Robu a trasat drumul spre 2021, cu Metallica si Guns N’Roses. Schema dupa care trebuie sa functioneze Timisoara culturala

În plină dispută aprinsă legată de viitorul Timișoarei Capitală Europeană a Culturii, primarul Nicolae Robu a decis cum trebuie să arate viitorul cultural al orașului de pe Bega. Cele mai revoluționare propuneri: Metallica, Guns’n’Roses, actori celebri și laureați de Nobel, pe care să-i aducă Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, care să-i și finanțeze, măcar parțial.

Proiectul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 a născut, în ultima lună, aprinse discuții în spațiul public. Primarul Nicolae Robu a organizat o dezbatere pe această temă, care s-a lăsat cu vorbe grele și jigniri. A urmat o prezentare a programului pentru 2018 al Asociației Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021, considerat slab și fără legătură cu spiritul orașului de pe Bega de către contestatarii echipei conduse de Simona Neumann. Între timp, Robu a anunțat că va face diverse comisii care să supravegheze activitatea ATCEE și viața culturală în general. Acum, edilul a decis să pună cărțile pe masă și să explice, fără menajamente, cum vrea să se îndrepte Timișoara culturală spre anul 2021. „Având în vedere numeroasele controverse, chiar tensiuni, ca să spunem lucrurilor pe nume, iscate pe tema vieții culturale a orașului nostru în condițiile învestirii lui cu titlul de capitală culturală a Europei în 2021, am elaborat modelul în care trebuie să decurgă lucrurile în acești ani. El vizează capacitarea tuturor forțelor culturale ale orașului -instituții și persoane-, asigurarea unui cadru în care toți cei ce au ceva de oferit în plan cultural să se poată manifesta, armonizarea în diversitate a evenimentelor și celorlalte acțiuni culturale, corelarea lor temporală, implicit”, a notat Nicolae Robu pe Facebook. El a atașat postării sale o schemă, împărțită în trei secțiuni, dedicate organizatorilor de evenimente culturale din Timișoara.

Primul este Primăria Timișoara, care derulează „festivaluri și alte activități / evenimente culturale în cele 7 arte, cu trecut în orașul nostru, nelegate de dosarul de candidatură care vor continua cu ediții în perioada 2018 – 2020, 2021 și după 2021”. Se ocupă de acest lucru Casa de Cultură a Municipiului, Filarmonica Banatul, Teatrul Maghiar, Teatrul German, Tramvaielor, Muzeul Costumelor Populare, Muzeul Premierelor Timișorene, Muzeul Calculatoarelor, Muzeul Revoluției din Decembrie 1989. Ultimele patru nu există în acest moment, iar pentru mult discutatul muzeu al revoluției încă se caută sediu. Se mai ocupă de cultură în Timișoara, conform secțiunii 1 a „schemei Robu”, și Consiliul Județean Timiș, prin Centrul de Cultură și Artă, Muzeul Național al Banatului, Muzeul de Artă și Muzeul Satului, uitând însă de Teatrul „Merlin” Ministerul Culturii, prin Teatrul Național și Opera Română, omițând Direcția Județeană pentru Cultură, Facultatea de Muzică și Teatru a UVT, Casa de Cultură a Studenților Organizațiile profesionale sectoriale (Uniunea Scriitorilor, Asociația Artiștilor Plastici, Asociația Cineaștilor etc) și ONG-urile culturale. De „festivaluri și alte evenimente / activități culturale asumate punctual sau tematic prin dosarul de candidatură, obligatorii după câștigarea titlului” se ocupă, în „schema Robu”, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 (ATCCE). Secțiunea 3 a „schemei” include „noi festivaluri și evenimente / activități culturale, inițiate în emulația creată de învestirea Timișoarei cu titlul de capitală culturală europeană”, de care e responsabilă toată lumea, mai puțin ATCCE.

Robu spune însă că ATCCE, care „își are veniturile asigurate de Primăria Timișoara, CJ Timiș, Ministerul Culturii și sectorul privat” și este supusă monitorizării acestora, trebuie să facă mult mai mult decât să-și vadă de programul asumat prin dosarul de candidatură. „Asociația va participa și la unele din evenimentele din secțiunile 1 și 3, dându-le un plus de valoare. Spre exemplu: va putea susține financiar – total sau parțial – aducerea la Festivalul de rock al Primăriei a unor trupe celebre (Metallica, Guns’n’Roses, AC/DC etc), aducerea unor interpreți celebri la Festivalul de Operă și Operetă organizat de Opera Română, aducerea unor laureați de Premiu Nobel la Festivalul Internațional de Literatură organizat de Uniunea Scriitorilor (acesta este organizat de o mână de oameni inimoși, scriitori și librari, fără legătură cu Uniunea Scriitorilor – n.r.), aducerea unor actor celebri la Festivalul Internațional de Film etc., etc.”, anunță primarul Timișoarei.

Altfel spus, ATCCE – și nu vorbim aici de o echipă anume, ci de asociația care gestionează programul Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 – trebuie să aducă artiști și personalități culturale extrem de scumpe la evenimente gratuite pe care le organizează primăria sau alte entități! E tentant să te gândești că la Timișoara ar putea concerta Metallica sau Guns N’Roses, dar, când treci de faza euforică, lucrurile nu mai arată atât de bine. Ultima ediție a Timișoara Rocks a costat 100.000 de euro, i-a avut ca protagoniști pe Crazy Town și The Toy Dolls și abia dacă a adunat câteva sute de oameni în cele două zile. Repetăm: festivalul e gratuit! Comparativ, cel mai ieftin bilet la un concert Guns N’Roses pe Olympiastadium în Berlin costă 87 de euro. Biletele pentru Metallica, trupă aflată în turneu în Europa, sunt sold out și în Cehia, și în Germania, și în Finlanda, și nu sunt deloc mai ieftine. Organizarea unui concert cu un astfel de artist costă sute de mii de euro. Și mai e un aspect: dacă ATCCE este finanțată în cea mai mare parte de primărie, iar festivalul de rock este organizat de primărie, nu s-ar putea interpreta că, practic, că primăria își mută banii dintr-un buzunar într-altul? Este posibil și legal acest lucru? Pe de altă parte, presupunând că Timișoara ar fi inclusă într-un turneu al unui artist de prim rang, unde ar fi organizat acel concert? În Sala Olimpia, care funcționează fără autorizație de la ISU? Pe Stadionul „Dan Păltinișanu”, pe care CJ – alt „gestionar” de evenimente culturale – vrea să-l închidă, deoarece crede că nu e sigur?

Între timp, cu vreo două ceasuri înainte ca primarul Nicolae Robu să anunțe cum vor trebui să meargă lucrurile înspre 2021, Simona Neumann, directorul executiv al ATCCE, scria, tot pe Facebook, că „după lansarea publică a cadrului de desfășurare a programului cultural al anului 2018 pentru Timișoara 2021, am primit mai multe sugestii și recomandări. Vom continua sesiunile de lucru cu intelectuali, oameni de cultură, instituții și organizații independente, iar broșurile revizuite în câteva săptămâni”…

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

robu supremul a spus: (februarie 26th, 2018 at 13:23 )

sa vedem cum vor reactiona aceiasi ‘telectuali de elita si valorile artistice mondiale nebagate in seama de simona.
uite asa se razgandeste si holenderu, probabil consultat de robu pt aceste sofisticate trupe locale de inalta cultura, ac/dc, metalica etc.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town Winter Sale
Iulius Town Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

Fortuna va intra în lupta pentru titlu de la mijlocul lui martie

Ieri a avut loc tragerea la sorți a jocurilor din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 feminin. De asemenea, s-a organizat și tragerea la sorți pentru Seria 3 din Liga 2 Feminin, care nu a disputat jocuri în prima parte a sezonului. Liga 1 feminin este programată să reînceapă pe 14 martie, cu prima etapă din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fortuna va intra în lupta pentru titlu de la mijlocul lui martie
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

SDM caută microbile, dar și vopsea specială și în valoare de aproape patru milioane de lei

Vopseaua pentru marcajele străzilor și carosabilului din Timișoara vor costa la Timișoara, în acest an, 3,3 milioane de lei, plus TVA. Societatea Drumuri Municipale caută ofertanți pentru aceste vopsele, mai precis sute de mii de kilograme, inclusiv… microbile reflectorizante. Pe SEAP a fost lansată o licitație de început de an din partea celor de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SDM caută microbile, dar și vopsea specială și în valoare de aproape patru milioane de lei

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Serviciul Public de Asistență Medicală Școlară al Primăriei Timișoara asigură personalul necesar pentru echipele mobile care realizează vaccinarea în căminele cu persoane vulnerabile, a anunțat instituția. Postarea vine la doar câteva zile după ce se anunța că personalul de la centrele de vaccinare este asigurat, la pachet cu o parte din dotările acestor locații, de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Disputa medicilor ”vaccinatori”. Primăria Timișoara asigură personalul medical din echipele mobile de vaccinare
Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Proteasa, a anunțat că a contactat noul coronavirus. El are doar simptomele clasice, intră în carantină, dar speră să poată să lucreze în continuare. Proteasa spune că era programat marți la vaccinare, dar că momentan nu va mai urma această procedură medicală. ”Astăzi, am fost diagnosticat cu virusul Covid 19,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vicepreședintele CJ Timiș, Alexandru Proteasa, infectat cu coronavirus
Prefectul de Timiş, Liliana Oneţ, a lăsat deoparte grijile coronavirusului şi a plecat la schi, la Muntele Mic. A fost însă cu ghinion, fiindcă a avut un accident urât, în urma căruia şi-a fracturat un picior. Potrivit unor surse, ea este adusă de urgenţă la Timişoara, unde va fi operată la Spitalul Judeţean. Update. Liliana...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectul Liliana Oneţ şi-a fracturat un picior la schi. Urmează să fie operată/Update. Dublă fractură, de tibie şi peroneu
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a decis că numărul de elevi în clasele de început de ciclu, în învăţământul liceal cu frecvență – zi, se va reduce de la 28 la 24 de elevi în clasă pentru filiera tehnologică și învățământul profesional, inclusiv dual, precum şi pentru filiera vocațională – profil sportiv, teologic, pedagogic şi învățământul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministerul Educației reduce numărul de elevi din clase
În judeţul Timiş există șapte focare de coronavirus aflate în supraveghere epidemiologică, transmite Direcţia de Sănătate Publică. Au fost închise focarele din cadrul Căminului privat pentru persoane vârstnice Timișoara – (87 cazuri confirmate);  Primăriei Timișoara – (6 cazuri confirmate) și Primăriei comunei Giarmata – (5 cazuri confirmate ). Focare active: CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITARE...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trei focare de coronavirus, închise de DSP Timiș
În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, alte 165 de persoane au fost confirmate cu Sars-Cov-2, fiind efectuate 2.448 de teste, dintre care 502 teste rapide. Rata de infectare în Timiş se află într-o continuă scădere, ajungând la 3,75, după ce în ziua precedentă a fost 3,93. Persoanele infectate din judeţul Timiş sunt din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trend descrescător al cazurilor de Covid-19 în Timiş. 165 de persoane infectate în ultimele 24 de ore
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 2.699 de persoane, fiind efectuate 23.712 de teste RT-PCR şi  5.899 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 997 de pacienţi. Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După mult timp, numărul pacienţilor internaţi la ATI a scăzut sub o mie. 2.699 persoane infectate cu Sars-Cov-2 în ultimele 24 de ore
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz solicită preşedintelui Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, și ministrului Sănătății, colegul său de partid, Vlad Voiculescu, să prezinte public algoritmul care stă la baza stabilirii numărului de doze care se alocă pentru fiecare zonă a țării. E nevoie de predictibilitate, dar și de o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz trimite scrisoare spre șeful vaccinării anti Covid. El vrea transparență în modul de alocare a dozelor de vaccin
Top