Robu a trasat drumul spre 2021, cu Metallica si Guns N’Roses. Schema dupa care trebuie sa functioneze Timisoara culturala

În plină dispută aprinsă legată de viitorul Timișoarei Capitală Europeană a Culturii, primarul Nicolae Robu a decis cum trebuie să arate viitorul cultural al orașului de pe Bega. Cele mai revoluționare propuneri: Metallica, Guns’n’Roses, actori celebri și laureați de Nobel, pe care să-i aducă Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, care să-i și finanțeze, măcar parțial.

Proiectul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 a născut, în ultima lună, aprinse discuții în spațiul public. Primarul Nicolae Robu a organizat o dezbatere pe această temă, care s-a lăsat cu vorbe grele și jigniri. A urmat o prezentare a programului pentru 2018 al Asociației Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, considerat slab și fără legătură cu spiritul orașului de pe Bega de către contestatarii echipei conduse de Simona Neumann. Între timp, Robu a anunțat că va face diverse comisii care să supravegheze activitatea ATCEE și viața culturală în general. Acum, edilul a decis să pună cărțile pe masă și să explice, fără menajamente, cum vrea să se îndrepte Timișoara culturală spre anul 2021. „Având în vedere numeroasele controverse, chiar tensiuni, ca să spunem lucrurilor pe nume, iscate pe tema vieții culturale a orașului nostru în condițiile învestirii lui cu titlul de capitală culturală a Europei în 2021, am elaborat modelul în care trebuie să decurgă lucrurile în acești ani. El vizează capacitarea tuturor forțelor culturale ale orașului -instituții și persoane-, asigurarea unui cadru în care toți cei ce au ceva de oferit în plan cultural să se poată manifesta, armonizarea în diversitate a evenimentelor și celorlalte acțiuni culturale, corelarea lor temporală, implicit”, a notat Nicolae Robu pe Facebook. El a atașat postării sale o schemă, împărțită în trei secțiuni, dedicate organizatorilor de evenimente culturale din Timișoara.

Primul este Primăria Timișoara, care derulează „festivaluri și alte activități / evenimente culturale în cele 7 arte, cu trecut în orașul nostru, nelegate de dosarul de candidatură care vor continua cu ediții în perioada 2018 – 2020, 2021 și după 2021”. Se ocupă de acest lucru Casa de Cultură a Municipiului, Filarmonica Banatul, Teatrul Maghiar, Teatrul German, Tramvaielor, Muzeul Costumelor Populare, Muzeul Premierelor Timișorene, Muzeul Calculatoarelor, Muzeul Revoluției din Decembrie 1989. Ultimele patru nu există în acest moment, iar pentru mult discutatul muzeu al revoluției încă se caută sediu. Se mai ocupă de cultură în Timișoara, conform secțiunii 1 a „schemei Robu”, și Consiliul Județean Timiș, prin Centrul de Cultură și Artă, Muzeul Național al Banatului, Muzeul de Artă și Muzeul Satului, uitând însă de Teatrul „Merlin” Ministerul Culturii, prin Teatrul Național și Opera Română, omițând Direcția Județeană pentru Cultură, Facultatea de Muzică și Teatru a UVT, Casa de Cultură a Studenților Organizațiile profesionale sectoriale (Uniunea Scriitorilor, Asociația Artiștilor Plastici, Asociația Cineaștilor etc) și ONG-urile culturale. De „festivaluri și alte evenimente / activități culturale asumate punctual sau tematic prin dosarul de candidatură, obligatorii după câștigarea titlului” se ocupă, în „schema Robu”, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 (ATCCE). Secțiunea 3 a „schemei” include „noi festivaluri și evenimente / activități culturale, inițiate în emulația creată de învestirea Timișoarei cu titlul de capitală culturală europeană”, de care e responsabilă toată lumea, mai puțin ATCCE.

Robu spune însă că ATCCE, care „își are veniturile asigurate de Primăria Timișoara, CJ Timiș, Ministerul Culturii și sectorul privat” și este supusă monitorizării acestora, trebuie să facă mult mai mult decât să-și vadă de programul asumat prin dosarul de candidatură. „Asociația va participa și la unele din evenimentele din secțiunile 1 și 3, dându-le un plus de valoare. Spre exemplu: va putea susține financiar – total sau parțial – aducerea la Festivalul de rock al Primăriei a unor trupe celebre (Metallica, Guns’n’Roses, AC/DC etc), aducerea unor interpreți celebri la Festivalul de Operă și Operetă organizat de Opera Română, aducerea unor laureați de Premiu Nobel la Festivalul Internațional de Literatură organizat de Uniunea Scriitorilor (acesta este organizat de o mână de oameni inimoși, scriitori și librari, fără legătură cu Uniunea Scriitorilor – n.r.), aducerea unor actor celebri la Festivalul Internațional de Film etc., etc.”, anunță primarul Timișoarei.

Altfel spus, ATCCE – și nu vorbim aici de o echipă anume, ci de asociația care gestionează programul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 – trebuie să aducă artiști și personalități culturale extrem de scumpe la evenimente gratuite pe care le organizează primăria sau alte entități! E tentant să te gândești că la Timișoara ar putea concerta Metallica sau Guns N’Roses, dar, când treci de faza euforică, lucrurile nu mai arată atât de bine. Ultima ediție a Timișoara Rocks a costat 100.000 de euro, i-a avut ca protagoniști pe Crazy Town și The Toy Dolls și abia dacă a adunat câteva sute de oameni în cele două zile. Repetăm: festivalul e gratuit! Comparativ, cel mai ieftin bilet la un concert Guns N’Roses pe Olympiastadium în Berlin costă 87 de euro. Biletele pentru Metallica, trupă aflată în turneu în Europa, sunt sold out și în Cehia, și în Germania, și în Finlanda, și nu sunt deloc mai ieftine. Organizarea unui concert cu un astfel de artist costă sute de mii de euro. Și mai e un aspect: dacă ATCCE este finanțată în cea mai mare parte de primărie, iar festivalul de rock este organizat de primărie, nu s-ar putea interpreta că, practic, că primăria își mută banii dintr-un buzunar într-altul? Este posibil și legal acest lucru? Pe de altă parte, presupunând că Timișoara ar fi inclusă într-un turneu al unui artist de prim rang, unde ar fi organizat acel concert? În Sala Olimpia, care funcționează fără autorizație de la ISU? Pe Stadionul „Dan Păltinișanu”, pe care CJ – alt „gestionar” de evenimente culturale – vrea să-l închidă, deoarece crede că nu e sigur?

Între timp, cu vreo două ceasuri înainte ca primarul Nicolae Robu să anunțe cum vor trebui să meargă lucrurile înspre 2021, Simona Neumann, directorul executiv al ATCCE, scria, tot pe Facebook, că „după lansarea publică a cadrului de desfășurare a programului cultural al anului 2018 pentru Timișoara 2021, am primit mai multe sugestii și recomandări. Vom continua sesiunile de lucru cu intelectuali, oameni de cultură, instituții și organizații independente, iar broșurile revizuite în câteva săptămâni”…

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

robu supremul a spus: (februarie 26th, 2018 at 13:23 )

sa vedem cum vor reactiona aceiasi ‘telectuali de elita si valorile artistice mondiale nebagate in seama de simona.
uite asa se razgandeste si holenderu, probabil consultat de robu pt aceste sofisticate trupe locale de inalta cultura, ac/dc, metalica etc.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

Succes românesc în Slovacia. Baschetbaliștii de la Timișoara s-au evidențiat

Succes românesc în Slovacia. Baschetbaliștii de la SCM Timișoara s-au evidențiat

România a obținut o victorie muncită în Slovacia, cu care și-a asigurat prezența în calificările pentru EuroBasket 2021. „Vulturii” au început mai greu partida de la Bratislava, dându-le speranțe slovacilor care aveau nevoie de un succes la +17 puncte, dar au revenit rapid și s-au desprins pe tabelă. Slovacia nu a cedat până la final,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Succes românesc în Slovacia. Baschetbaliștii de la SCM Timișoara s-au evidențiat

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Harta puterii de cumpărare. Timișul este în top

Timişul e în topul naţional al puterii de cumpărare. Aradul vine puternic din urmă

Timişul, Clujul şi Ilfovul, alături de Bucureşti, generează cele mai mari venituri pe cap de locuitor din România, aceste zone fiind singurele din ţară cu un venit cu peste 20 de procente mai mare decât media pe ţară. Aradul vine puternic din spate, stimulat de saturaţia din domeniul investiţional şi economic din Timiş şi Timişoara,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişul e în topul naţional al puterii de cumpărare. Aradul vine puternic din urmă

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Peste 140 de pacienți au fost diagnosticați cu boală diareică acută în Timiș. Boala diareică acută este una dintre cele mai întâlnite afecțiuni în rândul copiilor. În Timiș, în săptămâna 12 – 18 august, au fost diagnosticate 144 de cazuri de boală diareică acută. Dintre pacienții diagnosticați, 48 au necesitat internarea în spital. Boala diareică...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste 140 de pacienți cu boală diareică acută în Timiș
Florin Câţu, senator liberal este un personaj anti-sistem, care nu înţelege rostul pompierilor, medicilor, profesorilor, polițiștilor sau funcționarilor publici într-o țară, este părerea celor de la PSD Timiş, care s-au decis să reacţioneze după ce politicianul vizat a făcut o serie de declaraţii pe tema bugetarilor, a faptului că aceştia au salarii mari şi ar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PSD Timiş se luptă cu liberalii şi cu USR, în apărarea bugetarilor
Peste 2 milioane de lei vor fi alocați exproprierilor imobilelor pe drumul care începe de la ieșire din Timișoara către autostradă, trecând prin Dumbrăvița și Giarmata. Exproprierile se vor face în cazul unor persoane fizice, societăți comerciale și chiar primăriile din Giarmata și Dumbrăvița pentru proiectul lărgirii la patru benzi a Drumului Județean 691 –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se fac exproprieri pe drumul care va fi lărgit la patru benzi, din Dumbrăvița spre autostradă
Casă mistuită de flăcări, în urma unui incendiu care a izbucnit azi-dimineață, în Timiș. Misiunea pompierilor este încă în desfășurare, la câteva zeci de minute bune după ce flăcările au cuprins acoperișul unei locuințe din localitatea Dejan, comuna Moravița. Conform primelor informații, incendiul a distrus acoperișul casei, însă și părți din interiorul său. Pompierii intervin...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu în Timiș, azi-dimineață. O casă a fost distrusă de flăcări
Cei de la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere din România ţin şi acum închis lotul 3 din autostrada Lugoj – Deva pentru că au orgolii şi pentru că dau dovadă de fugă de responsabilitate. Acuzaţia aparţine celor de la Asociaţia Pro Infrastructură, care insistă că problemele găsite de comisia de recepţie pe acest...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociaţia Pro Infrastructură acuză CNAIR că ţine închis lotul 3 din cauza orgoliilor / FOTO
Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com