Iancu ii face praf pe Orza si Ciuhandu

Nicio zi fără emiterea unui comunicat de presă! Acesta pare să fie sloganul după care se ghidează Marian Iancu în ultima vreme. La fel ca politicienii, Iancu a intrat în campania electorală şi face ce ştie cel mai bine: denigrează.

În ultimul comunicat de presă publicat pe site-ul oficial al clubului, Marian Iancu îi urechează pe Gheorghe Ciuhandu şi Adrian Orza, pe care îi acuză că şi-au construit imaginea pe spatele clubului. Iancu susține că edilii sunt vinovați de situaţia extrem de gravă în care se află clubul. El „uită” însă să menţioneze că echipa a retrogradat din cauza lui, nu din pricina vreunui politician local sau judeţean.

Redăm comunicatul integral, publicat pe www.politimisoara.com:
„Minciuna și dezinformarea trebuie să înceteze! Este prea mult, ele au atins cote de nebănuit. Poli nu a cerșit niciodată bunavoință, nu a stat cu mâna întinsă și nu s-a comportat niciodată sub demnitatea ei. Cu atât mai mult, eu!

Domnule Orza, continuând să comentați politic asocierea Consiliului Local cu Poli, inducând prin neadevăr ideea bunului samaritean, care din dragoste și respect a sărit în ajutorul clubului, m-ați obligat să fac publice contractul de asociere și anexa care îl completează. Când a apărut pe stadion bannerul cu „Țigan cerșetor” am rezistat tentației de a replica. Dar a sosit momentul adevărului. Suporterii alb-violeți trebuie să cunoască raportul plată contra obligații.

Așa-zisa dărnicie a cuplului Orza-Ciuhandu a avut o față ascunsă. Când au gândit contractul, au pus atâtea condiții, pe care Poli le-a acceptat, încât erau siguri că nu le vom acoperi. Clauza de rezoluțiune de drept impusă avea darul să-i absolve de așa-zisa susținere, iar vina avea să cadă în sarcina exclusivă a clubului. Ei, bine, nu s-a întâmplat asa. Am îndeplinit toate obligațiile asumate, am trecut cu brio toate controalele din partea celor abilitați prin contract și lege, am făcut performanță sportivă, atât la seniori, cât și la juniori, am fost în Europa etc.

Pentru că toate acestea s-au întâmplat împotriva estimării cuplului Orza-Ciuhandu, aceștia au hotărât, la expirarea contractului, să nu îl mai prelungească. Ceea ce era de demonstrat…

Domnilor, dragostea și respectul nu se condiționează! Se dau gratis sau nu se dau. Dar atunci când conduceți o comunitate aveți obligația să o faceți. Realitatea palpabilă este că împreună, dle Orza și dle Ciuhandu nu știți să faceți oamenii fericiți. Nu știți să hrăniți orgoliul din sufletele a zeci de mii de suporteri alb-violeți. Vă spun asta pentru că ați avut tot timpul din lume să o faceți și s-a dovedit contrariul.

Ați avut grijă să distrugeți o construcție bine fundamentată și asta doar pentru că nu v-ați dorit-o. Ipocriți și răutăcioși, ați arătat cu degetul spre mine, fără să vă gândiți că răul cel mare îl faceți clubului. Îi las pe suporteri să citească mai jos și să descopere câte obligații reveneau lui Poli, asumate și realizate în totalitate.

Performanță, reclamă, facilități și investiții, toate acestea reprezintă muncă și responsabilitate, ceea ce trebuie să facă un club pentru a exista. În niciun caz să cerșească milă, așa cum lasă să se înțeleagă dnii Orza si Ciuhandu. În analiza actelor prezentate mai jos, vă rugăm să analizați în special articolele 5, respectiv 10 din contractul de asociere, cât și articolele 1, 3, 4, respectiv 9 din actul adițional nr.2.”

Cele două acte pot fi văzute aici și aici.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

13 comentarii pentru acest articol

M S a spus: (aprilie 24th, 2012 at 19:39 )

o fi cumva Orza si Ciuhandu de vina ca Iancu nu si a platit datoriile pe care si le a asumat ca un bun manager?…sau cauta tapi ispasitori ? sau cauta sa distraga atentia de la incrucisarile financiare pe care le a facut si pe care doreste sa le faca in continuare alaturi de dl Robu?

M S a spus: (aprilie 24th, 2012 at 19:42 )

toti is de vina (primarie, cjt, dragomir) mai putin Dl Iancu si Dl Robu

ciuhamdu4ever a spus: (aprilie 24th, 2012 at 20:27 )

cum sa fie ciuhandru vinovat pt. ceva? cum puteti gandi asa ceva? El e albul cel mai alb! el e albul imaculat! e cel mai nepatat,netauat,nealterat,nevinovat,neangrenat! VOTATI VOTATI VOTATI VOTATI VOTATI VOTATI VOTATI SI CASTIGATI !

morcobelo a spus: (aprilie 24th, 2012 at 20:50 )

Ciuhandu e nevinovat. Ciuhandu a facut numai bine timisorenilor si sufera sincer pentru noi toti. Ciuhandu e un martir. Ciuhandu e iubitor de fotbal. Ciuhandu e iubitor de animale. Ciuhandu iubeste pensionarii. Ciuhandu va iubeste!

radu a spus: (aprilie 24th, 2012 at 22:28 )

Mai du-te-n Mă-Ta cu tot cu ciuhandu al tău!

vax a spus: (aprilie 24th, 2012 at 22:31 )

Mai las-o dracului de nesimtire! Iancu este ala care are nas sa mai vorbeasca??? Maimuta asta care a bagat echipa in rahat si a dus orasul in mocirla mai are tupeul sa mai vorbeasca?? Singura greseala imensa a CLT si CJT este ca nu l-au declarat persona non grata si nu l-au scos cu pietre afara din oras asa cum merita un infractor ordinar de teapa lui! Dispari dracului de infect! Nu ai pic de rusine!!!

lasa-neeeee, lasa-neeeeeeee! a spus: (aprilie 24th, 2012 at 23:10 )

Iancule time out! Chiar ti-ai luat in serios rolul de agent electoral pt Robu?> De ce nu te angajezi in staffu lui de campanie sa fie pe fata toata treaba. Nu stiam ca Robu are nevoie sa fie sustinut de hoti si oameni ca Iancu…cam trist

elisabetin a spus: (aprilie 25th, 2012 at 07:13 )

Inacu este bomba sociala ! Experimentele infantile si nesimtirea nu-l pot cuprinde la nemarginirea sa fizica si intelectuala. Chiar…Banatul este un mediu propice pentru astfel de adunaturi penale ? Asta-i fotbalul romanesc ?? Pacat de Banat ! Nici aici nu-s oameni,barem unu sau doi, puternici si valorosi : n-aveau cum sa apara intrun sistem supercentralizat in care doar primitivismul banilor dicteaza . Fanarul medieval !!

edi a spus: (aprilie 25th, 2012 at 10:21 )

ciuhandu si orza l-au adus pe zambon, sau dau vina amandoi pe cojocari ? bine ne-o zis iancu a 2 a oara vrea ciuhandu sa ne-o omoare pe POLI.

ide a spus: (aprilie 25th, 2012 at 10:38 )

nu l-au adus iancu si orza, dar zambon l-a sustinut pe ciuhandu in campania din anul 2000. rezultatul? a ajuns in turul doi cu surdan, dumnezeu sa-l ierte. cine crede ca ce face iancu e ok, se insala amarnic.

Suporterul a spus: (aprilie 25th, 2012 at 12:04 )

astia stiu de echipa numai in campanie, in rest nu le pasa, unde au fost ei cand am fost furati in ultimul hal de FR.F? Sincer imi pare rau pt. iancu ca omu chiar s-a abatut pentru echipa si s-a vazut ca a facut performanta, insa astora care cautati sa folositi poli doar in scopuri electorale… sa va fie rusine

Alex a spus: (aprilie 25th, 2012 at 15:23 )

D-le sabin cara nu stiu ce ai cu Iancu ca si el e din Timisoara la fel cum esti tu. Nu exista articol fara sa-l denigrezi. Sabin e nume de moldovean si probabil ti-e ciuda ca Iancu asa cum e el, bun sau rau a obtinut alaturi de POLI cele mai mari performante din istoria de 90 de ani a clubului.

Alex a spus: (aprilie 25th, 2012 at 15:25 )

D-le sabin cara nu stiu ce ai cu Iancu ca si el e din Timisoara la fel cum esti tu. Nu exista articol fara sa-l denigrezi. Sabin e nume de moldovean si probabil ti-e ciuda ca Iancu asa cum e el, bun sau rau a obtinut alaturi de POLI cele mai mari performante din istoria de 90 de ani a clubului. Iar POLI TIMISOARA a reprezentat orasul peste tot unde a jucat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Președintele Nicușor Dan a atacat la CCR legea PSD-AUR care l-ar lăsa pe Dominic Fritz fără mandat

Președintele Nicușor Dan a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu Legea integrităţii, contestând mai multe prevederi pe care le consideră neconstituționale. Între acestea se află extinderea obligației de declarare a averii și intereselor la partenerii de viață, dar şi încetarea unor mandate aflate deja în exercitare. Prima prevedere o vizează direct pe partenera de viaţă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Nicușor Dan a atacat la CCR legea PSD-AUR care l-ar lăsa pe Dominic Fritz fără mandat
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Duel intra-județean în Cupă. Politehnica primește pe teren propriu replica Dumbrăviței

Politehnica Timișoara incepe Cupa României mâine, pe teren propriu, cu un meci în Turul 3 contra conjudețenei CSC Dumbrăvița. „E un obiectiv calificarea în grupe. Sigur vor juca și jucători care au evoluat mai puțin, pentru mine e important să-i văd într-un meci cu miză. Pentru că există o miză mâine. Vor juca cei care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel intra-județean în Cupă. Politehnica primește pe teren propriu replica Dumbrăviței
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Bănățenii țin la afacerile pe care le-au început și nu par interesați să aibă companii în coproprietate. Una din trei companii cu cifra de afaceri de minimum 100 milioane lei din Timiș, Arad și Caraș-Severin este încă deținută exclusiv și direct de persoane fizice, arată un studiu regional independent. Analiza cuprinde toate cele 223 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Locuitorii comunei Ghiroda sunt invitaţi la primul eveniment comun al proiectului „Mobilitate Verde” (Mobility in Green) cu tema „Mobilitate verde – un pas spre o comunitate sustenabilă”. La eveniment se va discuta despre cum vor fi aduse în Ghiroda mai multe piste de biciclete, aer mai curat și opțiuni de transport sustenabile.  Primăria Ghiroda şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Comunitatea noastră devine mai verde și vrem să fii parte din asta!”. Prima dezbatere la Ghiroda pe tema proiectului „Mobilitate Verde”
Lucrările la centrul multifuncţional modern care se ridică la Moşniţa Nouă au ajuns pe linie dreaptă. Valoarea investiţiei este de peste 11 milioane de lei, banii venind, în proporţie covârşitoare, de la CNI. Primăria Moşniţa Nouă anunţă că lucrările aferente obiectivului ”CONSTRUIRE SEDIU AȘEZĂMÂNT CULTURAL, SAT MOȘNIȚA NOUĂ, COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ, JUDEȚUL TIMIȘ” au ajuns...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările la centrul multifuncţional din Moşniţa Nouă au ajuns pe ultima sută de metri
Una dintre cele mai așteptate investiții care va fi ridicată cu fondurile Consiliului Județean Timiș, cladirea care va ocupa terenul actualei parcări publice pe care o deține în zona zero a Timișoarei, a intrat în licitație publică. Vă fi o clădire multifuncțională, cu on arhitectură deosebită, spune Alfred Simonis, președintele CJT. “Facem primul pas pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CJ Timiș a lansat licitația pentru clădirea ce va fi ridicată în parcarea din centrul Timișoarei
Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) susține activ inițiativele care creează punți reale între mediul academic și cel de business. În acest context, are loc prima ediție a proiectului „Noaptea Companiilor” care se va desfășura la Timișoara, în cadrul căruia UVT are rol de partener educațional. Evenimentul va avea loc în data de 5 noiembrie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UVT e partener educațional al primei ediții „Noaptea Companiilor” de la Timișoara
Constructorii firmei turce care se ocupă de realizarea Centurii Vest continuă lucrările la proiectul de infrastructură. La 3 luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor, stadiul fizic estimat de antreprenor este de 13%. Activitatea se desfășoară pe mai multe fronturi. La terasamente continuă realizarea umpluturilor și stabilizarea terenului, iar la podețe sunt în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centura Vest a ajuns la 13 procente din total, la trei luni de la pornirea lucrarilor/FOTO
Există locuri în care trecutul continuă să respire prin oameni, prin lumină și prin memoria pământului. Sanctuarul Neolitic de la Parța este unul dintre aceste locuri rare, unde soarele nu este doar un astru, ci un simbol al vieții, al speranței și al legăturii profunde dintre om și natură. Pe 12 septembrie 2026, județul Timiș...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul devine gazda unei noi ediții a Sunscape Festival – o celebrare a luminii, a apartenenței și a bucuriei la Sanctuarul Neolitic de la Parța
Președintele Nicușor Dan a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu Legea integrităţii, contestând mai multe prevederi pe care le consideră neconstituționale. Între acestea se află extinderea obligației de declarare a averii și intereselor la partenerii de viață, dar şi încetarea unor mandate aflate deja în exercitare. Prima prevedere o vizează direct pe partenera de viaţă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Nicușor Dan a atacat la CCR legea PSD-AUR care l-ar lăsa pe Dominic Fritz fără mandat
În perioada 3–9 august 2026, polițiștii rutieri au desfășurat acțiunea ROADPOL SPEED, pentru prevenirea și combaterea vitezei excesive și creșterea siguranței pe drumurile publice. În urma controalelor efectuate, au fost aplicate 808 sancțiuni contravenționale pentru încălcarea regimului legal de viteză, valoarea totală a amenzilor fiind de 701.948 de lei. De asemenea, polițiștii au reținut 94...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vara se numără vitezomanii! Număr mare de amenzi date celor care calcă prea tare accelerația
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.