Preotul Matis canta versuri cu tenta erotica?

Surse din cadrul Mitropoliei Banatului susţin că preotul Iulian Matiş, de la Cerneteaz, nu a fost sancţionat neapărat pentru videoclipul piesei „Ce-or avea fraţii cu mine”, considerată un fel de autobiografie cu înţepături a acestuia. Matiş ar avea şi piese care nu dau bine cu morala creştină.

Preotul Iulian Matiş, din comuna Cerneteaz, a ajuns vedetă la postul Favorit TV, dar cariera muzicală i-a fost blocată, conform regulamentelor bisericeşti. Matiş a fost oprit de la slujbe de cinci ori într-un deceniu. Slujitorul Domnului a înregistrat 22 de cântece populare şi 11 videoclipuri şi apare în mod frecvent la Favorit TV. Talentul lui poate fi folosit acum doar în biserică. Preotul a semnat un angajamanet în urma căruia primeşte liber la slujbe şi rămâne pe post, dar nu va mai cânta niciodată la televizor. Surse din Mitropolia Banatului fac trimitere la alte două piese ale părintelui Iulian Matiş, care ar fi un pic cam prea… decoltate pentru un slujitor al Domnului. Este vorba despre „Am venit mândro la tine”, „Merişor alb înflorit”, dar mai ales „Nu ştiu Doamne ce-i cu mine”, unde popa din Cerneteaz ar cânta versuri cu tentă erotică. Preotul Iulian Matiş se consideră o victimă a talentului său. „Am semnat angajamentul, nu am vrut să fac balamuc. I-am spus Înalt Prea Sfinţitului Nicolae Corneanu cine are ceva cu mine şi a înţeles. Îi mulţumesc pentru gestul său. Eu nu am cântat prostii, aşa ar fi înţeles să mă oprească de la slujbă, dar folclorul e o părticică din inima neamului nostru”, a spus preotul din Cerneteaz.

http://www.youtube.com/watch?v=fiRW9HopONk

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

benone a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 09:48 )

trei in unu… ar trebui sa mai oficializeze casatorii la starea civila, preot e si dupa cei doi pasi sa se dezbrace de straiele preotesti si sa mearga la nunta sa le cante nuntasilor. tare de tot!

sandilau a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 17:04 )

amin!

m a spus: (aprilie 4th, 2011 at 22:04 )

Daca popa castiga numa de la credinciosi nu e bine – carcotiti, daca face ceva pe langa ca sa castige si el o paine valorificandu-si talentul nu e bine – carcotiti! Cel mai bine ar fi sa se desfiinteze biserica! Dar nici atunci nu-i bine ca nu mai are cine sa va ingroape mortii si iar carcotiti! Asta-i samanta de roman! Nu-i bine niciodata! D-aia n-are ursu coada!

master a spus: (iunie 5th, 2011 at 16:10 )

Felicitari parinti frati ai parintelui Iulian Matis toti sunteti nespus de curati si fara de pacate,doar parintele Iulian este cel mai pacatos,pacat ca sa ajuns sa va vindeti fratii doar pentru o fuctie sau stiti mai bine decit noi pentru ce,parerea mea e ca sa verificati pe toti asa numitii slujitori ai biserici noastre ortodoxesi sa ne dati si noua si chiar raspuns citi sunteti cu mai putine pacate decit parintele Iulian.Pacat am ajun sa am o sila imensa sa mai merg la biserica cind vad ce a ajuns biserica noastra nu datorita preotului Iulian ci a dumneavoastra care o conduceti si care cautati nod in papura exact acolo unde nu trebuie.Daca toti preotii ar tine rinduiala in biserica cum o face parintele Iulian ar fi pline bisericile din Timisoara de credinciosi,dar din pacate lumea este scirbita de atitudinile pe cre le luati indenu trebuie,iar unde ar fi necesar treceti cu vederea din motivele etc.la fel la-ti sapat si pe mitopolitul nostru Nicolae Corneanu rusine,rusine sa vai fie,in loc sa-l sustinetila-ti hulit si la-ti bajocorit cum a-ti stiut mai bine,dar Dumnezeu este sus si va judeca pe fiecere dupa faptele lor iar nimeni nu va ramine fara rasplata.Dumnezeu sa va ierte si sa va lumineze mintile ca sa vedeti ceea ca trebuie vazut si ceea ca trebuie sa faceti pentru biserica nu pentru interese personale sau materiale.Hristos sa inaltat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de fluturi vii
Expoziție de fluturi vii

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Poli transferă de la… Tunari!

Rămasă în Liga 2 la invitația FRF, Politehnica a început campania de transferări, antrenorul Bogdan Andone declarând că vrea să facă o echipă nouă.  Luni, clubul a anunțat semnarea contractelor cu doi fotbaliști. Fundaşul stânga Carol Taub şi portarul Dan Isvoranu, jucători care se aflau în pregătiri cu Poli Timişoara, au semnat înţelegeri valabile pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli transferă de la… Tunari!
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Cramele timișene au luat cele mai importante premii la Vinofest Vârșeț/FOTO

Timp de două zile, la Vârșeț s-au întrecut vinurile prezentate de cramele din mai multe țări, în cadrul unei noi ediții a Vinofest. Dintre cele 70 de crame prezente, cele din zona de vest a României s-au remarcat cu adevărat, luând două Mari Medalii, dar și numeroase alte premii. Cele două Mari Medalii de Aur...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cramele timișene au luat cele mai importante premii la Vinofest Vârșeț/FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Rămasă în Liga 2 la invitația FRF, Politehnica a început campania de transferări, antrenorul Bogdan Andone declarând că vrea să facă o echipă nouă.  Luni, clubul a anunțat semnarea contractelor cu doi fotbaliști. Fundaşul stânga Carol Taub şi portarul Dan Isvoranu, jucători care se aflau în pregătiri cu Poli Timişoara, au semnat înţelegeri valabile pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli transferă de la… Tunari!
Un nou proiect refăcut de Primăria Timișoara, în care prețul oferit a crescut cu aproximativ 1,5 milioane de lei pentru reabilitarea Liceul Carmen Sylva, a atras de această dată interesul firmelor de specialitate. Luni au fost deschise ofertele pentru licitația lansată pentru „Reabilitare fațade, acoperiș și tâmplărie la Liceul Pedagogic Carmen Sylva”. Din 7 înscrieri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci firme vor să reabiliteze Liceul Carmen Sylva, după ce primăria a oferit cu peste un milion și jumătate de lei în plus
Autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 vor putea circula  în anumite condiții,  în cursul zilei de marți, fiind introduse restricții cauzate de condiții meteo deosebite, pentru data de 05.07.2022, în intervalul orar 12:00- 20:00, pe întreaga rețea rutieră a județului Timiș. Aceste restricții au fost instituite ca urmare a prognozei Administrației...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CJ Timiș instituie restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală mai mare de 7,5 t din cauza căldurii
Fundația Art Encounters prezintă prima expoziție din România dedicată artiștilor macedoneni Yane Calovski și Hristina Ivanoska, cunoscuți la nivel internațional, care trăiesc la Skopje și la Berlin. If a story is present / Dacă o poveste se ivește este curatoriată de Diana Marincu și include o selecție de lucrări recente atât individuale, cât și colaborări ale celor doi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima expoziție în România a artiștilor Yane Calovski și Hristina Ivanoska se deschide joi
În SEAP a fost lansată licitația prin care Poliția Locală caută furnizori care să poată oferi benzină și motorină pentru vehiculele din dotare și să aibă stații de alimentare în Timișoara. Suma totală oferită este de 1,72 milioane de lei, la care se adaugă TVA, pentru 225420 de litri de combustibii. Durata contractului ”Furnizare carburanți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poliția Locală Timișoara caută furnizor pentru 226.000 de litri de benzină și motorină
Aspiranții la studii universitare și-au început oficial procesul de admitere la Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), prin intermediul platformei online special creată pentru a face înscrierea candidaților mai facilă. Până în prima parte a lunii iulie 2022, candidații vor putea să completeze informații și să încarce documente pe platforma de înscriere. Procesul de înscriere...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au demarat înscrierile pentru noul an de studii la Universitatea de Vest TImișoara
Universitatea Politehnica Timișoara prin Centrul de ID/IFR și e-Learning, Centrul Multimedia, împreună cu Muzeul Național al Banatului organizează marți, 5 iulie, ora 19:00 , vernisajul expoziției „Patrimoniul sub reflectoare Timișoara. Cartierul Cetate – O lume în oglindă ”. Evenimentul va avea loc în format hibrid, participanții putând să aleagă să participe fie la Mansarda Bastionului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cartierul Cetate din Timișoara, sub reflectoarele Spotlight Heritage
Top