Robu a trasat drumul spre 2021, cu Metallica si Guns N’Roses. Schema dupa care trebuie sa functioneze Timisoara culturala

În plină dispută aprinsă legată de viitorul Timișoarei Capitală Europeană a Culturii, primarul Nicolae Robu a decis cum trebuie să arate viitorul cultural al orașului de pe Bega. Cele mai revoluționare propuneri: Metallica, Guns’n’Roses, actori celebri și laureați de Nobel, pe care să-i aducă Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, care să-i și finanțeze, măcar parțial.

Proiectul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 a născut, în ultima lună, aprinse discuții în spațiul public. Primarul Nicolae Robu a organizat o dezbatere pe această temă, care s-a lăsat cu vorbe grele și jigniri. A urmat o prezentare a programului pentru 2018 al Asociației Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, considerat slab și fără legătură cu spiritul orașului de pe Bega de către contestatarii echipei conduse de Simona Neumann. Între timp, Robu a anunțat că va face diverse comisii care să supravegheze activitatea ATCEE și viața culturală în general. Acum, edilul a decis să pună cărțile pe masă și să explice, fără menajamente, cum vrea să se îndrepte Timișoara culturală spre anul 2021. „Având în vedere numeroasele controverse, chiar tensiuni, ca să spunem lucrurilor pe nume, iscate pe tema vieții culturale a orașului nostru în condițiile învestirii lui cu titlul de capitală culturală a Europei în 2021, am elaborat modelul în care trebuie să decurgă lucrurile în acești ani. El vizează capacitarea tuturor forțelor culturale ale orașului -instituții și persoane-, asigurarea unui cadru în care toți cei ce au ceva de oferit în plan cultural să se poată manifesta, armonizarea în diversitate a evenimentelor și celorlalte acțiuni culturale, corelarea lor temporală, implicit”, a notat Nicolae Robu pe Facebook. El a atașat postării sale o schemă, împărțită în trei secțiuni, dedicate organizatorilor de evenimente culturale din Timișoara.

Primul este Primăria Timișoara, care derulează „festivaluri și alte activități / evenimente culturale în cele 7 arte, cu trecut în orașul nostru, nelegate de dosarul de candidatură care vor continua cu ediții în perioada 2018 – 2020, 2021 și după 2021”. Se ocupă de acest lucru Casa de Cultură a Municipiului, Filarmonica Banatul, Teatrul Maghiar, Teatrul German, Tramvaielor, Muzeul Costumelor Populare, Muzeul Premierelor Timișorene, Muzeul Calculatoarelor, Muzeul Revoluției din Decembrie 1989. Ultimele patru nu există în acest moment, iar pentru mult discutatul muzeu al revoluției încă se caută sediu. Se mai ocupă de cultură în Timișoara, conform secțiunii 1 a „schemei Robu”, și Consiliul Județean Timiș, prin Centrul de Cultură și Artă, Muzeul Național al Banatului, Muzeul de Artă și Muzeul Satului, uitând însă de Teatrul „Merlin” Ministerul Culturii, prin Teatrul Național și Opera Română, omițând Direcția Județeană pentru Cultură, Facultatea de Muzică și Teatru a UVT, Casa de Cultură a Studenților Organizațiile profesionale sectoriale (Uniunea Scriitorilor, Asociația Artiștilor Plastici, Asociația Cineaștilor etc) și ONG-urile culturale. De „festivaluri și alte evenimente / activități culturale asumate punctual sau tematic prin dosarul de candidatură, obligatorii după câștigarea titlului” se ocupă, în „schema Robu”, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 (ATCCE). Secțiunea 3 a „schemei” include „noi festivaluri și evenimente / activități culturale, inițiate în emulația creată de învestirea Timișoarei cu titlul de capitală culturală europeană”, de care e responsabilă toată lumea, mai puțin ATCCE.

Robu spune însă că ATCCE, care „își are veniturile asigurate de Primăria Timișoara, CJ Timiș, Ministerul Culturii și sectorul privat” și este supusă monitorizării acestora, trebuie să facă mult mai mult decât să-și vadă de programul asumat prin dosarul de candidatură. „Asociația va participa și la unele din evenimentele din secțiunile 1 și 3, dându-le un plus de valoare. Spre exemplu: va putea susține financiar – total sau parțial – aducerea la Festivalul de rock al Primăriei a unor trupe celebre (Metallica, Guns’n’Roses, AC/DC etc), aducerea unor interpreți celebri la Festivalul de Operă și Operetă organizat de Opera Română, aducerea unor laureați de Premiu Nobel la Festivalul Internațional de Literatură organizat de Uniunea Scriitorilor (acesta este organizat de o mână de oameni inimoși, scriitori și librari, fără legătură cu Uniunea Scriitorilor – n.r.), aducerea unor actor celebri la Festivalul Internațional de Film etc., etc.”, anunță primarul Timișoarei.

Altfel spus, ATCCE – și nu vorbim aici de o echipă anume, ci de asociația care gestionează programul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 – trebuie să aducă artiști și personalități culturale extrem de scumpe la evenimente gratuite pe care le organizează primăria sau alte entități! E tentant să te gândești că la Timișoara ar putea concerta Metallica sau Guns N’Roses, dar, când treci de faza euforică, lucrurile nu mai arată atât de bine. Ultima ediție a Timișoara Rocks a costat 100.000 de euro, i-a avut ca protagoniști pe Crazy Town și The Toy Dolls și abia dacă a adunat câteva sute de oameni în cele două zile. Repetăm: festivalul e gratuit! Comparativ, cel mai ieftin bilet la un concert Guns N’Roses pe Olympiastadium în Berlin costă 87 de euro. Biletele pentru Metallica, trupă aflată în turneu în Europa, sunt sold out și în Cehia, și în Germania, și în Finlanda, și nu sunt deloc mai ieftine. Organizarea unui concert cu un astfel de artist costă sute de mii de euro. Și mai e un aspect: dacă ATCCE este finanțată în cea mai mare parte de primărie, iar festivalul de rock este organizat de primărie, nu s-ar putea interpreta că, practic, că primăria își mută banii dintr-un buzunar într-altul? Este posibil și legal acest lucru? Pe de altă parte, presupunând că Timișoara ar fi inclusă într-un turneu al unui artist de prim rang, unde ar fi organizat acel concert? În Sala Olimpia, care funcționează fără autorizație de la ISU? Pe Stadionul „Dan Păltinișanu”, pe care CJ – alt „gestionar” de evenimente culturale – vrea să-l închidă, deoarece crede că nu e sigur?

Între timp, cu vreo două ceasuri înainte ca primarul Nicolae Robu să anunțe cum vor trebui să meargă lucrurile înspre 2021, Simona Neumann, directorul executiv al ATCCE, scria, tot pe Facebook, că „după lansarea publică a cadrului de desfășurare a programului cultural al anului 2018 pentru Timișoara 2021, am primit mai multe sugestii și recomandări. Vom continua sesiunile de lucru cu intelectuali, oameni de cultură, instituții și organizații independente, iar broșurile revizuite în câteva săptămâni”…

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

robu supremul a spus: (februarie 26th, 2018 at 13:23 )

sa vedem cum vor reactiona aceiasi ‘telectuali de elita si valorile artistice mondiale nebagate in seama de simona.
uite asa se razgandeste si holenderu, probabil consultat de robu pt aceste sofisticate trupe locale de inalta cultura, ac/dc, metalica etc.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Aeroportul International Timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

De noaptea minţii! După ce a votat împotriva majorării alocaţiilor pentru copii, PSD se laudă cu acest proiect

Într-o postare pe pagina aficială de Facebook, PSD se laudă că mărește alocațiile copiilor. Şi asta după ce, cu excepția a trei parlamenatri, PSD a votat împotriva amendamentului depus de PNL privind creșterea acestor alocaţii. Hotărât lucru, PSD îi consideră pe români sau cel puţin pe proprii simpatizanţi, nişte cretini. Altă explicaţie pentru o minciună...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De noaptea minţii! După ce a votat împotriva majorării alocaţiilor pentru copii, PSD se laudă cu acest proiect
MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

S de la senzaţionala Simona! Impresionantă victorie a româncei la Doha, care o duce în finala turneului

Victorie de senzaţie pentru Simona Halep la Qatar Total Open din Doha. După un meci de aproape două ore şi un sfert, românca a reuşit să întoarcă o partidă ce părea pierdută. Ucraineanca Elina Svitolina câştigase ultimele trei jocuri directe disputate împotriva româncei şi se părea că își va continua seria, mai ales că avea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S de la senzaţionala Simona! Impresionantă victorie a româncei la Doha, care o duce în finala turneului
CCIAT

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Peste două mii de timişeni au aplicat pentru programul Start Up Nation

Marţi s-au încheiat înscrierile la România Start Up Nation, program guvernamental prin care firmele noi primesc finanțări nerambursabile de până la 200.000 de lei. Timişul conduce topul la nivel naţional, cu 2014 firme înscrise. La nivel național s-au înscris în acest program 33.514 firme, în creștere cu peste 50% față de ediția precedentă. Cele mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste două mii de timişeni au aplicat pentru programul Start Up Nation

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

La propunerea primarului Nicolae Robu, consilierii locali au votat pentru ca celebra Sanda Greblă să primească un nou mandat de patru ani în CA al RETIM. Fostă consilieră a primarului, Greblă conduce în cadrul primăriei o structură care se ocupă de implementarea proiectelor de capitală culturală. Meritocraţii crescuţi în umbra primarului Nicolae Robu sunt atoateştiutori,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De la cultură la gunoaie şi retur. Sanda Greblă, încă patru ani la RETIM
Câteva sute de timişoreni s-au adunat vineri seara în legendara locaţie a Pieţei Operei, în semn de solidaritate cu Laura Codruţa Kovesi. Aşa cum se ştie, noua secţie de investigare a magistraţilor a început urmărirea penală împotriva fostei şefe a DNA în momentul în care aceasta se pregătea să fie audiată în Parlamentul European pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sute de timișoreni protestează în Piața Operei din Timișoara: „vrem Justiţie, nu corupţie!” / FOTO
Victorie de senzaţie pentru Simona Halep la Qatar Total Open din Doha. După un meci de aproape două ore şi un sfert, românca a reuşit să întoarcă o partidă ce părea pierdută. Ucraineanca Elina Svitolina câştigase ultimele trei jocuri directe disputate împotriva româncei şi se părea că își va continua seria, mai ales că avea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S de la senzaţionala Simona! Impresionantă victorie a româncei la Doha, care o duce în finala turneului
Intervenție în forță a polițiștilor timișeni, care astăzi au depistat, în județ, nu mai puțin de șapte persoane care erau date în urmărire națională! Majoritatea scandalagiilor care au fost încătușați sunt fie din aceeași familie, fie apropiați. Cu toții sunt bărbați și au fost introduși după gratii pentru executarea pedepselor. Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Record de arestări în Timiș, într-o singură zi! Șapte bărbați, urmăriți național, au fost prinși și introduși după gratii
Primarul Nicolae Robu se laudă că, după o jumătate de secol, în Timişoara apar patru noi poduri. Artimetic are dreptate, problema este că numărul trecerilor peste Bega va fi acelaşi ca acum 50 de ani. Soluţiile tehnice privind consolidarea podurilor Dragalina şi Eroilor, au presupus construirea, a câte două noi poduri, alipite de cele originale....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Numărătoare marca Robu: „După 50 de ani, în Timişoara vom avea patru noi poduri”
Laura Codruța Kovesi a anunțat vineri la ieșirea de la Parchetul General că recuză procurorii din cadrul Secției speciale pentru investigarea magistaților. Aceştia i-au adus la cunoștință învinuirea și calitatea de suspect în dosarul legat de extrădarea lui Nicolae Popa din Indonezia, dosar constituit ca urmare a unui denunț al lui Sebastian Ghiță. Kovesi a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pusă sub acuzare pentru fapte de corupţie, Laura Codruţa Kovesi a recuzat procurorii
Într-o postare pe pagina aficială de Facebook, PSD se laudă că mărește alocațiile copiilor. Şi asta după ce, cu excepția a trei parlamenatri, PSD a votat împotriva amendamentului depus de PNL privind creșterea acestor alocaţii. Hotărât lucru, PSD îi consideră pe români sau cel puţin pe proprii simpatizanţi, nişte cretini. Altă explicaţie pentru o minciună...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De noaptea minţii! După ce a votat împotriva majorării alocaţiilor pentru copii, PSD se laudă cu acest proiect
Timișul se va prezenta cu ce are el mai bun la Târgul de Turism de la București, care va avea loc săptămâna viitoare. Banatul se va da în „spectacol” la acest târg, pentru a atrage turiștii în cel mai vestic județ al țării. Timișul va fi reprezentat în perioada 21-24 februarie 2019 la Romexpo București,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Banatul se dă în spectacol la București, la Târgul de Turism: olărit „live”, mâncare tradițională și răchie de Pietroasa
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com