Domnu’ Robu, comandam o ploaie pe Facebook?

De-a lungul istoriei omenirii, orice grup social, orice societate s-au bazat pentru funcționalitatea lor pe un set de reguli. Că acestui set i s-a spus legi, norme sociale, cutume etc. nu mai contează. Ele trebuiau respectate de toată lumea, fiindcă altfel se ajungea la anarhie. Inclusiv societățile totalitare aveau setul lor de reguli, evident mai discutabil. În democrații, la stabilirea acestor reguli sau legi contribuia întreaga societate sau o largă parte a societății. În sistemele totalitare, legile sunt făcute de dictatori, ajutați de o camarilă sau o clică de prieteni.

Bun, am făcut această scurtă introducere pentru a ajunge în vara anului 2013. Timișoara. Orașul care și-a depus candidatura la titlul de Capitală Culturală europeană. O instituție din subordinea primăriei, Poliția Locală, stabilește că patru cluburi din oraș nu respectă legea și ar trebui închise. Asta, după mai multe avertizări potrivită cărora aceste cluburi au întrecut măsura în privința zgomotului pe care-l produc. Or, în Timișoara – spre știința primarului Nicolae Robu – mai sunt și oameni care merg la lucru dimineața. E drept, mai puțini de când USL a venit la guvernare, dar mai sunt. Oameni care merită și ei un gram de respect!

În urma sesizării Poliției Locale, viceprimarul Traian Stoia, care-l înlocuia pe primarul plecat în concediu, semnează o dispoziție privind suspendarea activității celor patru cluburi pentru 30 de zile. Până intră și ele în legalitate. O măsură normală și legală. Ce face dl primar Robu de pe plaja din Mamaia? Nemaiputând de grija cocalarilor, pițipoancelor sau dealerilor de „prafuri” care bântuie prin cluburi, dă drumul la un sondaj pentru prietenii de pe Facebook. Nu înainte de-a se autopronunța în favoarea cluburilor. Pe care le vede ca mari plătitoare de taxe și impozite, bașca mari angajatori. (În paranteză fie spus, să meargă la ITM să vadă câți angajați au, iar despre taxe și impozite, probabil numai Robu se face că nu știe că acolo sunt oaze ale evaziunii fiscale.)

Evident, amicii de pe Facebook ai lui Robu sunt de acord cu el și spun că aceste cluburi nu trebuie închise. Spre sfidarea legii. (Iar deschid o paranteză pentru a presupune că, dacă Robu își dădea cu părerea că cluburile trebuiau închise, aceiași prieteni care acum au fost de acord cu deschiderea ar fi vrut închiderea lor.) În consecință, după ce prietenii de Facebook și-au băgat picioarele în lege, Robu a anunțat că va desființa dispoziția lui Stoia. Însă cu aceeași ocazie, va da cu tifla și în niște decizii ale Poliției Locale, instituiție aflată în subordinea lui și care se ocupă cu aplicarea legii. În acest moment, dl Robu are o mare problemă. Ori spune că Poliția Locală și Traian Stoia au dat decizii ilegale, ori își asumă părerea prietenilor de pe Facebook și anunță că i se fâlfâie de legi. C-așa vor prietenii lui! Și aici vreau să mă întorc la introducere, unde arătam în ce societăți legea era făcută de un dictator cu camarila sa.

Pe această logică, aș propune ca primarul să mai facă niște sondaje. De exemplu: „Sunteți de acord ca eu, Nicolae Robu, să fiu numit primar pe viață? Răspundeți cu DA sau NU”. Sau chiar poate rezolva problema cu Traian Băsescu. Ce atâtea referendumuri, când poate să-l schimbe cu ajutorul amicilor de pe Facebook? E o exagerare aici? Nu, e vorba, ca în cazul cluburilor, de o încălcare grosolană a legilor, numai fiindcă Robu și camarila de pe Facebook au vrut asta. Sau, ca să vină în ajutorul agricultorilor care așteaptă o ploaie pentru porumb, poate comanda și niște precipitații. „Sunteți de acord să plouă miercuri? Răspundeți cu DA sau NU.” Că dacă poți să-ți bagi picioarele în legea pământeană, ți le bagi până la capăt și în aia cereascâ.

P.S. Și o veste proastă pentru primar. Pițipoancele și cocalarii pentru care s-a bătut atâta nu prea votează. Că dorm la ora votului, după o noapte de clubbing și în așteptarea celei următoare. A, pardon, dar nu se mai fac alegeri, că vor stabili amicii de pe Facebook că Robu e primar pe viață.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

15 comentarii pentru acest articol

un TImisoarean a spus: (august 12th, 2013 at 12:42 )

Un ziarist mai prost ca tine rar mi-a fost dat sa citesc! Se vede rautatea si frustrarea din ce scrii! Cred ca esti un fost securist sau comunist inrait ca altfel nu imi imaginez cum poti fi asa un mare idiot!

Tzepu a spus: (august 12th, 2013 at 13:02 )

Bravo, felicitari pentru articol. Cred ca nu isi mai au rost nici un fel de comentarii, eventual pentru a-l felicita pe autorul articolului. Ai spus tot.

postacii portocalii a spus: (august 12th, 2013 at 13:44 )

fraierilor, se vede ca e august si numai noi suntem zilnic la serviciu

@un TImisoarean a spus: (august 12th, 2013 at 13:49 )

esti dovada clara ca orice imbecil se poate exprima in democratie. bravo, tine-o tot asa, dar vezi ca se prind si astia de la site ca temele astea le lansezi de la o institutie de stat unde te-a angajat primarul manky fanky. scarbos!

grigore ureche a spus: (august 12th, 2013 at 15:40 )

de unde stii dumneata, domnule autor al acestui articol, ca aceste cluburi sunt frecventate de cocalari, pitipoance si dealeri de „prafuri”? cat despre faptul ca „mai sunt și oameni care merg la lucru dimineața”, ma indoiesc ca acesti oameni merg sambata si duminica dimineata la lucru. daca ar fi dupa voi, am trai ca intr-un oras de pensionari, singurele cluburi permise ar fi cluburile de sah sau remi.

Florin a spus: (august 12th, 2013 at 16:14 )

Domnule Ardelean, 100 % de acord cu dumneavoastra !

Alex a spus: (august 12th, 2013 at 16:32 )

Cocalari si piţipoance sunt în toată România, astfel că sunt prezenţi inevitabil si în cluburi (în unele mai mult decât în altele). Totuşi, majoriatea nu e formată din ei, ci din tineri care vor să se destindă (mulţi dintre ei după o săptămână grea de lucru în multinaţionalele din oraş, unde media de vârstă a angajaţilor este sub 30 de ani). Sunt de acord că şi oamenii care locuiesc in apropierea cluburilor au dreptul la linişte, dar să închizi un loc ca şi d’arc, unde 90% din timp e muzică doar de fundal, e cam exagerat. Dacă s-ar combate evaziunea (datoria ANAF), cluburile chiar ar fi surse bune de venit. Cred ca masura închiderii va funcţiona oricum ca un mijloc de a-i constrânge sa scada nivelul decibelilor, pentru că acum ştiu ca nu sunt chiar intangibili.

Tzepu a spus: (august 12th, 2013 at 16:49 )

Grigore, sa sti in ca Romanica „democratica’ se lucreaza sambata, uneori chiar program normal si alti mai lucreaza chiar si duminica, chiar si cei care te servesc la club lucreaza, nu cumva sambata si duminica.?

Tzepu a spus: (august 12th, 2013 at 17:03 )

Ideea era sa le mute la marginea orasului, asta e nu este o idee rea.

Dubyn a spus: (august 12th, 2013 at 18:35 )

Robu are deja impresia ca este primar pe viata, insa in 2016 va constata votantii lui de pe FB nu-l pot ajuta sa mai primeasca inca un mandat. Acest rector politehnist este o catastrofa ca primar. Habar n-are cum sa administreze orasul, nu admite niciun fel de dialog, pentru ca nu-i plac punctele de vedere in opozitie cu parerile sale, si pare sa aiba tot felul de obligatii foarfte dubioase, fata de oameni si mai dubiosi. Sper sa nu-l mai vedem pe-aici dupa alegerile din 2016. Dar daca cei din CL nu-l vor tempera, Robu va distruge orasul cu tampeniile lui.

psihopat a spus: (august 12th, 2013 at 18:42 )

@Tzepu bravo! i-ai inchis gura.

scolaru'ntirziat a spus: (august 12th, 2013 at 21:20 )

Să trăiască domn’ ziarist care-o zis să vină ploaie
Că la mine în gradină toate plantele se-ndoaie
Tocma de la rădacină prind o mare gălbeneală
Dată de la sfîntu’ Soare nu d’aia liberală
Aş mai zice cîte una da’ un domn aci o spus
Ca s-or zis cam toatele,dă aş zice ar fi-n plus
Aprobat îi cam de toţ ,domni (nu vad de loc domniţe)
Vin şi ele mai tîrziu că-s plecate pă uliţe
Nu mai spun,da’ daca tăt m-am scăpat
Că-ntrun stat care îş zice că îi drept şi democrat
Mai exista (nu să spune niciunde aici de faţa)
Un termen ce-i democrat şi îi zice toleranţă
Dacă unu care strigă are de plimbat un cîine
Prin’ parcu lînga bloc oare doamne ce ramane
Sau o picurat uleiu’ din maşina de servici
De l-ai atenţiona sigur ţi-ar da cat-un plici
O vreo unu cei mai sus ca să nu să mai coboare
Aruncă punguţa mica,tomna drept în strada mare
Sigur o să sară suta şi să zică că ei nus
Dar cand or văzut pe altu or tăcut si tăt s-or dus
Num-aşa la anonima să bagă toţ si semnează
Doar verbal că cum se zice chiar şi vorba valorează
Aşa dragă domn’ ziarist langă cutumă şi lege
Mai există în prinţipi şi pe altu’ a-ntelege.

tim a spus: (august 13th, 2013 at 09:24 )

Pana acum,pe baza Legii 61/1991,republicata,puteam reclama la politie tulburarea linistii publice.Chiar cu sanse minime ca acestia sa ia masuri. Pe baza carei legi vom putea reclama „volum sonor indecent”?
Daca ati considerat relevant sondajul de pe FB,in detrimentul legii,, eu va cer demisia pentru complicitate la tulburarea linistii publice si atitudine INDECENTA fata de cetatenii orasului.Robu,lasa-neeeeee !!!

Tzepu a spus: (august 13th, 2013 at 10:02 )

Eu il sustin si in scris pe tim!

Edmund a spus: (august 16th, 2013 at 17:25 )

Pai papa nicolau…:) e infailibil…:) el zice ce e bine in bisericuta lui…:) Si cum beizadeaua lui, probabil isi castiga banuteii acolo, aratand un pik mai mult decat pe facebook…:) Nu zic ca s-ar goli de tot, dar e destul de goala si gretoasa si aici pe net…:) O gasca de neispraviti, de tip basescu…:)

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Dominic Fritz afirmă că drona care a căzut la Galaţi face parte dintr-un război hibrid al Rusiei, alături de boți şi atacuri fizice, dar psihologice

Preşedintele USR, Dominic Fritz, afirmă că drona care a căzut la Galați demonstrează cu prisosinţă că războiul Rusiei este real și îi afectează pe români. O reacţie pe acelaşi subiect a avut şi preşedintele USR Timiş, senatorul Sorin Şipoş, care a amintit că PSD și AUR blochează exact programul care ne-ar apăra de drone. Într-o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz afirmă că drona care a căzut la Galaţi face parte dintr-un război hibrid al Rusiei, alături de boți şi atacuri fizice, dar psihologice
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Medalie națională pentru fetele de la Poli. Victorie cu U Cluj în ultima etapă și bronz în Superligă

După un sezon lung, cu multe partide, 14 în sezonul regular și alte 12 în play-off, Poli Femina închide campionatul cu un succes muncit împotriva tradiționalei rivale, U Olimpia Cluj și urcă pe loul 3 în clasament. Se putea mai mult, desigur, pentru că unele puncte s-au pierdut ușor, însă per-total pentru o nou-promovată, podium...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Medalie națională pentru fetele de la Poli. Victorie cu U Cluj în ultima etapă și bronz în Superligă
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Asociația My Banat lansează o invitație la O călătorie culturală în pământurile Banatului

În organizarea Asociației My Banat, în colaborare cu Atelier Terrapia și Universitatea de Vest – Facultatea de Arte și Design. Co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) lansează proiectul intitulat ”O călătorie culturală în pământurile Banatului”, ce se va desfășura timp de șase luni începând cu luna iunie 2026, în Timișoara. Pământuri de culori diferite,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociația My Banat lansează o invitație la O călătorie culturală în pământurile Banatului
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Pentru sensul giratoriu din Lugoj, pe centura orașului, au fost depuse patru oferte

Până la termenul limită pentru depunerea ofertelor la procedura simplificată pentru realizarea unui sens giratoriu la Lugoj, la intersecția străzii Tapia cu centura de ocolire a orașului, au fost depuse oferte patru firme asocieri de operatori economici. Acestea sunt depuse de Strabag S.R.L.;Asocierea Black Roads S.R.L. & Maxagro Center S.R.L. & Group D.C.M. S.R.L.; Asocierea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pentru sensul giratoriu din Lugoj, pe centura orașului, au fost depuse patru oferte

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

După un sezon lung, cu multe partide, 14 în sezonul regular și alte 12 în play-off, Poli Femina închide campionatul cu un succes muncit împotriva tradiționalei rivale, U Olimpia Cluj și urcă pe loul 3 în clasament. Se putea mai mult, desigur, pentru că unele puncte s-au pierdut ușor, însă per-total pentru o nou-promovată, podium...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Medalie națională pentru fetele de la Poli. Victorie cu U Cluj în ultima etapă și bronz în Superligă
Sute de ani de istorie, într-o primă ediție de excepție. Centrul Multifuncțional din Reșița a găzduit lansarea volumului „Encyclopædia Bannatica. Valori ale Banatului – Personalități, Volumul I. De la origini până la Imperiul Austriac”, semnat de Adrian Bădescu, un proiect editorial de anvergură dedicat personalităților care au construit, de-a lungul secolelor, identitatea uneia dintre cele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reșița a avut parte de un eveniment excepțional: lansarea în inima de foc a orașului a almanahului istoric ENCYCLOPÆDIA BANNATICA/FOTO
Până la termenul limită pentru depunerea ofertelor la procedura simplificată pentru realizarea unui sens giratoriu la Lugoj, la intersecția străzii Tapia cu centura de ocolire a orașului, au fost depuse oferte patru firme asocieri de operatori economici. Acestea sunt depuse de Strabag S.R.L.;Asocierea Black Roads S.R.L. & Maxagro Center S.R.L. & Group D.C.M. S.R.L.; Asocierea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pentru sensul giratoriu din Lugoj, pe centura orașului, au fost depuse patru oferte
În organizarea Asociației My Banat, în colaborare cu Atelier Terrapia și Universitatea de Vest – Facultatea de Arte și Design. Co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) lansează proiectul intitulat ”O călătorie culturală în pământurile Banatului”, ce se va desfășura timp de șase luni începând cu luna iunie 2026, în Timișoara. Pământuri de culori diferite,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociația My Banat lansează o invitație la O călătorie culturală în pământurile Banatului
A demarat acțiunea de strângere a opiniilor cetățenilor pentru ediția din acest an a Barometrului Calității Vieții 2026. Sondajul este realizat de Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) și Primăria Municipiului Timișoara. Deocamdată are loc procesul de colectare online a percepțiilor cetățenilor, Barometrul fiind unul dintre cele mai importante demersuri de cercetare sociologică dedicate comunității locale. Studiul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Specialiștii UVT au început colectarea online a răspunsurilor la Barometrul Calității Vieții Timișoara
Vineri, primarul comunei Ghiroda, Ionuţ Stănuşoiu, a semnat contractul de achizitie publică de servicii privind „Strategie & Plan de acțiune” în cadrul proiectului „Mobility in Green” (ROHU00419). Acest proiect este derulat în parteneriat cu localitatea Bihartorda din Ungaria și cofinanțat prin Programul Interreg VI-A România-Ungaria. Strategia definește un plan comun final, orientat spre mobilitate sustenabilă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Proiect transfrontalier de mobilitate verde semnat la Ghiroda
Joi, în cadrul ședinței Consiliu Local Şag, au fost adoptate două măsuri importante menite să vină în sprijinul tinerilor şi să încurajeze creşterea comunității din Şag. Prima decizie luată prin Hotărâre de Consiliu Local va fi aplicată începând cu 1 iunie 2026 și însemnaă majorarea stimulentului pentru nou-născuți de la 1.500 de lei la 2.000...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Veşti bune pentru familiile tinere din Şag. S-au luat două măsuri în sprijinul lor
Cel mai important pas pentru viitorii studenți. Începând de luni, 1 iunie 2026, absolvenții de liceu care vor să devină studenți ai Universității Politehnica Timișoara se pot preînscrie online pentru admiterea la studiile de licență. Etapa de preînscrieri este deschisă până în 9 iulie 2026 și se desfășoară prin platforma oficială Enroll. Universitatea Politehnica Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT dă undă verde etapei de preînscrieri pentru admiterea la studiile de licență
Angajaţii Horticultura lucrează la covorul floral din Piața Victoriei, unul din cele mai importante obiective din centrul orașului. Acolo vor fi plantate în total 66.500 de plante în formă de mandală, vechi simbolul care reprezintă universal şi echilibrul. Printre cele 66.500 de plante și speciile care formează jocul de culori centrul Timișoarei s-a ales Lobelia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O mandală multicoloră din flori apare în Piaţa Operei
Există o întrebare simplă pe care merită să ne-o punem sincer despre politica locală: cine mai reprezintă astăzi, cu adevărat, Timișoara în Consiliul Local? Întrebarea pare banală. Nu este. În anii ’90 și începutul anilor 2000, partidele aduceau pe liste oameni care existau deja public în oraș. Profesori universitari, arhitecți, medici, antreprenori — oameni cunoscuți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Local și dispariția reprezentării
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.