Primaria Timisoara a cheltuit peste 322.000 de euro pe cursuri tinute la… secret!

Primăria Timișoara are salariați extrem de competenți, care au urmat cursuri de perfecționare. Ce fel de cursuri? N-o să aflați, pentru că, deși sunt plătite din bani publici, ele sunt ținute la secret! Tot secrete sunt și direcțiile din care provin angajați ultrainstruiți! deBanat.ro a făcut totuși niște calcule: peste 322.000 de euro din banii dumneavoastră s-au dus pe ceva la care n-o să aveți acces niciodată!

primaria timisoara

La sfârșitul lunii iulie făcea vâlvă o propunere a unor consilieri locali, care cereau să fie aprobat un buget pentru „participarea la cursuri de pregătire, formare și perfecționare profesională”. Suma solicitată: peste 107.000 lei, bani pentru cursurile propriu-zise și serviciile hoteliere, cazare plus masă, dar și transport, pentru cei 27 de aleși locali. Aceasta era defalcată astfel: „contravaloare curs: 950 x 27 = 25.650 lei, contravaloare servicii de cazare: 2.500 x 27 = 67.500 lei contravaloare transport: 523 x 27 = 14.121 lei”. Proiectul a trecut după ceva discuții, iar unii consilieri au anunțat din start că nu vor participa la cursuri, asta pentru că și legea le permite să facă acest lucru, în funcție de pregătirea profesională a fiecăruia dintre ei. Problema cursurilor de perfecționare plătite din bani publici rămâne însă, iar deBanat.ro a încercat să afle de la Primăria Timișoara mai multe detalii despre aceste activități. Nu de alta, dar rețelele de socializare au fost pline, în această vară, de fotografii făcute la mare de angajații municipalității, aflați, teoretic, la școală. Spunem teoretic, pentru că, deși imaginile erau surprinse în zilele în care se țineau aceste cursuri, ele proveneau din diverse cluburi și localuri.

În consecință, în baza Legii 544, a liberului acces la informații de interes public, am solicitat să ni se comunice următoarele: câți angajați ai Primăriei Timișoara au participat, în anul 2016, la cursuri de perfecționare / formare profesională, cum se numesc exact aceste cursuri și, detaliat, pe fiecare dintre ele, câți angajați ai PMT au participat. În plus, am vrut să știm câți angajați din fiecare direcție / birou al PMT au participat la astfel de cursuri, dar și dacă unii dintre ei au fost la mai multe cursuri în acest an. Am încercat să aflăm și în ce localități s-au ținut programele de perfecționare, precum și, foarte important, cât au costat acestea bugetul local, separat pentru cursurile propriu-zise, respectiv pentru servicii hoteliere. Răspunsul Serviciul Resurse Umane (SRU) al PMT a venit neașteptat de repede, raportat la viteza cu care se mișcă, în cele mai multe cazuri, angajații PMT, când vine vorba de răspunsuri la solicitări în baza Legii 544.

„Vă informăm că până la data de 1 septembrie 2016 au participat la programe de perfecționare un număr de 366 salariați. Celelalte informații solicitate nu se încadrează la categoria informațiilor de interes public, fiind exceptate de la accesul liber al cetățenilor”, scrie în adresa SRU, semnată de Rodica Aurelian, șefa serviciului. Altfel spus, cetățenii, cei care plătesc, din taxe și impozite, „programele de perfecționare” ale angajaților PMT nu au dreptul să știe nici ce fel de cursuri au urmat aceștia, nici unde au fost instruiți ei pentru a fi extraordinar de competenți, nici din din ce direcții / birouri provin cei mai învățați. Mai mult decât atât, Rodica Aurelian consideră că nici suma scoasă de la bugetul local nu poate fi comunicată public! deBanat.ro a făcut însă un calcul raportat la suma propusă pentru instruirea consilierilor locali, în luna iulie. La o sumă de 3.900 lei/persoană și la 366 de angajați plecați la școală, rezultă că Primăria Timișoara a plătit, din bani publici, 1,45 milioane de lei pentru aceste cursuri, doar în acest an!

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

bany a spus: (septembrie 29th, 2016 at 12:08 )

Cum ce cursuri?Sa se bucure cand castiga echipa adversa.Prima reprezentatie a fost duminica cu Tg.Mures cand au pus in aplicare ce au invatat.

ramy a spus: (septembrie 29th, 2016 at 12:32 )

Individul asta se distreaza copios pe banii timisorenilor. Toate taraturile din PNL Timis s-au aciuit in primarie. Si nu stau degeaba acolo, ele incaseaza bani frumosi. Asa cum clona ACS Poli nu poate primi bani publici, la fel ar trebui impusa o interdictie prin care sa angajezi tot felul de maimute cu carnet de membru de partid. Sa-ti fie rusine Robule, esti o infectie pe obrazul acestui oras.

taca a spus: (septembrie 29th, 2016 at 22:41 )

Cum drac se duceau la mare pe bani publici toate curvele din PMT ? amanta lui,X si Y din PNL ? stie toata lumea ca toate concursurile sant aranjate acolo…ca daca nu esti pila sau amanta cuiva din PMT ,poti sa inveti cat vrei…RUSINE domnule primar ! DNA Timisoara ce pazeste ?

Popa.D. a spus: (septembrie 30th, 2016 at 00:38 )

Totul trebuie sa fie public, eventual instanta sa se pronunte.

£a€ Baro$$anu a spus: (septembrie 30th, 2016 at 13:08 )

Buey, la mine toata lumea trebuie sa faca cursuri, chiar si zdrentele si stiristele de la primarie trebuie sa aibe minim zece diplome, altfel ma loveste menopauza cand imi iau inteviuri in jacuzilul de la cabinetul 1

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Municipalitatea timișoreană vrea să modernizeze zonele din jurul Gării de Nord și a Gării de Sud

Primăria Timișoara vrea să mai modernizeze o dată zona din jurul Gării de Nord, de această dată este un proiect mai amplu, în urma unui acord cu CFR, pentru care va cere voie în vederea realizării celor din Consiliul Local. De asemenea, vrea să modernizeze și zona din jurul Gării de Sud, stația din cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Municipalitatea timișoreană vrea să modernizeze zonele din jurul Gării de Nord și a Gării de Sud
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Nicușor Dan: „Îl desemnez pe Eugen Tomac să formeze guvernul”

La o lună după ce Guvernul Bolojan a căzut, președintele Nicușor Dan în sfârșit a oferit un nume, în ceea ce privește noul premier desemnat. Nu a fost nicio surpriză, președintele desemnându-și consilierul personal Eugen Tomac în acestă funcție foarte importantă. Cine este Eugen Tomac Eugen Tomac este un politician, istoric și jurnalist român, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicușor Dan: „Îl desemnez pe Eugen Tomac să formeze guvernul”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Aurelian Chițu ar putea deveni noul atacant titular al Politehnicii Timișoara

Fotbalistul în vârstă de 35 de ani se află la final de contract cu FC Hermannstadt, înțelegerea sa cu formația sibiană urmând să expire la data de 30 iunie 2026. Cele două părți sunt aproape de a ajunge la un acord oficial, mutarea fiind considerată o adevărată lovitură pe piața transferurilor pentru echipa bănățeană din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aurelian Chițu ar putea deveni noul atacant titular al Politehnicii Timișoara
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

colterm

Colterm investește peste cinci milioane de lei, din fonduri proprii, în reparații și modernizări

Societatea Colterm efectuează în această perioadă mai multe lucrări majore de reparații și modernizare a infrastructurii de producere a energiei termice, folosind resurse proprii. Acestea sunt planificate etapizat, astfel încât sistemul să poată funcționa în condiții de siguranță și eficiență. În prezent, compania are activă în SEAP procedura pentru atribuirea contractului de execuție a lucrărilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm investește peste cinci milioane de lei, din fonduri proprii, în reparații și modernizări

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Pompierii salvatori au intervenit joi, aproape de ora 16 la un grav accident petrecut pe VTM, sens de mers Giroc – Moșnița Nouă. În accidentul rutier sunt implicate trei autoturisme și un autotren cu semiremorcă care transportă cărămidă. Din primele informații, autotrenul este răsturnat pe un autoturism. Un bărbat prezintă leziuni incompatibile cu viața. O...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident teribil în Timiș, fiind implicate trei mașini și un autotren! O persoană a murit
Dacă în cazul primarului (fost) liberal de la Sânnicolau Mare, Dănuț Groza, rezolvarea calității de membru al PNL Timiș a fost rapid rezolvată la plecarea sa, în ceea ce îl privește pe edilul-șef de la Buziaș, Sorin Munteanu, președintele filialei Timiș a partidului, Marilen Pirtea, pare să fie adeptul convingerii la revenirea liberală. Aceasta chiar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șeful PNL Timiș evită să ceară eliminarea din partid a lui Sorin Munteanu, dar îi cere să își dea demisia, bărbătește, dacă nu se mai consideră liberal
Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, spune că filiala pe care o conduce nu are o poziție oficială în ceea ce privește colaborarea în Consiliul Local Timișoara cu cei de la USR, condiționată de obținerea de către partid a postului de city manager, așa cum sugera secretarul general al filialei, Alin Popoviciu, în urmă cu o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pirtea analizează declarațiile lui Popoviciu pe tema schimbării city managerului la Timișoara: ”Este un om flamboaiant, exuberant”
  Moartea lui Matias, tânărul de 16 ani ucis într-un accident de circulație teribil continuă să provoce emoții puternice. Adolescentul era legitimat la juniorii Dumbrăviței, iar pe arena Ștefan Doboy, timp de mai multe zile s-au ținut ceremonii în memoria lui. Și Asociația Județeană de Fotbal a decis ca în toate partidele din acest weekend,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Momente de reculegere în memoria lui Matias la toate meciurile de fotbal din județul Timiș din acest weekend
Primăriţa Craiovei, Olguţa Vasilesscu, unul dintre cei mai influenţi lideri naţionali ai PSD, a atacat ieri Guvernul pe motiv că ar aloca prea mulţi bani pe stadioane, în detrimentul altor sectoare. Unul din stadioanele care aşteaptă bani de la guvern este cel din Timişoara, pentru care militează preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, totodată preşedinte al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atac cu mantă la Alfred Simonis? Cu sacii în căruţă, Olguţa Vasilescu atacă guvernul pentru că ar irosi bani pe stadioane
Inspectoratul Școlar Județean Timiș anunță că pregătirile pentru sesiunea iunie–iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat se află în desfășurare. Înscrierea candidaților are loc în perioada 2–4 iunie 2026, iar la această oră sunt înregistrați aproximativ 3.200 de candidați, din seria curentă și din seriile anterioare. Estimarea finală este de aproximativ 3.500 de candidați, un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pregătiri pentru Examenul Maturității! 3.500 de candidați sunt așteptați în județul Timiș la BAC 2026
Nemulțumiți de nouă lege a salarizării în sistemul bugetar, majoritatea angajaților din Finanțe au decis să protesteze într-un mod inedit. Ei au declarat joi “Ziua fără finanțiști” şi nu vor fi prezenți la lucru. Acțiunea se simte și la Timișoara la sediul Direcției de Finanțe. Acum, acolo e destul de liniște, în clădire mai sunt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Direcția de Finanțe Timișoara e liniște. Are loc protestul “Ziua fără finanțiști”
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.