Nu mai trageti in Poli!

Au fost de ajuns două eșecuri consecutive ca să apară pesimismul și tot mai multe comentarii negative la adresa lui ACS Poli. E adevărat, e și ghinion, e și frustrant să pierzi în ultimele minute ale unui meci care se îndrepta spre egal din cauza unei greșeli stupide a propriilor jucători (Straton și Bocșan). Dar hai să recunoaștem că și Poli a avut uneori noroc, ca de exemplu în meciul cu Mediașul, câștigat în ultimele minute. Dar nu asta e problema. La un moment dat, după un parcurs excelent în play-out, aceste insuccese tot urmau să vină. E păcat că unul vine chiar cu principala contracandidată la evitarea retrogradării, Chiajna, dar ăsta e fotbalul. Important este ca acum să nu apară panica și defetismul.

Chiar și după aceste eșecuri, Poli a obținut cele mai multe puncte în play-out, după Iași. Și nu e puțin pentru condițiile clubului timișorean. Să nu uităm că a început campionatul cu un pasiv de 14 puncte. Cine credea atunci că Poli mai are șanse de salvare? Ba se făceau glume vizavi de punctele cu care echipa va intra în play-out, în cazul în care termina campionatul regulat cu minus 2 puncte de exemplu. Cu minus unul sau minus patru? Dar uite că s-a făcut aproape imposibilul și Poli e la un pas de salvare. Inclusiv un meci de baraj este salvator, având în vedere valoarea precară a eșalonului doi.

De ce am am spus mai sus că înfrângerile erau, până la urmă, inevitabile? Sunt cel puțin două motive. În primul rând, Poli are un un lot slab și din punct de vedere valoric, și numeric. Am văzut tot felul de comentarii că ar trebui aduși mai mulți jucători. Cu ce bani, domnilor? Nu știți ce se întâmplă la club? Mă repet, fiindcă unii nu știu sau se fac că nu știu, dar se chiar în această lună se împlinesc doi ani de când ehipa n-a mai luat niciun ban public. Fără patron, fără bani de la buget, chiar e o performanță, o minune ce se întâmplă. Ca să nu mai vorbesc că unul dintre așa-zișii acționari ai clubului (Consiliul Județean) mai cere și chirie pe stadion de la echipă..

În al doilea rând, Poli e singura echipă din campionat angrenată în toate cele trei competiții interne. Din nou, mulți comentatori de pe margine acuză faptul că s-a mers aiurea pe toate cele trei fronturi. Într-un fel au dreptate. Dar tot din cauza sărăciei, contează și cele câteva zeci de mii de euro pentru Cupa Ligii. De fapt, orice leuț contează. Să nu uităm, fapt unic în ligile superioare, jucătorii lui Poli au făcut chetă pentru a plăti chiria la stadion pentu un meci din Cupa Ligii. Așa cum au putut din salariul lor modest, care vine cum vine.

Una peste alta, trebuie să avem acum răbdare. Mai sunt patru jocuri care o despart pe Poli de una dintre cele mai spectaculoase „remontada” din fotbalul românesc. C-o fi la baraj, c-o fi direct, nu contează. Iar actorii principali ai acestei spectaculoase reveniri sunt, indiscutabil, antrenorul Ionuț Popa și jucătorii, ale căror sacrificii nu trebuie trecute cu vederea. Că se mai fac greșeli tactice e adevărat. Dar hai să ne uităm câte greșeli fac unii ca Zidane sau Ancelotti, ca să dau două nume la întâmplare. Și, să dăm Cezarului ce-i al Cezarului, un mare merit a avut și președintele Sorin Drăgoi, altfel de multe ori criticat în acest colț de pagină. Trebuie recunoscut c-a avut un rol important în liniștea adusă echipei și asigurarea resurselor financiare pentru continuarea competiției. Și, poate o fi doar coincidență, dar, cu Drăgoi președinte, Poli parcă nu mai e bătaia de joc a arbitrilor.

Scepticii vor spune și acum: „Bine, Poli se salvează. Dar ce urmează?”. E adevărat, mai ales că datoriile la stat, tot mai mari, trebuie achitate odată și odată. Salvarea pare a veni chiar de la premierul Sorin Grindeanu, care va debloca finanțările pentru sport de la autoritățile locale. Dar și aici e o problemă. Am văzut și la handbal, și la baschet, parțial și la rugby, că după ce au trecut sub tutela primăriei, fiind și bani mulți, rezultatele au fost mai proaste decât pe stomacul gol. Evident se poate întâmpla, asta și la fotbal. O condiție, de exemplu, ar fi aducerea la Poli a lui… Radu Țoancă.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

28 comentarii pentru acest articol

Ion a spus: (mai 11th, 2017 at 15:26 )

O concluzie cam rautacioasa si tampitica : ce a jucat Toanca pe teren in locul jucatorilor ?

Ilie Fudulie a spus: (mai 11th, 2017 at 17:01 )

AC Recas nu e Poli ! Baga la cap !
Bani aruncati aiurea pentru o echipa sustinuta doar de Robu pentru deliciul lui propriu si personal.

Druckerul din Mehala a spus: (mai 11th, 2017 at 17:46 )

Ilie Fudulie…poate ca AC Recas nu e Poli , dar ii echipa orasului , ASU nu ne reprezinta nici atat …f,tui .

Halasz Milionaru a spus: (mai 11th, 2017 at 18:43 )

Druckere din ce ne arata realitatea ASU aduna oameni la stadion care merg sa vada gazdele nu oaspetii.
AC Recas umble stadionul doar cand vin satenii din Caras si Arad sa o vada pe steaua

INO a spus: (mai 11th, 2017 at 21:27 )

BOY’S!ADEVĂRUL ESTE CĂCI TIMIȘOARA MAI ARE DE ÎNVĂȚAT LA CAPITOLUL SPORT!!ÎN TIMP CE ÎN ALTE PĂRȚI SE CAUTĂ ALTERNATIVE ȘI SE INVESTEȘTE ÎN BANAT TIMIȘ TIMIȘOARA SE TEM TOȚI SĂ SEMNEZE SĂ NU INTRE PE MÂNA DNA!!DE ACEEA ÎN BANAT TIMIȘ TIMIȘOARA NU O SĂ VEDEȚI ÎNCĂ FOTBAL DECÂT DE RAHAT ȘI RĂSUL LUMI!!ȘI STAȚI AȘA CĂCI NOUA ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ PRIVIND LEGEA SPORTULUI ȘI FINANȚĂRI ÎN SPORT VA ESTE PE MASA GUVERNULUI ȘI VA FI EMISĂ CURÂND SĂ VEDEM ATUNCI VA SEMNA CINEVA DIN PMT SAU CJ PENTRU A SE INVESTI LA POLI TIMIȘOARA SAU VEȚI AVEA PARTE TOT DE UN FOTBAL DE KKT!!O’RVOIRE!!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

dinu a spus: (mai 12th, 2017 at 04:47 )

Bietii fotbalisti! Nu mai primesc nici un ban public ca sa dea cu piciorul in minge. Pai nu mai sunt copii, sa se joace cu mingica pe gratis. Oamenii au responsabilitati, au nevoie de beanveuri, de fete care costa, nu ca un nima-n drum care lucra in uzina sau pe santier pentru o felie de salam.

DNA sa vina sa va ia! a spus: (mai 12th, 2017 at 06:35 )

Care echipa a Timișoarei? Asta ținută cu perfuzii în Liga 1 din ambiția lui Robu și bugetul fără fund al Timișoarei?!?! Căți spectatori aduna ăștia la meciurile de acasă? Are dreptate Halaz, vine shtOAIA-fcsb sau dinamu și mai este ceva afluenta de spectatori. Ăștia de vin sa-si vadă idolii de la București. Desființarea clonelor ar fi o soluție.

birlic a spus: (mai 12th, 2017 at 08:56 )

nu mai e nici-o indoiala ,cei care zic ca Recasu nu e Poli acestia sunt din cealalta poli a asa zisilor drucheri care pe vremea lui Iancu cantau „asta e echipa noastra ne pisam pe capitala voastra” si aceasta intr-un oras universitar ,tampitilor care inca acuza ca aceasta echpa e a lui Robu ,le spun ca aceasta echipa e a Vestului de tara in prima liga de fotbal ,in Capitala Banatului ,sa mearga ei sa joace cu Clinceni sau alte sate Regatene .Felicitari Ino pt. acest articol .Ha Poli ca poti.

goguta a spus: (mai 12th, 2017 at 10:39 )

La meciurile lui ACS se strang mai multi spectatori decat la cele ale lui ASU.S-a vazut asta si cand juca ASU pe Paltinisan.Cu perfuzii si cutia milei e tinuta ASU in liga a 2-a.Vai de capul lor ce purtatori ilegali de echipament sunt jucatorii de la ASU.

Halasz Milionaru a spus: (mai 12th, 2017 at 10:42 )

Birlic ,dc esti amabil sa imi raspunzi la intrebarile de mai jos:
– cand a promovat ACS in liga 2, ai fost la Recas pe stadion?
– la cate meciuri ai fost la ACS ? Cate bilete ai platit ca sa sustii direct echipa?
– ti se pare normal ca milioane de RON sa mearga pe echipa nimanui in conditiile in care lumea parcheaza pe trotuare in Timisoara pt ca nu sunt suficiente parcari ?
– sezonu viitor daca ACS retrogradeaza si becali muta wcsb in Timisoara te faci oier? Ca dupa gandirea ta: Daca e in Liga1 atunci e echipa noastra(voastra)

Halasz Milionaru a spus: (mai 12th, 2017 at 10:46 )

@goguta: Iti dau 100€ pt fiecare meci la care ai asistat tu la ACS cand era in liga 2 (exclus ultimul meci cand 50 de oameni au sarbatorit)

PS: Nu e obligatoriu sa sustii ASU sau ca ACS sa se desfinteze. Important e ca echipa nimanui sa nu mai mance bugetul orasului

@Ha.. a spus: (mai 12th, 2017 at 11:30 )

inteleg ca ASU nu mai are bani si vrea mai multi bani de la primarie.

Halasz Milionaru a spus: (mai 12th, 2017 at 11:37 )

Varianta corecta ( gtd):
Primariile Caransebes, Resita,Arad, Severin …sa sustina ACS financiar. Ca pana la urma satenii lor sunt cei ce se bucura cand vine wcsb si dinamo la Timisoara.

Domide a spus: (mai 12th, 2017 at 11:44 )

@Halasz milionaru
Baiete, de cate ori ai mers tu la meciuri la ASU? Sper ca te prezinti in 21 cand luati bataie de la cea mai titrata echipa din provincie.
Forza UTA!

@Halasz Milionaru a spus: (mai 12th, 2017 at 12:21 )

Cati oameni aduna asu la stadion? In afara de cei din galerie, ii poti numara pe degete… Mai mult de 100 nu sunt nici daca ii numarati de doua ori! Sa vedeti in 21 la meciul cu m-uta, vor fi in tribune mai multi aradani decati timisoreni!

@Halasz Milionaru a spus: (mai 12th, 2017 at 12:25 )

spui ca acs e echipa nimanui? pai atunci de ce te intereseaza de ei? Cu ce te-au deranjat? cei de la acs s-au luat vreodata de voi cei de la asu? Au zis vreodata ca asu nu este poli? … si aveau dreptate sa o faca atata timp cat inca palmaresul este detinut de primarie!

Bubu a spus: (mai 12th, 2017 at 12:51 )

A aparut lubenitza la stadion? Pai parca nu era asta casa voastra (goala), asa spuneati. La derbyul asta, daca nu erau conducatori caposi si aici ma refer la Robu si Serban s-ar fi umplut stadionul sau macar 15ooo de spectatori ar fi participat. Asa or sa fie cateva mii cu tot cu tarani. Si atunci vin si-i intreb pe cei de la ASU: cu ce este mai reprezentativa ASU ptr Timisoara, care la un meci cu uta strange panan-n 5-6ooo de spectatori maxim, decat ACS care cu salteaua strange peste 15ooo ? Nu-i acelasi lucru? Nu inseamna ca timisorenii s-au scarbit de povestile voastre si de dezbinarea pe care o intretineti? Datorita ambitiilor prostesti si a intereselor materiale ale catorva lideri, fotbalul timisorean v a deveni o afacere de clan, pana cand incet o sa dispara!
Sa va fie rusine !

Ilie Fudulie a spus: (mai 12th, 2017 at 13:28 )

bubule e bine in Mehedinti ? La meciul cu UTA vei numara vreo 15 000 care vin sa vada TIMISOARA. Nu aia 5000 care vin de la tine de la sat sa vada oile

PS: ACS deranjeaza ca mananca bugetul primariei. Kim Robu-Un mai bine s-ar reprofila pe curatenie in oras si locuri de parcare decat sa-si intretina fetishul din banii cetatenilor ( cam scump e hobby-ul lui nea Nicu )

Bubu a spus: (mai 12th, 2017 at 15:24 )

Fudulie !
Nu ai prea inteles despre ce-i vorba, dar asta este. 15.ooo ? Ahaaaaaaaa

OLT a spus: (mai 12th, 2017 at 16:52 )

Nu stiu pe ce lume traiti, unii dintre voi.

1. ACS Poli n-a mai primit bani de la primarie din mai 2015.
2. Media de spectatori la Poli in L1 este de 2500, la Poli in L2 este de 968. Trebuie toti sa ne asumam raspunderea pentru diferenta pana la 20000, cati ne adunam in Piata Operei cu nu foarte mult timp in urma.
3. Ca o deductie logica, nu toti suporterii timisoreni fac parte din galerie.
4. O echipa care se auto-finanteaza de aproape doi ani de zile a ajuns intr-o finala nationala si reprezinta Timisoara.

Este tare amar câtă răutate se sădește, parcă uitând că la un moment dat, cumva, cumva, o să rămână din nou o singură Poli, dar mulți n-o să se mai simtă acasă acolo.

Poli 21 a spus: (mai 12th, 2017 at 20:51 )

Acest fudulie ar trebui sa ne spuna daca este de berbec sau de taur.

Poli 21 a spus: (mai 12th, 2017 at 20:55 )

Este un pescar care confunda orasele amintite cu coclaurile pe care se fac ca joaca „baietii fara ghete”. Pina acum nu am auzit de Afumati, dar odata cu marea aventura a asu si a in sotitorilor in stare de ebrietate, am aflat de existenta acestei localitati. Norocul vostru este ca au fost echipe care au aruncat manusa, altfel judetul era al vostru.

Ilie Fudulie a spus: (mai 12th, 2017 at 21:29 )

S-au aprins toti satenii wcsb-isti. Hai ca e vineri , mergeti acasa si vorbim luni. Atentie la capre!

Castrat Hogea a spus: (mai 12th, 2017 at 21:30 )

Oameni buni terminati cu dezbinarea ! Cititi poezii !
Poezia e solutia !

Lae a spus: (mai 13th, 2017 at 09:20 )

O sa stranga lubenitzarii 15.000 de spectatori numai cand o sa accepte Barcelona sa joace un amical cu ei, alminteri nu strang suma asta in tot campionatul !!! 🙂

Calu din Borzesti a spus: (mai 13th, 2017 at 14:59 )

@Ilie Fudulie
Bai omule, posibil sa vina 15000 la meciul cu campioana provinciei. Dar din acestia, aceeasi 14800 merg si la meciurile recasului cu dinamu si wcsb. Merg ca la spectacol. O samanta, mai vad o buca, aia-i totul.

Calu din Borzesti a spus: (mai 13th, 2017 at 15:05 )

@Halasz Milionaru
Grivei, nici Recasul nici ASU nu reprezinta echipa fanion a Timisoarei. Uiti cumva ca adevarata Poli a fost dizolvata in 2012? ASU nu e cu nimic mai presus decat recas. ASU e inregistrata in documente ca luand nastere in 2012. Asa ca nu te mai da tu mare polist…incurci taranimea pe net.

Calu din Borzesti a spus: (mai 13th, 2017 at 15:08 )

@Ilie Fudulie
Apropo, denumirea oficiala de ASU nu exista. In acte apare ca si SS.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Nationala futsal

Naţionala de futsal se pregăteşte pentru o dublă decisivă. Un jucător de la CFR Timişoara, în lot

Naționala de futsal a României s-a reunit la finalul săptămânii trecute pentru următoarele două jocuri din campania de calificare la EURO 2022, turneu găzduit de Olanda. Cu două puncte după primele două jocuri, acasă cu Serbia și în Macedonia de Nord, pe tricolorii pregătiți de Robert Lupu îi așteaptă ”dubla” acasă-deplasare cu surpriza grupei, Bosnia-Herțegovina....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Naţionala de futsal se pregăteşte pentru o dublă decisivă. Un jucător de la CFR Timişoara, în lot
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Forbes Best Office Buildings 2021 - IULIUS

Compania Iulius, premiată pentru consecvența investițiilor, în cadrul galei Forbes Best Office Buildings 2021/FOTO

Revista Forbes România a premiat compania Iulius pentru consecvența prin care a continuat investițiile în pofida crizei. Aceasta este a cincea distincție consecutivă în cadrul galei anuale Forbes Best Office Buildings, fiind o recunoaștere a dinamismului proiectelor Iulius pe segmentul office. Evenimentul s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute și a premiat cei mai relevanți jucători...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Iulius, premiată pentru consecvența investițiilor, în cadrul galei Forbes Best Office Buildings 2021/FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În judeţul Timiş, la ora actual, sunt 15 focare active de coronavirus, aceleaşi ca în ziua precedentă. Acestea se află sub supraveghere epidemiologică, transmite DSP Timiş  Focarele active sunt: SPITALUL DE PSIHIATRIE JEBEL – 42 cazuri confirmate – Focar in supraveghere FIRMA PRIVATĂ GHIRODA – 8 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere CENTRUL DE ÎNGRIJIRE...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş au rămas 15 focare de Covid-19, la fel ca în ziua precedentă
Rata de infectare în Timişoara este astăzi 6,99, la fel ca în ziua precedentă. La nivelul judeţului, rata este azi 5,02, într-o uşoară scădere faţă de ziua precedentă, când a fost 5,07. Cea mai mare rată din judeţ se înregistrează la Otelec: 9,88. Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Timiș, rata de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rata de infectare cu Covid-19 în Timiş, în uşoară scădere faţă de ziua precdentă. În Timişoara a rămas la 6,99
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 3.950 persoane, fiind efectuate 23.392 de teste RT-PCR şi 10.152 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 1.022 de pacienţi. Până astăzi, 2 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 808.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape patru mii de persoane confirmate cu coronavirus, în ultimele 24 de ore. Se aglomerează din nou secţiile ATI
Curtea de Apel București a dat astăzi sentinţele în dosarul finanțării campaniei electorale din 2009. Elena Udrea a fost condamnată la opt ani de închisoare, iar Ioana Băsescu la cinci ani. Ziaristul Dan Andronic a fost achitat. Sentinţele nu sunt definitive, putând fi atacate la Curtea Supremă. La ultimul termen din proces, procurorul DNA a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Elena Udrea – opt ani de închisoare; Ioana Băsescu – cinci ani. Sentinţele în dosarul campaniei electorale din 2009
Poliţiştii locali timişoreni au dat, într-o singură lună, peste 800 de sancțiuni conducătorilor auto care au parcat neregulamentar. În luna februarie, 139 autovehicule au fost ridicate cu ajutorul SDM, care a mai achiziţionat o autospecială în acest sens. Polițiștii locali au continuat acţiunile pentru depistarea conducătorilor auto care nu respectă prevederile legale referitoare la oprirea,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poliţiştii locali au ridicat, într-o singură lună, 139 de maşini parcate neregulamentar/FOTO
Primăria Timișoara face apel la cetățeni să nu ardă deșeuri vegetale, pentru că pot fi amendați. Anunțul vine după ce mai mulți cetățeni din oraș ar fi sesizat că în oraș există … smog. Deșeurile trebuie adunate, stivuite, iar firma de salubritate tocmită de primărie le va ridica, pe baza unui traseu prestabilit. ”Facem apel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reclamațiile pentru smog în Timișoara au un prim efect. Municipalitatea ne cere să nu ardem deșeurile vegetale
Cristian Moș, vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, a condamnat ideea carantinării Dumbrăviței, ca urmare a ratei ridicate de infectare cu coronavirus. Este o măsură total inutilă, iar polițiștii au înghețat degeaba în frig pentru a verifica o banală hârtie, care nu ajută cu nimic la oprirea infectărilor, spune liderul USR Timiș. Mai bine ar fi verificat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vicepreședintele CJ Timiș, atac dur la ideea carantinării Dumbrăviței
Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) lansează, la rândul ei, propuneri pentru proiectul Planului Național de Reformă și Reziliență (PNRR). Acestea vin ca urmare a lansării procesului de consultare publică lansat de Guvernul României pentru elaborarea propunerilor majore de reformă și investiții referitoare la învățământul superior și la programele de cercetare. Astfel, UVT are trei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UVT trimite la guvern propriile propuneri pentru Planul Național de Reformă și Reziliență
Studenții Universității de Vest din Timișoara sunt așteptați să aplice, în perioada 1 -19 martie 2021, pentru o mobilitate Erasmus+ de studii, respectiv o mobilitate de studiu prin Programul de Educaţie, Burse, Ucenicie şi Antreprenoriatul Tinerilor 2014 – 2021 (SEE) la instituțiile partenere din străinătate (pentru toamna 2021). Anul academic 2020-2021 a adus schimbări majore...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a deschis o nouă sesiune de aplicații pentru Erasmus+ la UVT
Top