Alesii PSD de Timis Adrian Pau si Matei Suciu, in siajul deputatului infractor Mitraliera

Deputații PSD de Timiș Adrian Pau și Matei Suciu au semnat o inițiativă legislativă a deputatului „Mitralieră”, prin care incompatibilitatea și conflictul de interese vor fi prescrise. Suciu are o decizie definitivă și irevocabilă de incompatibilitate, iar Cătălin Rădulescu este infractor dovedit, având o condamnare de un an și jumătate de închisoare cu suspendare, dar și un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Deputatul PSD Cătălin Rădulescu, zis și deputatul „Mitralieră”, foarte prolific în această perioadă, a înregistrat o inițiativă legislativă potrivit căreia faptele săvârşite de persoanele aflate în exercitarea demnităţilor publice sau funcţiilor publice ce determină existenţa conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate se prescriu în termen de trei ani de la data săvârşirii lor. „Iniţiatorii propun introducerea unui termen de prescripţie a faptelor ce determină existenţa conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate, având în vedere că şi în materia mai gravă, a ilicitului penal, există o astfel de instituţie juridică, mai precis prescripţia răspunderii penale. De asemenea, nu este nici moral şi nici legal ca aceste fapte să fie imprescriptibile”, se arată în expunerea de motive. Inițiativa este semnată de peste 100 de parlamentari PSD, printre care și aleșii de Timiș Adrian Pau și Matei Suciu. Acesta din urmă are o decizie definitivă și irevocabilă de incompatibilitate încă din primăvara lui 2017. ANI a trimis o adresă Camerei Deputaților prin care se cere încetarea mandatului, dar cu toate acestea el a rămas în scaun. În schimb deputatul „Mitralieră” a fost condamnat definitiv în decembrie 2016 la un an și șase luni de închisoare cu suspendare pentru dare de mită şi efectuare de operaţiuni financiare ca acte de comerţ, incompatibile cu funcţia de deputat. De asemenea, în luna mai a acestui an, Rădulescu a fost pus sub acuzare pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor. Procurorii instanţei supreme au deschis dosarul după ce acesta a declarat că protestatarii din Piaţa Victoriei ar trebui alungaţi cu tunurile cu apă şi că are o mitralieră AKM cu care a luptat la Revoluţie, pe care este pregătit să o folosească din nou.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Stelu a spus: (decembrie 22nd, 2017 at 19:42 )

Măcar la Cameră nu i-am votat pe prostalaii ăștia. Din păcate am votat cu partidul identificat acum exclusiv cu dragnea, la Senat. Rușine sa-mi fie, sa-mi fie și învățătură de minte sa nu mai votez o listă pentru ca îl cunosc pe Xulescu de pe ea și este un om fain, deștept, de bun simt. Nu, se pare ca toți cei atinși de microbul politicii devin gunoaie. Asta e.

Bobby a spus: (decembrie 23rd, 2017 at 00:31 )

Se pare că gunoaiele astea de „politicieni”, semianalfabeți, cu studii făcute la universități de cartier, găzduite în locul unor fote aprozare și bodegi, își votează pe bandă rulantă tot felul de legi ca să scape, pur și simplu, de dosarele penale pe care le au. Dacă merge tot așa, cum penali sunt aproape toți din Parlament, cu unele excepții, în curând niciun infractor nu va maifi pedepsit de lege. Pușcăriile românești se vor goli destul de repede și paznicii vor veni la serviciu doar ca să semneze condica. Păi toți acești „deputați” și „senatori”, doar niște impostori fără școală, proști, răi și vicleni, trebuie să se gândească că dacă România devine o țară a fărădelegii în mod sigur o vor sfârși și ei destul de urât. Dacă toți delincvenții, toți infractorii nu se mai tem de lege, sigur se vor găsi unii care să-i ia ca țintă. Chiar și numai pentru bănetul lor și avuția lor. Pentru ce poartă și ce mașini conduc. Pentru conturile lor din bănci. Când semeni vânt, culegi furtună.

ary a spus: (decembrie 23rd, 2017 at 07:55 )

Doua zdrente.Mergeti in camaruta cu faianta,spuneti psd,trageti apa si o sa va simtiti mai bine,repetati zilnic.

Gigi a spus: (decembrie 23rd, 2017 at 10:37 )

Mortii mamii voastre de hoti.Meritati condamnati la moarte,fara proces.Suntem satuli de voi.

anteconbega a spus: (decembrie 24th, 2017 at 05:58 )

Ceilalţi parlamentari PSD de Timiş, coordonaţi de preşedintele Grindureanu, au luptat cu pieptul dezgolit împotriva iniţiativei deputatului mitralior! Brava, băieţi! Ca la Revoluţie. Cea din noiembrie 1917 din Rusia.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Top