuhandu şi-a propus ca, tot la anul, să inaugureze nu ştiu câte tramvaie noi, pentru care vrea să îndatoreze primaria cu 50 de milioane de euro. Senzaţional – vorba unui alt lider politic – câte poate să facă primăria într-un singur an, într-o perioadă de criză, după ani de secetă! În ceea ce priveşte cele 50 de milioane de euro, nu vreau să abordez problema decât din punct de vedere electoral. Respectiv, nu vreau să mă gândesc la comisioane, la firme de intermedieri, licitaţii suspecte, condiţii tehnice neîndeplinite, aşa cum s-a întâmplat în „Afacerea Skoda” a troleibuzelor importate de primărie.

OK, Timişoara are nevoie de tramvaie noi, dar mi se pare puţin cam deplasat, ca să nu spun nesimţire, să împovărezi viitoarele administraţii cu o datorie de 50 de milioane de euro, cu câteva luni înainte de finalul mandatului. Ca să nu mai vorbim de starea în care se află regia de transporturi a municipalităţii. Ca atare, totul are o conotaţie electorală clară. Mai mult, par nişte zvâcniri supraomeneşti ale unui primar care părea intrat la un moment dat în adormire. Astfel, e de aşteptat ca marţi, când se va vota împrumutul într-o şedinţă aniversară a CLT (de unde atâta grabă?!), să vedem o reanimare a Alianţei DA. Respectiv, ar fi normal ca PD-L şi PNL să se opună demagogiei electorale a lui Ciuhandu.
Una peste alta, mai trebuie spus că sunt şi reprezentanţi USL fericiţi de toate aceste zvâcniri. Şi nu mă refer aici la viceprimarul Sorin Grindeanu, căruia i-ar conveni un status-quo la primărie, ci la presşedintele PC Timiş, Maria Grapini. Care, hotărât lucru, va avea anul viitor mari comenzi de panglici de inăugurari de la primărie, pentru firma ei Pasmatex.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

14 comentarii pentru acest articol

titu a spus: (august 1st, 2011 at 19:20 )

esti patetic ino, in sustinerea unui individ penibil. indiferent de ura pe care o ai fata de ciuhandu, inca de acum n mandate, e grotesc sa crezi ca timisorenii vor sustine o alternativa penibila, lipsita de substanta ca cea reprezentata de acest individ comic si neserios, robu

Anonim a spus: (august 1st, 2011 at 20:06 )

Pentru Titu
Nuuuuuuuuuuu, sigur ca e patetic Ino. O sa murim cu Ciuhandu de gat.
Oricine vine, e mai bine o schimbare in locul plafonarii in care se gaseste Timisoara. Si ce s-a intamplat cu asta nu trebuie sa se mai repete.

Marius a spus: (august 1st, 2011 at 21:02 )

Si eu cred ca e mai bine altceva, o alternativa decat sa mergem inainte cu Ciuhandu care ar insemna din nou, de fapt o regresie din toate punctele de vedere pt oras. Mai treziti-va timisorenilor si mai votati altceva, nu v-ati saturat de bataia de joc a barbosului?

barley a spus: (august 1st, 2011 at 22:54 )

Se pare ca politicienii traiesc in lumea lor. Realitatea e insa alta, aceea in care marea majoritate e scarbita de politica, orice candidat ce provine din actuala clasa politica nu face decat sa provoace o scarba si mai mare, indiferent daca are barba, mustata, chelie sau chiloti portocalii. Primarul va fi iarasi decis de o mana de oameni, mult mai putin decat cei 22% ce au fost la vot ultima oara. Iar la atras cele cateva mii de voturi necesare, barbosul mafiot e campion. Spre deosebire de diletantul de robu, ce face valuri doar in vana sau chiar in lighean, barbosul se incalta in tenisi, isi ia camasa simpla de om sarac si cinstit – modelul iliescu – si cu o zi inainte de alegeri face rost de cateva mii de pensionari mai saraci cu duhul. Iar fraierii de pesedisti nu fac decat sa-i dea o mana de ajutor barbosului, taindu-si singuri craca de sub piciore impartind mici si bere.

Bunditi a spus: (august 1st, 2011 at 23:33 )

Copyright-ul nenea Ino, copyright-ul nenea Ino, vezi ca netul are memorie nelimitata spre deosebire de oameni!!!! Daca tot ai talent produ si tu texte 100% originale nu te inspira dupa altii ca nu e frumos

costinho a spus: (august 2nd, 2011 at 11:13 )

pai da, e campanie, dar, la cum se misca robu in ultima vreme cred ca actiunea asta de imagine a lui ciuhandu e inutila. robu nu e slab, ci extrem de slab. iar evolutia lui din prezent se va dovedi de fapt o involutie in viitor.

pascal a spus: (august 2nd, 2011 at 11:45 )

D-le Ino devii de-a dreptul ridicol cu acest Robu Nicolae. Un frustrat si un complexat, un individ care isi vopseste parul la cei peste 5O de ani, care sufera de cultul personalitatii sa ajunga Primar al Timisoarei!?

miruna domocle a spus: (august 3rd, 2011 at 12:01 )

Noi nu avem candidatii seriosi la primarie, Ciuhandu, a demonstrat ca se poate ca un oras odata fruncea sa fie lasat de izbeliste, constanta, cluj, craiova, sibiu, brasov sunt pe val, acolo se baga banii, acolo se fac proiecte europene.
Ciuhandu vrea sa imprumute urbea cu 50 milioane de euro, dar un program de reabilitare a transportului in comun pe banii europenii nu a gasit, pai deh, e greu sa faci proiecte! Vai de noi cu astfel de oamenii!

drganescu a spus: (august 3rd, 2011 at 12:27 )

astept din partea domnilor liberali sa vina si cu propuneri viabile in ceea ce priveste proectul in care se vor aloca 50 de miloane de euro pentru achizitia de tramvaie noi. cred insa ca pot astepta mult si bine lucrul asta, pentru ca ei sunt interesati de alte chestii, nu de bunul mers al lucrurilor in timisoara. imi pare rau, dar robu e cu yece clase sub ciuhandu, care e un primar plictisit, extrem de plictisit.

dinu a spus: (august 3rd, 2011 at 13:44 )

miruna draga, nu sunt proiecte de finantare pt achzitii in transport public. mai cauta.

Almajeanul de frunte a spus: (august 3rd, 2011 at 17:57 )

Felicitari domnului Ino Ardelean pentru acest articol,il urmaresc din anul 2000,cand era printre putinii care aveau curajul de a spune lucrurilor pe nume si de a pune punctul pe I……
Din pacate conducerea de atunci a unui partid nu a gasit de buna cuviinta acest lucru….
Nu oricine este mai bun decat actualul edil,dar orcine isi ce are un minim bun simt,ce a mai fost si prin alte orase,isi poate da seama ca Timisoara a ramas mult in urma,Timisoara este precum era Clujul pe vremea domnului Funar….a inlemnit in trecut,cu o administratie prafuita,precum este si urbea plina de praf,precum primesc timisorenii praf in ochi,cu aceasta achizitie de tramvaie???? Cat o sa coste un tramvai 4 milioane de euro? Pai cu 50 de milioane de euro as fi cofinantat si atras fonduri europene de 1 miliard de euro,mai ales acum ca UE a scazut cofinantarea la 5%!!!!! Dar ei ce fac se imprumuta si ne vor lasa robi,la aceste imprumuturi,pentru ca dragi timisoreni,tot noi le vom plati,adminstratia actuala va inventa noi taxe peste taxe,atunci cand se va apropia de insolventa doar doar pentru a se salva….Timisoara din pacate este precum Romania condusa intr-o directie gresite de o mana de arivisti,pentru care nu conteaza ziua de maine..Nu conteaza ca nu avem autostrazi,ei merg cu elicopterul,nu conteaza ca nu avem spitale,ei se trateaza la Viena,nu conteaza ca litoralul sau muntii nostri arata deplorabil,ei merg la Monaco,Aspen,Saint Moritz etc….
Ar fi mare pacat in 2012 sa nu facem o schimbare,cu adevarat si aceste ultime zvacniri ale actualei administratii sunt precum cantecul lor de lebada,mai un tramvai,mai o varuiala,o spoiala facuta in graba,mai mai vor reusi sa-i prosteasca pe timisoreni…..imi aduce vag si oarecum aminte de cei 50 de lei de care zicea un fost prea iubit si stimat conducator……..

ciupercosu a spus: (august 3rd, 2011 at 18:01 )

pai ne lasa robi la robu, care e mult mai bun decat ciuhandu. glumeam…

Tibi a spus: (august 3rd, 2011 at 20:57 )

Singura problema a lui Ciuhandu si a Timisorenilor este ca nu avem primar de aceeasi culoare politica ca si guvernul nostru drag. Pai imi dati exemplu Cluj si Craiova…pai normal ca se baga bani acolo ca sunt primari de la putere… Sincer am fost si in Craiova si In cluj..pai iertat-ma cu ce naiba sunt ei mai in fata?? drumurile din Cluj sunt la fel de praf ca la noi ce naiba… Da, si eu daca ma gandesc ar fi mai bine sa avem primar de aceeasi culoare ca cei de la centru, asa va exista interes sa se aloce si aici fonduri mai mari de la guvern. Asa se va evita si boicotul prefectului care de fiecare data zice NU cand se face ceva ca doar prefectul aici este in opozitie.

cocor a spus: (august 5th, 2011 at 10:17 )

almajeanulede frunte. unde ti-e capul bolovanosule? cine merge cu elicopterul sinistrat intelectual ce esti? e cam talmes balmes in capul ala al tau lipsa. da-o dreaq de frunte. ca degeaba o ai daca nu ai cap!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților

Guvernul și-a asumat marţi, în faţa plenului reunit al Senatului şi Camerei Deputaţilor, răspunderea pe reforma pensiilor magistraților. Premierul Ilie Bolojan a afirmat că proiectul este un act de echitate socială pentru românii care muncesc. Ilie Bolojan a declarat, la angajarea răspunderii Guvernului pe pensiile magistraţilor, că nicăieri nu există pensionări în aceste sisteme, la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

Săptămână cu două meciuri acasă pentru baschetbaliștii Timișoarei

Liga Națională masculină de baschet se reia după fereastra echipelor naționale. Înaintea etapei a XI-a, din weekend, echipa bănățeană dispută o restanță. Alb-violeții întâlnesc CSM Galați, joi, 4 decembrie, de la ora 19.00, la sala Constantin Jude. Jocul contează pentru etapa a VII-a. SCM Politehnica se află pe locul al 13-lea, cu 11 puncte, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Săptămână cu două meciuri acasă pentru baschetbaliștii Timișoarei
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Black Friday la Iulius Town Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Autostrada Timișoara – Moravița a primit aprobare pentru finanțare

Finanțarea pentru autostrada Timișoara – Moravița a primit aprobarea Ministerului Finanțelor. Acesta a aprobat un memorandum care stabileşte priorităţile de investiţii publice, în contextul deficitului bugetar mare. Alături de banii pentru Autostrada Timişoara–Moraviţa, au fost aprobați și bani pentru mai multe noduri rutiere pe A1, unele în zona de vest a României. Astfel s-a aprobat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Autostrada Timișoara – Moravița a primit aprobare pentru finanțare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) introduce în circulație, în perioada 4 decembrie 2025 – 8 ianuarie 2026, Tramvaiul lui Moș Crăciun. Este vorba de un tramvai nou, de tip Bozankaya, amenajat special pentru sezonul sărbătorilor de iarnă. Vehiculul va opera pe mai multe linii din oraș, conform programării săptămânale. Tramvaiul include elemente tematice specifice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tramvaiul lui Moș Crăciun va circula în Timișoara începând de joi, 4 decembrie
Inspectoratul Școlar Județean Timiș a fost informat, în cadrul unei discuții desfășurate la sediul instituției, despre existența unor indicii serioase privind o posibilă relație inadecvată între o elevă minoră și un cadru didactic dintr-o unitate de învățământ din Timișoara. Potrivit informațiilor primite, situația ar fi fost semnalată conducerii școlii de către personalul de specialitate, respectiv...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Relație interzisă sau viol la un liceu din Timiș? Cadrul didactic și-a dat demisia, cazul a ajuns la procurori
Liga Națională masculină de baschet se reia după fereastra echipelor naționale. Înaintea etapei a XI-a, din weekend, echipa bănățeană dispută o restanță. Alb-violeții întâlnesc CSM Galați, joi, 4 decembrie, de la ora 19.00, la sala Constantin Jude. Jocul contează pentru etapa a VII-a. SCM Politehnica se află pe locul al 13-lea, cu 11 puncte, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Săptămână cu două meciuri acasă pentru baschetbaliștii Timișoarei
În aceste zile s-au împlinit trei luni de la debutul proiectului „Educație pentru sustenabilitate în comunitatea timișeană: Luna Verde @ UVT și Rețeaua Școlilor Verzi”. Acesta a debutat pe 2 septembrie, fiind organizat de Universitatea de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș și finanțat de Consiliul Județean Timiș prin programul TimCultura...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UVT colaborează cu 12 școli timișorene pentru promovarea sustenabilității în domeniul educației
Sistemul medical timișorean va beneficia, în următoarea perioadă, de trei noi inițiative finanțate prin fonduri europene, are vor ajuta la oferirea, prin intermediul Spitalului Județean Timișoara de servicii mai bune de sănătate pentru pacienți. Cel mai important dintre cele trei proiecte se referă la dezvoltarea secției ATI de la unitatea medicală amintită, este un proiect...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Secția de ATI de la Spitalul Județean va fi modernizată și extinsă cu patru noi paturi, printr-un proiect transfrontalier Ro – Hu
Finanțarea pentru autostrada Timișoara – Moravița a primit aprobarea Ministerului Finanțelor. Acesta a aprobat un memorandum care stabileşte priorităţile de investiţii publice, în contextul deficitului bugetar mare. Alături de banii pentru Autostrada Timişoara–Moraviţa, au fost aprobați și bani pentru mai multe noduri rutiere pe A1, unele în zona de vest a României. Astfel s-a aprobat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Autostrada Timișoara – Moravița a primit aprobare pentru finanțare
Sub sloganul “Umbra potrivită, la locul potrivit”, Primăria Timișoara anunță înlocuirea arborilor ornamentali din piațeta din fața Școlii Generale nr. 30 cu alți pomi, care au potențial de creștere și de a oferi umbră în zonă. Desigur, umbra va deveni realitate peste câțiva ani, atunci când arborii vor crește. Înlocuirea s-a făcut la cererea conducerii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara înlocuiește pomii ornamentali cu alții care să facă umbră în față Şcolii Generale 30
Top
deBanat.ro - spune realitatea!
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.