Aduna PSD Timis semnaturi pentru Tariceanu?

Nu mai e un secret pentru nimeni că înființarea Partidului Liberal Reformator a fost susținută cu toate forțele de PSD, în intenția de-a mai rupe din PNL. La fel și așa-zisa candidatură a șefului PLR, Călin Popescu Tăriceanu, este una de fațadă, cu rolul de-a mai culege voturi din zona de dreapta, pentru a fi canalizate în turul II spre Victor Viorel Ponta. Deci, până aici nu e nimic nou.

ponta si tariceanu

Singura problemă este că, pentru ca acest plan să fie dus la îndeplinire, Călin Popescu-Tăriceanu trebuie să aibă și semnăturile necesare pentru înscrierea în competiția electorală. Și aici ies din nou la rampă prietenii din PSD. Surse dintre social-democrații din Timiș afirmă că acest partid a primit sarcina ca, mai ales în zona rurală, să se ocupe și de strângerea de semnături pentru Tăriceanu. Sarcina lor este cu atât mai lejeră, cu cât pentru Ponta nu mai trebuie să se mobilizeze foarte tare. Asta, fiindcă în Timiș s-a stabilit să se strângă în jur de 50.000 de semnături pentru Ponta. Or, UNPR Timiș s-a pus pe treabă de câteva luni, având drept target strângerea a 43.000 de semnături. Liderii formațiunii conduse la nivel județean de Ion Răducanu afirmă că au deja aproape 30.000 de adeziuni. Unde mai pui că trebuie să-și aducă obolul și conservatorii Mariei Grapini. Prin urmare, deși este cel mai bine organizat partid din Timiș, PSD nu mai trebuie să se omoare cu firea pentru Ponta. Așa c-o face, în timpul liber, pentru lacheul lui Ponta. Exact, e vorba de Tăriceanu! (foto: www.stiripesurse.ro)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

Giani pesedistu a spus: (august 24th, 2014 at 14:37 )

Iubesc tradarea dar ii urasc pe tradatori! 😉

Jar a spus: (august 25th, 2014 at 18:28 )

Bravo Ioane,tu macar esti sincer@

nu-e-necesar a spus: (august 24th, 2014 at 18:34 )

NU ESTE NECESAR ca in TIMIS sa ajute PSD la strangerea de semnaturi pentru Tariceanu! Robu prin comportamentul sau necontrolat ii indeparteaza pe toti Liberalii cu scoala si bun simt care vor semna pentru Tariceanu!

Coriolan a spus: (august 25th, 2014 at 09:38 )

Apropo de cea ce scrie antecomentatorul meu despre primarul Timisoarei…Robu este cel mai bun primar pe care l-a avut orasul nostru dupa 1989! In pofida campaniilor de presa interesate duse impotriva sa (Pressalert si dl. Dragos Bota, sfatuitor de taina al PSD, sunt campioni, pe principiul Antena3/Traian Basescu!) acesta a deblocat niste proiecte edilitare la care nimeni nu mai spera. Timisoara este vie, are suflet, traieste acum, in mandatul lui Robu! Eu recunosc ca nu l-am votat pe Robu in 2012. Taranist din tatan fiu, am mers cu Adi Orza, lucru pe care nu il regret. Adi este un om deosebit insa nu stiu daca mai avea energia lui Robu. Insa primarul actual a luat taurul de coarne si, cu riscul asumat de a fi injurat de timisoreni pentru multele santiere demarate pe raza orasului, doreste sa dea Timisoarei o alta fata. Un lider adevarat este cel care are curajul de a merge impotriva curentului dominant, pentru a impune o noua directie. Ori Robu are curaj iar PSD/pesedistii turbeaza! Cat despre cei plecati in gasca lui Tariceanu, nemultumirile in PNL Timisoara sunt mari dintr-un singur motiv:nu vrea dom’ne Robu sa angajeze pe pile la Primarie! Nu da contracte decat prin licitatie! Mda, motive serioase de a trece la Moliceanu/PSD! In incheiere vreau sa felicit siteul http://www.debanat.ro pentru pozitia echilibrata adoptata vizavi de politica din orasul nostru.Parca la voi nu se simte sufocarea pesedista! Felicitari!

@Coriolan a spus: (august 25th, 2014 at 12:19 )

Toate lucrarile sunt proictele lui dl. Ciuhandu (taranistul dumitale, pe care dl. Robu il jigneste cu fiecare ocazie) si peste tot in tara s-au deblocat aceste fonduri UE pentru reabilitari! Tot orasul este spart, fara o organizare (inginereasca, de expert in calculatoare-dl.Robu), daca facea parcari si sensuri unice cu cap (nu cu gelul estompator), semafoare sincronizate si firmele aveau angajati si utilaje suficiente TOATA LAUDA! dar lucreaza 5-6 oameni si 2-3 masini! restul unde sunt? Iar despre angajarile din primarie iaaaa vedeti de mimozele si pupazoii care doar au lipit afise (atat pot pune in cv)! mai ganditi si la altii!

Jar a spus: (august 25th, 2014 at 18:27 )

Perpetuezi si tu legenda cu extraordinarele si invizibilele proiecte marca Ciuhandu? Parca discutam de celebra literatura de sertar, samizdatul din vremea comunistilor.A sosit libertatea postdecembrista si niciunul nu avea vreo opera mai acatarii.Sa fim seriosi, SINGURUL PROIECT SERIOS CIUHANDU A FOST ACELA DE A DA TIMISOARA PE MANA TIGANILOR! Si acesta a reusit DEPLIN!

Lae Barosanu a spus: (august 25th, 2014 at 10:40 )

Redactia derahat.ro nu se manjeste cu noroi pesedist, ino prefera unirea si monopolul, alcoale cu adevarat liberale. Iar un contract de publicitate pentru romprest, firma careia i-a fost atribuita lucrarea din centru de catre preacurata roaba, asigura cantitatile necesare potolirii setei acestor vajnici presari timisoreni.

Mr.X a spus: (august 25th, 2014 at 13:53 )

Invidie mare Dragoş dragă, aşa-i? ‘r-aţi ai draqu cu pesedeu’ vostru cu tot! 😉

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

conache

Mulţumim pentru amintiri. Gabi Conache se retrage din rugby

Gabriel Conache pune ghetele în cui: contractul său se află la scadență, iar starea sa de sănătate nu îi mai permite să fie jucător activ, anunţă clubul de rugby SCM Timişoara. Gabi s-a transferat la Timișoara în 2010, atunci când venea aici un grup de 13 jucători care aveau să schimbe fața echipei. A contribuit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mulţumim pentru amintiri. Gabi Conache se retrage din rugby
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Regiunea Vest este prima din România care are un Program Operațional Regional propriu

Regiunea Vest devine oficial prima în care va exista un Program Operațional Regional propriu. Guvernul României a avizat astăzi Programul Operațional Regional al Regiunii Vest, pentru exercițiul financiar 2021-2027, pregătit de către Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în premieră în calitate de Autoritate de Management. Este un moment istoric, din punct de vedere al descentralizării,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regiunea Vest este prima din România care are un Program Operațional Regional propriu

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor a anunțat că în perioada 16-17 mai am efectuat o serie de controale la restaurantele din mall-uri și din zona centrală a Municipiului Timișoara,precum și din județ, respectiv din Sânandrei. Acțiunile au venit ca urmare a unor reclamații, dar și a controalelor operative întreprinse. Astfel au fost verificați 13 operatori...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Protecția consumatorilor a verificat mai multe restaurante. Amenzi de 120.000 de lei și închiderea temporară a activității la trei firme/FOTO
Regiunea Vest devine oficial prima în care va exista un Program Operațional Regional propriu. Guvernul României a avizat astăzi Programul Operațional Regional al Regiunii Vest, pentru exercițiul financiar 2021-2027, pregătit de către Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în premieră în calitate de Autoritate de Management. Este un moment istoric, din punct de vedere al descentralizării,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regiunea Vest este prima din România care are un Program Operațional Regional propriu
Primăria Timișoara a anunțat că va distribui spre cei care s-au vaccinat tichetele de masă în valoare de 100 de lei acordate de stat. Sunt patru locații unde se pot obține tichetele,. Anunțul vine după ce acum câteva săptămâni între municipalitatea timișoreană și Prefectura Timiș a izbucnit un adevărat scandal, primăria refuzând să preia spre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare totală în problema tichetelor de masă pentru vaccinați. Primăria Timișoara le distribuie spre beneficiari
O nouă organigramă, cea de a treia, emisă de conducerea Primăriei Timișoara, a fost și aceasta suspendată de Tribunalul Timișoara. La pachet, până la judecarea cauzei pe fond, a fost suspendat și concursul pentru angajarea de personal nou. Primăria Timișoara bifează la foc automat organigrame noi suspendate. Miercuri, Tribunalul Timiș a decis să suspende o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tribunalul Timiș a suspendat o nouă organigramă de personal stabilită de Primăria Timișoara
În data de 17 mai 2022, în intervalele orare 09:00-13:00 și 15:00-19:00, polițiștii Biroului Rutier Timișoara, ai Sectilor 1,2, 3, 4 și 5 Urbane, împreună cu lucrători din cadrul Poliției Locale , au organizat o acțiune pe principalele artere din municipiu, care a avut ca scop combaterea neacordării priorității de trecere pietonilor/vehiculelor și indisciplinei bicicliștilor....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bicicliştii, traşi pe dreapta! Amenzi împărţite cu dărnicie
Zeci de artisti timisoreni vor urca pe scena festivalului traditional banatean „Produs in Banat”, o premiera in Timisoara. Iulius Town devine locul de intalnire al iubitorilor de folclor, dar si de produse traditionale, in perioada 20 – 22 mai 2022. Pe langa ansamblurile populare care vor aduce in inima orasului ritmul banatean, timisorenii se vor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Produs în Banat, marele festival al muzicii, dansului şi produselor bănăţene va avea loc în acest weekend
Fostul primar al Timişoarei Nicolae Robu este în al noulea cer, după ce poliţiştii au ajuns din nou în Primăria Timişoara. Într-un limbaj tot mai colorat pe zi ce trece, Robu a stabilit deja verdictul pentru succesorul său: puşcăria. În stilu-i deja inconfundabil, fostul primar al Timişoarei Nicolae Robu a reacţionat, pe pagina sa de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poliţiştii în primărie, Nicolae Robu jubilează: “La pușcărie cu tine și cu toți jecmănitorii ce te acompaniază în jefuirea Timișoarei!”
Președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță, și omologul său Şekib Avdagiç, Președintele Camerei de Comerț Istanbul, au semnat la Istanbul un acord de colaborare sub forma unui Memorandum de Înțelegere. Documentul stabilește cadrul instituțional de cooperare, în condiții de egalitate și de beneficii reciproc avantajoase, destinat consolidării și promovării comerțului și investițiilor, stimulării parteneriatelor de afaceri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș și Camera de Comerț Istanbul au semnat un Memorandum de Înțelegere privind colaborarea economică
Top