Ion Raducanu candideaza la presedintia CJ Timis

Ion Răducanu va candida la alegerile locale din 10 iunie pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Timiș. El a primit, luni, acordul conducerii centrale a UNPR.

Dilema lui Ion Răducanu, președintele UNPR Timiș, s-a rezolvat în cursul zilei de luni. Acesta nu știa dacă va încerca, din nou, să „spargă clanul” de la Primăria Timișoara, la fel ca în 2008, sau dacă își va îndrepta atenția spre un post cu o mai largă acoperire, cel de președinte al Consiliului Județean Timiș. Interesele partidului au decis însă pentru el: luni, Răducanu a primit acceptul conducerii naționale a UNPR pentru a-și depune candidatura la funcția supremă de la CJ. La începutul lunii martie, Ion Răducanu spunea că targetul impus de partid pentru alegerile locale de este 15%. El speră ca UNPR să câștige, în Timiș, minimum 15 primării.
În lupta pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Timiș, Ion Răducanu îl va avea drept contracandidat sigur pe Constantin Ostaficiuc, președintele PDL Timiș. Titu Bojin, anunțat, până luni dimineață, drept candidat al USL, nu mai e atât de sigur de intrarea sa în această cursă electorală. E foarte posibil ca locul lui să fie luat de senatorul Ilie Sârbu.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

... a spus: (aprilie 2nd, 2012 at 22:28 )

a ales cj-ul in locul primariei timisoara? ostaficiuc la ora asta nu are candidat la cj..oare de ce aleg toti sa piarda?? si de unde scoate asta 15% in timis?? nu stiu daca va avea 2% dupa 10 iunie

Carina a spus: (aprilie 3rd, 2012 at 07:17 )

Eu votez cu Raducanu. E un om corect si nu e compromis. Nu a luat spaga si nici nu a dat un leu in viata lui. Asa ne spune la sedintele de partid. Nici la Oprea nu i-a trimis un camion cu mobila si nici nu a umblat ca disperatul dupa catalogul cu produse italienesti prin toata Timisoara.

Ion Luca a spus: (aprilie 3rd, 2012 at 09:44 )

Ion Raducanu s-a aruncat cu capul inainte in toata povestea cu UNPR, fiind mintit de la bun inceput si momit cu functia de prefect Timis. Alde Oprea si Diaconescu l-au dus cu zaharelul si au mizat, poate, pe orgoliul ranit si politele de platit ale lui Ion si le-a mers de minune!
Vorbind in continuare despre greseli, nu cred caeste momentul sa ne legam de Bojin care, saracul, a cazut ca musca-n lapte in toata povestea asta si in locul lui putea fi orice conducator de partid la nivel local, care ar fi acceptat un membru de talia lui Filip Stancu.
Ca Filip s-a gindit sa ia cu el niste membri, nu mi se pare deloc rau.
Problema este ca toata organizatia UNPR Timis consta in NISTE MEMBRI ( a se citi citiva membri).
Si acum, cind Raducanu se vede fara oameni carora sa le vorbeasca in sedinte despre cum Oprea este suparat din motive betive ca nu le-a iesit treaba cu Ion la prefectura, se supara ca magarul pe sat.
Da, da, ca magarul pe sat!
Toata lumea sare in sus 500 de metri ca Filip e de 2 lei si Ion e cavalerul pe cal alb, dar pentru cei care nu cunosc fenomenul de aproape ar fi cazul sa luam la cunostiinta ca Ion a fost cel care l-a adus pe Filip in UNPR. Ion, cel care mai lucrase pe linie de partid cu Filip si care stia foarte bine pe cine isi baga in casa! Asa ca nu mai plingeti de mila nimanui ca si-au facut-o cu mina lor!
Politica este o mizerie si in general cei care fac politica sint niste gunoaie. Iar noi cei care consumam evenimentele ne dam cu presupusul fara macar sa stim sa scriem.
In alta ordine de idei, Raducanu o tot arde cu UNPR-ul lui numai ca sa-si plateasca niste polite, asa cum am spus si mai sus. Daca avea ceva in cap si ceva coloana vertebrala, se retragea frumusel in toamna trecuta, cind era clar ca UNPR este un mare fis, facut de niste lichele de la Bucuresti astfel incit sa existe o masa de manevra cu ajutorul careia sa-si poata negocia pozitiile cu Basescu. Si daca nu v-ati prins pina acum de asta sinteti niste DOBITOCI!
Ion o arde in toate zarile si pe la tv, citind din ideile lui Oprea despre partidul lui care urmareste interesul national si asa mai departe, un partid care, zic ei, nu este alcatuit din tradatori ci din oameni care nu se mai identificau cu doctrinele altor partide.
In realitate sint cu totii niste marginalizati frustrati pe care nu mai dadea nimeni 2 lei si care s-au gindit ca acum este momentul sa faca rahatul praf si sa le dea cu tifla celor care au ris de ei.
Ion Raducanu este unul dintre ei.
Iar daca Ion Raducanu incepe sa faca pamflete si sa ne dea cu Nenea Iancu pe la nas, poate ar trebui sa se gindeasca si la felul in care este el perceput in partid, oras, judet, sau dece nu, la nivel national.
Si daca ii este prea greu s-o faca, ceea ce ma indoiesc, ca in cele din urma este un om destept, o spun eu aici si acum: ION RADUCANU NU CONTEAZA LA NICI UNUL DINTRE NIVELURILE DE MAI SUS!!!!!
La fel cum nu conteaza UNPR, care de altfel nici nu exista!
UNPR este la guvernare dar Ion nu a fost capabil sa le ofere oamenilor din partid NIMIC. Vorbe si promisiuni poate sa faca oricine. Iar in momentul in care, in final, UNPR a prins niste pozitii de tot rahatul in deconcentrate, Ion s-a gindit sapuna tot felul de neica nimeni pe pozitii de directori. Nu dam nume de persoane sau institutii. Se stie.
Si daca tot am ajuns la capitolul asta, asa ca o picanterie,Filip a ramas in UNPR din prima zi ( 1 mai anul trecut) pina acum pentru ca a avut un interes.
Ion a stiut de la bun inceput despre acest interes. Ba mai multl-a si alimentat si l-a dus cu zaharelul pe Filip caruia i-a promis o pozitie de director la Drumuri. Bineintelesca Filip n-a primit pozitia, ba chiar mai mult aceasta a fost ocupata de o fufa pdl-ista care are mari tangente cu drumurile fiind ceva actrita!
Acuma nu cred ca Filip e un geniu, dar totusi o actrita? Ioane, Ioane esti un mare negociator!!!!! Sau esti un mare negociator dar partidul pe care il reprezinti si conduci nu inseamna nici cit un rahat de musca pe lampa in fata partenerilor de coalitie. Atit local cit si national. Si in zadar ai iesit la tv ca sa-l pupi in dos pe Basescu ca Ostaficiuc ramine inca tare pe pozitii, impreuna cu Alin Popoviciu si tot restul camarilei si se prapadesc de ris uitindu-se la tine. Eventual il convoaca si pe Bojin ca sa rida impreuna ca unde sint mai multi si veselia este proportionala.
Iar cei 800 de dezertori nu vor fi 800 nici daca dezerteaza toata organizatia judeteana de ramine Ion singurel sa fluiere la luna. UNPR nu are de unde sa aiba atit de multi membri, doar daca ceea ce declara Ion este adevarat si nu s-a inregistrat nici o demisie de la 1 mai 2010 incoace. Ceea ce ar trebui sa-i ridice niste semne de intrebare lui Ionica caci daca demisiile inaintate nu au fost inregistrate, s-ar putea sa nu se stie.
Si nici asa nu aduni 800. Sau poate primarul de la Saravale face cit 750 cu Ion si cu restul o ortunjim la 800. M-as mira sa nu fie gauri la apel! Ia aduna-i Ioane si pune-i in careu pe platou ca asa se facea pe vremea mea armata. Si daca nu-ti iese numaratoarea suna-l pe Oprea si da-i dezertori pe absenti.

Pe final lasa-ne Ioane si mai bine vezi-ti de masini si de golf ca pe asta cu politica n-ai nimerit-o. Nu ca ai fi incapabil dar te-ai inconjurat doar de oameni de succes si in UNPR si in PSD care pina la urma te-au ars si ai ramas singurel sa-ti plingi de mila in fata blocului cu mingea sparta si cu restul copiilor care nu mai vor sa se joace cu tine.
Ti-ai facut-o singur asa ca poate ar trebui sa te uiti la tine si la alegerile pe care le faci.
Si daca nu ai inteles unde bat cu ideea asta hai sa te intreb ce mai fac prietenii tai Sirbu, Grindeanu, Anton, Ritivoiu, etc sau mai noile cunostiinte Avram, Ingris, s.am.d.. Despre ultimii se stie ca au probleme dar ca ramin alaturi de UNPR… (pauza ca sa mor de ris), dar despre restul ce ne poti spune ca doar sint colegii de partid ai fiului tau?
Te-ai gindit vreo secunda doar cum esti perceput cu fii-tu in PSD si cu Dan Popa la tine-n birou?
Treaba cu Caragiale merge ( ca Nenea Iancu este de actualitate si va ramine), da’ acu chiar ai nimerit-o naspa.
Deci pina la alegeri tine-o tot asa, sa avem si noi vulgul de ce sa ne amuzam.

Baiete, inca una mica…!

kamikaze a spus: (aprilie 3rd, 2012 at 14:37 )

asta e un fel de kamikaze, din rau in mai rau, care e obiectivu lui?

Jiji a spus: (aprilie 3rd, 2012 at 17:12 )

obiectivul lui nu poate fi altu decat sa incerce si el,saracu,cum a mai incercat si altadata,tot fara nicio sansa de reusita

Ion a spus: (aprilie 3rd, 2012 at 17:26 )

asta e prea prost frate,deci nu a avut nicio sansa la primarie in 2008,unde a fost umilit de Ciuhandu,acum se duce la CJT sa fie umilit si de Ostaficiuc si de Bojin/Sarbu…poate asa ii place,sa fie umilit,mai sti?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Curtea Constituţională dezbate astăzi “amendamentul Fritz” la Legea integrităţii

Curtea Constituţională a României (CCR) se reuneşte, miercuri, pentru a dezbate sesizările de neconstituţionalitate referitoare la noua Lege a integrităţii. Legea a fost atacată la CCR printr-o sesizare comună a 27 de senatori de la USR şi PNL, dar şi printr-o acţiune separată a preşedintelui Nicuşor Dan. Miza majoră a contestaţiilor se referă la amendamentul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Curtea Constituţională dezbate astăzi “amendamentul Fritz” la Legea integrităţii
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Duel intra-județean în Cupă. Politehnica primește pe teren propriu replica Dumbrăviței

Politehnica Timișoara incepe Cupa României mâine, pe teren propriu, cu un meci în Turul 3 contra conjudețenei CSC Dumbrăvița. „E un obiectiv calificarea în grupe. Sigur vor juca și jucători care au evoluat mai puțin, pentru mine e important să-i văd într-un meci cu miză. Pentru că există o miză mâine. Vor juca cei care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel intra-județean în Cupă. Politehnica primește pe teren propriu replica Dumbrăviței
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Recunoaștere! UPT, lider național în Electronică și Inginerie Electrică

UPT dă ora exactă în tot ce înseamnă Electronică, Inginerie Electrică, Robotică, Inteligență Artificială și Sisteme Autonome. Performanța internațională în cercetare se conectează direct cu formarea viitoarelor generații de ingineri: trei dintre cei șase cercetători din România incluși de Research.com în clasamentul Electronics and Electrical Engineering sunt afiliați Universității Politehnica Timișoara. Universitatea Politehnica Timișoara ocupă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Recunoaștere! UPT, lider național în Electronică și Inginerie Electrică

Economic vezi arhiva Economic

Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Bănățenii țin la afacerile pe care le-au început și nu par interesați să aibă companii în coproprietate. Una din trei companii cu cifra de afaceri de minimum 100 milioane lei din Timiș, Arad și Caraș-Severin este încă deținută exclusiv și direct de persoane fizice, arată un studiu regional independent. Analiza cuprinde toate cele 223 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Trecerea de la viața de licean la rigorile lumii medicale devine mai ușoară pentru tinerii din vestul țării. Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara (UMFT), prin intermediul societății studențești EMSA, a dat startul celei de-a doua ediții a proiectului „How to Med School”, un program dedicat elevilor care visează la o carieră...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tabără de vară pentru viitorii studenți UMF
Municipalitatea timișoreană a reușit finalizarea proiectelor propuse de elevii liceelor timișorene în cadrul propriei viziuni a bugetarii participative, care anul trecut a vizat doar această categorie socială. La Liceul Waldorf, trei dintre cele patru propuneri ale elevilor au fost deja transformate în realitate. Noile dotări includ echipamente pentru activitățile extracurriculare, inclusiv pentru trupa de dans...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Versiunea cu totul unică a bugetării participative a Primăriei Timișoara are primele rezultate
„Ultimul ingredient” / „The Last Ingredient”, filmul realizat de Visit Timiș, a câștigat categoria Young Chef Ambassadors în cadrul competiției internaționale Food Film Menu 2026, organizată de IGCAT – International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism. Filmul se numără astfel printre cele 14 producții câștigătoare ale ediției din acest an. Începând de acum și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Ultimul ingredient” a câştiga categoria Young Chef Ambassadors la Food Film Menu 2026. Publicul poate vota acum filmul Banatului
UPT dă ora exactă în tot ce înseamnă Electronică, Inginerie Electrică, Robotică, Inteligență Artificială și Sisteme Autonome. Performanța internațională în cercetare se conectează direct cu formarea viitoarelor generații de ingineri: trei dintre cei șase cercetători din România incluși de Research.com în clasamentul Electronics and Electrical Engineering sunt afiliați Universității Politehnica Timișoara. Universitatea Politehnica Timișoara ocupă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Recunoaștere! UPT, lider național în Electronică și Inginerie Electrică
Curtea Constituţională a României (CCR) se reuneşte, miercuri, pentru a dezbate sesizările de neconstituţionalitate referitoare la noua Lege a integrităţii. Legea a fost atacată la CCR printr-o sesizare comună a 27 de senatori de la USR şi PNL, dar şi printr-o acţiune separată a preşedintelui Nicuşor Dan. Miza majoră a contestaţiilor se referă la amendamentul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Curtea Constituţională dezbate astăzi “amendamentul Fritz” la Legea integrităţii
Universitatea de Vest Timișoara invită publicul să petreacă o seară sub cerul liber, alături de comunitatea UVT, pentru a observa două dintre cele mai spectaculoase evenimente astronomice ale verii. Evenimentul are loc miercuri, 12 august, fiind o seară dedicată observațiilor astronomice, organizată în zona releului de telecomunicații de lângă Lucareț. Punctul de întâlnire și locul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest Timișoara organizează un program de observații astronomice pentru eclipsa parțială de soare și Perseide
Locuitorii comunei Ghiroda sunt invitaţi la primul eveniment comun al proiectului „Mobilitate Verde” (Mobility in Green) cu tema „Mobilitate verde – un pas spre o comunitate sustenabilă”. La eveniment se va discuta despre cum vor fi aduse în Ghiroda mai multe piste de biciclete, aer mai curat și opțiuni de transport sustenabile.  Primăria Ghiroda şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Comunitatea noastră devine mai verde și vrem să fii parte din asta!”. Prima dezbatere la Ghiroda pe tema proiectului „Mobilitate Verde”
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.