De ce a retrogradat Poli: Din cauza arbitrilor, a „autosuficienței” și a „lipsei de suflet” a jucătorilor. Explicațiile primarului Robu

Pentru a treia oară în scurta sa existență, ACS Poli părăsește Liga I. Nicolae Robu spune că retrogradarea e nedreaptă, dar acuză și modul discreționar în care alte cluburi au putut primi bani publici. El dă vina și pe jucătorii și antrenorii care au fost preocupați „numai și numai de bani”. La club sunt încă salarii neplătite de luni bune.

ACS Poli va juca – dacă va juca – în sezonul viitor la matineu. Clubul de suflet al primarului Nicolae Robu a retrogradat pentru a treia oară în șase ani și sunt destule voci care susțin că este punctul final pentru așa-numita CMPDTP, „Cea Mai Poli Dintre Toate Poli”. Robu a postat, duminică, pe Facebook, un mesaj în care își varsă supărarea și spune că echipa Timișoarei a fost profund nedreptățită în acest campionat. Din mai multe puncte de vedere. Iată postarea edilului:

Din păcate, aseară, am retrogradat! În mod nedrept, sfidător, putem spune! Doar 5 minute ne-au despărțit de încheierea pe locul 12. Dar, în cele 5 minute, arbitrul Colțescu a acordat un penalti imaginar pt Voluntari și… ultima speranță s-a spulberat. Din păcate, nu a fost singurul rezultat viciat în defavoarea noastră! Am fost furați ca-n codru la Dinamo, în turul play-out-ului, am fost furați la Mediaș și mă opresc aici, pt că sunt prea supărat să continui.

Dar, dincolo de toate aceste mizerii la adresa noastră, trebuie să recunoaștem că am retrogradat în primul rând datorită nouă! Nu Iuventus trebuia să ne salveze pe noi -apropo: toată stima pt Iuventus!-, nu la cheremul arbitrilor trebuia să fim noi! Echipa care a bătut spectaculos viitoarea campioană, CFR Cluj, echipa care a bătut apoi pe Dinamo la București, n-avea voie să nu mai câștige apoi n-șpe etape niciun meci! Autosuficiența, lipsa de suflet în teren, deopotrivă la antrenamente și la jocuri, preocuparea numai și numai de bani, la cei ce de fapt trebuie, dacă se respectă, să fie preocupați numai și numai să fie buni, competitivi -îi am în vedere și pe fotbaliști și pe unii antrenori!- astea ne-au dus în Liga 2! Și eu spun lucrurilor pe nume! Da, fiecare trebuie să fie plătit pt munca lui și este de dorit ca plata să vină la timp! Dar alții au luat titlul de campioană națională cu restanțe salariale mult mai mari decât cele care-au fost la noi și-apoi, din banii primiți pt performanță, au putut să-și primească drepturile și prime uriașe pe lângă ele!

În altă ordine de idei, este trist că, în aceeași țară, unii pot susține fotbalul de la bugetul local, iar noi nu putem, unora li se trec cu vederea datoriile -în unele cazuri mult mai mari ca ale noastre!-, nouă ni se iau toți banii primiți pt un tur întreg de campionat, etc., etc. Este trist și inadmisibil! Și, cu riscul de a fi acuzați că ne preocupă «capra vecinului», va trebui să acționăm pentru dreptate, pentru echitate!

Știu că unii își doresc desființarea acestei echipe curate, echipa comunității, echipa Timișoarei, Timișului, Banatului și, dacă ne uităm pe hartă, reprezentativa, până acum, pe prima scenă fotbalistică a țării, a unei mari părți de România! Ei bine, voi face tot posibilul ca această echipă să meargă mai departe și să revină la anul întărită în Liga I! De unul singur, evident, n-aș avea nicio șansă de reușită! Speranțele mele sunt în iubitorii de Timișoara, care au susținut echipa până acum și în alții ca ei, care sper să ne vină alături acum, la greu, la foarte greu!

Mai trebuie spus că ACS Poli a avut aproape șase luni fără victorie și e imposibil să supraviețuiești așa în prima ligă. Pe de altă parte, ce pretenții poți avea – indiferent de supărările primarului și de acuzele de „lipsă de suflet” – de la niște oameni care nu și-au primit salariile, în unele cazuri, din luna decembrie? Oricine merge „la serviciu” așteaptă să fie plătit pentru asta, fiindcă nimeni nu trăiește cu aer. Altfel, clubul are datorii grămadă și trebuie să achite lunar câte 50.000 de euro către ANAF.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

Poli 21 a spus: (iunie 3rd, 2018 at 13:19 )

Nestore, de ce ai lasat de capul lor oile si te-ai apucat sa faci lucruri la care nu te pricepi ??

Gabi a spus: (iunie 3rd, 2018 at 13:21 )

Am retrogradat in primul rand din cauza incompetenței si minciuniilor conducatorilor acestui club, si a dezorganizarii si haosului de care sa dat dovada!

Adi a spus: (iunie 3rd, 2018 at 13:26 )

Ce sa semanat ..aceea sa cules.Ne bateam in piept ca jucam in cupele europene….da-tii afara …ne -au facut miticii birlica neaga si incompetentii din club

Dan a spus: (iunie 3rd, 2018 at 14:36 )

Dle Robu,daca tot tineti sa continuati acest proiect eu cred ca singura solutie de viitor este schimbarea formei de organizare a clubului, una care sa permita finantarea de la bugetul local,cu riscul retrogradarii intr-o liga inferioara.Altfel vor urma ani de umilinte si mediocritate in liga a 2-a.

Druckerul din Mehala a spus: (iunie 3rd, 2018 at 15:50 )

Cu cele spuse de Dl Robu sansele ca cele 2 Poli sa se uneasca dispar , deci cei de la ASU cautati-va sponsor ca CL nu va da niciun leu f,tui …acum trebuie cautati jucatori tineri dar numai din Liga III-a , sunt nenumarati tineri care nu au fost inca descoperiti…HAI POLI !!!

io a spus: (iunie 3rd, 2018 at 16:20 )

Cum e primare, ti-au folosit cei 25 de milioane pe care I-ai cerut suporterilor fideli de la To?Sa ii folosesti pe medicamente..

Poli s-a dus, acum sa vina alegerile ,primare!

Mitica a spus: (iunie 3rd, 2018 at 18:40 )

NU banilor publici din contributiile la taxele locale pentru fotbalul profesionist !!!
Dezordinea la club este si datarita incompetentei si amestecului lui oRbu care se baga peste tot.

Juventus a spus: (iunie 3rd, 2018 at 21:27 )

Primăria cj uvt sunt cele 3 entități care au înființat clubul si tot ele trebuie sa-si asume finanțarea echipei dar in loc sa faca asta primarul asta ne învață sa mergem la servici sa muncim si sa primim salariul cand vrea el.Pe zi ce trece imi dau seama ca acest personaj ne jignește inteligenta.Cu asa conducere a orașului nu o sa avem niciodată stadion sala de sport bazin olimpic o sa avem doar machete cu care o sa iasă in presa înainte de alegeri.Din nefericire am picat din nou si nu cred ca vom reveni curând .Nu are decat sa pună supușii la munca sa schimbe statutul societății ca sa putem primi si noi bani precumCHIAJNA VOLUNTARI etc care sunt ca niste cartiere ale Timișoarei .Sa-ti fie Rușine primare in locul tau nu as avea curajul sa dau ochii cu jucătorii si mai ales sa vorbesc despre cei care merg cu autocarul in2018 in Moldova București iar tu te plimbi cu merțanul .Dispari de la primărie si lasa pe altul care poate mai mult decat sa faca drumuri care dupa doua luni sunt pline de gropi fântâni arteziene si sensuri giratorii ca sa amețim cu toții si sa nu vedem cat esti de depășit .Hai Poli

Juventus a spus: (iunie 3rd, 2018 at 21:30 )

Primăria cj uvt sunt cele 3 entități care au înființat clubul si tot ele trebuie sa-si asume finanțarea echipei dar in loc sa faca asta primarul asta ne învață sa mergem la servici sa muncim si sa primim salariul cand vrea el.Pe zi ce trece imi dau seama ca acest personaj ne jignește inteligenta.Cu asa conducere a orașului nu o sa avem niciodată stadion sala de sport bazin olimpic o sa avem doar machete cu care o sa iasă in presa înainte de alegeri.Din nefericire am picat din nou si nu cred ca vom reveni curând .Nu are decat sa pună supușii la munca sa schimbe statutul societății ca sa putem primi si noi bani precumCHIAJNA VOLUNTARI etc care sunt ca niste cartiere ale Timișoarei .Sa-ti fie Rușine primare in locul tau nu as avea curajul sa dau ochii cu jucătorii si mai ales sa vorbesc despre cei care merg cu autocarul in2018 in Moldova București iar tu te plimbi cu merțanul . .Hai Poli

Juventus a spus: (iunie 3rd, 2018 at 21:32 )

Primăria cj uvt sunt cele 3 entități care au înființat clubul si tot ele trebuie sa-si asume finanțarea echipei dar in loc sa faca asta primarul asta ne învață sa mergem la servici sa muncim si sa primim salariul cand vrea el.Pe zi ce trece imi dau seama ca acest personaj ne jignește inteligenta.Cu asa conducere a orașului nu o sa avem niciodată stadion sala de sport bazin olimpic o sa avem doar machete cu care o sa iasă in presa înainte de alegeri.Din nefericire am picat din nou si nu cred ca vom reveni curând .Nu are decat sa pună supușii la munca sa schimbe statutul societății ca sa putem primi si noi bani precumCHIAJNA VOLUNTARI etc care sunt ca niste cartiere ale Timișoarei . . .Hai Poli

anteconbega a spus: (iunie 4th, 2018 at 09:50 )

Poli arde şi Robu se chiaptănă!

leo di taio a spus: (iunie 4th, 2018 at 10:42 )

TOTII ” MERCENARII’ ADUSI IN VARA LUI 2017 AU FOST LEGITIMATI CU ACORDUL LUI ROBU NICOLAE. D-LE DE CE NU AI CURAJUL RASPUNDERII? DE CE NU ITI RECUNOSTI GRESELILE?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele adiacente, care vor intra în lucru în vederea reabilitării. Ca și precedentele astfel de discuții, purtate deja înainte de a începe efectiv proiectul, cea de luni nu a fost lipsită de ”asperități”. Oamenii spun că nu vor mai avea locuri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind demisia lui Ilie Bolojan din fruntea guvernului este total fals. Pirtea susține că în spatele acestor zvonuri stă Olguţa Vasilescu şi o anumită parte din PSD care se hrăneşte din scandaluri. “În politică, uneori, cele mai insistente „surse” nu spun...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să continue forma bună și în play-out. După ce și-a aflat componența grupei, echipa bănățeană știe și când și cu cine va juca. Etapa 1 – 21.03.2026 ACSM Reșița – CSM Olimpia Satu Mare FC Bacău – CS Tunari CS Afumați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului doi invitați cu experiențe și perspective valoroase despre carieră, educație și provocările tinerei generații. Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European și conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara, vor oferi răspunsuri la o serie de întrebări pe care și le...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Economic vezi arhiva Economic

Încep lucrările de consolidare pe drumul național dintre Deta și Livezile

Timp de un an de zile, începând de joi, 19 martie, pe drumul național DN 59B, între km 60+000 și km 75+488 dintre Livezile și Deta, o porțiune de 15 kilometri, se va lucra la consolidarea drumului. Contractul, în valoare de 29.969.381,39 lei fără TVA, a fost atribuit, în urma unei licitații publice, antreprenorului PORR...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încep lucrările de consolidare pe drumul național dintre Deta și Livezile

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind demisia lui Ilie Bolojan din fruntea guvernului este total fals. Pirtea susține că în spatele acestor zvonuri stă Olguţa Vasilescu şi o anumită parte din PSD care se hrăneşte din scandaluri. “În politică, uneori, cele mai insistente „surse” nu spun...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu
Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele adiacente, care vor intra în lucru în vederea reabilitării. Ca și precedentele astfel de discuții, purtate deja înainte de a începe efectiv proiectul, cea de luni nu a fost lipsită de ”asperități”. Oamenii spun că nu vor mai avea locuri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”
Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea unui prim adăpost public pentru animale. Acesta va fi ridicat la Grabaț, iar studiul de fezabilitate tocmai a fost recepționat. Alte două asemenea centre ar urma să fie ridicate și în alte zone din județ. De ce le face CJT?...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO
Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în clădiri vechi din oraş, majoritatea situate în zone istorice. Chiriile de pornire variază între 5 euro și 16,35 euro pe metru pătrat, în funcție de suprafață și amplasament. Spațiile nu pot fi utilizate ca locuințe și vor fi închiriate prin...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat
Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului doi invitați cu experiențe și perspective valoroase despre carieră, educație și provocările tinerei generații. Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European și conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara, vor oferi răspunsuri la o serie de întrebări pe care și le...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii
Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să achiziționeze o locuință veche sau o casă aflată la periferia marilor orașe. Totuși, localizarea rămâne importantă pentru cei mai mulți cumpărători, ei fiind dispuși să achite în plus pentru a se muta într-o zonă mai bună, arată un sondaj realizat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună
Școala Gimnazială Boldur, în parteneriat cu Lions Club Tymes 1266 Timișoara, organizează în data de 22 martie 2026, ora 9:00, în localitatea Boldur, județul Timiș, evenimentul educațional „REAL LIFE”, dedicat prevenirii consumului de droguri și combaterii violenței în rândul copiilor și adolescenților. Evenimentul promovează un stil de viață sănătos și responsabil, prin activități educative și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Evenimentul „REAL LIFE” – pentru prevenirea consumului de droguri și a violenței în rândul tinerilor
Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) organizează conferința „De la acces la incluziune: universitatea și piața muncii, văzute prin ochii studenților cu dizabilități”. Acțiunea are loc joi, 19 martie, începând de la ora 9.00, în Aula ICAM de la sediul de pe strada Oituz 4c. Evenimentul va fi dedicat dialogului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La UVT se va dezbate pe tema incluziunii studenților cu dizabilități
Școala Gimnazială Șag  beneficiază de noi dotări moderne, printr-un proiect de finanțare din fonduri europene prin PNRR. Investiția este în valoare totală de 319.846,56 lei (TVA inclus) şi cuprinde mai multe echipamente și resurse tehnologice. Aceste dotări contribuie la crearea unui mediu educațional modern, sigur și stimulativ, în care copiii din Șag să își poată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noi investiţii din fonduri europene în educația copiilor din Șag
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.