Thespis a pregatit 24 de ore de teatru

Teatrul Studenţesc Thespis prezintă, în acest weekend, a zecea ediţie a Festivalului „24 de ore de teatru”. Evenimentul va începe vineri, la ora 24, şi se va termina după o noapte şi o zi, sâmbătă după miezul nopţii.

Pe lângă șapte spectacole din repertoriul Thespis, vor fi prezente şi trupele de teatru „Podul” din Bucureşti, în frunte cu Cătălin Naum, care va prezenta o variantă a „Năpastei” lui Caragiale, „Gaudeamus” din Cluj, cu „Norway. Today”, actorul maghiar Kocsardi Levente, cu o variantă după „Jurnalul unui geniu” al lui Salvador Dalí – „Arta pârţului”, magic moments cu Decova, workshopuri de jonglerii cu „Serious Road Trip”, proiecţii de spectacole de teatru, concerte şi improvizaţii cu publicul. Accesul este gratuit la toate evenimentele, acesta fiind cadoul de Thespis publicului său, cu ocazia sărbătoririi Zilei Mondiale a Teatrului.
Luni, de la ora 19, spectatorii pot asista la o repetiţie cu public a comediei Thespis „Al 9-lea cer”, urmând ca marţi, de Ziua Mondială a Teatrului, tot de la ora 19, să aibă loc premiera propriu-zisă. Programul poate fi consultat pe www.thespis.ro.

Programul:
Vineri, 23.03.2012 / Sâmbătă, 24.03.2012

00.00 „Păcatele părinţilor, pedeapsa pruncilor” după Năpasta de I.L. Caragiale – Podul Bucureşti studio 202
01.00 „Douăzecişidoi” de Salahhé – Thespis studio 202
01.30 Concert acustic – Racz & Cârli (Sonatic) club 203
02.00 „Criză de identitate” de Cristopher Durang – Thespis studio 202
03.30 „Iona” de Marin Sorescu – Thespis studio 202
05.00 Proiecţii spectacole de teatru – Grotowski, Kantor, Strehler, Pina Bausch club 203
09.00 Proiecţii de animaţii club 203
11.00 Înviorarea de dimineaţă
12.00 „Carta de amor” – Thespis studio 202
13.00 Workshop jonglerii – Serious Road Trip club 203
14.00 „Farmacia” de Salahhè – Thespis studio 202
15.00 „Iubirea e un lucru foarte mare” după Ion Băieşu – Thespis studio 202
17.00 „Art of Magic” spectacol de iluzionism cu magicianul Decova studio 202
19.00 „Căsătoria” de N.V. Gogol – Thespis studio 202
20.00 Spectacol de improvizaţie – Noi2 Arad club 203
21.00 „Norway.Today” de Igor Bauersima – Gaudeamus Cluj-Napoca studio 202
22.30 „Arta pârţului – Conferinţa Daliniană a contelui De La Trompette” după Salvador Dalí – one man show Kocsardi Levente (Teatrul Maghiar & Auăleu) studio 202
23.30 Concert Phaser club 203
24.00 Încheierea cu tort şi after-party

Luni, 26.03.2012
19.00 Repetiţie cu public „Al 9-lea cer” de Marius Damian

Marţi, 27.03.2012 – Ziua Mondială a Teatrului
*Mesajul Internaţional de Ziua Teatrului, 19.00 Spectacol Thespis „Al 9-lea cer” de Marius Damian.

Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top