Velcea, cel mai bine platit angajat al lui Poli. Boldea, mai putin decat Gherasim!

Cât câştigă fotbaliştii din lotul lui Poli? Dar antrenorii? Membrii conducerii? Sunt răspunsuri pe care le ştie foarte puţină lume, chiar dacă toţi angajaţii de la Poli sunt plătiţi exclusiv din bani publici, primiţi de la Consiliul Local Timişoara şi Consiliul Judeţean.

La finalul trecut a fost prezentat un raport oficial conform căruia, în turul campionatului, Poli Timişoara a cheltuit 3,7 milioane de lei, din care 1,98 milioane cheltuieli salariale. Transparenţa, în aceste condiţii, nu este totală. Dacă în fotbalul mare există informaţii precise despre cât câştigă vedete precum Messi, Cristiano Ronaldo, Ibrahimovic sau Totti, când vine vorba despre jucătorii lui Poli, plătiţi din bani publici, datele despre contractele lor lipsesc cu desăvârşire. Situația este similară âşi în ceea ce priveşte staff-ul tehnic şi conducerea.

Totuşi, din unele surse apropiate clubului timişorean, am aflat valoarea aproximativă a unor contracte din lotul lui Poli. Cel mai bine plătit jucător din lotul pregătit de Valentin Velcea este Ovidiu Petre, care va încasa, lună de lună, contravaloarea a 3.500 de euro. Al doilea în top este Adrian Poparadu, cu 3.000 de euro, în timp ce treapta a treia a clasamentului este ocupată de Silviu Bălace, Petre Goge şi Aleksandar Petrovic, cu câte 2.500 de euro în fiecare lună.

Câte 2.000 de euro încasează Shakjir Redjepi, Florin Nohai şi Marko Marovic. Foarte bine plătit este şi Mihai Gherasim, portarul care nu a evoluat nici măcar un minut pentru Poli, dar a încasat în fiecare lună aproximativ 1.500 de euro, în timp ce juniorii lui Poli, apropiaţi ca vârstă de el, câștigă infima sumă de 180 de lei. Prost plătiţi în comparaţie cu ceilalţi jucători sunt cei care formează lotul „ACS Recaş”, cu golgheterul Cristian Boldea în frunte, care câştigă în jur de 800 de euro, de mai bine de patru ori mai puţin decât Ovidiu Petre, şi de două ori mai puţin decât Gherasim.

La nivelul staff-ului tehnic, cel mai bine plătit este Valentin Velcea, care are şi cel mai mare contract dintre angajaţii lui Poli. Antrenorul care a promovat cu Poli şi acum un an se bucură de o remuneraţie lunară de 4.000 de euro, în timp ce secunzii săi, Cosmin Petruescu şi Adrian Stoicov, se mulţumesc cu aproximativ 1.000 de euro. Antrenorii de la Centrul de Copii şi Juniori câştigă 1.500 de lei impozabili în fiecare lună. Puţin peste 1.000 de euro, în jur de 5.000 de lei, câştigă şi Călin Rosenblum, care este şi pe statul de plată al LPS Banatul, de unde mai încasează un salariu frumos, în calitate de director sportiv.

Fotbaliştii, membrii staff-ului tehnic şi cei din conducerea clubului încasează şi prime, dar doar când echipa câştigă. Valoarea unei prime la victorie este de 500 de euro, indiferent că este obţinută pe teren propriu sau în deplasare. Din cei 500 de euro se scad însă 200, cpuşi deoparte pentru a completa bugetul alocat primei de obiectiv, dacă Poli va promova. Fotbaliştii care nu sunt din Timişoara beneficiază şi de cazare gratuită din partea clubului, unii dintre ei având apartamente închiriate (cei cu familie), alţii locuind la hotelul Politehnicii din centrul oraşului.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

16 comentarii pentru acest articol

adi a spus: (februarie 13th, 2013 at 14:06 )

nu sunt cotracte mari, dar sa le faca publice. sau ce, lui rosenblum ii este rusine ca primeste de trei ori mai putin decat velcea? pai asta e diferenta intre ei, nu trebuie sa se rusineze. el sa fie fericit ca isi completeaza venitul de la lps. si poate ne explica si noua, prostii care platim taxe si impozite, cum e angajat in doua locuri din care incaseaza bani publici. poate?

ASU nu e Poli a spus: (februarie 13th, 2013 at 14:48 )

Si eu daca sunt bugetar am dreptul sa stiu salariul tutoror colegilor mei? Nu exista notiunea de confidentialitate? Oaaaa pai mai scrieti un articol despre cat castiga fiecare medic de la Spitalul Judetean macar! Dar si cat castiga fiecare angajat din primarie! In afara de cat are primarul habar nu am cat au ceilalti! Super! Adios confidentialitate! Dar viitoarea presedinta PDL Udrea cat a castigat anul trecut? Traiasca zugravu Brancovan!

Moni a spus: (februarie 13th, 2013 at 14:56 )

Incercati sa instigati jucatorii domnule Nestor? Cine v-a platit Orza sau iubitul lui Brancovan?

@ASU nu e Poli a spus: (februarie 13th, 2013 at 14:59 )

lucrezi cumva la club? numai asa as intelege reactia ta stupida. mai citeste o data ce ai scris si gandeste-te daca ai fost in deplinatatea facultatilor mintale cand ai gandit ceea ce ai insirat despre confidentialitate. oare de ce functionarii publici trebuie sa aiba declaratie de avere? in europa civilizata se stie despre fiecare jucator in parte cat castiga. la noli nu se poate.

un cimisorean a spus: (februarie 13th, 2013 at 14:59 )

nu stiu cine va ordona sa dezinformati si nici cui ajuta dezinformarea, dar se pare ca asa tre sa fie ziaristii de azi! cam 30% din datele prezentate sunt false, probabil pt. a iesi tendentios, o situatie nereala dar care sa creeze diversiune in echipa, in lot, in club, etc.

un cimisorean a spus: (februarie 13th, 2013 at 15:01 )

cum ar fi daca as prezenta si eu FALS – SALARIILE VOASTRE ? DAR ASTA NU MAI CONTEAZA IN ZIUA DE AZI ?

teo a spus: (februarie 13th, 2013 at 15:05 )

Probabil Gherasim are 1500 euro lunar dar jumate sigur ai baga in buzunarul celui care-l tine . Al treilea portar poate fi si un junior de ex Papp pe care-l poti plati cu 300 euro lunar . E clar ca gherasim e cu PILE .Normal ar fi ca lui Boldea si Seroni sa-i ridice salariul la 1500 euro si lui gherasim dar mai ales PANARAMEI DE PETROVICI sa-i scada la jumate . Dar cine-i prostul sa renunte la bani ?

@un cimisorean a spus: (februarie 13th, 2013 at 15:10 )

gata, sa intre in scena teroia conspiratiei. cand cineva se intreaba despre cum sunt folositi banii publici apar aparatorii de serviciu care condimenteaza totul: vor raul echipei, baga zazanie etc. romania, tara de doi bani, in care sunt oameni care se intreaba de ce se ridica problema in care sunt cheltuiti banii publici. daca spui de 30 la suta, poate ne spui tu care e adevarul pana la capat. asa nu vom fi dezinformati de ziaristi. eu atept cu interes. am insa sentimentul ca o sa taci ca porcul in papusoi sau ca veio gasi o scuza.

tinu a spus: (februarie 13th, 2013 at 15:16 )

stau si ma intreb, citind comentariile, care sunt mai politruci. aia de la acs sau cei de la asu? inclin sa cred ca primii. cei de la asu se chinuie sa-si faca tribunele mai mari la stadionul de la stiinta, iar astia de la acs se victimizeaza pe aici ca ziaristul vrea sa bage zazanie intre jucatori. bai necioplitilor, acs poli functioneaza doar pe bani publici. de asta e o chestie obligatorie sa se stie cine si cum e platit.

@un cimisorean a spus: (februarie 13th, 2013 at 15:22 )

dar tu cat castigi? ca vad ca stii pe procente cum sta situatia. prietene, asta e o chestie ce tine de lege si de transparenta. daca era clubul lui nea caisa, era de inteles, dar asa trebuie sa se stie cat castiga baietii astia. de faptul ca rosenblum lucreaza in doua parti nu ne spui nimic? cum isi imparte timpul? lucreaza 16 ore pe zi? poate ca ne dezinformeaza astia de aici, dar tu ne poti lumina, din cate vad. astept cu nerbadare raspunsul tau, dar fara abureli cu teoria conspiratiei si cu cine vrea raul clubului.

ddt a spus: (februarie 13th, 2013 at 19:52 )

nu prea inteleg discutia. daca cifrele sint reale, e un prag acceptabil. mai trebuie corectat pe parcurs, lucru care se va face, probabil. dar de ce e obligatoriu ca si clubul sa-i prezinte cifre de afaceri lui Brincovan? el sustine o echipa de hobbysti din Liga a5, calatorind cu rata la tara. pentru asta nu-i nevoie de informatiile financiare pretinse.

ddt a spus: (februarie 13th, 2013 at 23:19 )

cu riscul de a ma repeta voi spune inca odata: obligatia ca si cheltuielile clubului sa-i fie prezentate d-nului Brancovan nu exista, char daca vorba refrenului sint bani publici. si nici nu se „justifica in fata Timisorenilor” , pentru astfel de „justificari” sint organe de control si nu oameni curiosi care vor sa stie cit cistiga unul sau altul. si in al doilea rind noi „postacii” nu vom cuta nici un fel de „privat” pentru ca ne-au ajuns deocamdata aia care au fost si nu vom „sustine echipa din banii ce-i producem” pentru ca asta nu e un Hobby ci o promovare in Liga 1. insa mie mi se pare nerealist, aproape de incompetenta, sa speri sa promovezi in Liga 1 dupa 5 ani de fotbal prin ligiile inferioare cu bani din buzunarul propriu, oricit de larg ar fi, ca despre asta e vorba.

@ddt a spus: (februarie 14th, 2013 at 10:32 )

nu pentru brancovan trebuie sa fie transparenta asta. e vorba de timisoreni, care platesc clubul. nu am vazut nicio actiune de atragere de sponsori, doar gargara. nici nu are cum sa atraga sponsori rosenblum, care are metalitate de slujbas, nimic mai mult. bine ca stim cu cat sunt platiti jucatorii de la ac milan, real, manchester, barcelona etc dar nu stim cat castiga marii fotbalisti de la poli.

marius a spus: (februarie 14th, 2013 at 11:18 )

Daca se lauda ca vor incepe lucrari pt marirea stadionului Stiinta inseamna ca baietii din Drukeria nu iau in calcul intoarcerea pe Dan Paltinisanu.Foarte bine.Daca au DEMNITATE nu se vor intoarce niciodata.Oare au demnitate ?
Timpul va arata asta .

@uncimisorean a spus: (februarie 14th, 2013 at 11:57 )

spuneai ca sunt false salariile prezentate. atunci sa le spuna oficial cei de la poli, ca doar vorbim de bani publici. in tarile civilizate cand vine vorba despre banul public transparenta este totala. nu-si permite nimeni, dar absolut nimeni, sa jongleze dupa bunul plac cu banul public. prin aceasta timisoara s-a mai indepartat putin de europa aia civilizata despre care spunem ca ne ridicam la nivelul ei.

george ghita a spus: (februarie 20th, 2013 at 12:02 )

asta da dreptate domnule roaba intre jucatorii care merita ceva mai mult si necunoscutul ala de gherasim il domnule si platestetel tu cu nevastaTA

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud

Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Nadejda Colesnicenco

După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Ministerul Finanţelor Publice a lansat, din 1 iulie, în cadrul Programului Tezaur, o nouă emisiune de titluri de stat destinate exclusiv populației. Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Acestea au scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,25% și, respectiv,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, afirmă că primarul Nicolae Robu a fost umilit de liderii PNL de la Bucureşti, neavând niciun cuvânt de spus în privinţa managementului Aeroportului Internaţional Timişoara. PSD-istul crede că al doilea pas, după ce Marcel Vela şi-a pus un om de încredere la aeroportul timişorean, este fuziunea acestuia cu cel din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis: Umilință pentru Nicolae Robu. Baronul cărășan Vela impune noul director de la Aeroportul Timișoara.
Reacţia candidatului USR la Primăria Timişoara, Dominic Fritz, după ce Nicolae Robu a aruncat în aer Asociaţia Timişoara 2021 nu s-a lăsat mult aşteptată. Şi este una clară: Proiectul Timișoara – Capitală Culturală Europeană este al timişorenilor şi al României, nu pe persoană fizică. Situaţia actuală a proiectului, spune Dominic Fritz, este consecința modului defectuos...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz reacţionează după şedinţa board-ului TM 2021: Robu a distrus fotbalul timişorean, acum vrea să distrugă cultura
Şeful Inspectoratului General de Aviație din MAI, Dorel Grădinaru, a fost numit noul manager al Aeroportului Internaţional Timişora, în urma revocării din funcţie a lui Dan Idolu.  Cu toate că noul Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara a încercat să păstreze secretul în privinţa noului manager, afară a transpirat totuşi un nume. Este vorba...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se militarizează Aeroportul Timişoara? Generalul de brigadă din MAI, Dorel Grădinaru, este noul manager
Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
În prima şedinţă a noului Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara s-a luat decizia revocării din funcţie a managerului Dan Idolu. Acesta din urmă a anunţat că va da în judecată noua conducere a aeroportului. La ceva mai mult de două săptămâni scurse de la schimbarea Consiliului de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Idolu a fost schimbat de la şefia Aeroportului Internaţional Timişoara!
Un accident de circulaţie a avut loc în această după-amiază în localitatea Cenei, din Timiș. Două persoane necesită îngrijiri medicale după impactul dintre două autoturisme. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au intervenit la un accident rutier în localitatea Cenei. La locul intervenției s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident la Cenei cu două maşini implicate. Ambii şoferi au fost răniți/FOTO
O tânără de 27 de ani este acuzată că a pătruns pe geamul unei locuințe de pe strada Zurich din Timișoara și ar fi furat bunuri în valoare de 3.000 de euro. Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore și introdusă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. În 1 iulie, polițiștii de investigații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoaţă din locuinţe prinsă de poliţişti. A intrat pe geam şi a furat bunuri în valoare de 3.000 de euro dintr-o locuinţă din Timişoara
A venit vara, iar temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate. Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au câteva recomandări pentru voi, în această perioadă secetoasă, când orice scânteie poate provoca incendii devastatoare. În timpul perioadelor secetoase crește mult riscul de incendiu în zonele unde există vegetație uscată. Pompierii au câteva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cresc temperaturile! Recomandările pompierilor din Timiș pentru a vă feri de incendii
Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Top