Poli vine cu un punct de la Medias dupa un final nebun de joc

Un meci aproape decisiv în runda a IV-a din play-out pentru violeţi, o înfrângere a Timişoarei însemnând ajungerea pe locurile de baraj/retrogradare. O posibilă victorie ar fi adus multă linişite. Nu a fost nici una, nici alta, Mediaşul şi Poli terminând la egalitate 1-1 (0-0) un meci clasic de supravieţuire.

Meciul s-a animat doar după pauză, prima parte fiind una penibilă de tot, fără niciun şut pe poartă, fără nicio ocazie de gol. Munteanu a avut prima şansă de gol, ratând din interiorul careului, imediat după, Straton salvând din faţa lui Rondon. În minutul 60, Găman a închis ochii la un fault dur în careu al lui Sîrgi în faţa lui Oliva. Ultimele 10 minute au salvat spectacolul. Vaşvari a trimis în transversală în minutul 82, iar 60 de secunde mai târziu Diogo a deschis scorul după o gafă a lui Artean. Roman a ratat egalarea, dar a găsit-o Ciucur în minutul 87, după o pasă exelentă a lui Bîrnoi. 1-1, iar Poli vine acasă cu un punct, deşi cu puţin noroc putea obţine victoria, cum tot la fel de bine putea şi pierde jocul.

„Sunt supărat, e foarte greu să aduci lumea la stadion cu astfel de fotbal. E valabil pentru ambele echipe”, a declarat Leo Grozavu, antrenor lui Poli, la finalul jocului. Apropo de tehnicianul bănăţenilor, acesta rămâne fără victorie la cârma violeţilor, iar Poli a ajuns la 14 jocuri fără succes. Chiar şi aşa, echipa timişoreană este încă peste linia de supravieţuire.

Gaz Metan: Greab – Creţu, Fytanidis, Sîrghi, Buşu – I. Cristea, Neagu (54, Rosado) – J. Diogo, Fernandes (54, Nasser), Tîrcoveanu (68, Manole) – Rondon
Antrenor: Cristi Pustai

ACS Poli: Straton – Haruţ, Cânu, Melinte (74, Enescu), Oliva (71, Tiganasu) – Vaşvari, Artean – A. Munteanu, Croitoru (57, Bîrnoi), Ciucur – M. Roman
Antrenor: Leo Grozavu