Marius Raica a câștigat turul al doilea al alegerilor pentru funcția de rector al Universității de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara. Fostul prorector a adunat cu 18 voturi mai mult decât Dorel Săndesc, șeful Clinicii ATI a Spitalului Județean și câștigător, la un vot, al primului tur de scrutin. Pe liste au fost 743 electori, din care s-au prezentat la urne 683. Marius Raica a adunat 346 de voturi, iar Dorel Săndesc, doar 328. Nouă voturi au fost anulate.
Scrie un comentariu
21 comentarii pentru acest articol
Sandesc sa ii multumeasca din inima lui Ostaficiuc si celor doi consilieri pe care i-a impus! L-au ajutat sa piarda, cu zgomot!
Muie la ciocoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prima „victorie” a lui Ostaficiuc in anul electoral 2012! Tot asa maestre pana la victoria finala. Si nu renunta la Milli Vanili ca poate ai sa castigi asa!
Mafia siciliana din UMF Timisoara castiga din nou! Rusine!
Felicitari D-lui Prof. Raica !
E un om care chiar merita sa fie rectorul UMF-ului din toate punctele de vedere ! Iar unul dintre acestea e faptul ca s-a insurat cu Histologia si ca UMF-ul ii este a doua casa !
Hai Poli!
O dovada vie ca Universitatea nu este „tagma jefuitorilor” si nu apartine veleitarilor, ci celor care muncesc constiincios, zi de zi. In sfarsit vom avea un rector, model de conduita, atat pentru studenti cat si pentru cadrele didactice. Vremea Canaliilor a trecut. Si nu uitati: „University politics are vicious precisely because the stakes are so small”, a spus Kissinger.
Felcitari!
Sistemul a invins inca o data! Pumnul in gura votantilor care si-au permis sa voteze luni gresit a functionat. Bafta in continuare.
Pacat de Sandesc. Data viitoare sa aiba grija cu cine se inconjoara.
Costy incepi sa pierzi impreuna cu Milli Vanilli, Sandesc era rector daca nu se asocia cu voi!
Costi Costi nici nu sti cat de mic incepi sa fii!!!!!! Ai grija ca vine ANI la o cafeluta…
Gresit! In campanie creste la 20%.
D-le Sandesc, dupa ce toata campania l-ai denuntat pe prof. Raica, ca fiind urmasul lui Dragulescu, la finalul campaniei ti-ai dat arama pe fata dovedinnd ca atat tu cat si toti cei din jurul tau sunteti interesati doar de putere si nu de binele facultatii.
Dragulescu dorea sa-si stearga urmele si sa se puna bine cu cine credea el ca o sa vina la putere dar tu, Dodo, de ce a trebuit sa te murdaresti?
Despre profu Raica : stima Domn PROFESOR , totii chiulangii tremura si toti oamenii constiinciosi din UMF se bucura de alegerea dvs. si mai ales de verticalitatea de care ati dat dovada la ,, negocierile” lui Sandesc si Dragulescu
Felicitari DOMNULUI PROFESOR Raica!
Intr-un an vom fi in „liga” A .
Daca capusele vor fi smulse de pe UMFT… mai ca avem sanse sa intram si in top 500!
Are dreptate Giani! Respect pentru cei care nu au tradat…
dupa atata venin de campanie lucrurile s.au asezat in normalitate.
EXISTA UNI CARE VOR SI POT SI EXISTA UNI CARE VOR ,a castigat cine merita sa castige.
totul a fost o inscenare din partea lui dragulescu, ginditi toti cei inteligenti
a fost ultima zbatere a lui dragulescu ca sa cistige alegerile si a prostit multimea
ai perfecta deptate
eu nu mi-as dori sa fiu rector fara ca masele sa ma doreasca
astazi la senat a fost ca la inmormintare
si sa vedeti cum va fi dupa 1 aprilie
va dati cu pumnul in cap, dar atunci degeaba plingeti…………
a cistigat cine a mintit mai mult
Postacilor, voi cât timp mai petreceți la toaletă ?? Gata, s-a terminat. Marș la muncă !
Prof Sandesc a fost chemat de cuplul de diversionisti Spagulescu – Raica, pentru a-i propune un troc murdar. Prof Sandesc, fiind de buna credinta, a acceptat invitatia la discutie, crezand ca vor stabili sa puna capat atacurilor din presa. Dupa ce i-au propus acest troc, acestia s-au despartit, iar Spagulescu si-a chemat toti pupincuristii sai din : histo, morfopat, anatomie, biochimie, ptr ca sa le spuna : INDIFERENT CE SE VA AUZI MAINE, VOI SA VOTATI IN CONTINUARE RAICA.
Dimineata, a apartut prima intoxicare din presa, si ca urmare, multi oameni nedumeriti de ai lui Dodo au ezitat sa se prezinte la urne. La ora pranzului, Spagulescu a venit la Fiat, a stat acolo tot timpul cu Raica, si priveau pe fereastra cum oamenii lui Dodo se agita sa cheme telefonic lumea la vot si sa dezmita zvonurile jegoase. Spagulescu personal a intrat in sala de vot, pentru ca sa verifice care este prezenta la urne. Pentru ca prezenta la urne nu era chiar mult mai mica, a comandat al doilea articol jegos, care a facut din nou rumoare. Aceste articole aveau drept scop sa dizloce voturi din Judetean, de la Dodo spre Raica, precum si sa scada prezenta la urne. Cu taote acestea, Dodo si-a preservat votantii, dar teapa a venit din partea oamenilor lui Pescariu, care nu au fost niciodata cu Dodo. Chiar si asa, Raica a castigat cu o diferenta de doar 18 voturi. Daca ne gandim ca 26 studenti au votat Raica, vom intelege ca el a devenit rector cu voturile studentilor, prea tineri ca sa inteleaga ce e cu sistemul mafiot si corupt. Deci, DACA VOTAU DOAR CADRELE DIDACTICE, ACUM DODO ERA RECTOR…. si asta in ciuda faptului ca unele cadre didactice au fost constranse sa voteze cu Raica si sa isi fotografieze votul. O doamna ginecolog venita direct de pe aeroport, din Suedia, a fotografiat cu blitz, ca sa fie sigura ca imaginea are claritate! Totusi, cadrele didactice trebuiau sa fie mai unite si mai curajoase. Unii vor merita din plin ceea ce li se va intampla ! Raica este arogant si dispretuitor, fara sa aibe constiinta comportamentului sau.
tanara ginecoloaga GINA ROMOSAN care a trebuit sa vina din suedia sa voteze a primit indicatii clare ce are de facut daca vrea sa promoveze de la functia de preparator la cea de asistent
directiva a fost clara sa voteze raica – fara comentariii -si sa arate dovada prin fotografiere, ea a decis singura sa foloseasca blitul, asa ca nu ma acuzati acum pe mine
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- CJ Timiș a ales locul în care ar urma să fie ridicată viitoarea parcare de la Stadion
- A fost demarată amenajarea de șantier pentru reconstrucția pasajului de la Fabrica de Zahăr/VIDEO
- Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini
- Constructorul continuă lucrările la noua Gară de Nord Timișoara/VIDEO
- Comunitatea locală, colegii, instituții și elevi sunt alături de profesoara Mihaela George-Micșa care are nevoie de ajutor
- Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
- A intrat cu mașina pe trotuar și a lovit câțiva oameni
- La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate

Administratie
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Citeşte tot articolul

Politica
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Citeşte tot articolul

Sport
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Citeşte tot articolul

Social
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Citeşte tot articolul

Sănatate
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
OncoBridge – programul unic în România de internship pentru studenții UMF Timișoara care vor să descopere ce înseamnă onco-paliația
Acțiune pro-vaccin în cartierele Kuncz și Plopi din Timișoara, dar și în Balta lată din Lugoj
Timp liber și cultură
Granița de pe pista de biciclete spre Serbia e deschisă în weekend
Veniți la distracție și ajutați animalele în nevoie. BOS.CHETĂ.REALĂ. – prima ediție a unei petreceri caritabile care susține Asociația Poli
Descoperiți tainele cerului, la o sesiune de astronomie nocturnă
Ziua Timișoarei are loc între 31 iulie și 3 august. Anul acesta va fi celebrată „diversitatea”
La Iulius Town începe vara copiilor: evenimente gratuite în fiecare weekend, în parcul Iulius Gardens
AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
La Festivalul Veverițelor de la Buziaș au fost premiate cele mai bune sarmale din regiune/FOTO
Au fost stabilite tarifele de acces la bazinul operat de CJT la Jimbolia
“Cele mai bune sarmale din Banat” vă aşteaptă în weekend la Buziaş. Un concert simfonic vienez, momentul inedit al Festivalului Veveriţelor
Campionatul Mondial de fotbal se trăiește intens și la Sacoșu Turcesc
Economic
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
Citeşte tot articolul
Învățământ
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Știri de ultima oră
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Vești bune pentru jebeleni. Din 1 iulie locuitorii localității se pot racorda la rețeaua de canalizare
Micii leoparzi au făcut legea în Bulgaria! Victorie la un puternic turneu disputat la Nisipurile de Aur
Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini





































Comentarii prin facebook