Se lucrează încă la bugetul CJ Timiș, dar un lucru este clar: a rămas necheltuită de anul trecut o sumă frumușică. În viitorul plen, consilierii județeni trebuie să fie de acord și cu alocarea excedentului bugetar. Este vorba despre 180,4 milioane de lei.

Bugetul CJ Timiș pentru 2016, pe secțiunile de funcționare și dezvoltare a fost, în total, de 418,06 milioane de lei. La finalul anului, când s-a tras linia, s-a constatat că a rămas necheltuită suma de 180,4 milioane de lei. Acestea rezultă din „sold iniţial excedent buget local anul 2016 = 98,003 milioane lei + excedentul secţiunii de dezvoltare 2016 = 6,54 milioane lei + excedentul secţiunii de funcţionare 2016 = 82,46 milioane lei”. Sumele provin fie din contracte nefinalizate în 2016, fie din proceduri de licitație începute, dar nefinalizate anul trecut, fie din nedemararea unor investiții. În viitorul plen, consilierii județeni trebuie să fie de acord cu propunerea de utilizare a acestor bani. „Analizând nivelul surselor de constituire a veniturilor la bugetul judeţului Timiş şi cheltuielile prevăzute în anul 2017, cât şi posibilele sincope în finanţarea unor obiective aprobate pe 2017, vă propunem spre avizare şi aprobare utilizarea excedentului anual al bugetului (…) pentru finanţarea unor investiţii secţiunea dezvoltare în cuantum de 177,59 milioane lei, pentru finanțarea Fondului de Intervenție, secțiunea de funcționare, în cuantum de 2,87 milioane lei, și pentru restituirea către Ministerul Finanțelor Publice a sumei de 1.999,80 lei, pe considerentul nedecontării sumei de către Primăria Comunei Orțișoara în cursul anului 2016”, se arată în proiectul de hotărâre. Bugetul pe 2017 al CJ Timiș este în lucru și oricum nu va putea fi aprobat decât după aprobarea bugetului de stat.
Scrie un comentariu
9 comentarii pentru acest articol
bine ca stau banii necheltuiti si inca avem drumuri care nu au vazut asfalt, rusine CJT !
Pai ce facu Grundeanu că zisă că repară drumul catre Fibis incolo si pune cantare sa opreasca samsarii de nisip si pietris pt dezvoltatorii imobiliari cica . plecă să facă pe primul ministru iar soseaua tot rupta este iar banii sint necheltuiti
luati-o mai incet cu banii necheltuiti ,sa va amintesc ca la Guvernul Ciolos au ramas 10 miliarde de lei necheltuiti la sfarsitul anului,sau dupa o vreme 10 miliarde gaura,ambele cazuri dupa spusele lui Dragnea ,acum cine a iesit cu stirea .Ghici?
BOY’S!AU ÎNOTAT ÎN BANI DAR SAU ÎNECAT LA MAL!SPECIFIC ROMANESC CU AROME DE FRICĂ DE JUSTIȚIE!ADICĂ NU I AM PUTUT FURA ÎI DĂM ÎNAPOI DE CINSTIȚI!
INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!
DACĂ BANII AU FOST TRANSFERATI LA TIMP IN TREZORERIE DE LA MINISTERUL DE FINANTE MAI ESTE O SANSA PT A FI CHELTUITI, DACA NU, PA!
ORICUM SI ANUL 2016 S-A INCHEIAT CU DEFICIT DE 3% PE TOTAL CHELTUIELI…GREU O FO’, CUM AR ZICE ARDELANU’…
Pai nu era vicepresedinte la C.J. Timis Mos Ionel Dobra in mandatul 2012-2016? Ce-a belit patru ani de zile? Bojin ce era, pechinez? Ca Zamfir dormea in front, asta nu se pune… Mare ticalos…
Birlicule, în alea zece miliarde de găsesc și milioanele din Timiș. incompetenții sunt cei ce nu le-au cheltuit, nu cei care au pus banii la dispoziție. Clar?
Domnu Olivu, eu sunt birlicul de la poziţia 6, nu prostovanul de birlic de la poziţia 3. Pentru mine e clar, pentru birlicul pesedist de la 3 e clar că nu e clar!
Domnule antecombega cred ca esti alt anteconbega, ca nici birlicul nu mai e birlic in zilele noastre!
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- O nouă schimbare la Prefectura Timiş. Pleacă Liliana Oneţ din funcţia de subprefect, revine Sorin Ionescu
- „Capcana” în care nu cazi niciodată
- Tâlharul de la benzinărie, cu un lung „CV” de infracțiuni, a fost prins
- 2 pauză, 1 final! SCM Poli pierde un meci pe care părea că îl poate câștiga
- Consiliul Județean caută la Pişchia o soluție alternativă la problema deșeurilor
- “Parfum de femeie”, varianta Piaţa Flavia. Poliţiştii locali au intervenit şi au stricat “afacerea”
- Nodul hidrotehnic de la Topolovăț s-a umplut de deșeuri plastice și lemnoase
- Începând de mâine, restricţii de circulaţie pe mai multe străzi din Timişoara

Administratie
Consiliul Județean caută la Pişchia o soluție alternativă la problema deșeurilor
Citeşte tot articolul

Politica
O nouă schimbare la Prefectura Timiş. Pleacă Liliana Oneţ din funcţia de subprefect, revine Sorin Ionescu
Citeşte tot articolul

Sport
2 pauză, 1 final! SCM Poli pierde un meci pe care părea că îl poate câștiga
Citeşte tot articolul
Dacă nici acum… Lugojenecele s-au trezit și s-au impus pe terenul Rapidului
Ghiroda bate la Dumbrăvița acasă. Andreaș a reușit dubla victorioasă

Social
“Şcoala verde” de la Şag trece pe o finanţare prin ADR Vest. Ministerul Educației reziliase investiţia prin PNRR
Citeşte tot articolul
Nodul hidrotehnic de la Topolovăț s-a umplut de deșeuri plastice și lemnoase
Tâlharul de la benzinărie, cu un lung „CV” de infracțiuni, a fost prins
Sănatate
Ministrul Sănătății vrea să facă program în două schimburi la blocurile operatorii
Protocol de colaborare pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni oncologice și metabolice
Componenta tehnică a noului Centru de Mari Arși Timișoara va fi terminată în luna iunie
Disputa pe comasarea administrativă a spitalelor, abordată din nou. Ministrul Sănătății și șeful CJT insistă pentru realizare
Alexandru Rogobete dă un termen pentru Institutul Oncologic Timișoara: ”Până la finalul anului 2028, va trebui dat în folosință”
„Schimbarea nu se produce peste noapte, dar se construiește prin viziune, curaj și coerență” – Adrian Bădescu, după o conferință foarte importantă pe teme medicale
Reforma sistemului medical românesc, prin folosirea celor mai noi tehnologii, a fost dezbătută la Centrul Regional de Afaceri
Ministrul Sănătății vrea oprirea chiulului medicilor de la stat pentru a presta la privat, în timpul de lucru
Spitalul Victor Babeș, selectat pentru a participa la un proiect de screening pentru depistarea cancerului pulmonar
Ministrul Sănătății dezbate la Timișoara despre reforma sistemului de sănătate din România
Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj
Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO
Timp liber și cultură
CCIAT organizează Salonul Industriei Ușoare, ediție specială de primăvară, cu idei de cadouri pentru Dragobete, 1 Martie și 8 Martie
Distracție pentru cei mici și surprize de Ziua Îndrăgostiților, la Iulius Town
Circuit de vis cu As Tour Timişoara în Elveția și Principatul Liechtenstein
Horia Colibășanu prezintă filmul expediției Nanga Parbat 2025, în Aula Magna UVT
Pasionații de rețete originale și tradiții păstrate din bătrâni, sunt invitați duminică la Sărbătoarea Fărșangului
Muzeul Național al Banatului caută cea mai frumoasă fotografie dedicată iubirii, la concursul Îndrăgostiți de amintiri
Bega Noir aduce la aceeași masă scriitorii de crime și profesioniștii justiției
AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării
O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special
Au trecut de proba eliminatorie, iar acum se știu finaliștii Festivalului – Concurs „Gelu Stan”, ediția a VIII-a, 2026
Totul pentru nunta perfectă, la Târgul pentru Mirese. În acest weekend, la Iulius Congress Hall
As Tour Timişoara vă propune un circuit de vis în Turcia: Istanbul – Ankara – Cappadocia
Economic
Un nou tronson reabilitat, din calea ferată Lugoj – Timișoara Est, a fost finalizat/Foto
Citeşte tot articolul
Firmele care nu depun declarațiile anuale vor fi declarate inactive fiscal
CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital
Învățământ
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Candidații la un loc la facultate își pot testa aptitudinile vocaționale pe o platformă creată de Universitatea de Vest
Știri de ultima oră
Sportivii de la Knock Down au făcut legea la Cupa Sibiului! Pregătire bună și pentru importantele competiții care urmează
“Şcoala verde” de la Şag trece pe o finanţare prin ADR Vest. Ministerul Educației reziliase investiţia prin PNRR
“Parfum de femeie”, varianta Piaţa Flavia. Poliţiştii locali au intervenit şi au stricat “afacerea”
Consiliul Județean caută la Pişchia o soluție alternativă la problema deșeurilor
Ministrul Sănătății vrea să facă program în două schimburi la blocurile operatorii
Marilen Pirtea analizează din nou IA: ”Fiecare universitate trebuie să decidă ce deleagă, ce protejează și ce redefinește”
Nodul hidrotehnic de la Topolovăț s-a umplut de deșeuri plastice și lemnoase
O nouă schimbare la Prefectura Timiş. Pleacă Liliana Oneţ din funcţia de subprefect, revine Sorin Ionescu
2 pauză, 1 final! SCM Poli pierde un meci pe care părea că îl poate câștiga
Tâlharul de la benzinărie, cu un lung „CV” de infracțiuni, a fost prins





































Comentarii prin facebook