Situl arheologic de la Cornesti, in discutie publica

Lângă Timişoara se găseşte cea mai mare fortăreaţă preistorică din Europa şi una dintre cele mai mari din lume. Fortificația de la Cornești revine în atenția publicului.

Fortificaţia de la Corneşti a intrat, din nou, în atenția publicului. Miercuri, la Bierhaus a avut loc a patra ediție a „Serii bănățene“, tema întâlnirii fiind exact fortificaţia. Vorbitorul a fost Leonard Dorogostaisky, pasionat de istorie şi arheologie, fără să fie de specialitate. Pentru a lămuri lucrurile, joi seara, de la ora 20,30 în cafeneaua D’Arc, arheologii Alexandru Szentmiklosi şi Andrei Bălărie, de la Muzeul Banatului, primul fiind coordonatorul lucrărilor din acest sit, susţin o nouă prezentare despre situaţia fortificaţiei. Dr. Sarah Sherwood, profesor de geoarheologie la Dickinson College, Carlisle, Pennsylvania şi la Universitatea din Tennessee, spunea, în vara trecută, că fortificația de la Corneșri „este un sit colosal şi monumental”. În 2010, mai mulţi specialişti în arheologie din Statele Unite şi Germania au venit să asiste la săpături. „La Corneşti s-a descoperit cea mai mare fortificaţie preistorică din Europa, care, pe baza probelor de carbon-14, este datată în mod cert în a doua jumătate a mileniului II î.e.n. (sfârşitul Epocii Bronzului). Fortificaţia aparţine culturii Crucen-Belegiš, care a fost răspândită din nord-estul Croaţiei până în zona piemontană a Banatului, controlând valea Dunării şi până la nord de Mureş”, spune dr. Alexandru Szentmiklosi, şeful secţiei de Arheologie a Muzeului Banatului.

Autor
Etichete
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

TEPELUS a spus: (februarie 3rd, 2011 at 11:43 )

jadani !
acesta este numele adevarat al comunei…
un loc ales si pentru ca acolo a venit pe lumea aceasta mitropolitul BANATULUI
IPSS VASILE LAZARESCU…
mai exista un loc SFANT, langa orasul deta, din pacate …DAT UITARII !

dan denar a spus: (februarie 3rd, 2011 at 12:48 )

La Partos, sfantul Iosif cel Nou.

LeColo a spus: (februarie 3rd, 2011 at 13:11 )

A fost cumva prezent domnul Alexandru Szentmiklosi aseara la Sara bănățană? Sau de unde stie dumnealui ce a prezentat domnul nespecialist Dorogostaisky?

MIRKO a spus: (februarie 3rd, 2011 at 16:16 )

LANGA DETA…LA OPATITA!
LA PARTOS, DOAR AMINTIREA BLANDULUI PARINTE PARTOS, MUTAT LA DOMNUL DE SF MARIA MARE ANUL 1656 d Hr.
la opatita este un dezastru …arheologic !

Raspuns pentru LeColo a spus: (februarie 4th, 2011 at 11:55 )

Dl. Dorogostaiski este de profesie inginer, la Alcatel. Pasiunea pentru istorie il motiveaza enorm in actiunile Domniei sale. Chiar daca si-a sustinut un masterat in arheologie, nu este acreditat de comunitatea stiintifica. Nu pentru ca nu are potential, nu pentru ca nu ar avea cunostinte, nu pentru ca nu lucreaza in sistem, ci pentru ca prefera senzationalul bazat pe argumente conjucturale care conduc rationamentul stiintific catre exercitii de sofism. Departe de a il discredita pe dl. Dorogostaiski insa abordarile diferite, bazate pe o filosofie a istoriei diferita, fac ca drumul specialistilor sa fie diferit de al Domniei sale. Arheologii insa, ii doresc d-lui Dorogostaiski succes in demersurile stiintifice si il felicita pentru pasiune. Istoria este admirabila deoarece ofera satisfactii tuturor, indiferent de pregatire, varsta sau abordare. Si Domnia sa, si specialistii pot coexista si sa isi expuna liber parerile, spre beneficiul celor care doresc sa asculte.
LeColo nu trebuie sa se irite caci termenul de „specialist” (care apartine jurnalistului) nu are nimic peiorativ, el reflectand, conform DEX-ului limbii romane, pozitia d-lui Dorogostaiski in comunitatea stiintifica. Dupa cum si arheologii sunt NESPECIALISTI in inginerie (si pentru ca stiu asta, nu se baga in calcule si prefera colaborarea pe acest segment de cercetare). in ceea ce priveste comunicarea d-lui Dorogostaiski, ea este cunoscuta specialistilor si a fost dezbatuta chiar intr-un mediu academic.

LeColo a spus: (februarie 7th, 2011 at 19:48 )

:))

??? a spus: (septembrie 16th, 2011 at 15:53 )

„Chiar daca si-a sustinut un masterat in arheologie, nu este acreditat de comunitatea stiintifica.” Care comunitate stiintifica? Masterul de arheologie l-a facut tocmai ca sa invete sa devina specialist si sa nu mai ramana la stadiul de pasionat. De multe ori chiar specialistii in sine comit erori in aprecierea stiintifica. E uneori frustrant cand vine din cand in cand cate un inginer si isi expune parerea care se dovedeste uneori mai corecta decat cea a unui specialist. Nu fac neaparat referire la cazul de mai sus, dar exprimarea din articol „fara sa fie de specialitate” e putin tendentioasa si nedemna de un jurnalist, care trebuie sa fie echidistant.

Pt. dl. ??? a spus: (martie 8th, 2012 at 23:25 )

D-le ???, asa cum bine stiti si de la seminarii, cu o floare nu se face primavara dupa cum nici participarea la slujba de duminica nu te face sfant. Asijderea si o diploma de master. Iti da o educatie dar nu si credibilitate. Credibilitatea stiintifica o castigi argumentand cu evidente dobandite de specialisti cu metode stiintifice specifice meseriei si nu cu supozitii fanteziste care hranesc imaginatia la ceas de seara. Inginerii conlucreaza cu arheologi acreditati nu dupa un master ci dupa ani de zile de sapaturi arheologice. Aceste echipe se numesc „interdisciplinare” si fiecare are rolul si aria lui de expertiza. Nu cunosc sa existe „ingineri arheologi” si nici viceversa (ne-a ferit sfantu’ caci daca ingineru’ cel mult spune povesti de adormit copiii, arheologu’ inginer sigur face boacane). Evident, toti arheologii comit erori dupa cum si inginerii (care tot oameni se cheama ca sunt, nu ?). Ce este frustrant si pentru unii si pentru altii este lipsa de curaj in a admite ca au gresit. Ca de exemplu, aberatia cu capitala lui Attila la Cornesti sau „supermanastirea fortificata” care nu a fost retractata. Sa lasam polivalenta pentru politica si fotbal. Cu siguranta, racoriti de patima, impartasirea reciproca a cunostintelor va fi mult mai usoara. Poate si la o bere… :). Deci d-le ??? (LD), o ramura de maslin e mai bine venita decat o polemica inutila, mai ales ca zarurile au fost deja aruncate iar Rubiconul trecut. Zic eu…

Alin a spus: (august 20th, 2013 at 18:34 )

Frumos loc ! Mereu ma intrebam de ce e asa zona, cate amintiri am pe acolo 😀

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți

Foarte tânărul pilot timișorean Andreas Benea, în vârstă de numai 14 ani, a impresionat la prima sa participare în Romanian Endurance Series, reușind să urce pe podium și să obțină inclusiv cel mai bun timp într-una dintre cursele care au avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring. La numai 14 ani, Andreas Benea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Conducerea UDMR a decis marți să nu facă parte dintr-un eventual Guvern Veștea. Decizia finală va fi luată totuşi de grupurile parlamentare ale UDMR. Înainte de şedinţa liderilor maghiari, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, s-a întâlnit cu Ilie Bolojan şi Dominic Fritz. UDMR a decis că nu va intra la guvernare, a anunțat Csoma Botond, liderul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul Veştea, şanse minime de învestire. UDMR refuză participarea la guvernare
FLIGHT FESTIVAL revine între 19–21 iunie 2026 cu cea mai amplă ediție de până acum, desfășurată la Muzeul Satului Bănățean, într-un concept care transformă întregul spațiu într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Ediția a 8 a continuă direcția de edutainment, integrând experiențe interactive, zone tematice internaționale și, pentru prima dată, o scenă dedicată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Municipalitatea timișoreană vrea să întocmească expertize tehnice pentru avizarea și autorizarea de către ISU a unitățior de învățământ aflate în administrarea sa. Realizarea documentațiilor va fi realizată în trei loturi. Pentru acest proiect au fost alocate 1,48 milioane de lei, iar licitația a fost lansată pe SEAP. Operațiunile se realizează prin Administrația pentru Sănătate și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea autorizarea ISU pentru unitățile de învățământ din administrare
Zi specială. Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara și Editura „Victor Babeş” anunță lansarea volumelor de debut intitulate „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, semnate de dr. Ioana Crișan, medic rezident la Clinica de Neurologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Pius Brînzeu” Timişoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lansare de carte la UMF: „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, de Dr. Ioana Crișan
Universitatea de Vest Timișoara a anunțat deschiderea platformei online de înscriere pentru noul an de studiu. Cu această ocazie, UVT scoate la concurs aproximativ 6.500 de locuri la programele de studii universitare de licență, dintre care 2.725 finanțate de la bugetul de stat, cu 73 în plus față de anul universitar anterior, respectiv aproximativ 4.500...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara a deschis platforma online de admitere pentru noul an universitar
UVT a fost premiată la Bruxelles, în cadrul ceremoniei „ESCI (European Student Card Initiative) Champions Awards”, pentru contribuțiile remarcabile la promovarea mobilității studențești în Europa și la digitalizarea proceselor aferente acesteia. Din cele 123 de candidaturi depuse de instituții de învățământ superior din 30 de țări, UVT este singura universitate din România care a primit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara, premiată la Bruxelles cu titlul „ESCI Champion of Excellence”
Există un mare avantaj în a avea un vinovat clar: nu mai trebuie să înțelegi problema. Dacă prețurile cresc, dacă viața devine mai complicată, dacă lumea pare mai nesigură, e reconfortant să existe un nume pe care să-l punem pe afiș. Astăzi, pentru mulți, acel nume este Donald Trump. Numai că realitatea rareori încape într-un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trump, vinovatul perfect. De ce e mai simplu să judecăm un om decât să înțelegem un sistem
Top