Preotul Matis canta versuri cu tenta erotica?

Surse din cadrul Mitropoliei Banatului susţin că preotul Iulian Matiş, de la Cerneteaz, nu a fost sancţionat neapărat pentru videoclipul piesei „Ce-or avea fraţii cu mine”, considerată un fel de autobiografie cu înţepături a acestuia. Matiş ar avea şi piese care nu dau bine cu morala creştină.

Preotul Iulian Matiş, din comuna Cerneteaz, a ajuns vedetă la postul Favorit TV, dar cariera muzicală i-a fost blocată, conform regulamentelor bisericeşti. Matiş a fost oprit de la slujbe de cinci ori într-un deceniu. Slujitorul Domnului a înregistrat 22 de cântece populare şi 11 videoclipuri şi apare în mod frecvent la Favorit TV. Talentul lui poate fi folosit acum doar în biserică. Preotul a semnat un angajamanet în urma căruia primeşte liber la slujbe şi rămâne pe post, dar nu va mai cânta niciodată la televizor. Surse din Mitropolia Banatului fac trimitere la alte două piese ale părintelui Iulian Matiş, care ar fi un pic cam prea… decoltate pentru un slujitor al Domnului. Este vorba despre „Am venit mândro la tine”, „Merişor alb înflorit”, dar mai ales „Nu ştiu Doamne ce-i cu mine”, unde popa din Cerneteaz ar cânta versuri cu tentă erotică. Preotul Iulian Matiş se consideră o victimă a talentului său. „Am semnat angajamentul, nu am vrut să fac balamuc. I-am spus Înalt Prea Sfinţitului Nicolae Corneanu cine are ceva cu mine şi a înţeles. Îi mulţumesc pentru gestul său. Eu nu am cântat prostii, aşa ar fi înţeles să mă oprească de la slujbă, dar folclorul e o părticică din inima neamului nostru”, a spus preotul din Cerneteaz.

http://www.youtube.com/watch?v=fiRW9HopONk

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

benone a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 09:48 )

trei in unu… ar trebui sa mai oficializeze casatorii la starea civila, preot e si dupa cei doi pasi sa se dezbrace de straiele preotesti si sa mearga la nunta sa le cante nuntasilor. tare de tot!

sandilau a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 17:04 )

amin!

m a spus: (aprilie 4th, 2011 at 22:04 )

Daca popa castiga numa de la credinciosi nu e bine – carcotiti, daca face ceva pe langa ca sa castige si el o paine valorificandu-si talentul nu e bine – carcotiti! Cel mai bine ar fi sa se desfiinteze biserica! Dar nici atunci nu-i bine ca nu mai are cine sa va ingroape mortii si iar carcotiti! Asta-i samanta de roman! Nu-i bine niciodata! D-aia n-are ursu coada!

master a spus: (iunie 5th, 2011 at 16:10 )

Felicitari parinti frati ai parintelui Iulian Matis toti sunteti nespus de curati si fara de pacate,doar parintele Iulian este cel mai pacatos,pacat ca sa ajuns sa va vindeti fratii doar pentru o fuctie sau stiti mai bine decit noi pentru ce,parerea mea e ca sa verificati pe toti asa numitii slujitori ai biserici noastre ortodoxesi sa ne dati si noua si chiar raspuns citi sunteti cu mai putine pacate decit parintele Iulian.Pacat am ajun sa am o sila imensa sa mai merg la biserica cind vad ce a ajuns biserica noastra nu datorita preotului Iulian ci a dumneavoastra care o conduceti si care cautati nod in papura exact acolo unde nu trebuie.Daca toti preotii ar tine rinduiala in biserica cum o face parintele Iulian ar fi pline bisericile din Timisoara de credinciosi,dar din pacate lumea este scirbita de atitudinile pe cre le luati indenu trebuie,iar unde ar fi necesar treceti cu vederea din motivele etc.la fel la-ti sapat si pe mitopolitul nostru Nicolae Corneanu rusine,rusine sa vai fie,in loc sa-l sustinetila-ti hulit si la-ti bajocorit cum a-ti stiut mai bine,dar Dumnezeu este sus si va judeca pe fiecere dupa faptele lor iar nimeni nu va ramine fara rasplata.Dumnezeu sa va ierte si sa va lumineze mintile ca sa vedeti ceea ca trebuie vazut si ceea ca trebuie sa faceti pentru biserica nu pentru interese personale sau materiale.Hristos sa inaltat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

Adio pistă de canotaj la Surduc. Zona s-a transformat în arie protejată

Nu se mai fac piste de canotaj pe lacul Surduc, se va face un Centru Multifuncțional pentru Dezvoltare Zonală în loc. Consilierii județeni au fost nevoiți să aprobe modificarea, după ce respectivul lac a devenit arie naturală protejată. Timișul avea nu mai puțin de două asemenea zone speciale de canotaj la nivel de idei, iată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio pistă de canotaj la Surduc. Zona s-a transformat în arie protejată
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Alfred Simonis

S-au ţinut de cuvânt. Parlamentarii PSD de Timiş au depus mai multe amendamente la Legea bugetului

Cei patru parlamentari PSD de Timiş au depus mai multe amendamente la Legea Bugetului de Stat pe anul 2021, lege intrată astăzi în dezbaterea celor două camera legislative. Amendamentele vizează finanţarea unor obiective din judeţul Timiş. Pe lista amendamentelor depuse de cei patru aleşi PSD se numără printre altele: 18.000 de lei pentru Terminalul Curse...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-au ţinut de cuvânt. Parlamentarii PSD de Timiş au depus mai multe amendamente la Legea bugetului
Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

scrima Benjamin Bodo

Un argint mai important chair decât aurul! Benjamin Bodo de la CSU Politehnica, însă o medalie la naţionalele de scrimă

Asalturi spectaculoase, dueluri înverșunate și multă determinare! Acestea au fost bornele principale ale ultimei zile din cadrul Naționalelor de scrimă pentru seniori. Titlul la spadă a fost cucerit de craioveanul Mario Persu, care l-a întâlnit în finală pe Benjamin Bodo, de la CSU Politehnica Timișoara. Persu s-a aflat la conducerea meciului, dar Bodo a reușit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un argint mai important chair decât aurul! Benjamin Bodo de la CSU Politehnica, însă o medalie la naţionalele de scrimă
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

explozie Traian

Explozie în Piața Traian! Pompierii au scos un bărbat de sub dărâmături/FOTO/Update

Pompierii de la ISU Timiș au fost solicitați joi seara să intervină pentru salvarea unei persoane blocate sub dărâmături, pe strada Zăvoi din zona Pieței Traian. Ajunși la fața locului, pompierii au constatat că s-a produs o explozie la un imobil aflat într-o curte comună. În urma exploziei, un bărbat a rămas blocat sub dărâmături....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Explozie în Piața Traian! Pompierii au scos un bărbat de sub dărâmături/FOTO/Update
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Ikea se pregătește de demararea lucrărilor la noul magazin de lângă Timișoara

Pe pagina de internet a Primăriei Dumbrăvița a fost publicat în urmă cu câteva zile un proiect de hotărâre referitor la Planul Urbanistic Zonal pentru viitorul magazin Ikea, care se va ridica în comuna periurbană a Timișoarei. Printre modificările propuse la PUZ-ul inițial se numără și mutarea unui sens giratoriu. Lucrările ar urma să înceapă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ikea se pregătește de demararea lucrărilor la noul magazin de lângă Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Pompierii de la ISU Timiș au fost solicitați joi seara să intervină pentru salvarea unei persoane blocate sub dărâmături, pe strada Zăvoi din zona Pieței Traian. Ajunși la fața locului, pompierii au constatat că s-a produs o explozie la un imobil aflat într-o curte comună. În urma exploziei, un bărbat a rămas blocat sub dărâmături....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Explozie în Piața Traian! Pompierii au scos un bărbat de sub dărâmături/FOTO/Update
Asalturi spectaculoase, dueluri înverșunate și multă determinare! Acestea au fost bornele principale ale ultimei zile din cadrul Naționalelor de scrimă pentru seniori. Titlul la spadă a fost cucerit de craioveanul Mario Persu, care l-a întâlnit în finală pe Benjamin Bodo, de la CSU Politehnica Timișoara. Persu s-a aflat la conducerea meciului, dar Bodo a reușit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un argint mai important chair decât aurul! Benjamin Bodo de la CSU Politehnica, însă o medalie la naţionalele de scrimă
Cei patru parlamentari PSD de Timiş au depus mai multe amendamente la Legea Bugetului de Stat pe anul 2021, lege intrată astăzi în dezbaterea celor două camera legislative. Amendamentele vizează finanţarea unor obiective din judeţul Timiş. Pe lista amendamentelor depuse de cei patru aleşi PSD se numără printre altele: 18.000 de lei pentru Terminalul Curse...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-au ţinut de cuvânt. Parlamentarii PSD de Timiş au depus mai multe amendamente la Legea bugetului
Polițiștii Serviciului Antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Timișoara, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – S.T. Timișoara, au depistat în flagrant delict doi bărbați, bănuiți de trafic de droguri de risc. Miercuri, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Timișoara, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. Timișoara, au depistat în flagrant delict, în localitatea Foeni, județul Timiș,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 5.000 de euro și 2.000 de lei, prețul la care doi timișeni încercau să vândă 1 kg de cannabis
Politehnica Timişoara va pleca vineri spre Slobozia, unde sâmbătă va evolua împotriva echipei gazdă în liga secundă. Prima parte a drumului va fi efectuată cu avionul până la Bucureşti, restul drumului urmând a fi parcurs cu autobuzul, poliştii urmând a se caza în localitatea ialomiţeană. Antrenorul Dan Alexa vorbeşte despre un meci foarte greu, care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul pentru victorie! Alexa vrea toate punctele din deplasarea de la Slobozia
Dacă săptămâna trecută prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli Timişoara anunţa că are două noi cazuri de infectări în rândul echipei, iată că astăzi anunţă încă două noi cazuri, dar şi un suspect. Acest fapt înseamnă neprezentarea pentru meciul din următoarea etapă, contra Buzăului… „4 pozitivi în ultimele 10 zile şi un suspect astăzi”, anunţă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Din rău în mai rău. Poli mai pierde un meci din Liga Zimbrilor din cauza pandemiei
Top