Victorie fara griji pentru BC Timisoara: inca un pas spre play off

Antrenorul Tudor Costescu a (re)rebutat cu succes pe banca tehnică a lui BC SCM Timișoara, „leii” trecând fără emoții de Mureș Tg. Mureș. Timișorenii sunt acum pe locul cinci în Liga Națională, cu șanse mari de a prinde play off-ul.

N-a fost un meci cu probleme pentru „lei”, care au condus tot timpul în meciul cu mureșenii. A fost 23-14 după primul sfert, iar la pauza mare tabela arăta un foarte clar 49-32. Partida a curs fără griji în direcția gazdelor, care au jucat primul meci cu Tudor Costescu pe bancă. În sfertul trei a fost cea mai mare diferență pe tabelă, 72-43. Lucrurile erau cât se poate de clare, astfel că „leii” s-au relaxat un pic în sfertul patru, când au rămas și fără Diaz, eliminat pentru cinci greșeli personale. În aceste condiții, mureșenii, la care joacă acum și Dalibor Djapa, în sezonul trecut la Timișoara, și-au adjudecat ultimul sfert, cu 24-19. S-a terminat 91-72 pentru BCT, care se află în prezent pe locul 5 în Liga Națională, cu 25 de puncte și șanse să prindă play off-ul. Cel mai bun marcator al gazdelor a fost, ca de obicei, Mladen Jeremic, cu 22 de puncte, urmat de Komatina – 16, Jonte Flowers – 15, Popa Calotă și Drăgușin – câte 10. Timișorenii joacă în următoarea etapă pe 28 ianuarie, în deplasare, la Phoenix Galați.