Daniel Funeriu: o parte din PNL Timis a facut blat cu PSD

Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, actualmente consilier la Palatul Cotroceni, îl felicită pe primarul Nicolae Robu pentru demersul privind îndepărtarea viceprimarului Traian Stoia. Pe de altă parte, Funeriu susține că Robu nu e sprijinit de o parte din PNL, care ar avea blat cu PSD.

daniel funeriu

Daniel Funeriu a postat pe propriul blog o analiză a ultimelor evenimente de pe scena politică timișoreană. Mai exact, anunțul primarului Nicolae Robu că nu mai poate lucra alături de viceprimarul PSD Traian Stoia. Din start, Funeriu afirmă că politicienii din Timișoara sunt de „o calitate foarte proastă”, neavând o voce vizibilă la nivel național. El afirmă că unele evenimente le-a prezis cu mai mult timp în urmă, atunci când i-a cerut lui Robu să nu se mai lase „călărit” de PSD.

M-a asigurat atunci că este «masculul politic alfa» și că nu-l «călărește» PSD și camarila din spatele PSD. Astăzi recunoaște că am avut dreptate și face un gest de curaj politic, punând piciorul în prag”, arată Funeriu. Numai că între timp lucrurile s-au agravat, continuă fostul ministru, iar PSD și-a întărit poziția. El arată și de unde această concluzie: „camarila PSD l-a pus în situație jenantă prin scandalul cu sediul PSD”; „toate contractele grase ale primăriei au fost câștigate de firme arondate grupului infracțional aflat în spatele PSD”; „PSD apare mediatic ca principal luptător împotriva mafiei care a cucerit centrul, cu toate că mafiile din jurul PSD sunt responsabile pentru această mizerie”. Ca atare, Funeriu a ajuns la concluzia că Robu a pierdut bătălia cu PSD.

„Mai are totuși o soluție salvatoare pentru el, pentru PNL și pentru Timișoara. Miza reală nu este Robu sau Stoia. Miza reală este lupta (blatul?) dintre Grindeanu și structura PNL aparent condusă de dl. Robu”, spune Funeriu, adăugând că PSD așteaptă o sentință nefavorabilă primarului în procesul cu ANI. Ceea ce a condus la o luptă de poziționare în perspectiva unor alegeri anticipate pentru scaunul de primar. „Cea mai mare tragedie pentru noi, timișorenii, ar fi ca Timișoara să încapă pe mâna PSD. Să nu ziceți că nu v-am spus”, decretează Funeriu.

El afirmă că soluția cea mai simplă ar fi ca Robu să rupă protocolul cu PSD și să anunțe moartea USL în Timișoara. „Asta ar putea face din dl Robu un adevărat lider național, indiferent de ce se întâmplă la proces. Dacă pierde procesul pleacă în erou, cu fruntea sus. Dacă îl câștigă, atunci chiar că va fi <> al orașului”, a mai spus fostul ministru. În final, Funeriu a afirmat că „în semn de solidaritate cu orașul meu”, își va stabili din nou domiciliul în Timișoara.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

Crasi a spus: (noiembrie 8th, 2013 at 13:22 )

Cand psd-ul nu respecta ce a anuntat la inceput cu vorbe mari, atunci de ce altii sa o faca? Niste mincinosi astia rosii :))!

Andrey a spus: (noiembrie 8th, 2013 at 13:27 )

Si in politica ca si in fotbal, blat peste blat, sper doar ca domnul Primar sa -i trezeasca si pe restu si sa il sustina!!!

Paul a spus: (noiembrie 8th, 2013 at 15:44 )

Primarul acestui minunat oras a fost ales pe buna dreptate, nu pe barba altora :)!

funerica a spus: (noiembrie 8th, 2013 at 15:54 )

bai funerica!! echivaleaza-ti prima data bacul dupa aceea palavrageste ceva de pulitica ta/base! lasa—–neee! lasa—-neeeee!

Lala a spus: (noiembrie 8th, 2013 at 17:24 )

Bravo Funeriu, bine faci ca il sustii pe Robu. Asta ar trebui sa faca toata lumea! Sa tina cu BINELE!!! Felicitari 😉 !

dino a spus: (noiembrie 9th, 2013 at 00:41 )

alta moaca a politicii autohtone! un transfug! funeriu nu sustine pe robu. o face la „sto” . se baga si el in seama precum musca. ii place mirosul. …… „noi, timisorenii” . cand ai fost tu timisorean?

sam a spus: (noiembrie 9th, 2013 at 13:37 )

daca basescu respecta banatul si timisoara nu se ajungea aici

ino the perfect spirit a spus: (noiembrie 10th, 2013 at 13:03 )

SÎNT TOȚI NIȘTE RATAȚI DAR ROBU TREBUIE SĂ ȘTIE CĂ INTERESUL LUI DE PRIMAR ESTE BANATUL- TIMIȘOARA ÎN REST NIMIC NU CONTEAZĂ!!EU INO VOTEZ ROBU! YESSSSSSSS!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top