Cum ar trebui sa arate fisa personala a lui Alin Popoviciu sau „decalogul” unui candidat PNL la sefia CJT

După „joia neagră” a PNL Timiș, când doi „no name” au obținut cele mai multe puncte la votul dat de primari, respectiv în Biroul Județean, mai sunt două etape pentru candidații liberali la șefia Cj Timiș. Prima este așa-numita fișă a candidatului” care reprezintă 40% din punctajul final. Nu știu cum va fi elaborată această fișă în cazul deputatului Alin Popoviciu, dar încerc, în rândurile de mai jos, să fac un „decalog” al criteriilor de „performanță” ale acestuia.

1. A reușit marea performanță ca din cățeluș de companie să ajungă asociat al probabil celui mai corupt politician român de la Adrian Năstase încoace și în mod clar cel mai detestat în „epoca Băsescu”. Și mă refer aici la Elena Udrea, cu care Popoviciu este asociat, prin intermediar, la o firmă din Dumbrăvița. Tot Popoviciu i-a făcut rost acesteia de un bolid Mercedes, cu un discount de 30.000 de euro. Dacă va ajunge președintele CJT, în mod cert Elena Udrea va primi titlul de „Cetățean de onoare” al județului Timiș.

2. A reușit să dea cu integritățile PNL de pământ și să ajungă potențial candidat la președinția CJT cu toate că e urmărit penal într-un dosar de corupție, având sechestru asigurator pe o parte din avere. De asemenea, este cercetat în mai multe dosare penale.

3. În perioada Guvernării PDL a devenit, dintr-un politician obscur, alături de un Gelu Vișan și Marcel Hoară, unul din comunicatorii PDL pe televiziuni. Cu ce rezultat s-a văzut. O spunea chiar primarul Aradului, Gheorghe Falcă, om cu state vechi în PDL: „E un bou şi face partidul de râs pe la televiziuni. Nu-l trimite nimeni acolo, se duce singur, vorbeşte numai prostii şi, de cele mai multe ori, e nepregătit pentru tema aflată în discuţie. Mă sună oamenii din teritoriu şi îmi spun să-l iau pe Popoviciu de pe ecran, că nu ştie nimic şi ne face numai deservicii”. Popoviciu a rămas în istoria televiziunilor și după ce a spus că e de acord cu câteva citate despre care credea că sunt ale lui Traian Băsescu. Aparțineau însă lui Adolf Hitler, astfel că Popoviciu a replicat: „Ce dacă e citat din Hitler, care-i problema dacă ideea e bună?”.

4. Tot în perioada PDL, pe când era un fel de vătaf județean, a inventat moda lucrărilor executate înainte de-a se face licitația. A făcut acest lucru cel puțin în două proiecte: un drum la Variaș și piața din Lovrin, ambele lucrări câștigate de o firmă cu care avea relații: Agma Tiuca.

5. În aceeași perioadă a devenit un fel de șef neoficial al Regionalei CFR, pe când aceasta era condusă de prietenul său Valeriu Trică. Perioadă în care a împărțit contracte în stânga și dreapta după cum au vrut mușchii lui. Pentru el și-a tras doar fostul Club CFR la preț de dumping. Azi, Trică este asociatul lui Popoviciu și Elena Udrea la amintita firmă din Dumbrăvița.

6. Ca parlamentar s-a evidențiat numai prin inițiave minunate. Una a fost organizarea unui concurs Miss Parlament, iar alta a fost impozitarea vrăjitoarelor. Adică legalizarea lor.

7. Ca educație, a absolvit un curs al Academiei SRI „Mihai Viteazul” și este doctorand la Universitatea de Vest. Unii spun că și-ar fi luat doctoratul cu lucrarea „Economie și Integrare Economică în cadrul Uniunii Europene”. Totul fiind pe șest, n-am aflat până acum pe cine a plagiat în această lucrare. Apelăm tot la Falcă și la evalurea educației lui Popoviciu: „Omul ăsta ca să ajungă politician mai are multe cărți de citit”.

8. Este primul politician care a descoperit că primarul Nicolae Robu, actualul său coleg de partid, este corupt și șpăgar, lucru pe care nu l-au depistat nici măcar PSD-iștii. „Nicolae Robu face toate aceste măgării doar pentru că se strânge lațul în jurul lui. Însă pe mine nu mă sperie, pentru că vreau să le arăt timișorenilor că pe fruntea primarului scrie «șpagă»”, spunea Popoviciu în octombrie 2013.

9. Are reale calități de psiholog și chiar psihiatru, testate pe același Robu: „Cred că timişorenii văd mai bine cine este şi cine nu este normal la cap (…) Nu mă gândesc să-l dau pe domnul Robu în judecată. E foarte greu să dai un nebun în judecată, nebunul e nebun. Pe omul care nu gândeşte şi este dus de acasă trebuie să îl laşi în pace”.

10. Folosește șantajul ca armă politică. Chiar dacă nu el personal, dar interpuși ai lui, cum e un anume Dorin Munteanu din Sânnicolau Mare, au lăsat de înțeles că, dacă nu va fi desemnat candidat PNL la șefia CJT, Alin Popoviciu va lua cu el zece primari și va pleca la PMP. El are astfel „avantajul călărețului”. Adică, dacă va fi refuzat de liberali, poate merge liniștit la PMP. „Drum bun și cale bătută!”, i-ar spune cei mai mulți liberali.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

18 comentarii pentru acest articol

Nuti a spus: (martie 14th, 2016 at 14:55 )

CE vremuri … tulburi 🙂

Delia a spus: (martie 14th, 2016 at 21:33 )

Popoviciu ar trebui sa fie atent la dosarele nu la consiliu, pacat de liberali ca daca il aleg vor pierde multi alegatori hai sictir la nea base ca nu iti va duce lipsa nimeni

Raluca a spus: (martie 14th, 2016 at 21:37 )

Domnilor parlamentari acest lucru nu mai este posibil sa fim condusi de interpusi ca si voi, un lucru de tot rahatul. Acest specimen de Popovici vrea sa fie presedinte, unde vrei sa fi mah la Jilava sau Sing Sing :)?

Popica a spus: (martie 14th, 2016 at 21:43 )

Mai bine sa mearga acuma Vasile ca macar ar face ceva, decat acest om fara scrupule care se da mare zmeu in judet pe numele lui Blaga. Halal om

Alin a spus: (martie 14th, 2016 at 21:47 )

Eu tot voi candida si voi castiga daca nu de aici, de la pmp. va salut din parlament

PNL a spus: (martie 15th, 2016 at 01:17 )

Ca liberal vechi nu sunt de acors ca acest hit sa conduca oe consilierii judeteni. Trage partidul in jos.Domnule Robu daca merge el la consiliu nu mai prindeti un mandat ca presedinte la pnl si ar fi pacat ca acesti oameni sa faca ce vor in partid.

Instal a spus: (martie 15th, 2016 at 09:01 )

No de ce sunteti suparati dragi liberali de rit vechi. Tovarasul VASILE este pe pozitia 15. Aceasta este valoarea lui in PNL. Sunt curios din ce bani isi va tipari felicitarile de paste. A tiparit Tovarasul ani la rand de pe banii institutiei. De ce Supuran, Onet, Costa, Sarmes, Nica sunt in primii zece? Sa il fi boicotat Busoi pe Robu? Dan Popa secretarul PCR v-a executat formidabil.

Antecombega a spus: (martie 15th, 2016 at 09:25 )

Cine il va alege pe acest om care nu a facut nimica in politica, cate interpelari a avut el in parlament?ce a facut pentru acest judet?sa imi spuna si mie cineva.merita ales el?

Muntean a spus: (martie 15th, 2016 at 09:28 )

Domnule. Ardelean ați uitat sa scrieți ca Alin Popoviciu a fost singurul deputat care a făcut ceva pentru colegiu lui in 25de ani si Dorim Muntean e cel mai vechi privat de 25 ani si face politica din plăcere va credeam un ziarist serios dar după minciunile scrise sunteți gu…..

Ramburak a spus: (martie 15th, 2016 at 09:35 )

Mai bine anulez votul decat sa ajunga acest om, cand va dovedi ceva pentru Timisoara poate il va putea vota lumea, cum sa ai pretentii sa fi intr-o pozitie asa mare si tu sa nu cunosti orasul unde esti ales? Esti degeaba domnule!

Vasile a spus: (martie 15th, 2016 at 09:47 )

Care este activitatea parlamentara ?

Bitea a spus: (martie 15th, 2016 at 10:12 )

El cu dosare la urechi vrea sa fie la cjt, un om ce nu isi mai simte plaria de pe cap. De ce tine PNL la el, doar pentru ca da bani la unul si altul si dupa aceea face magarii? jalnic sa te vinzi ca om, p.osti.ua.a sa tot fi ca el !

Danut a spus: (martie 15th, 2016 at 12:07 )

Mai bine sa mearga ala de pe locul 15 ca macar este curat in mare parte decat acest om care are dosare pe la DNA . De ar mai fi trait Ceausescu nu s-ar fi intamplat asa multe nesimtiri. Mie rusine de tara in care traiesc, ce a fost acuma 25 de ani si cum este acuma!

Lulciuc Locul 8 in lista PNL pt CLT a spus: (martie 15th, 2016 at 15:49 )

Ce zice BuBoI de pozitia obtinuta?

Muntean a spus: (martie 16th, 2016 at 07:45 )

Domnule ziarist cit Primești sti tu de la cine sa scri articole defăimătoare la adresa unor persoane spune si noua sa dam si noi ,,,,,

Muntean a spus: (martie 16th, 2016 at 09:35 )

Domunule Ardeleanu as vrea sa va fac o SPONZORIZARe cum sa procedez.?.?

anteconbega a spus: (martie 18th, 2016 at 17:07 )

Domnu Antecombega, care dintre parlamentarii de Timiş din ultimii 25 de ani a guiţat viforos în Parlament şi s-a întâmplat ceva pozitiv în judeţul nostru? La capăt de ţară nu prea te bagă nimeni în seamă, mai ales atunci când reprezentanţii tăi în Parlament sunt niste papă lapte, ba chiar lapte de pasăre! Popoviciu a fost ales democratic, de forurile judeţene ale PNL Timiş. Pe ăştia-i avem, cu ăştia defilăm. La americani candidează miliardarul Donald Trump, la noi Donald Duck!

yxsman a spus: (martie 26th, 2016 at 12:42 )

Si pentru ce sa faca Popoviciu interpelari in Parlament_ Il baga cineva in seama? Da Sarbu cate a facut?. Dar Gridneanu a facut? Toti au sictiut Timisoara si Timisul! Ba gridneanu vrea presedinte de Judet. De scara de bloc nu ii ajunge? Da locanicici de ce stau cu destu-n gura sa li s urce gugulanii in caruta, pe gratis?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Premierul Ilie Bolojan ajunge luni la Timişoara. Va participa la inaugurarea căminului UVT de pe strada Renaşterii

Premierul Ilie Bolojan va participa luni, 17 august, la inaugurarea Căminului Studențesc al Universităţii de Vest Timişpoarea situat pe strada Renașterii 24B, Căminul este cel mai mare din ţară, având peste 900 de locuri de cazare. Ilie Bolojan vine la invitaţia colegului său de partid (PNL), deputatul Marilen Pirtea, rectorul UVT. Noul cămin este cel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Premierul Ilie Bolojan ajunge luni la Timişoara. Va participa la inaugurarea căminului UVT de pe strada Renaşterii
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Trofeul rămâne acasă! Echipa de handbal a orașului a câștigat Cupa Poli

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara au triumfat în acest weekend pe teren propriu, adjudecându-și trofeul tradiționalului turneu amical Cupa Poli. Competiția, ajunsă la o bornă istorică – ediția cu numărul 49 – s-a desfășurat în Sala „Constantin Jude” și a oferit un spectacol sportiv de înalt nivel, servind ca ultimul test major înainte de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trofeul rămâne acasă! Echipa de handbal a orașului a câștigat Cupa Poli
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Reparațiile la drumul național dintre Timișoara și Beregsău Mare sunt finalizate/VIDEO

Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara a anunțat încheierea operațiunilor de reabilitare a drumului național DN 59A, pe porțiunea dintre Beregsău Mare și Timișoara. Imaginile realizate acolo arată rezultatele investiției. În total, s-a lucrat pe aproape 16 km de drum. Șoseaua are acum covor asfaltic nou. Lucrările au fost realizate de PORR Construct și au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reparațiile la drumul național dintre Timișoara și Beregsău Mare sunt finalizate/VIDEO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Primăria Timișoara se va bucura în curând de o nouă bază sportivă, pentru care nu a cheltuit fonduri importante. Desigur, vorbim despre baza Costică Rădulescu, de lângă vechiul stadion mare al orașului, care a fost realizată cu bani de la bugetul de stat. Acum aflăm că administrația locală pregătește recepția investiției. Astfel, lucrările la baza...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Municipalitatea timișoreană se pregătește să recepționeze baza Costică Rădulescu, făcută de CNI
Dacă în multe localităţi din judeţul Timiş, în acest weekend, de Sfânta Maria, au avut loc rugi şi sărbători, la Giarmata se fac pregătiri intense în acest sens. Astfel, între 4 şi 6 august vor avea loc Ruga și Zilele Comunei Giarmata, iar organizatorii anunţă clipe de neuitat.  Primăria Giarmata anunţă că se lucrează intens...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Giarmata se pregătește deja de mare sărbătoare. Între 4 și 6 septembrie, Ruga și Zilele Comunei Giarmata
Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara au triumfat în acest weekend pe teren propriu, adjudecându-și trofeul tradiționalului turneu amical Cupa Poli. Competiția, ajunsă la o bornă istorică – ediția cu numărul 49 – s-a desfășurat în Sala „Constantin Jude” și a oferit un spectacol sportiv de înalt nivel, servind ca ultimul test major înainte de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trofeul rămâne acasă! Echipa de handbal a orașului a câștigat Cupa Poli
În urmă cu un an, deBanat.ro spunea povestea Brutăriei Moara Maria, o afacere de familie din Chizătău construită cu pasiune, respect pentru tradiție și dragoste pentru pâinea adevărată. Atunci, atenția era îndreptată asupra începuturilor, asupra moștenirii lăsate de Constantin Ardelean și asupra cozonacilor care au devenit, în timp, un simbol al gustului autentic bănățean. Astăzi,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Brutăria Moara Maria – Tradiția merge mai departe, iar Banatul o recunoaște prin gust
CSC Dumbrăvița a obținut un punct in extremis în prelungiri, scor 1-1, împotriva nou-promovatei SC Popești Leordeni în etapa a treia a Ligii a II-a. Oaspeții ilfoveni au condus aproape pe toată durata meciului disputat pe stadionul „Ștefan Dobay”, dar o fază fixă din al cincilea minut al prelungirilor a stabilit remiza finală. Partida a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița salvează un punct în minutul 94 dar se anunță vremuri grele la Pădurea Verde
Primăria Timișoara a prezentat o serie de imagini cu doi cetățeni care abandonează ilegal o serie de deșeuri pe domeniul public. Administrația menționează două locații unde această practică este una permanentă, acolo se curăță, iar la scurt timp locațiile sunt din nou pline de gunoaie. Problema cetățenilor… există camere de filmat! Cele două zone menționate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doi cetățeni, prinși la aruncat gunoaie pe stradă. Primăria Timișoara promite amendarea vinovaților/VIDEO
Timișorenii sunt mai dornici să folosească sistemul de ride sharing pe durata primelor  zile ale săptămânii, pentru a avea o activitate în sistem mai scăzută cu 16% în weekend. Ora 22:00 este cel mai aglomerat interval al serii în toate cele patru orașe, Timișoara înregistrând, de departe, cel mai mare volum de curse dintre orașele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ora 22 aduce cele mai multe comenzi pentru curse de ride sharing la Timișoara. În weekend solicitările scad semnificativ
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.