Herzog a vrut sa ia bani de la sport si sa dea la spitale

Tărănistul Bogdan Herzog a încercat marea cu degetul și a propus un amendament prin care voia suplimentarea bugetului spitalelor cu bani luați de la… sport și spații verzi! Primarul Nicolae Robu i-a spus însă că nu se poate așa ceva, pentru că timișorenii agreează cele patru echipe ale orașului, chiar dacă le văd mai mult la televizor.

bogdan_herzog

Bogdan Herzog a propus suplimentarea sumei pentru capitolul „spitale generale” cu nu mai puțin de patru milioane de lei. Țărănistul a spus clar și de unde ar trebuie să vină banii: de la capitolele sport și spații verzi. „Oamenii pleacă la spitale la Szeged, oraș mai mic decât Timișoara, sau la Viena. Cu aceștia bani am putea asigura o calitate superioară a serviciilor medicale, în loc să plătim niște fotbaliști, care anul viitor pot pleca cine știe unde. Se pot face diminuări de sume și la spațiile verzi”, a argumentat Herzog.

Replica primarului Nicolae Robu a venit imediat. „Cu tot respectul pentru domnul Herzog, căruia i-am mulțumit și public anterior, nu pot fi de acord cu acest amendament. Ar însemna să afectăm radical poziționarea noastră față de sport și spații verzi și locuri de joacă pentru copii. Avem patru echipe de jocuri agreate de cetățenii orașului. Chiar dacă nu se duc acolo unde se practică jocuri, multă lume se uită la televizor. E vorba despre prestigiul orașului nostru. La inaugurarea unui loc de joacă pe strada Iorgovanului, un cetățean mai în vârstă a plâns de încântare că un vis mai vechi de-al lui s-a împlinit în timpul vieții”, a spus edilul. „Sănătatea beneficiază de fonduri foarte mari în acest an. Am face rău orașului dacă am lua bani de la sport și spații verzi”, a mai afirmat Robu. Amendamentul a căzut, așa cum era de așteptat, cu doar patru voturi „pentru”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE a spus: (January 28th, 2014 at 16:56 )

DU TE LA SPITAL NEBUNE! SPORTUL ȘI SPAȚIILE VERZI SÎNT LA FEL DE IMPORTANTE CA ȘI VIAȚA!!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!!!

Dar banii de spitale a spus: (January 28th, 2014 at 18:51 )

Dar banii de spitale necheltuiti, de ce au fost redistribuiti la judetul Dolj? Asta nu spune domnul subtil conseleer? Sau s-a bagat si el in seama ca musca-n…..ciorba? Cat despre faptul ca insasi partidul sau nu-l recunoaste ca reprezentant, ce sa mai vorbim?

manu a spus: (January 28th, 2014 at 19:14 )

care sport? care performanta? rcm face performanta cu 10% din bugetul lu recas! pt ce sa dam bani la spitale? lasa ba ca suntem prea multi si prea sanatosi! da banii la fotbalistii care ii beau in cluburi si ii dau la curve, da banii la biserici, ca sa aibe fotbalistii unde sa mearga sa se spovedeasca, ca restu;, muritorii de rand stam si mancam usturoi ca poate nu se prinde boala de noi! gunoaie useliste cu toanca si robu-n frunte!

Nick of Recas a spus: (January 28th, 2014 at 20:56 )

De ce nu inteleg unii ca pentru Recas as fi in stare sa vand si organele timisorenilor? Cu exceptia lui Ino the perfect spirit, bineinteles, pe asta daca se imbolnaveste o sa-l tratez cu frunze de palmier amestecate de Furtado, printr-un procedeu din tara lui, in care nu isi foloseste mainile.

@@ manu si nick of..... a spus: (January 29th, 2014 at 13:05 )

hai ca putiti, chiar duhniti a WC-ASU, ca deja imbacsiti orasul mai tare ca fabrica Continental !

brusc a spus: (January 30th, 2014 at 05:52 )

mai bine directionau banii inspre curatirea zidurilor orasului de binecunoscutul slogan , creat de ei in razboiul lor politic , dovedind clar natura lor de grup infractional . rusine tradatorilor

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Fresh Kebab

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Ioan Muresan: AJF Timis trebuie sa faca parte din activul obstesc, presedintele sa nu fie remunerat

Cu doar câteva zile înainte de alegerile pentru stabilirea viitorului preşedinte alş Asociaţiei Judeţene de Fotbal Timiş, Ioan Mureşan, unul dintre cei patru candidaţi, a făcut public programul prin care speră să-i convingă pe oamenii de fotbal din judeţ să-l aleagă. Fostul arbitru a candidat şi în urmă cu patru ani pentru funcţia supremă în fotbalul judeţean.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ioan Muresan: AJF Timis trebuie sa faca parte din activul obstesc, presedintele sa nu fie remunerat
Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Salvamari pe Bega! Politistii locali fac cursuri ca sa poata patrula cu salupa

Pentru că șalupa e trasă pe dreapta până la primăvară, polițiștii locali de la Biroul de Patrulare Navală își ocupă timpul în mod constructiv. Fac cursuri de salvare de la înec, respectiv prim-ajutor, astfel încât, la vară, să știe ce să facă în situații extreme.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Salvamari pe Bega! Politistii locali fac cursuri ca sa poata patrula cu salupa

Economic vezi arhiva Economic

De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

De 4 ani. De atâta timp stă pierdut prin sertarele de la Ministerul Transporturilor proiectul descărcării către Timișoara de pe autostrada A1 la Sînandrei. Dincolo de frumoasele promisiuni ale politicienilor, orașul de pe Bega nu are ieșire la autostradă, iar șefii „drumarilor” se ascund în spatele diverselor avize. Deputatul USR Cătălin Drulă spune că, dacă ar exista voință, situația ar putea fi deblocată.
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Timișoara culturală are datoria de a-l respecta și de a-l „folosi” pe Ioan Holender. Asta spune primarul Nicolae Robu, care regretă decizia fostului director al Operei de Stat din Viena de a renunța funcția de președinte onorific al Asociaţia Timişoara Capitală Europeană a Culturii. Edilul nu a putut spune însă de ce Holender n-a prea fost „folosit” până acum de instituțiile locale de cultură.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Robu regreta decizia lui Holender si nu stie de ce Timisoara culturala l-a ignorat pana acum pe acesta
Cu doar câteva zile înainte de alegerile pentru stabilirea viitorului preşedinte alş Asociaţiei Judeţene de Fotbal Timiş, Ioan Mureşan, unul dintre cei patru candidaţi, a făcut public programul prin care speră să-i convingă pe oamenii de fotbal din judeţ să-l aleagă. Fostul arbitru a candidat şi în urmă cu patru ani pentru funcţia supremă în fotbalul judeţean.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ioan Muresan: AJF Timis trebuie sa faca parte din activul obstesc, presedintele sa nu fie remunerat
Construcțiile modulare cumpărate de primărie pentru Școala Generală 30 din cartierul Soarelui au ajuns la Timișoara. Sunt primele „containere” în care vor fi amenajate săli de clasă, pentru a mai rezolva din problema lipsei de spațiu. În bugetul pe 2018 sunt prevăzuți bani pentru o achiziție similară și în acest an.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Containerele-sali de clasa au ajuns la Generala 30
„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top