Preotul Matis canta versuri cu tenta erotica?

Surse din cadrul Mitropoliei Banatului susţin că preotul Iulian Matiş, de la Cerneteaz, nu a fost sancţionat neapărat pentru videoclipul piesei „Ce-or avea fraţii cu mine”, considerată un fel de autobiografie cu înţepături a acestuia. Matiş ar avea şi piese care nu dau bine cu morala creştină.

Preotul Iulian Matiş, din comuna Cerneteaz, a ajuns vedetă la postul Favorit TV, dar cariera muzicală i-a fost blocată, conform regulamentelor bisericeşti. Matiş a fost oprit de la slujbe de cinci ori într-un deceniu. Slujitorul Domnului a înregistrat 22 de cântece populare şi 11 videoclipuri şi apare în mod frecvent la Favorit TV. Talentul lui poate fi folosit acum doar în biserică. Preotul a semnat un angajamanet în urma căruia primeşte liber la slujbe şi rămâne pe post, dar nu va mai cânta niciodată la televizor. Surse din Mitropolia Banatului fac trimitere la alte două piese ale părintelui Iulian Matiş, care ar fi un pic cam prea… decoltate pentru un slujitor al Domnului. Este vorba despre „Am venit mândro la tine”, „Merişor alb înflorit”, dar mai ales „Nu ştiu Doamne ce-i cu mine”, unde popa din Cerneteaz ar cânta versuri cu tentă erotică. Preotul Iulian Matiş se consideră o victimă a talentului său. „Am semnat angajamentul, nu am vrut să fac balamuc. I-am spus Înalt Prea Sfinţitului Nicolae Corneanu cine are ceva cu mine şi a înţeles. Îi mulţumesc pentru gestul său. Eu nu am cântat prostii, aşa ar fi înţeles să mă oprească de la slujbă, dar folclorul e o părticică din inima neamului nostru”, a spus preotul din Cerneteaz.

http://www.youtube.com/watch?v=fiRW9HopONk

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

benone a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 09:48 )

trei in unu… ar trebui sa mai oficializeze casatorii la starea civila, preot e si dupa cei doi pasi sa se dezbrace de straiele preotesti si sa mearga la nunta sa le cante nuntasilor. tare de tot!

sandilau a spus: (aprilie 3rd, 2011 at 17:04 )

amin!

m a spus: (aprilie 4th, 2011 at 22:04 )

Daca popa castiga numa de la credinciosi nu e bine – carcotiti, daca face ceva pe langa ca sa castige si el o paine valorificandu-si talentul nu e bine – carcotiti! Cel mai bine ar fi sa se desfiinteze biserica! Dar nici atunci nu-i bine ca nu mai are cine sa va ingroape mortii si iar carcotiti! Asta-i samanta de roman! Nu-i bine niciodata! D-aia n-are ursu coada!

master a spus: (iunie 5th, 2011 at 16:10 )

Felicitari parinti frati ai parintelui Iulian Matis toti sunteti nespus de curati si fara de pacate,doar parintele Iulian este cel mai pacatos,pacat ca sa ajuns sa va vindeti fratii doar pentru o fuctie sau stiti mai bine decit noi pentru ce,parerea mea e ca sa verificati pe toti asa numitii slujitori ai biserici noastre ortodoxesi sa ne dati si noua si chiar raspuns citi sunteti cu mai putine pacate decit parintele Iulian.Pacat am ajun sa am o sila imensa sa mai merg la biserica cind vad ce a ajuns biserica noastra nu datorita preotului Iulian ci a dumneavoastra care o conduceti si care cautati nod in papura exact acolo unde nu trebuie.Daca toti preotii ar tine rinduiala in biserica cum o face parintele Iulian ar fi pline bisericile din Timisoara de credinciosi,dar din pacate lumea este scirbita de atitudinile pe cre le luati indenu trebuie,iar unde ar fi necesar treceti cu vederea din motivele etc.la fel la-ti sapat si pe mitopolitul nostru Nicolae Corneanu rusine,rusine sa vai fie,in loc sa-l sustinetila-ti hulit si la-ti bajocorit cum a-ti stiut mai bine,dar Dumnezeu este sus si va judeca pe fiecere dupa faptele lor iar nimeni nu va ramine fara rasplata.Dumnezeu sa va ierte si sa va lumineze mintile ca sa vedeti ceea ca trebuie vazut si ceea ca trebuie sa faceti pentru biserica nu pentru interese personale sau materiale.Hristos sa inaltat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Situația in România

Total: 18070 cazuri

5486
active
1185
decese
11399
vindecate

Situația globală

Total: 5491209 cazuri

2845681
active
346351
decese
2299177
vindecate

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

meci fotbal

Liga I se reia pe 13 iunie! Răzvan Burleanu spune că meciurile fără spectatori sunt o soluţie pe termen scurt

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a afirmat, vineri, că organizarea meciurilor fără spectatori este doar o soluţie pe termen scurt, reprezentând o stare de urgenţă. Liga I se reia pe 13 iunie Preşedintele FRF Răzvan Burleanu, preşedintele COSR, Mihai Covaliu, şi ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, au participat, marţi, la evenimentul online...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Liga I se reia pe 13 iunie! Răzvan Burleanu spune că meciurile fără spectatori sunt o soluţie pe termen scurt
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

banner-iulius-town_728x90

Economic vezi arhiva Economic

oficiul cadastru timis

De luni se reia activitatea cu publicul la Cartea Funciară Timiş

Documentele din arhiva Oficiului pentru Cadastru şi Publicitate Imobiliară Timiş vor putea fi din nou consultate de public. Operaţiunea se reia de luni. Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Timiș reia activitatea de studiu al actelor din arhivă, pentru persoanele interesate, care dețin user și parolă pentru aplicația integrată de cadastru și carte funciară,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luni se reia activitatea cu publicul la Cartea Funciară Timiş

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Numărul deceselor persoanelor cu COVID-19 ajunge la 1185 în România, conform Institutului Național de Sănătate Publică. Au fost confirmate alte şase decese. A murit o femeie de 50 ani, din județul Sălaj, confirmată cu Covid în 20 mai. A murit în 23  mai, suferind de BPOC, insuficiență ventriculară stângă, cardiopatie ischemică, status post-angioplastie cu stent,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au mai murit şase persoane infectate cu coronavirus. Numărul deceselor a ajuns la 1.185 în România
În ultimele 24 de ore, în judeţul Timiş n-a apărut niciun nou caz de coronavirus. Este a cincea zi din această săptămână, în care se raportează zero cazuri. Per total, în întreaga săptămână, în Timiş au fost raportate doar patru cazuri. La nivel naţional, pe de alătă parte, au fost anunţate mai multe cazuri, decât...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Din nou, ZERO cazuri de infectări cu coronavirus în Timiş, în ultimele 24 de ore. Situaţia pe judeţe
Documentele din arhiva Oficiului pentru Cadastru şi Publicitate Imobiliară Timiş vor putea fi din nou consultate de public. Operaţiunea se reia de luni. Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Timiș reia activitatea de studiu al actelor din arhivă, pentru persoanele interesate, care dețin user și parolă pentru aplicația integrată de cadastru și carte funciară,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luni se reia activitatea cu publicul la Cartea Funciară Timiş
Unul dintre cele mai atractive terenuri din punct de vedere imobiliar din zona centrală, Stadionul CFR, şi-a pierdut pentru o bună perioadă de timp, dacă nu definitiv, scopul: antrenamentele şi meciurile de fotbal. Acolo s-a ridicat spitalul de campanie al armatei, chiar s-a turnat astfalt pe teren, iar formaţiile sportive care se antrenau acolo au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Echipele care se antrenau pe Stadionul CFR nu au deocamdată niciun viitor. Primarul vrea cereri concrete pentru rezolvare
Preotul Constantin Jinga vă va oferi „Sfaturi din Vechiul Testament“, într-o conferință online care av avea loc astăzi, la ora 19.00. Reprezentanții Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (A.S.C.O.R.) din Timișoara vă invită la conferința online „Cum să ne alegem partenerul de viață? Sfaturi din Vechiul Testament“, cu preotul Constantin Jinga, conferențiar universitar al Facultății de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Cum să ne alegem partenerul de viață?” – întrebarea la care răspunde un preot din Timișoara la o conferință online
Numărul persoanelor infectate cu COVID-19 care au decedat ajunge la 1.176 în România, conform Institutului Național de Sănătate Publică. Duminică dimineaţa au fost anunţate alter trei decese printre care se numără şi cel al unui bărbat din Timiș. A decedat un bărbat de 52 ani, din județul Timiș, confirmat cu Covid în 10 mai. A...
Citeşte tot articolul Citeste articolul COVID-19. A murit un bărbat de 52 de ani din Timiș. România ajunge la 1.176 decese/Update. Alte trei decese
A fost confirmat focarul de pestă porcină de la Chevereș, despre care deBanat.ro vă anunța încă de ieri. Prefectul Liliana Oneț a convocat astăzi, o ședință a Comitetului Local de Combatere a Bolilor, ca urmare a apariției unei suspiciuni de pestă porcină la trei porci mistreți. În data de 21 mai, Direcția Sanitară Veterinară și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Focar de pestă porcină confirmat în Timiș, la Chevereş. S-au stabilit zonele de protecţie şi tampon
S-a certat cu soţul, dar s-a răzbunat pe copilul de doar două luni. La un hotel din Timișoara, o mamă și-a aruncat bebeluşul de pământ, în urma unei altercații cu soţul. Bebeluşul a ajuns la spital, fiind în stare stabilă. O ceartă monstruosă s-a petrecut, azi-noapte, într-o familie cazată la Hotelul Reghina din Timişoara. Mama...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil de două luni internat în spital, după ce a fost trântit de pământ chiar de mamă. S-a întâmplat la Hotelul Reghina din Timişoara
Numărul persoanelor infectate cu COVID-19 din judeţul Timiş se apropie de 500. În utimele 24 de ore au fost confirmate două îmbolnăviri, la fel ca în ziua precedentă. La nivel naţional se confirmă trendul descrescător din ultima perioadă. Grupul de Comunicare Strategică a transmis că, până astăzi, 23 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Două noi cazuri de infectări cu coronavirus în Timiş, în ultimele 24 de ore. Situaţia pe judeţe
Top