Calificare superba in semifinalele Cupei Romaniei

Performanţă şi în condiţii dificile, cu un lot restrâns şi eternele probleme financiare. SCM a controlat prima repriză a meciul cu Olimpia Brașov, din Cupa României, și s-a aflat mai mereu într-un avantaj de cel puțin cinci puncte.

Lloyd a marcat prima, Burdgess și Ardelean, cu o „triță”, au urcat scorul la 7-1, iar apoi apărarea foarte mobilă a făcut ca diferența să crească peste zece puncte încă din prima repriză. Defensiva eficientă a împiedicat Olimpia să marcheze vreun punct în ultimele patru minute și jumătate ale primei reprize, ce s-a încheiat cu 41-29 pentru alb-violete. Lloyd a fost prima marcatoare și în repriza a doua, iar distanța a crescut la 14 puncte. Singurele eventuale emoții puteau apărea când Brașovul s-a apropiat la 6 puncte (47-41), dar echipa bănăţeană a dovedit stăpânire de sine și maturitate, reușind o nouă desprindere. La mijlocul sfertului ultim, ecartul a ajuns la un maximul de 16 puncte (67-51), pentru ca ultima sirenă să găsească cele două echipe la nouă lungimi distanță.

Victoria aduce calificarea în semifinalele turneului F8 de la Sfântu Gheorghe, iar următorul meci se va disputa sâmbătă, cu învingătoarea dintre Sepsi şi U Cluj.

SCM: Lloyd – 23 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții, Burdgess – 15 puncte, 15 recuperări, 4 pase decisive, două capace, Brosovszky – 12 puncte, 4 recuperări, 8 pase decisive, 5 intercepții, Stoiedin – 8 puncte, 7 recuperări, 3 intercepții, două capace, Ardelean – 7 puncte, 5 recuperări, Pop – 6 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive.

Brașov: Higgins 17 puncte, 10 recuperări, 12 pase decisive