Dupa Ciuhandu, potopul – faza pe sanatatea timisorenilor

Timişoara, pe vremuri „oraş al florilor” sau „al parcurilor”, a ajuns una dintre cele mai poluate localităţi din România. Şi asta, în pofida şmecheriilor de neam prost ale celor din primărie care înconjurau aparatele de măsurat poluarea cu perdele de arbuşti. An de an, zonele verzi şi parcurile au făcut loc betoanelor. S-au construit haotic, în parcuri, biserici, hoteluri, blocuri şi te mai miri ce. E inutil de spus că această poluare va avea consecinţe grave asupra sănătăţii timişorenilor. Locurile de joacă pentru copii au dispărut. Ce-i drept, în ultimii ani, primăria a investit în mai multe terenuri de sport de pe lângă şcoli, însă acestea stau încuiate şi păzite de poliţişti locali pentru ca nu cumva copiii să intre şi să joace pe ele. Despre Parcul Copiilor ce mai este de spus? Stă închis de opt ani. Culmea, în proiectul iniţial făcut de primărie, şi aici urma să apară multe betoane cu destinaţia de discoteci, baruri şi alte chestii „utile” copiilor. Poate că un colţ se mai şi ceda pentru ridicarea unui palat cu turnuleţe. Noroc cu fostul prefect Ovidiu Drăgănescu, care a oprit monstruosul plan. Dar asta ţine de viitorul, şi acela destul de sumbru în ceea ce priveşte sănătatea timişorenilor. Cât despre prezent…
De-a dreptul revoltător este ceea ce se întâmplă cu Institutul Oncologic. De 15 ani, primăria cică vrea să ridice un spital pe Calea Torontalului. Fără succes. Acum au venit bani de la ministerul de resort, dar municipalitatea nu poate preda construcţia, pe motiv că lipsesc materiale în valoare de 300.000 de euro. Şi poate că pe cei din primărie nici nu-i interesează acest obiectiv, fiindcă nu vin comisioane de la constructori, proiectanţi etc., odată ce lucrarea e făcută de la bugetul de stat. Tot primăria gestionează acum mai multe spitale din Timişoara. Singurul lucru pe care l-a făcut până acum în această privinţă a fost să pună manageri cu carnete de partid. Asta după ce în trecut şi-a pus oameni în CA-uri după acelaşi criteriu al relaţiilor, culorii politice şi obedienţei. Că oricum ei n-au nevoie de aceste spitale, atâta timp cât până la Szeged ajungi într-o oră şi jumătate, iar la Viena, în maximum cinci. Iar „bizonii” pot sta claie peste grămadă în saloane precum în spitalele de front. Nu poţi să nu aminteşti aici şi ceea ce s-a întâmplat în urmă cu cinci-şase ani cu unele unităţi spitaliceşti din Timişoara. Caz unic în România! Mai multe dintre ele au ajuns pe mâinile mafiei ţigăneşti, poate singurul lucru care s-a dezvoltat temeinic în Timişoara în timpul „epocii Gheorghe Ciuhandu”. Şi nu de puţine ori, primăria a girat acest „transfer”. Cel puţin în cazul clădirii care găzduia Sanepidul, instituţie vitală pentru sănătatea timişorenilor, primăria are o mare parte de vină. Adică a ascuns la proces faptul că imobilul găzduia o instituţie spitalicească. Ulterior, mai mulţi martori au văzut cum doi inspectori din primărie îi ajutau pe ţigani să se acomodeze cu noua lor proprietate. Dar, repet, drumul până la Szeged şi Viena nu durează prea mult… Iar la 15 ani de mandate Ciuhandu, dă-o în mă-sa de sănătate!

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

21 comentarii pentru acest articol

un cetatean a spus: (noiembrie 14th, 2011 at 20:58 )

Eheee, Timisoara a fost pe vremuri ce a fost, acum e un oras trist, poluat, supraaglomerat, plin de tigani cu turnulete…ce sa mai repetam ce e in articol. Oare timisorenii sunt batuti in cap? Si-au poluat creierii atat de tare de tot pe barbosu l-au votat? Sa vedem daca s-au mai insanatosit la anu…

. a spus: (noiembrie 14th, 2011 at 21:11 )

Deşi se plânge că, în ciuda solicitărilor pe care le face, demolările palatelor ţigăneşti sunt blocate în instanţă, primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu a ţinut la sertar, timp de mai bine de un an, o sentinţă definitivă şi irevocabilă de demolare a unei construcţii ţigăneşti. Primarul susţine că în tot acest timp s-au purtat discuţii cu proprietarii pentru a se pune în practică sentinţa, dar cum nu s-a găsit sub nicio formă înţelegere, executorii primăriei au trecut la demolarea unui turnuleţ construit ilegal la imobilul de pe strada Mihai Viteazu.Un alt imobil pentru care există sentinţă definitivă şi irevocabilă este pe strada P. Vasici, fostă Prislop. Aici au fost demontate grilajele montate ilegal.

. a spus: (noiembrie 14th, 2011 at 21:11 )

Ciuhandu mascariciul tiganilor.

PNT-isti PENIBILI a spus: (noiembrie 14th, 2011 at 21:31 )

Ciuhandu dupa tot ce a facut mai vrea sa fie primar?? Si mai sunt unii care il sustin?? Inseamna ca astia nu au fost in Sibiu , Cluj sau Iasi…mai vizitati alte orase baieti…

Orza crupierul a spus: (noiembrie 14th, 2011 at 21:39 )

Orza cati ani are??? Dupa cum arata vreo 70… poate din cauza ca si petrece jumatate din timp prin baruri…am auzit ca si la carti se pricepe

semaca a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 07:43 )

alegerile vor fi castigate de ciuhandu. restu sunt povesti. noapte buna…

sef de cabinet robu a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 09:26 )

asa ino, baga mare, poate te ia robu purtator de cuvant la primarie pt articolele astea :)))))))) in alta viata, cand o sa ajunga el primar….

.mimi a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 11:14 )

Ne-am saturat de ciuhandu. Ciuhandu nu poate fi mai bun decat oamenii de care s-a inconjurat:
afemeiatu de orza, alcolicu de boncea…..lista poate continua

dan popa a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 13:45 )

Votati Ciuhandu! Votati Cojocari! Votati Ionelas Carpaci!

d.s.d a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 17:44 )

mai nou vad ca postacii liberali nu se iau doar de ciuhandu ci si de orza. asta arata ca al lor rob e si sub orza, nu numai sub ciuhandu. bravo liberacilor:) bagati mare in continuare!:)

@d.s.d a spus: (noiembrie 15th, 2011 at 19:00 )

Ciuhandu si orza is in aceeasi barca, merg la poze impreuna…etc
Intre cei doi e distanta mare. Orza inca e la pubertate. Se mai da el cocos prin targ, dar daca il scuturi un pic se sperie. Dar vrea sa invete si el de la vulpoiu cel batran.

Din pacate Timisoara orasul nostru drag,orasul florilor,orasul martir,orasul cu mai multe etnii ce conlucrau si se au in buna vecinatate,orasul de pe Bega,orasul premierelor de altadata,a ajuns sub actuala conducere,orasul cel mai poluat din tara,municipiul cu cele mai putine fonduri europene atrase,cele mai putine blocuri reabilitate termic,Clujul din cate stiti a avut tupeul nemarginit de a-si face reclamna in competitia Capitalta Cultural Europeanain urbea noastra pentru Cluj girand Ministerul Dezvoltarii si Guvernul Romaniei,Ma intreb retoric daca tot guvernul a girat si coruptia din Cluj? Nu de alta dar se pare ca indirect le-a girat dc stiau de 6 luni si nu au facut nimic se cheama ca au fost complice!!!!!!!!!!!!!!!! Dar sa lasam Clujul ca ei se mandresc cu un stadion nou,cu sute de blocuri anvelopate termic,cu o centura ce va fi gata,noi nu avem centura sud,noi nu avem mai nimic,si nu spun asta decat pentru ca ma doare ca timisorean sa constat aceste nerealizari!!!!!!!!!! Si noi le traim ,noi le decontam,noi stam blocati in trafic,noi nu avem locuri de parcare si ajungem uneori sa ne certam pentru un loc,noi inhalam cel mai poluat aer din Romania,noi cei care partial nu prea am fost la vot,noi am fost complicii indirecti ai actualei administratii,noi am girat indirect ridicarea unei etnii ce ne pune piciorul in gat,noi am girat prin neprezentare la vot,prin inchiderea ochilor,printr-o acceptate mioritica a sortii aceste lucruri……Da suntem constienti de toate aceste fapte,dar ne vom prezenta in iunie,sau noiembrie la vot ,sau cand vrea actuala putere…Poate actuala putere va considera ca pe aceasta criza nu mai sunt bani de alegeri si va veni cu o lege,ca alegerile se amana 4 ani sau sinedie!!!!!!!!!! Nu ar fi exclus!!!!!!!!!!!!!!1

taranul Orza a spus: (noiembrie 16th, 2011 at 12:45 )

Orza e cel mai penibil om politic din Timisoara! E mai slab ca Popoviciu! Un fals suporter si un mincinos fara seama! Imi place la el doar ca a recunoscut ca Ciuhandu nu mai are nici o sansa si a spus ca o sa-l voteze pe Robu!

aplaudacii lui Ciuhandu a spus: (noiembrie 16th, 2011 at 12:47 )

Cum se face ca aplaudacii lui Ciuhandu sunt atata de slabisti…Robu o sa castige electorat doar pe seama prostiilor care le scot astia pe gura! Nici nu trebuie sa mai faca nimic doar sa-i lase sa se manifeste!

sinad barbaru a spus: (noiembrie 16th, 2011 at 13:06 )

nu tin nici cu ciuhandu nici cu robu, dar nu pot sa nu remarc rautatea celor cae il sustin pe robu. fratilor, nu e mesia nici robu. nu a facut nici el prea multe la viata lui, in afara de gargara ieftin[. la ciuhandu ma abtin, pentru ca este o dezamagire clara, mai ales in ultimele mandate. dar nu il mai umflati atat pe robu, ca explodeaza si va umpleti de cacat. tragedia e ca oferta electorala este extrem de slaba si suntem nevoiti sa alegem dintre doua maimute.

Marian a spus: (noiembrie 16th, 2011 at 14:57 )

Dupa Ciuhandu? Potopul e si acuma in toate sectoarele care tin de administratie in orasul asta! Strazile, parcarile poluarea, regiiile, etc, etc. E oare ceva care merge bine si e meritul Primariei? Si mai lasati-ma si cu Robu asta ca nu a facut nimic ca om politic. Politehnica nu= Primarie. Rezultatele trebuiau sa se vada in Senat!

Nume a spus: (noiembrie 17th, 2011 at 15:56 )

potop este acum,potop va fi daca vine oricine dintre cei care si-au anuntat candidatura la carma orasului nostru.cand ma gandesc la ciuhandu,imi vin in minte tiganii,drumurile proaste,parcurile in paragina,infrastructura precara,poluarea,incompetenta…cand ma gandesc la robu,imi vine in cap,chiulul,paru vopsit,papagaleala constanta prin presa,lipsa de substanta,nerealizarile pe plan politic etc

nu e clar...... a spus: (noiembrie 17th, 2011 at 18:49 )

Întrebat, în urmă cu ceva timp, de un cititor al site-ului „Ora de Timiş” din ce bani şi-a făcut casă la Şag, având în vedere că salariul de viceprimar nu este foarte mare, Adrian Orza a avut o reacţie foarte directă. „Nu am nicio proprietate de genul ăsta, nici la Şag, nici în altă parte”, a afirmat Orza. Şi viceprimarul a spus adevărul: chiar nu are nicio „proprietate de genul ăsta” la Şag. În schimb, are mama lui, Lina-Carolina Orza, o casă recent construită la Şag. Şi chiar nu i-a fost uşor să o ridice din pensie, mai ales în vremurile astea grele, în care Băsescu. Boc şi ai lor au vrut să taie pensiile. Pentru ca într-un final doar să le impoziteze. Aşa că Adrian Orza a rămas în continuare curat la rubrica de imobiliare din „Declaraţia de avere”, neavând de raportat niciun teren, nicio casă, apartament, vilă, casă de vacanţă etc. A reuşit doar să-şi schimbe în 2009 vechiul Oltcit cu un Peugeot.

ciudatenii a spus: (noiembrie 18th, 2011 at 12:55 )

Atatea basme se vehiculeaza ca deja e ilar…care e legenda totusi? Ce mare branza e sa ai o casa la tara? 30 000-40 000 e o suma mare pe care sa nu ti-o poti permite din salariul de viceprimar de 15 ani sau cati are in urma? Ati innebunit? Se lucra pe nasturi in PMT daca ati ajuns sa spuneti ca cineva nu isi permite o casa dintr-un salar de viceprimar ? Daca are casa e treaba lui, si altii au mai multe si nu vad sa ii comenteze cineva in prim plan.
Pe de alta parte:
Ciuhamnu -este expirat si sictirit; asta se vede si se stie; Robu-este un dezastru narcisist, impaiat si patruns de propria-i glorie in devenire. Orza si Grindeanu stau cumintei pe funduletul lor ca e mai cald asa. Optiunile sunt foarte, foarte reduse pt electoratul timisoarean care efectiv nu are din ce sa aleaga. Probabil ca se va alege raul cel mai mic…rau, stiut, dar fara surprize extraordinare. Si fara vopsea inclusa pe bugetul anual al orasului; ca aia costa si arata jalnic. Oricare optiune inseamna tot regres pentru viitorul orasului. Dezolant

temesian a spus: (noiembrie 18th, 2011 at 14:39 )

e unul obsedat de orza mai nou. la orice articol e injurat orza, fie ca e vorba de el, fie ca e vorba de altul. seamana a atac concertat. cam subtire si cam evident .

@temesian a spus: (noiembrie 18th, 2011 at 14:42 )

daca nu ai dusmani nu existi. orza sa se bucure ca e bagat in seama mai mult decat trebuie. sa ii premieze pe aia care-l injura, ca uite asa ii cresc lui cota!!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Situația in România

Total: 18982 cazuri

4905
active
1248
decese
12829
vindecate

Situația globală

Total: 6021761 cazuri

3000088
active
366340
decese
2655333
vindecate

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Pero Milosevic

Schimbare șoc în handbalul timișorean. Pero Milosevic a plecat la Buzău

„Echipa HC Buzău 2012 îi multumește domnului Eliodor Voica pentru munca depusă în cele două sezoane petrecute alături de echipă, urând totodata bun venit și mult succes la Buzău pentru următorii doi ani domnului Pero Milosevic”, este știrea momentului în handbalul românesc, vestea venind chiar de la clubul buzoian. HC Buzău 2012 a efectuat așadar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare șoc în handbalul timișorean. Pero Milosevic a plecat la Buzău
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

banner-iulius-town_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Institutul Naţional de Sănătate Publică a anunţat, în această seară, decesele altor opt persoane infectate cu coronavirus. România a ajuns la 1.248 de decese din cauza COVID-19  A murit o femeie, 87 de ani, din județul Sibiu. Comorbidități: Boala cardiovasculara, HTA, Boala pulmonara cronica, Neoplasm. A murit un bărbat, 59 de ani, din județul Sibiu. Comorbidități:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul COVID-19. România ajunge la 1.248 de decese
Scandalul trotuarelor cu sau fără autorizaţie legală de construcţie intră într-o nouă fază. Aceasta după ce un reprezentant al administraţiei Timişoarei a depus o plângere penală împotriva directorului Direcţiei Judeţene de Cultură Timiş, Sorin Predescu, pentru abuz în serviciu. Demersul vine după ce şi Direcţia depusese o plângere penală la adresa municipalităţii. Cele două instituţii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a făcut o plângere penală împotriva lui Sorin Predescu, şeful Direcţiei de Cultură Timiş
Aeroportul Internaţional Timişoara se pregăteşte pentru reluarea treptată a curselor aeriene operate. Astfel, se fac eforturi pentru ca pasagerii care vor folosi aerogara să beneficieze de condiţii de siguranţă la cel mai ridicat nivel de securitate şi protecţie la coronavirus. În condițiile ridicării progresive a restricțiilor de circulație aviatică și a reluării activităților de zbor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se pregăteşte reluarea curselor aeriene pe Aeroportul Internaţional Timişoara. Vor fi reguli noi de securitate
Nici nu s-a uscat cerneala semnăturii pe anunţul revenirii la (mai) multă libertate şi primarul Nicolae Robu a anunţat că pune la cale un concert rock. A decis şi cine urcă pe scenă, doar un mic amănunt, artiştii nu ştiu nici măcar că sunt propuşi să cânte unui public limitat, care va sta pe scaune,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A venit libertatea muzicală… în Piaţa Libertăţii. Primarul ne scoate la concert rock, cu stat pe scaun şi număr maxim de spectatori.
Primarul Timişoarei, oricare va fi acesta după alegerile locale, ar putea avea o mare surpriză dacă un proiect de lege iniţiat de USR va trece de votul parlamentului. Acesta se referă la combaterea ambroziei şi ar urma să înlocuiască actuala legislaţie, care s-a dovedit ineficientă. Marea noutae: amenzile ar urma să se acorde „pe persoană...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR, lege nouă pentru combaterea ambroziei. Primarii vor fi amendaţi, iar autorităţile vor putea intra pe terenurile private
Senatul României unde sunt mulţi oameni în vârstă, care sunt opaci atunci când vine momentul să se modernizeze şi să apeleze la tehnica de calcul, mai ales de la PSD. Afirmaţia aparţine senatorului USR de Timiş, Nicu Fălcoi, care spune că aleşii acestei camere a parlamentului nu sunt deloc prietenoşi la folosirea tabletelor cu care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Senatorul USR de Timiş constată realitatea lucrului cu colegii săi în vârstă: Cei de la PSD fug ca dracu de tămâie de tehnologie
Cadoul făcut de şeful Direcţiei de Drumuri, Poduri, Parcări (etc), din cadrul Primăriei Timişoara, Culiţă Chiş, de ziua şefului instituţiei, o nouă giraţie finalizată, a fost depăşit în „fericire” de un alt obiectiv, deşi nu atât de evident. Primarul a fost tare mândru că exact de ziua sa de naştere a dat cu pixul pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Seria de minuni continuă, dar neprovocată: Am semnat pentru licitaţia la Solventul de ziua mea, dar aşa s-a nimerit
După mai multe zile în care s-au consemnat zero sau maxim un caz de infectări cu coronavirus, în ultimele 24 de ore în judeţul Timiş au fost confirmate trei persoane îmbolnăvite. La nivel naţional s-a produs o mică scădere a cazurilor faţă de ziua precedentă, respectiv 191, faţă de 197. La două săptămâni de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a rupt linia cu zero cazuri. Trei îmbolnăviri cu coronavirus în Timiş, în ultimele 24 de ore. Situaţia pe judeţe
Bazinele acoperite sau aflate în aer liber şi sălile de sport vor fi deschise pentru sportivii de performanţă, cu respectarea măsurilor de protecţie sanitară, începând cu data de 1 iunie, conform Hotărârii numărul 26 a Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU). Premierul Ludovic Orban a anunţat, joi seara, că Hotărârea nr. 26 a CNSU,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se deschid bazinele de înot și sălile de sport, în prima fază doar pentru sportivii de performanță
Top