Pe 34.000 de euro în 80 de zile, Horticultura dă și cu mătura, deși nu scrie în contract. Robu: Nu e nicio nenorocire

Horticultura va primi 425 euro / zi în următoarele 80 de zile, pe contractul prin care trebuie să golească toate cele 2.300 de coșuri de gunoi din oraș. Primarul Nicolae Robu spune că angajații societății vor mătura chiar și bulevardele, deși acest lucru nu este prevăzut expres. Edilul nu crede că situația curățeniei în Timișoara este gravă, așa cum susțin „haterii”.

Primăria Timișoara plătește 34.000 de euro pentru curățenia stradală a Timișoarei pentru 80 de zile. Societatea Horticultura se ocupă până în primăvară de golirea coșurilor de gunoi de pe străzile orașului, iar pentru asta primește puțin peste 424 de euro pe zi. În contractul semnat zilele trecute de primărie nu scrie și de măturatul străzilor, însă primarul Nicolae Robu ne asigură că muncitorii societății se vor ocupa și de această operațiune.

Primăria Timișoara a semnat, pe 30 octombrie, noul contract cu Horticultura. Acesta este valabil timp de 80 de zile și are o valoare de aproximativ 160.000 de lei cu tot cu TVA, adică aproape 34.000 de euro. Potrivit acestuia, societatea cu acționar unic CL Timișoara trebuie să presteze „serviciul de golit coșuri pe raza Municipiului Timișoara”. Nu este menționat nimic legat de măturarea străzilor, dar primarul Nicolae Robu spune că nu este cazul să se îngrijoreze cineva: orașul are să fie curat!

Primarul Nicolae Robu a încercat să explice, vineri, care este situația în ceea ce privește contractul de salubrizare. Municipalitatea nu a finalizat încă licitația pentru acest serviciu, după o licitație ratată asupra căreia vom reveni. Anunțul pentru actuala licitație este publicat pe SICAP – SEAP, iar ofertele pot fi depuse până pe 27 noiembrie, la ora 15.

„Aș vrea ca lumea să înțeleagă cum stau lucrurile, pentru că, având în vedere schimbările de legislație, cetățenii nu au de unde să știe ce are cine în sarcină. Până acum primăria era responsabilă de asigurarea curățeniei sub toate aspectele. Exista un contract unic cu un operator, era Retim acest operator, și pentru golirea pubelelor, pentru strângerea gunoaielor de pe rampele clandestine și pentru golirea coșurilor de gunoi, pentru curățenie în jurul coșurilor, pentru măturatul străzilor, pentru spălatul străzilor. Legea s-a schimbat, iar partea de salubrizare referitoare la preluarea gunoiului menajer din pubele și a celui depozitat clandestin este acum în sarcina unei asociații județene – ADID și doar partea referitoare la golirea coșurilor de gunoi, măturat străzi și spălat străzi este în jurisdicția primăriei”, spune Robu.

Pentru că licitația pentru partea de care se ocupă PMT nu e gata, Horticultura a fost „încălțată” cu noi sarcini. Interesant este că deși în contract nu este specificată decât golirea coșurilor de gunoi, Robu spune că lucrurile stau altfel. Edilul a avut de făcut și o tură de reproșuri. „Se ocupă de golirea coșurilor, de măturat în jurul coșurilor și, evident, unde este nevoie societatea Horticultura. Feedbackurile pe care le am sunt pozitive. Eu am cerut să se mobilizeze corespunzător și să mobilizeze forța de muncă pentru ca orașul să fie curat. Nu suntem în fața niciunei nenorociri așa cum și-ar fi dorit unii. Nu vom vedea un oraș îmbâcsit în gunoaie cum și-ar fi dorit unii, ca să poată împroșca cu noroi. De fapt, ei au probleme la cap, unii au făcut-o deja. Am mai spus și altădată: când vezi ce prostii pot să debiteze unii, te crucești. Și prostia își are limitele ei și te întrebi până la ce nivel, anvergură se poate materializa, întruchipa și prostia. Dar poate că nu am eu destulă imaginație”, a afirmat edilul.

Întrebat cine mătură, totuși, de exemplu, pe bulevarde, Robu spune că tot Horticultura! Edilul nu pare deloc îngrijorat de curățenia din oraș. Ba mai mult, el spune și că, în perioada următoare, nu va mai fi atâta mizerie. Nu de alta, dar vine iarna. „Scrie câți centimetri în jurul lor (al coșurilor de gunoi – n.r.)? Nu scrie! Deci, în jurul lor unde este nevoie. Bulevardele tot Horticultura le mătură, sunt coșuri pe marginea bulevardelor. Înțelegeți că nu există forme legale de a se proceda altfel, nu există. Nu putem noi să facem ilegalități. Să mă apuc eu să atribui cuiva lucrările acestea ca să dau socoteală? Pentru ce? Noi am făcut licitații, dacă nu s-a prezentat nimeni la licitație, cine e de vină?”, a afirmat acesta.

Nu va fi o nenorocire, pentru că noi ne vom descurca în acest regim de forță majoră în care suntem. Trebuie să avem și grijă de curățenie. Cred că suntem favorizați și de sezon, pe de o parte, în sensul că vine sezonul rece și orașul va fi mai puțin animat.
Primarul Nicolae Robu

Și totuși… La licitația eșuată, caietul de sarcini prevedea inclusiv serviciile care sunt asigurate de contractul cu ADID. El a fost modificat în august, prin eliminare, iar prețul a scăzut în consecință. Întrebat dacă este mulțumit de felul în care au gestionat subordonații lui această problemă esențială pentru oraș, Robu a dat vina pe… entuziasm! Și nu numai. „Eu sunt întotdeauna nemulțumit când nu se obține succes într-un anumit demers al primăriei. Totul a fost făcut într-un exces de entuziasm, într-o abordare utopică”, a spus acesta.
Ce urmează? Nimic grav, susține Nicolae Robu, care aruncă în continuare săgeți către fostul operator Retim. „Facem tot posibilul prin Horticultura să măturăm, să ridicăm gunoaiele din coșuri, astfel încât orașul nostru să nu fie murdar. Nu am fost mulțumit de starea de curățenie a orașului din ultimii ani (…) Eu nu doresc niciodată să spunem că ceva care e rău în orașul nostru e bine. Nu am pretins nimănui așa ceva și nici nu o să pretind vreodată. Dar să împroști cu noroi orașul acesta și să nu vorbești niciodată despre ce are bun, mai ales la nivel național… cei care nu trăiesc aici sunt influențați. Păi ce am putea spune despre Paris, oameni buni? Păi în Paris nu există mizerie?”, a mai declarat edilul.

Sunt oameni măcinați de un sentiment pe care nici nu știu cum să-l calific. Sunt acei hateri care la absolut orice ei sunt negativi și și-ar dori rău pentru orașul lor ca să se poată manifesta, să-și poată manifesta trăirea lor negativă, că nu sunt capabili de trăiri pozitive. Dar să fie sănătoși și să facă față măcinărilor lăuntrice de care au parte.
Primarul Timișoarei

Potrivit lui Robu, municipalitatea a făcut în jur de 300 de sesizări către ADID, cu privire la activitatea de salubritate care trebuie să fie făcută de Retim. Edilul nu intenționează oricum să renunțe la mașina cumpărată de societatea la care CL este acționar cu 50%. „E cel mai firesc ca primarul unui oraș ca Timișoara să aibă o mașină la nivelul a ceea ce înseamnă orașul. Dacă a fost aceasta opțiunea să se cumpere mașini pentru actionari, avea vreun sens ca eu să mai cumpăr o mașină? Avea vreun sens? Oricând pot să fac asta, dar eu sunt un tip care nu aruncă cu bani. Nu e din categoria lux, e o masina tipică de lucru, pentru clasa de mijloc. Alte primării au mașini mult mai cu ștaif”, a conchis Nicolae Robu.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Anca S. a spus: (noiembrie 2nd, 2018 at 23:52 )

M-am tot abtinut sa nu jignesc pe nimeni pe aici dar nu mai suport iesirile acestui…personaj ! Chiar suntem cu totii asa cum spune el ? Pana unde mai merge sfidarea acestui tovaras ? Timisoara miroase a gunoaie iar el ne spune ca nu e adevarat si ca suntem noi prosti ! Mizeria invadeaza orasul iar el e fericit in lumea lui ! A dus de rapa TM si parca vad ca mai castiga un mandat ! Asa ne trebuie !
PSD-ul poarta vina pentru ca datorita lui a ajuns primar in primul mandat cu USL-ul, atunci cand nu a facut o zi de campanie electorala si cand putea sa candideze si o matura si tot ajungea la Primaria TM .!

 
anteconbegaa a spus: (noiembrie 3rd, 2018 at 08:05 )

Donna Ana, dacă ar fi candidat o mătură ar fi fost excelent! Ratat ca politician liberal, ALDERobu îşi dozează intelectul la nivelul pubelei şi a micului coş de gunoi. Radio România Actualităţi a prezentat pe larg vineri, 2 noiembrie, isprava Primului Gunoier al Timişoarei, iar pe Feisbuc vorba zilei pusă în circulaţiei de timişorenii „fără cap” a fost: „Oraşul premierelor- Timişoara este primul oraş din ţară declarat oficial fără curăţenie stradală!” Oricum, Laie West Nile are o obligaţie morală faţă de Horticola: declararea directorului acesteia, domnul Andrei Drăgilă””Cetăţean de Onoare al Timişoarei Culturale Murdare”. Şi o întrebare încurajatoare pentru fostul rector, la afirmaţia lui doctă: „de măturat în jurul coșurilor”. Care va fi lungime cercului numai bun de măturat? Raza? Diametrul?

 
Bodo a spus: (noiembrie 6th, 2018 at 12:34 )

Adevărata nenorocire este prezența acestui individ, absolut dezgustător, în fruntea Primăriei Timișoara. La alegheri să ne mobilizăm cu toții și să-l trimitem pe Robu la locul lui: la gunoi! Oricum, omul pare și bolnav mintal, așa că nu ar strica un consult de specialitate. Poate o pensionare de boală ar fi chiar indicată, pentru că tem că până în 2020 ipochimenul poate distruge orașul, îngropându-l în gunoaie și lăsându-l cu totul nefuncțional. În acest timp, orașe precum Oradea și Cluj se dezvoltă exploziv, pe banii europeni și printr-un management juducios. Au tramvaie noi, autobuze electrice, autobuze articulate de mare capacitate și proiecte serioase de dezvoltare. Ce are Timișoara? Tot felul de nimicuri, panglici tăiate de Robu, promisiuni goale și palavre grupamare.

 
leo di taio a spus: (noiembrie 6th, 2018 at 15:30 )

Poate asa a crescut in Bocsigul natal in gunoaie si miros pestilential. Cel mai slab primar din istoria Timisoarei.Sa speram si mai ales sa ne mobilizam la viitoarele alegeri sa scapam orasul de acest individ.Daca mai vrea un mandat, eventual unul de la D.N.A. (de aducere si retinere)

 
Sirius a spus: (noiembrie 7th, 2018 at 13:47 )

Puscarie si confiscarea averii pentru toti cei care au adus orasul in acest stadiu (valabil si pentru cei de CJT).

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

Social vezi arhiva Social

Vreme rea în Timiș

Cod portocaliu de vreme rea în Timiș

Norii se adună asupra județului Timiș. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod portocaliu de fenomene meteo periculoase pentru vestul județului Timiș. Sunt așteptate fenomene meteo precum căderi de grindină de medii și mari dimensiuni, vijelie puternică, frecvente descărcări electrice și averse torențiale care vor acumula și 35 l/mp. Localitățile din Timiș vizate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cod portocaliu de vreme rea în Timiș

Economic vezi arhiva Economic

La Iulius Mall se vor deschide noi magazine, sub brand-urile Zara Home şi Oysho

La Iulius Mall s-au deschis noi magazine, sub brand-urile Zara Home şi Oysho / FOTO

Noi magazine ale unor brand-uri cunoscute s-au deschis la Timişoara, în cadrul Iulius Mall. Zara Home şi Oysho, disponibile în noile spaţii comerciale, vor oferi clienţilor produse de calitate. Iulius Mall, parte a ansamblului mixt Iulius Town din Timișoara (denumit anterior Openville), își diversifică și modernizează oferta pentru clienţi, care vor găsi aici cele mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Iulius Mall s-au deschis noi magazine, sub brand-urile Zara Home şi Oysho / FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Furtuna care s-a abătut seara trecută asupra județului Timiș a lăsat urme în mai multe localități din județ, dar și în Timișoara. Vântul puternic a pus mai mulți copaci la pământ, iar în orașul de pe Bega, chiar în Piața Unirii, un acoperiș a fost smuls. Pompierii au intervenit în localitatea Berini, pentru degajarea unui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Furtuna a smuls un acoperiș în Piața Unirii și a rupt mai mulți copaci, în localități din Timiș
Norii se adună asupra județului Timiș. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod portocaliu de fenomene meteo periculoase pentru vestul județului Timiș. Sunt așteptate fenomene meteo precum căderi de grindină de medii și mari dimensiuni, vijelie puternică, frecvente descărcări electrice și averse torențiale care vor acumula și 35 l/mp. Localitățile din Timiș vizate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cod portocaliu de vreme rea în Timiș
Sondajul politic iniţiat de Nicolae Robu pe teme politice, retras de pe Facebook pentru că rezultatele nu au corespuns cu aşteptările, a iscat reacţia uneia dintre formaţiunile politice trimise de şeful PNL Timiş în categoria a doua sau a treia, fără a preciza nominal care. Vorbim despre PLUS, formaţiunea îl acuză pe Robu că ar fi cuprins de panica apariţiei unei iniţiative politice noi.
Citeşte tot articolul Citeste articolul PLUS reacţionează după sondajul dispărut al lui Robu: Trebuie să vă fie teamă, se poate face politică și altfel
Una dintre cele mai periculoase intersecţii din Timişoara, cea aflată la graniţa dintre Timişoara şi Dumbrăviţa, pe Calea Lipovei, a fost „rezolvată” de Primăria Timişoara prin interzicerea accesului dinspre strada Constructorilor, stânga, pe Calea Lipovei. Imediat, primarul Nicolae Robu a şi iniţiat un sondaj având ca temă măsura luată. Gata cu blocajele de trafic apărute...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atenţie, s-a modificat semnificativ circulaţia la intrarea în Dumbrăviţa dinspre Timişoara
Mândru foc după mitingul PNL de la Bucureşti, liderul pe Timiş al partidului a decis să-şi consulte prietenii de pe Facebook asupra intenţiilor de vot pentru europarlamentare. Problema e că, se pare, rezultatele nu au ieşit aşa cum trebuia, iar sondajul respectiv a dispărut pur şi simplu! Dacă nu iese cum trebuie, rezolvăm simplu problema:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum a dispărut un sondaj! După răspunsuri neaşteptate, Nicolae Robu a şters consultarea de pe internet legată de popularitatea PNL
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com