Ripensia a pierdut la Targoviste, dupa un meci in care a avut marile ocazii

Una din candidatele la promovare, CS Târgovişte, a obţinut o victorie norocoasă în faţa Ripensiei, singura echipă neînvinsă din liga secundă, după 6 runde. Al șaptelea „val” a fost cu ghinion pentru bănăţeni, care au suferit primul eşec din campionat, însă după un meci pe care l-au dominat.

Fără căpitanul Adi Popa în primul „11”, jucător ce nu a făcut deplasarea din motive personale, timişorenii au luat gol încă din minutul 3 de la dâmboviţeni, Liviu Mihai marcând repede. Încetul cu încetul, Ripensia a pus stăpânire pe joc, dar a ratat cu seninătate şi până la pauză, dar şi în partea secundă. Remi Mediop, căruia i s-a încredinţat banderola de căpitan, a fost „regele” ratărilor, iar Ripensia, aplaudată pentru stilul ofensiv de joc de publicul prezent în tribunele stadionului „Eugen Popescu” din Târgovişte, vine acasă lăsând o impresie bună, dar fără punct. Etapa viitoare, „Ripi” va juca acasă cu Metaloglobus. Sâmbătă, de la ora 16, cealaltă reprezentantă a Timişoarei în prima ligă, Politehnica, va închide etapa pe terenului echipei sibiene AFC Hermannstadt. (sursa foto: www.facebook.com)

Ripensia: Rădulescu – Vlădia, Hecsko, Apro, C. Toma, Dumiter, Stoi, Zaluschi, Ungureanu, Golda, Mediop (c). Rezerve: D. Munteanu – L. Tudor, Matiş, Horcea, Olărescu, Semeniuc, Bobină