Timisoara ar putea avea case-container, ca la Constanta

După palmieri, Timișoara mai „importă” o idee de la Constanța. Locuinţele sociale din orașul de pe Bega ar putea arăta exact ca acelea de la malul mării. Viceprimarul Traian Stoia spune că a primit de la Primăria Constanţa întreaga documentaţie pentru locuințele modulare.

Campusul social „Henri Coandă” din Constanța este compus numai din locuinţe modulare. Este vorba, de fapt, despre containere utilate cu tot ce este necesar pentru un trai decent. Acestea au unul, două sau trei dormitoare și sunt așezate unul peste altul, pe două etaje. Accesul se face de pe pasarele construite special în acest scop. Chiria percepută de Primăria Constanța este de: 30 de lei – garsonieră, 50 de lei – două camere şi 70 de lei – trei camere. Până acum, primăria lui Radu Mazăre a alocat pentru acest proiect peste 7,5 milioane de euro.

Modelul ar putea fi preluat foarte curând și la Timișoara și beneficiază de susținerea totală a viceprimarului Traian Stoia. „Am luat legătura cu Primăria Constanţa, unde am găsit toată înţelegerea primarului Radu Mazăre şi a arhitectului şef. Am primit întreaga documentaţie pentru locuinţele sociale, proiecte tip, hotărâri de consiliu local. Avem proiectul numai să îl punem în operă, adaptându-l la Timişoara şi la terenurile pe care le avem. Preţul ajunge undeva la 300 de euro/mp. Am mai avut o discuţie cu o firmă din Sibiu care construieşte locuinţe modulare. Acestea nu necesită fundaţie şi pot fi refolosite”, a declarat Stoia. (sursa foto: observator.ro)

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

flo_aka_me a spus: (iunie 24th, 2013 at 10:04 )

ba idiotiilor…palmieri sunt la Viena sunt la Praga…hai sa nu o mai dam ca e luata ideea de la Mazare…ca va umpleti de penibil….referitor la containere…mosumiu avea o vorba…si sarac si cu pretenti

@flo_aka_me a spus: (iunie 24th, 2013 at 10:21 )

e greu cu oameni cu tine, greu de tot. bietul tau bunic, imi este mila de el. ce vina au bunicii pentru ca copiii lor au adus asemenea animalute pe lume? eu nu ii condamn. nici pe tine. doar daca nu cumva stoia e bunicul tau. in cazul asta se explica. spui despre palmierii de la viena sau praga. nepoate, am fost si eu prin locuri de astea, iar daca tu imi arati un palmier la drumul mare, eu il mananc. exista palmieri pusi in unele gradini, nepoate, nu la drumul mare.

@ @ flo-aka-me a spus: (iunie 24th, 2013 at 11:11 )

„nepoate’, nu stiu la care Viena ai fost tu, dar ai avea ce manca cativa ani! Crezi ca poti debita orice, ca toti sunt prosti si neumblati prin Europa? Dar poate tu ai fost la vreo Viena din Deal, de prin Moldova, sau Oltenia !!! Exista si o Viena intr-o tara, numita Austria!

Tony Gheata a spus: (iunie 24th, 2013 at 11:24 )

@flo_aka_me : vai cum ne mai place sa ne laudam LOL deci ai fost in Viena si ai vazut palmieri in centru, eventual in fata Operei? Ah nu nu nu e raspunsul tau, de fapt sunt in parcuri. Ah, e altceva fratele meu 🙂 e cu totul si cu totul altceva. Daca nentu Robu punea palmieri in Gradina Botanica (dupa ce repara aleile si facea fantana sa functioneze) atunci era de toata lauda si stima! Da domnule BUN gospodar. Insa nu a fost sa fie, din pacate pentru noi si mai ales pentru el! Nu era asa de complicat sa recunoasca greseala si sa regandeasca un pic actiunea. Insa pentru ati recunoaste erorile trebuie sa fi BARBAT. Asta nu ti-a spus mosu’tau? Sunt convins ca ti-a spus insa tu ai retinut ce ti-a convenit nu ce era cu adevarat de retinut. Hai sa ne traiesti Robule! 🙂

Tony Gheata a spus: (iunie 24th, 2013 at 11:29 )

In fine, as vrea sa mai spun ceva… nu arata rau acel sir de palmieri, e un plus estetic fata de „golul” de dinainte. Asta sa fie clar. Eu ca si unii si altii condamn kitchiul acestor plante, oerecum nepotrivite locului. Insa, repet, e frumos si e de laudat ca exista dorinta de a infrumuseta orasul. In acest sens BRAVO! 🙂

@ @ flo-aka-me a spus: (iunie 24th, 2013 at 11:38 )

bey, creier de aluna, ce nu inteleg e de unde va gaseste ostafi ciuciu, sau popo ciuciu?

un mic amanunt... a spus: (iunie 24th, 2013 at 11:40 )

ideea si conteinerele vor fi aduse din POLONIA, dar pt. ” o presa”serioasa si un „jurnalist „serios”, ce mi-e Constanta, ce mi-e POLONIA? Cam tot pe acolo si mai si seamana !

@flo_aka_me a spus: (iunie 24th, 2013 at 12:19 )

hopaaaa, ati iesit la suprafata slugi liberale? postaci de doi bani!

flo_aka_me a spus: (iunie 24th, 2013 at 18:59 )

hai sa o stabilim…
1)nu sunt fan ostaficiuc/popoviuciu trompeta sau robu
2)pretene ala care manci tu palmieri daca sunt la drumul mare..cauta link-ul asta sa vezi unde sunt plamieri in Praga-http://www.bloomberg.com/news/2013-06-02/prague-braces-for-cresting-river-as-floods-paralyze-city.html
3)palmieri in Timisoara au mai fost si in perioada cand opera din Timisoara avea fatada veche…cauta link aici http://ziuadevest.ro/actualitate/40076-timioara-avea-palmieri-i-in-perioada-interbelic.html
3)referitor la vorba lui mosumiu …se referea la cei care vor comenta ca .cum sa stea in containere
4)probabil in locul palmierilor(ai nostrii sunt arbori ornamentali din familia palmierilor) erau mai frumosi niste corcodusi sau duzi…si acolo in locul betonului din micul sens de la miu…trebuia sa punem bitum

Romanul la comentat gratuit…e campion…de asemenea la caterinca…
Daca vrei sa protestezi..protesteaza…nu fa mistouri…ca nu rezolvi nimic…nici intr-un sens nici in celalalt…va salut

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi

Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Fundaș maghiar pentru liniștea apărării! Nou transfer la Poli

În încercarea de a-și betona apărarea, la alb-violeți a mai venit un fundaș cu experiență. András Huszti a semnat cu Politehnica Timișoara. András (25 ani) s-a născut pe 29 ianuarie 2001, la Pécs, în Ungaria. E fundaș central și vine de la CSA Steaua. A crescut la Pécs MFC, Kozármisleny, Illés Akadémia și Haladás. A...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fundaș maghiar pentru liniștea apărării! Nou transfer la Poli
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Consiliul Județean Timiș a inaugurat la Lugoj noul Centru de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități. Este o investiție de peste șase milioane de lei de care vor beneficia 90 de persoane. Valoarea totală a investiției depășește 6,2 milioane de lei, bani de la Consiliul Județean Timiș și fonduri PNRR. “Unele investiții se măsoară în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Lugoj a fost inaugurat un nou Centru de Zi pentru adulții cu dizabilități, în valoare de peste șase milioane de lei
Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
Timp de un an de zile, specialiștii din cadrul Muzeului Național al Banatului și cei de la Universitatea de Vest Timișoara vor lucra pentru a oferi publicului o experiență tactilă cu totul inedită. Vizitatorii vor putea simți cu mâinile zece exponate, artefacte din preistorie, ceva ceea ce în mod normal nu se poate întâmpla. Aceasta,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
De la primele sloturi online care pur și simplu transpuneau cadrul fizic al aparatelor slots în format digital, industria iGaming a evoluat spectaculos, producând mecanici noi și schimbând substanțial unele detalii referitoare la desfășurarea sesiunilor de joc. Una dintre cele mai importante inovații din acest sector a fost apariția conceptului Megaways, care a modificat semnificativ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
Administrația județeană dorește să crească atractivitatea turistică a zonei Fagetului. Iar pentru aceasta a realizat deja o serie de investiții și pregătește și altele. Turiștii care vizitează acea parte a Timișului trebuie să aibă parte de cele mai bune condiții. “Estul județului, poate cea mai pitorească zonă din Timiș, merită investiții importante pentru că ne-am...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș pregătește o serie de investiții pentru dezvoltarea turismului în zona Făget
Potrivit unui sondaj INSCOP – FANATIK, 22,5% dintre respondenți cred  Spania este principala favorită pentru a câştiga CM 2026, care se dispută în SUA, Mexic și Canada. A doua favorită este Brazilia, cu 15,3% dintre voturile exprimate. Podiumul este completat de Franța. Spania îşi începe astăzi aventura pe tărâm american, disputând prima partidă cu selecţionata...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape un sfert dintre români cred că Spania va câştiga Campionatul Mondial. Sondaj INSCOP
Și-a păstrat titlul! Pilotul timișorean Radu Benea a obținut a doua victorie consecutivă în Campionatul Național de Viteză în Coastă, reușind să câștige Harghita Challenge la categoria turisme, unde a stabilit un nou record al traseului pentru această divizie atât sâmbătă, cât și duminică. Cel de-al doilea pilot al echipei Canova Racing, Nicolas Benea, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoreanul Radu Benea se impune la Harghita Challenge. Fiul, Nicolas, printre remarcații etapei
Top