Parohul din Mehala „propovaduieste” cu zambetul pe buze exterminarea! / VIDEO

Rasiști și cu un limbaj suburban – așa au toate șansele să devină elevii care l-au avut ca dascăl de religie pe preotul Andrei Lehaci. Parohul bisericii din Mehala folosește un limbaj greu de imaginat la catedră și le spune cu regret viitorilor preoți că ar fi fost mult mai bine dacă evreii și țiganii ar fi fost exterminați.

andrei lehaci

Filmulețul în care apare preotul Andrei Lehaci, paroh al bisericii din Mehala, a fost realizat chiar de elevii săi de la seminarul teologic de la Liceul „Carmen Sylva”, acum câțiva ani. Postat pe Internet de câteva zile, filmulețul arată un popă cu un limbaj incredibil, stârnit de reacțiile adolescenților. Îmbrăcat în pulover și semi-tolănit pe scaun, Lehaci le povestește elevilor săi că are un singur regret: acela că mareșalul Antonescu nu a mai trăit un an, pentru a-i extermina pe țigani! „Mă, dacă Antonescu a făcut un lucru bun, a făcut că i-a exterminat. Mă, dacă ar mai fi trăit un an, mă, bată-i Dumnezeu să mai fi trăit (…) Mă, nu vă uitaţi în gură la toţi rahaţii că i-au exterminat pe evrei. Mă, nu fiţi tâmpiţei, mă, nu fiţi ghiolbani. Nu vă uitaţi în gură la toţi rahaţii” , spune preotul, în fața tinerilor care par să se distreze. Omul Domnului merge și mai departe, cu un alt exemplu de „dragoste” creștinească: „Mă, dacă i-aș vedea la semafor (pe țigani – n.r.), aș trece cu mașina înainte și înapoi peste ei!”. În 2011, diaconul Andrei Lehaci a concurat pentru un post de preot la biserica din Mehala, deși, la vremea respectivă, vechimea sa în cler nu depășea patru ani, din cei minimum cinci pe care ar trebuia să-i aibă. S-a spus, la vremea respectivă, că are spatele asigurat chiar la Arhiepiscopia Timișoarei. În decembrie 2012, Lehaci a devenit preot paroh al aceleiași biserici. Unele surse spun că soția sa ar fi ajuns contabilă la Arhiepiscopia Timişoarei, fără a avea studii economice. Lehaci l-a înlocuit pe părintele Sebastian Ardelean, un alt personaj controversat.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

Preotimea banateana a spus: (februarie 17th, 2014 at 11:17 )

Este dureros si trist. Din pacate, Arhiepiscopia Timisoarei a reusit sa indeparteze cadre didactice din invatamantul universitar si preuniversitar- seminarii- sa-i trimit[ in exil si sa predea oameni pe placul Episcopului-vic ar, PS Paisie Lugojanul.
Fara tagada, lseminarul teologic din Timisoara trebuie sa fie desfiintat de catre Sinodul mitropolitan, dar si facultatea de Teologie pastorala care are in fruntea sa preoti anonimi de talia lui Nicolae Morar, Vasile Itineantu, Adrian Covan-recasatorit.
Zic bine? Pentru cei care nu le pasa de Biserica, NU!

Muhaha a spus: (februarie 17th, 2014 at 11:37 )

Probabil ca domn Profesor e fan Petre Tutea si a legionarilor sai :)) de ce ne mai miram cand intelectuali de vaza ai Timisoarei nu zic nimic impotriva legionarilor si, mai nou, impotriva comunistilor? asta ne va fi viiitorul! la revedere oras multicultural si spirit timisorean, bine ai venit spirit intolerant, xenofob si rasist 🙂 dar caini latra (adica eu si altii ca mine, putini putini) caravana trece :)) ha ha ha

@Muhaha a spus: (februarie 17th, 2014 at 12:04 )

De ce il amesteci pe Tutea in mizeria asta? Uite, vad ca pretinzi ca esti intelectual. Sau cel putin asa vrei sa lasi ca pari. Spune-mi si mie, in cazul asta, o vorba dura adresata de Tutea despre evrei. Una singura. Poti? Daca nu, poate ca ar trebui sa te analizezi putin.

ionescu a spus: (februarie 17th, 2014 at 16:00 )

Un copil prost a facut filmarea vietii lui. Sa ma kc pe el si pe mama lui. Ai profesorul prieten, si tu il torni. 10-gura pe ma-ta.
N-am crezut ca pot fi asemenea idioti. Sa dea dumnezeu sa crapi in chinuri. Sa ai viatza grea, fu-2-10-gura

mancea a spus: (februarie 17th, 2014 at 22:46 )

Mihaitza draga, faci confuzii grave! Andrei Lehaci nu era paroh si nici macar preot cand „propovaduia” exterminarea, dupa cum zici tu! Esti penibil chiar din titlu!!!

Papp a spus: (februarie 28th, 2014 at 20:38 )

Cel mai mare rasist din sleahta nu este Lehaci care a crezut ca face un act de bravura ci patronul Paisie si nu impotriva tiganilor ci impotriva romanilor din Timis prin birurile tot mai mari si mai multe pe care le pune asupra lor si le aduna prin zapcii de protopopi si slugarnicii preoti si asta nu-i de ajuns obligandu-i sub amenintari cu datul afara(ma refer la preoti) sa cumpere produse de proasta calitate la preturi foarte mari,cum ar fii candele,lumanari de botez si cununie,tamaie,carbuni,asa zisul vin liturgic(mi-a dat un preot sa gust si numai gust de vin nu era ci un sirop foarte dulce)….sa contribuie obligatoriu la sistinerea scolii Antim Ivireanul si catedrala mantuirii nu stiu a cui? si ca sa vezi culmea ipocriziei se trambaleaza ca in BOR totul este benevol,s-atunci cine sufera nu bietii oameni care dupa slujba in loc sa plece cu un cuvant duhovnicesc pleca cu poezia;trebuie sa dam bani pt.aia.pt.aialaita ssmd.Deci cine este mai rasist?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud

Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Nadejda Colesnicenco

După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Ministerul Finanţelor Publice a lansat, din 1 iulie, în cadrul Programului Tezaur, o nouă emisiune de titluri de stat destinate exclusiv populației. Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Acestea au scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,25% și, respectiv,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, afirmă că primarul Nicolae Robu a fost umilit de liderii PNL de la Bucureşti, neavând niciun cuvânt de spus în privinţa managementului Aeroportului Internaţional Timişoara. PSD-istul crede că al doilea pas, după ce Marcel Vela şi-a pus un om de încredere la aeroportul timişorean, este fuziunea acestuia cu cel din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis: Umilință pentru Nicolae Robu. Baronul cărășan Vela impune noul director de la Aeroportul Timișoara.
Reacţia candidatului USR la Primăria Timişoara, Dominic Fritz, după ce Nicolae Robu a aruncat în aer Asociaţia Timişoara 2021 nu s-a lăsat mult aşteptată. Şi este una clară: Proiectul Timișoara – Capitală Culturală Europeană este al timişorenilor şi al României, nu pe persoană fizică. Situaţia actuală a proiectului, spune Dominic Fritz, este consecința modului defectuos...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz reacţionează după şedinţa board-ului TM 2021: Robu a distrus fotbalul timişorean, acum vrea să distrugă cultura
Şeful Inspectoratului General de Aviație din MAI, Dorel Grădinaru, a fost numit noul manager al Aeroportului Internaţional Timişora, în urma revocării din funcţie a lui Dan Idolu.  Cu toate că noul Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara a încercat să păstreze secretul în privinţa noului manager, afară a transpirat totuşi un nume. Este vorba...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se militarizează Aeroportul Timişoara? Generalul de brigadă din MAI, Dorel Grădinaru, este noul manager
Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
În prima şedinţă a noului Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara s-a luat decizia revocării din funcţie a managerului Dan Idolu. Acesta din urmă a anunţat că va da în judecată noua conducere a aeroportului. La ceva mai mult de două săptămâni scurse de la schimbarea Consiliului de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Idolu a fost schimbat de la şefia Aeroportului Internaţional Timişoara!
Un accident de circulaţie a avut loc în această după-amiază în localitatea Cenei, din Timiș. Două persoane necesită îngrijiri medicale după impactul dintre două autoturisme. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au intervenit la un accident rutier în localitatea Cenei. La locul intervenției s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident la Cenei cu două maşini implicate. Ambii şoferi au fost răniți/FOTO
O tânără de 27 de ani este acuzată că a pătruns pe geamul unei locuințe de pe strada Zurich din Timișoara și ar fi furat bunuri în valoare de 3.000 de euro. Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore și introdusă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. În 1 iulie, polițiștii de investigații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoaţă din locuinţe prinsă de poliţişti. A intrat pe geam şi a furat bunuri în valoare de 3.000 de euro dintr-o locuinţă din Timişoara
A venit vara, iar temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate. Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au câteva recomandări pentru voi, în această perioadă secetoasă, când orice scânteie poate provoca incendii devastatoare. În timpul perioadelor secetoase crește mult riscul de incendiu în zonele unde există vegetație uscată. Pompierii au câteva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cresc temperaturile! Recomandările pompierilor din Timiș pentru a vă feri de incendii
Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Top