Final de drum

În naivitatea mea, am tot crezut că oricât de dificilă ar fi situația financiară și juridică la ACS Poli, tot va găsi „Tata Lae” o soluție. Trăiam acel sentiment de predare când știai că totul merge nasol, dar trebuia cumva ca patronatul public să vină cu ceva, să salveze situația de rahat în care ne aflam. Așa și cu Cea Mai Poli Dintre Toate Poli. Că doar nu era să cred că Nicolae Robu e nebun să promită atâtea performanțe dacă știa că nu se poate. Ceva-ceva, un as în mânecă, un morcov în fund tot trebuia să se găsească și pentru ACS Poli. Când Curtea de Conturi a blocat finanțarea în urmă cu doi ani la fel am zis. A venit Guvernul Grindeanu cu a sa ordonanță de urgență și ni s-a confirmat că în vreun fel toate se rezolvă în țara asta. Apoi a venit Oficiul Concurenței și numai Primăria Timișoara a dat înapoi. Restul țării pompa bani nestingherit în fotbal. Și atunci am zis că „Tata Lae” are negocieri cu nu știu ce privați, că nu e bună varianta să ne dăm pe mâna „hulpavului” om de afaceri, dar decât să murim, tot e mai bine. Dar echipa n-a ajuns la nimeni, tot cu miloaga la firme pentru supraviețuire până ajung banii de televizare.

Însă oricât de naiv aș fi, oricâte așteptări paternaliste (neonorate) aș avea de la „Tata Lae” în problema fotbalului timișorean, finalul procesului cu Curtea de Conturi a lăsat ACS Poli fără variante. Cu datorii lunare la ANAF, cu restanțe la jucători, situația la prim-divizionara alb-violetă a devenit ca-n bancurile cu radio Erevan: ACS Poli nu are de primit bani de la primărie, ci are de dat. Cea mai mare parte din cele peste șapte milioane de euro revine prejudiciu creat de ACS și mai puțin la alte sporturi. Să tot fie vreo cinci milioane de euro. Bun, primarul Robu va mai trage de timp o vreme până să încerce să ia bani de la echipa sa de suflet. Se va eșalona cu duhul blândeții, însă finalmente acolo se va ajunge, la executare. Iar când se va ajunge la așa ceva, numai falimentul va face ca acel prejudiciu să fie asumat ca pierdere la consiliul local, nu știu dacă și cu consecințe pe vreo persoană fizică.

Încărcarea ACS Poli cu încă câteva milioane de euro datorie e ca și cum ai deconecta bolnavul de la aparate. Primarul Nicolae Robu nu mai are acum nici măcar varianta aia de rezervă, de a invita un investitor privat să patroneze clubul. Opțiune față de care „Tata Lae” făcea oricum nazuri de fată mare. Nu o mai are, pentru că nimeni nu va prelua o afacere apăsată de datorii așa de mari, când poate cocheta cu variante timișorene mult mai ieftine și stabile financiar din liga a doua fotbalistică. Știți ce regret din tot acest deznodământ? În primul rând, că noi suntem proști și alții bagă bani ca șmecherii. Apoi îmi mai pare rău că se duce dracului o echipă pentru care s-a muncit să fie pusă pe picioare. Iar când s-a reușit cu mari sacrificii, tragem obloanele. Centrul de copii și juniori va fi vânat de tot felul de geambași și iarăși investițiile făcute de oamenii locului se vor duce spre tot felul de oportuniști.

În locul lui „Tata Lae” aș încerca ceva, dar „Tata Lae” nu acceptă sfaturi, așa că vorbesc degeaba. Aș încerca măcar să mut șmecherește un nucleu de jucători spre o altă echipă timișeană de divizia B. Cel mai simplu, lăsându-i liberi de contract prin neplata salariilor. Nu ai decât garanția cuvântului dat, nu poți obliga un jucător să nu se răzgândească. După ce devine liber, oricine poate pleca la altă echipă pe bani mai mulți și mai siguri, dar altă soluție nu văd să salvăm ce se mai poate salva din fotbalul de primă ligă din Timișoara. Și mai am o mare amărăciune. Că acest mare eșec al administrației în problema fotbalului nu va lăsa numai regrete, ci chiar mult mai multe zâmbete și râgâituri de satisfacție. Final de drum.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

sam a spus: (octombrie 7th, 2017 at 11:40 )

cum au procedat altii care au ajuns in situatii asemanatoare?…de ce mai trebuie platita reesalonarea catre fisc din moment ce trebuie returnata intrega suma catre primarie? putina decenta ar trebuii sa aiba si jurnalistii chiar daca sunt interese mari in joc……au mai incercat odata sa ne ingroape de vii

Poli 21 a spus: (octombrie 7th, 2017 at 15:23 )

Cam mirlan acest sasu in modul in care vorbeste despre o persoana cu care nu cred ca reuseste sa se traga de sireturi.

sam a spus: (octombrie 7th, 2017 at 16:09 )

pt anda…..te rog sa -mi explici la fel de clar cum o finantare care are toate aprobarile de la judecatori si,prefectura nu este denuntata de curtea de conturi la nici o verificare,devine ilegala dupa trei ani de functionare

antirob a spus: (octombrie 7th, 2017 at 19:05 )

„acest mare eșec al administrației în problema fotbalului nu va lăsa numai regrete, ci chiar mult mai multe zâmbete și râgâituri de satisfactie”
fals, ba
Acest esec cat si intreaga evolutie a aceseului va lasa doar o trecatoare durere in cur. Zambetele si „ragaiturile de satisfactie” le pastram pentru victoriile Politehnicii.
regretul meu va fi ca peste 5 ani vei face un sondaj printre suporterii politehnicii si 20.000 dintre vor declara ca au fost la meci la Racovita sau Dragsina in perioada aia de restart rural, mult injurata de catre cretini, dealtfel.

Poli 21 a spus: (octombrie 7th, 2017 at 20:09 )

Pentru antirob : probabil ca atunci cind ai facut vorbire despre durerea in cur te refereai la durerea ta de cap ( in cazul de fata doua lucruri identice).

sam a spus: (octombrie 8th, 2017 at 10:15 )

singura grupare ultras care si-a sabotat in permanenta echipa se numeste drukeria ultra curva sud……furtul de identitate pt ei si acolitii lor politici este considerat act de eroism,acceptarea unor pozitii eligibile pe liste unor partide…… oportunitati ,.pt ei plimbarile prin ligile inferiore inseamna acte de bravura sunt atat de perfecti,incat nici macar fratii lor corsicani din grant nu le urmeaza exemplu…. oricum eu sunt sigur ca timisorenii nu vor accepta un proect numit baetii in ghete construit cu metode dinamoviste

antirob a spus: (octombrie 8th, 2017 at 11:00 )

Tare asta…acu’ ne acuzati pe noi ca am sabotat. ..Recasu? ?? In ce fel ? L-am finantat noi ilegal din „cutia-milei”?.Sunteti trei sute de mii de suporteri, donati in contul echipei si salvati-o, in loc sa postati imbecilitati pe net.Sau incepeti,dupa faliment, din ligile inferioare. La valoarea voastra sigur veti ajunge in UCL in 5 ani.Recas, Recas uber alles
…bules.

bil a spus: (octombrie 8th, 2017 at 19:01 )

Ce pateste Recasul cu finantarea lui Robu o sa pateasca si ASU cu finantarea lui Serban. Mai devreme sau mai tarziu va plesni buba si acolo, e chestie de timp.

Pitagora de pe Bega a spus: (octombrie 9th, 2017 at 10:32 )

Se zice ca ACS ASU Pesedehnica Gottlob va fi prima din Europa INVITATA in CH.L.!

£a€ Baro$$anu a spus: (octombrie 9th, 2017 at 10:52 )

Buey, nu ie nici un final pana nu canta Iustin.

anteconbega a spus: (octombrie 9th, 2017 at 16:05 )

Unii spun, e drept, cheferisti, că ar fi umilitor pentru Sasu să se lase tras de şireturi de futilicul Lae Robu Antiliberalul.

microbist a spus: (octombrie 10th, 2017 at 16:04 )

In acest moment,probabil ca cea mai rationala solutie este adoptarea de catre oras a proiectului Ripensia.Un proiect sanatos si fara probleme de imagine,ori financiare.Cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru fotbalul timisorean!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top