Timișorenii se adună încet, dar bine la protestele anti-amnistie și anti-grațiere. Numărul celor care au ieșit la mitingul programat în Piața Victoriei, fără să țină cont de faptul că urmează cel puțin o zi liberă, a fost de aproximativ 3.000. S-a scandat contra guvernului și a premierului Sorin Grindeanu.

Al treilea protest de la Timișoara împotriva ordonanțelor de amnistie și grațiere, propuse de guvernul PSD, a început la ora 18 și, în jumătate de ceas, erau peste 500 de oameni în Piața Victoriei. Cu toții sunt nemulțumiți de modificările legislative care ar salva deopotrivă politicieni, oameni de afaceri sau funcționari aflați ori în anchete, ori în procese. Protestatarii au afișat, din nou, pancarte pe care se puteau citi mesaje precum „Vrem amnistie selectivă, nu grațiere colectivă”, „Vrem democrație fără amnistie”, „Și dacă furi sub 200.000 de lei, tot penal ești” sau „Ei grațiați, noi furați”. Ei au scandat, din nou, împotriva premierului Sorin Grindeanu, a președintelui PSD Liviu Dragnea și a ministrului Justiției, Florin Iordache. În Piața Victoriei a fost citită, la fel ca joi, o petiție pentru consolidarea statului de drept, pe care oamenii au stat la rând s-o semneze. În zonă a ajuns și primarul Nicolae Robu, care a stat în lateralul pieței, unde a ascultat scandările. Între timp, numărul protestatarilor a continuat să crească, iar apoi s-a decis plecarea în marș spre prefectură. Conform estimărilor jandarmilor care au supravegheat desfășurarea mitingului, în jurul orei 19 erau în stradă în jur de 3.000 de oameni.
UPDATE: Protestul s-a încheiat după ora 20,30, în jur de 5.000 de oameni participând, spun jandarmii, la această manifestare.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3353″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Scrie un comentariu
9 comentarii pentru acest articol
NOW!CÂND VOI ÎNCHIDE ROMÂNIA TV MĂ VOI BUCURA!!ÎN REST TOTUL ESTE LA LATITUDINEA OAMENILOR SĂ NU SE LASE PROSTIȚI DE NIMENI!!
INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!
E o rusine pentru Timișoara acest Sorin Grindeanu! O sluga de cea mai joasa speța a lui Dragnea.
Miercuri daca Grindeanu nu facea jocul jegosului de dragnea si isi dadea demisia ajungea unul din cei mai mari oameni politici a acestor ani.Asa nu ajunge decat un mincinos ,un sclav.Sa ai in trei saptamani asemenea manifestari inseamna ca esti pierdut politic,dar mai ales ca om.Pentru binele Banatului :pleaca din acest oras,esti o rusine pentru noi.
Suntem indignați pentru că actualul guvern PSD vrea să adopte prin ordonanță de urgență legea grațierii și a amnistiei și să modifice codurile penale după bunul plac, fără consultarea societății civile.
În actuala formă, legea amnistiei și a grațierii pe care guvernul PSD încearcă să o impună este concepută special pentru a albi dosarele unei găști de politicieni care au comis fapte de corupție și care acum dețin puterea în Parlamentul României.
Modificările privind codurile penale pe care PSD încearcă să le impună constituie o puternică lovitură dată statului de drept și luptei împotriva corupției în România.
Dacă faptele de corupție vor beneficia de grațiere și de amnistie iar abuzul în serviciu nu va fi pedepsit, prin urmare aceste fapte pot fi comise în continuare în România de către găștile de penali care dețin puterea.
Pentru românii onești viitorul pe care astfel îl prefigurează guvernarea PSD este unul sumbru: o Românie în care sunt favorizați cei care comit fapte de corupție.
duceti-va dracului cu tot cu ,, plimbarea ” voastra ca nu insemnati nimic ! ce dracu nu ati iesit la vot in 11 decembrie sa numai va scoata astia ca pe vaci in strada . iar pletosul de la primarie cu ce dracu de obraz ai va cere lui grindeanu ,,,,,dar cum ai avanitza ca multi dintre voi nu stie ce-i onoarea banatana !
Cica sunteti indignati. La munca cu voi. Pentru cei care muncesc masurile sunt utile, restul sunt povesti si nu ma intereseaza. Ca muriti de foame nu protestati, sunteti penibili.
Ordonantele astea de urgenta urmaresc nu doar sa-i scape pe astia inchisi de puscarie, ci si sa faca furtul de bani publici legal. Cand se fura din bani publici inseamna: spitale mai proaste, scoli proaste (si viitorul nostru facut praf), servicii publice mai proaste, drumuri proaste, etc.
Cine zice aici ca nu e interesat, ca are guvernul asta si masuri bune, eu ii spun asa: daca vine un hot, si-ti ia tot ce ai, iti fura toata munca ta de-o viata, dar iti lasa 2 clatite cu nutella, te bucuri?
Avem si doi asistați sociali care își dau cu părerea.Ala mic ce mare companie conduci? ,sa vedem si noi ce muncești.
pentru noi banatenii grindeanu e marea problema. in el trebuie lovit la proteste. prin ce atitudine are, dovedeste ca nu e banatean. afara cu lepra asta!
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- Adio cartea de identitate pe model vechi, din 1997. Din 1 august va mai fi eliberată doar în situații speciale
- Constructorul stadionului LEGO a fost amendat cu 50.000 de lei pentru neregulile de pe șantier, în urma unui control al Gărzii de Mediu Timiș
- A murit fostul primar al comunei Giarmata, Gavril Roşianu
- Accident grav la Urseni! O mașină a intrat pe calea ferată și a fost lovită în plin de un tren
- Fatalismul de Timișoara. Despre renunțarea care ni se pare optimism
- Pot începe lucrările de regenerare urbană a Pieței Mocioni. A fost semnat contractul de execuție
- MyLocation, nouă aplicație pentru comunitatea din Moşniţa Nouă
- Ministrul Buzoianu, în vizită de lucru în Timiș. A descoperit o groapă de gunoi la Săcălaz

Administratie
Administrația județeană a aprobat acordul de asociere cu Primăria Timișoara pentru noua parcare de la Județean
Citeşte tot articolul

Politica
În Timiş, PNL tot cu PSD. După ce i s-a interzis să-l atace pe Alfred Simonis, preşedintele PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă, pune tunurile doar pe Dominic Fritz
Citeşte tot articolul

Sport
Ziua Timișoarei se va sărbători și prin trei zile cu… mult sport!
Citeşte tot articolul

Social
Accident grav la Urseni! O mașină a intrat pe calea ferată și a fost lovită în plin de un tren
Citeşte tot articolul

Sănatate
Caravana Medicală MedLife Medici’s se pune în mişcare în județul Timiș. Prima oprire va fi miercuri, la Mașloc
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
OncoBridge – programul unic în România de internship pentru studenții UMF Timișoara care vor să descopere ce înseamnă onco-paliația
Timp liber și cultură
Cu motorul turat și chitara la maxim! 10 ani de Legacy MC Timișoara cu un spectacol pe cinste
TIFF Unlimited, Flash Cash și distracție pentru cei mici, în acest weekend, la Iulius Town
Finala Festivalului Național Concurs ”Din Comoara Satului” se va desfăşura la Ghiroda
La Muzeul Satului Bănățean Timișoara se inaugurează o nouă casă tradițională/FOTO
O nouă ediție a festivalului LA PAS va avea loc în luna octombrie
Imaginile expoziției Brâncuși de la Timișoara sunt acum prezente la Casa Memorială Brâncuși, de la Hobița, prin obiectivul lui Constantin Duma
Timișoara a celebrat 50 de ani de la primul 10 perfect din istoria Jocurilor Olimpice
Aquatim oferă noi activități pentru copii la Muzeul Apei
Un weekend cât un festival, la Iulius Town: filme în aer liber, meciuri de fotbal și campanie fulger cu premii
STPT organizează o minicroazieră pe Bega, de la Timișoara la Srpski Itebej
Festivalul avioanelor revine în weekend la Buziaş cu cea de-a XI ediţie
Gala Absolvenților MDVTM 2026 la Iulius Town: spectacol pe cat walk și primul pas spre carieră pentru noii absolvenți
Economic
Tunelul 1 din lotul de autostradă lipsă din A1 este aproape finalizat/Foto
Citeşte tot articolul
Învățământ
Absolvenții generației 2026 a Facultății de Arte și Design își prezintă creațiile vestimentare în cadrul Galei MDVT 2026
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Știri de ultima oră
Accident grav la Urseni! O mașină a intrat pe calea ferată și a fost lovită în plin de un tren
Administrația județeană a aprobat acordul de asociere cu Primăria Timișoara pentru noua parcare de la Județean
Licitația pentru componenta a doua a MultipleXity a atras cinci oferte
Proiectul privind vânzarea unui teren din Parcul Industrial Timișoara, decisă printr-o hotărâre judecătorească, a fost respins de consilierii județeni
CJ Timiș a aprobat partea de finanțare care o va suporta în cadrul Institutului de Oncologie. Lucrările, demarate în septembrie
Programul de circulație al mijloacelor de transport în comun va fi prelungit cu ocazia Zilei Timișoarei
Constructorul stadionului LEGO a fost amendat cu 50.000 de lei pentru neregulile de pe șantier, în urma unui control al Gărzii de Mediu Timiș
Pot începe lucrările de regenerare urbană a Pieței Mocioni. A fost semnat contractul de execuție





































Comentarii prin facebook