Robu se lupta cu prejudecatile, dar are constiinta impacata

Are zece luni de când e primar și a ajuns la concluzia că Timișoara e un oraș rămas foarte mult în urmă. Plin de elan, Nicolae Robu susține că acum e vremea „înfăptuirilor” și nimic nu-l va opri să meargă înainte „pe drumul pe care și l-a fixat”.

De când s-a instalat în biroul de pe CD Loga 1, Robu e convins de un lucru. „Concluzia este că oraşul nostru este extrem de rămas în urmă. Are o multitudine de probleme. Nu le vedem pentru că suntem prea prinşi de problemele noastre cotidiene şi nu mai avem timp să vedem şi problemele oraşului. Eu am spus încă din campania electorală că oraşul nostru nu este un oraş de cinci stele, că oraşul nostru este un oraş cu mare potenţial, dar a rămas foarte mult în urmă la o mulţime de capitole.

Acum este vremea înfăptuirilor, este vremea intervenţiilor pe teren. Dacă nu reuşim să punem în operă ideile, proiecte care s-au tot vânturat de-a lungul anilor prin Timişoara, atunci nu am făcut nimic. Vom ajunge să-i decepţionăm pe vizitatori şi nu vom ajunge să ne aducem nouă, celor care aici trăim, bucuria deplină pe care oraşul ne-ar putea-o oferi”, spune primarul.

Robu nu are regrete. „Eu sunt un om care nu prea are regrete. Mă duc înainte. Îmi văd de drumul pe care mi l-am fixat, am tăria să înfrunt şi rezistenţe care mi se opun, şi percepţiile foarte incorecte de multe ori vizavi de mine şi vizavi de ceea ce vreau eu să fac. Am conştiinţa împăcată, ceea ce fac este spre binele Timişoarei. În final, dacă lumea va aprecia, foarte bine. Dacă nu, nu”, susține liberalul.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Volga a spus: (aprilie 29th, 2013 at 19:09 )

Mult succes dl primar…aveti o mare dreptate, Timisoara noastra draga a tuturor a ramas corigenta, avem nevoie de fapte concrete sa iesim din tristete si sa sa promovam.

din tm a spus: (aprilie 29th, 2013 at 19:39 )

CONSTIINTA CA , CONSTIINTA ! DAR CU OBRAZUL CUM STAI ? CA IN CAMPANIA ELECTORALA PROMITE-AI VERZI SI USCATE SI PINA ACUMA NIMIC ….VORBEAI PARCA DE SCHIMBAREA LUI COJOCARII , DE MILITIENII DE LA POLITIA LOCALA , DE TARFULITELE DIN PRIMARIE , DE ALTII SI ALTELE ??? DAR ODATA AI INCEPUT SA TACI , TE-A APUCAT SA FACI CLISMA BEGAI CU NISTE BECURI PE FUNDUL EI , SI TOT FELUL DE CARE MAI DE CARE ,,ANORMALE” PTR. VARSTA SI ATITUDINEA TA . IN SCHIMB NU SUFLI O VORBA DE RETROCEDARILE NETERMINATE SI PENALE DE LA C.A.P – MEHALA , CA SA VEZI CAT DE FATARNIC SI MIZERABIL POTI FII ROBULE !!!!!!!!!!!!!!!!SI ATUNCI STAU SI MA INTREB ; DACA ESTI NORMAL LA CAP – PRIMARE ?

femeia de servici din primarie a spus: (aprilie 30th, 2013 at 09:14 )

Ca zici bine – din tm . Pina acum in primaria capsomanului asta de Robu , multe comisii nu lucreaza fiind blocate din lipsa alegerilor si schimbarilor sefilor de comisii ; comisia de avizare in constructii , comisia de fond funciar , comisia de retrocedare si patrimoniu , comisia de cultura si sport , ,,,,,,dar asta nu-l intereseaza pe aceste derbedeu de maidan. Are el ,,pasarelele ” lui in cap si se c-am joaca cu legea . Grija mare Robule , ca Cojocariu abia asteapta sa te puna pe pita in locul lui la Popa Sapca .

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Timişoara va fi gazdă pentru un meci oficial al Vulturilor

„Vulturii” lui Dragan Petricevic vor susţine următorul examen în precalificările FIBA EuroBasket 2025 în sala „Constantin Jude” din Timişoara. Meciul cu Luxemburg, al treilea cu antrenorul Dragan Petricevic pe banca tehnică, va avea loc în data de 30 iunie, fiind urmat, în 3 iulie, la Durres, de cel cu Albania. Vor fi ultimele partide disputate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoara va fi gazdă pentru un meci oficial al Vulturilor
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș

Paul McGarry, ambasadorul Irlandei în România, a avut miercuri, cu prilejul vizitei oficiale la Timișoara, o întâlnire cu președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță. Scopul vizitei a fost acela de intensificare a relațiilor de afaceri între cele două țări. Poziția geografică, forța de muncă bine calificată, sunt atuuri ale Timișului. „Dorim să creștem valoarea schimburilor comerciale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Judeţul Timiș va trimite spre Ucraina trei tiruri pline cu ajutoare. Acestea vor ajunge în zona Harkov, și vor conține medicamente, produse sanitare, dar și sisteme foto-voltaice. Sumele necesare au fost oferite, în cea mai mare parte, de Consiliul Județean Timiș. Derularea operațiunilor se va realiza prin intermediul Crucii Roșii. ”Conflictul din Ucraina a unit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trei tiruri cu ajutoare pleacă din Timiș spre Ucraina
Paul McGarry, ambasadorul Irlandei în România, a avut miercuri, cu prilejul vizitei oficiale la Timișoara, o întâlnire cu președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță. Scopul vizitei a fost acela de intensificare a relațiilor de afaceri între cele două țări. Poziția geografică, forța de muncă bine calificată, sunt atuuri ale Timișului. „Dorim să creștem valoarea schimburilor comerciale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ambasadorul Irlandei în România s-a aflat în vizită la CCIA Timiș
O importantă delegație din Germania, reprezentată la nivel academic, politic și economic, formată din reprezentanți ai mediului academic, oameni de afaceri, condusă de secretarul de stat Malte Krückels, s-a aflat miercuri, 25 mai 2022, în vizită la Universitatea Politehnica Timișoara. La sediul Bibliotecii UPT au fost semnate două acorduri de cooperare cu instituții de învățământ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea Politehnica Timișoara a semnat două acorduri de colaborare cu instituții de învățământ superior din Germania/FOTO
Consiliul Local Timișoara a avut de dezbătut și aprobat, marți, bilanțul societății Horticultura SA, care aparține municipalității. Primarul Fritz a anunțat că acolo situația nu e deloc una bună, că s-au descoperit probleme în ceea ce privește raportarea profitului din anii trecuți și că va cere un control amănunțit a activității de anii trecuți. Desigur,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Administrația Fritz caută bube din bilanțurile din anii trecuți la Horticultura. Se va face un audit extins
Polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au reținut un bărbat, de 33 de ani, bănuit de comiterea unei infracțiuni de furt în formă continuată. Cel în cauză a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. La data 24 mai, în urma investigațiilor efectuate, polițiștii Secției 1 Poliție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoţ „conştiincios”! A furat mai multe luni de la locul de muncă
Cinci școli din Timișoara vor fi ajutate de Primăria Timișoara să acceseze fonduri europene în vederea oferirii elevilor de pregătire profesională adaptată la cererile de pe piața muncii. Municipalitatea va suporta din bani de la buget coparticiparea proprie a școlilor la proiectele europene. Școlile respective sunt angajate în parteneriate în două proiecte importante pentru pregătirea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci școli timișorene vor primi, cu sprijinul primăriei, bani europeni pentru a pregăti elevi după cerințele de pe piața muncii
Top