Victorie mare pentru Poli! Alb-violetii au invins Voluntariul si respira aerul salvarii

Poli Timişoara şi FC Voluntari u- n meci de play-out important mai ales pentru gazde, care luptă să iasă de pe locurile retrogradabile, a început cu un moment de reculegere în memoria lui Adrian Stoicov, legendă a Politehnicii din anii 80-90.

Despre fotbal nu se pot spune prea multe în prima repriză. Un joc de uzură, cu multe fauturi şi fragmentări, dar şi o grămadă de simulări din partea vizitatorilor. Practic, s-a înregistrat o singură ocazie, la mijlocul reprizei, când după un corner executat bine de Croitoru, Gabriel Cânu a reluat, cu capul, foarte aproape de bara din partea stângă a porţii apărate de Gavrilaş. Lucrurile s-au mai îmbunătăţit în partea secundă, când s-a jucat şi fotbal. Voluntariul a început mai bine, având câteva ocazii, dar la care Straton nu a avut emoţii. Apoi, în minutul 55, Şeroni a făcut o cursă pe stânga marcă înregistrată, a centrat perfect şi Alex Popovici a deschis scorul, 1-0. Bănăţenii au simţit bine momentul şi au insistat, Soljic ratând şansa desprinderii trei minute mai târziu.

Apoi, chiar la mijlocul părţii secunde, în decurs de doar un minut, o ocazie mare de fiecare parte. Voduţ a şutat excelent din mijlocul careului, iar Straton a scos miraculos în corner, iar apoi pe contraatac Şeroni a şutat imprecis din poziţie foarte bună. Cum era apoi normal, Poli a făcut pasul în spate, bazându-se pe contraatac, lăsând greul defensivei şi lui Straton, care s-a achitat excelent de atribuţii. Bănăţenii înving şi trec deocamdată pe un loc egal cu salvarea de la retrogradare.

Poli: Straton – Străuţ, Scutaru (68, Bocşan), Cînu, Şeroni (83, Neagu) – Artean, Soljic – Bărbuţ, Croitoru, Fucek (56, Poparadu) – Popovici
Antrenor: Ionuţ Popa
Voluntari: Gavrilaş – Filipov, Balaur, Cazan, Al. Coman – Novac, C. Lazăr, L. Marinescu (75, Ionescu) – Căpăţână (46, Deac), Cernat, Ivanovici (65, Voduţ)
Antrenor: Dinu Todoran