FRF musamalizeaza „mita pentru Timar”, Poli ramane cu imaginea patata

Oficialii polişti acuză de „ocultism” într-ale arbitrajelor echipele cu care se confruntă pe teren, dar acceptă complicitatea FRF într-un caz în care un tuşier acuză că s-a încercat mituirea lui chiar în incinta arenei „Dan Păltinişanu”.

Chiar dacă Poli, în comparaţie cu alte competitoare din serie, nu a beneficiat de arbitraje care să o facă câştigătoare în unele jocuri, cazul „Mita pentru Timar” atârnă greu la imaginea clubului şi este singurul abordat în mod oficial la FRF, în timp ce alte echipe care au beneficiat de favoruri evidente din partea arbitrilor sunt mai pure decât Albă ca Zăpada.

În urmă cu peste jumătate de an, arbitrul asistent Iulius Timar a făcut un denunţ la Comisia de Disciplină a FRF, acuzând că doi indivizi i-au oferit un plic cu 200 de euro, după jocul susţinut de Poli Timişoara pe teren propriu în faţa Unirii Alba Iulia. Poli a fost târâtă în felul acesta într-un scandal fără precedent.

Nici până acum Comisia de Disciplină nu a comunicat nicio decizie, preferând să tergiverseze un caz extrem de grav în care era vorba despre mituirea unui arbitru. Niciun oficial timişorean nu a fost pus faţă în faţă cu Iulius Timar. Din lipsă de probe, cazul a fost clasat de la Comisia de Disciplină, dar fără un anunţ oficial în acest sens.

Iulius Timar, implicat până acum în mai multe scandaluri, îşi vede de treaba lui şi arbitrează în continuare în eşalonul secund, iar Poli rămâne cu o mare pată pe obraz, după ce a „fluieraşul” bihorean a lăsat să se înţeleagă în denunţul său că mituitorii ar fi fost din anturajul echipei timişorene.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Hilar a spus: (aprilie 12th, 2013 at 20:25 )

…meanwhile at Slatina….:))))

Se pare ca aceseul va rata promovarea pe teren, si astfel ferefeul va scapa elegant de incalcarea propriilor regulamente privind promovarea.
Ramane intrebarea: – cat de imbecil poti sa fii sa arunci cu milioanele de euro intr-o echipa care nu-i in stare sa castige cea mai slaba serie de liga a doua din istoria moderna si contemporana a fotbalului?

gang bang a spus: (aprilie 12th, 2013 at 23:20 )

bradule pe tine te cumpara lumea cu un neumarkt la pet de jumate

Nanu, Robu' lui Nicolae a spus: (aprilie 13th, 2013 at 09:38 )

Banii economisiti la Slatina vor merge catre Racovita. Super cool

INO THE PERFECT SPIRIT a spus: (aprilie 13th, 2013 at 18:17 )

VOR

INO THE PERFECT SPIRIT a spus: (aprilie 13th, 2013 at 18:28 )

HAI ACS POLI TIMISOARA HAI BANAT HAI TIMISOARA VOM PROMOVA SI BUCURIA VA FI A NOASTRA
INSA LUPTA PE MECIURILE CU PLATA E UN FENOMEN STIUT INCEPUT SI NU BAG MINA IN FOC PENTRU NIMENI DAR NICI NU ACUZ PE NIMENI INSA CINE VA REZISTA PINA LA SFIRSIT ISI VA ACUMULA PUNCTELE CU PRETUL PROMOVARI VA PROMOVA SI ASTA E IN REST NU MULTE POT FI DOVEDITE SI TOTUSI SE INTIMPLA CINE CUNOASTE ADEVARUL POATE SA VORBEASCA RESTUL E TACERE.

HAI ACS POLI TIMISOARA LIGA 1 NE ASTEAPTA SA NE BUCURAM IMPREUNA .

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top