Tacerea suspecta a conducerii lui Poli in cazul Petre

De mai bine de două săptămâni, Ovidiu Petre stă pe bară din pricina unei accidentări. Clubul timişorean nu s-a prea sinchisit să comunice cu ce probleme se confruntă mijlocaşul, cel mai bine plătit jucător din lot. El a fost în urma intervenţiilor disperate ale antrenorului Valentin Velcea, chiar dacă se ştia despre Ovidiu Petre că, indiferent de echipa la care a jucat, cel mai mult timp l-a petrecut pe la şedinţele de recuperare, nu în jocurile oficiale.

Adus cu surle şi trâmbiţe în această iarnă, Ovidiu Petre a confirmat aşteptările. Mai exact, fostul internaţional nu poate lega mai mult de două meciuri din cauza accidentărilor dese. Singura diferenţă faţă de anul trecut, când s-a pregătit jumătate de an cu Poli, este că acum participă la aceleaşi antrenamente, fiind şi plătit, dar tot fără să intre în jocurile oficiale. Şi nu oricum, ci cu cel mai mare contract din lot, care este de 3.500 de euro în fiecare lună.

Dubios este că nimeni din conducerea clubului nu s-a gândit la o clauză care să stipuleze că, pentru remuneraţia lunară, jucătorul trebuie să și joace un anumit număr de partide. Unde mai pui că transferul lui Ovidiu Petre a întors pe dos şi vestiarul. Cei mai mulţi jucători de la Poli au salarii decente, dar când au auzit ce sumă încasează Ovidiu Petre nu au fost prea încântaţi. Probleme în lot au fost şi în momentul în care Petre a fost impus căpitan al echipei, chiar dacă jucătorii ar fi vrut să-şi aleagă ei liderul, dar nu au putut trece peste un ordin impus de Valentin Velcea.

Conducerea clubului face eforturi aproape supranaturale pentru muşamalizarea cazului Ovidiu Petre, care nu a intrat în ultimele două jocuri oficiale şi face doar antrenamente uşoare de mai bine de două săptămâni. Poate că timişorenii doresc să ştie ce se întâmplă cu Ovidiu Petre. Oare cât de gravă e accidentarea mijlocaşului? Cum se justifică transferul celui mai bine plătit jucător din lotul lui Poli? Cine îşi asumă acest transfer, în condiţiile în care oficialii timişoreni au fost avertizaţi despre problemele bucureşteanului? Sau poate că jucătorul nu are nimic şi doar ţine postul Paştelui, iar pentru că alimentaţia este restrictivă nu are forţa necesară să intre pe teren. Să avem răbdare până trece sărbătoarea Paştelui? Dacă da, care Paşte? Să sperăm că nu Paştele cailor.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

gogu a spus: (aprilie 15th, 2013 at 14:43 )

de cand l-ai adus la echipa pe pensionaru asta s-a stricat totul, atmosfera, joc, lot etc

pepito a spus: (aprilie 15th, 2013 at 18:32 )

velcea are datorii la Petre si de aia a vrut sa il aduca,iar cei din conducere au pus botul.acum probabil i-o fi zis velcea sa se dea la fund,ca nu prea sunt rezultate si ii sare lumea in cap si joaca cu altii sa isi rupa aia gatul ,atunci avnd si scuze ca nu a jucat el!!ii invarte velcea si jidanul pe aia din conducere cum vor ei!!!nu vedeti ca VELCEA este singurul NEVINOVAT PENTRU REZULTATELE ECHIPEI?????CUM SA IA ROSENBLUM SANCTIUNI ASUPRA LUI???CA PLEACA AMNDOI IN CAZUL ASTA!!!

CACEALMA a spus: (aprilie 15th, 2013 at 19:00 )

Scopul conducerii si al antrenorilor in speta velcea este acela sa le ” INTRE BANII DE LA BUGET” adica prime salarii etc .Despre fotbal insa…….nimic . Ei sunt amatori puri sau mai corect DILETANTI . Aici trebuia adus CONTRA care mai venea cu 1-2 investitori . Dar Timisoara prin edilii ei , prin conducatori ,sfatuitori sau samsari E STRAINA DE PERFORMANTA SPORTIVA . Ei aburesc {poate inca vre-o 100} suporterii cu bla bla-uri rasuflate . Dincolo la ASU e la fel doar ca suporterii sunt mai multi si mai galagiosi dar………niet cascaval pentru a performa PESTE MAXIM LIGA 4-A !

Acs a spus: (aprilie 15th, 2013 at 20:38 )

Bravo pepito știi tu ceva, sarma(Ov.Petre) este băgat in problemele cu terenul, a luat teapa si el de la Velcea împreuna cu Contra,Codrea si Turcas de aia a insistat Velcea sa vina sarma la acs, va rog domnilor de la Debanat sa va documentați…..

druker a spus: (aprilie 16th, 2013 at 13:03 )

Daca Poli nu castiga meciul cu Maciuca -SI NU-L VA CASTIGA -exista o singura alternativa:
Concedierea in bloc a pensionarilor Bungau,Mihut ,V Ionescu si a smecherilor Rosemblum , Musat,Velcea ,pt ca de demisie nici nu poate fi vorba la acesti sacali oportunisti.

salamu lu bradu a spus: (aprilie 16th, 2013 at 20:25 )

adevaru e ca ar cam trebui sa le strangem mana la seniorii din conducerea clubului…si revitalizam si promovam clubul..cu personal calificat…..

poli forta a spus: (aprilie 17th, 2013 at 21:31 )

SA joace tineri nostri .PAP .TRANDU .BARBUT .DOBRICIANU .BOSTINA .si afara cu leprele .U VELCEA .U Rosenblum.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top