Aduna PSD Timis semnaturi pentru Tariceanu?

Nu mai e un secret pentru nimeni că înființarea Partidului Liberal Reformator a fost susținută cu toate forțele de PSD, în intenția de-a mai rupe din PNL. La fel și așa-zisa candidatură a șefului PLR, Călin Popescu Tăriceanu, este una de fațadă, cu rolul de-a mai culege voturi din zona de dreapta, pentru a fi canalizate în turul II spre Victor Viorel Ponta. Deci, până aici nu e nimic nou.

ponta si tariceanu

Singura problemă este că, pentru ca acest plan să fie dus la îndeplinire, Călin Popescu-Tăriceanu trebuie să aibă și semnăturile necesare pentru înscrierea în competiția electorală. Și aici ies din nou la rampă prietenii din PSD. Surse dintre social-democrații din Timiș afirmă că acest partid a primit sarcina ca, mai ales în zona rurală, să se ocupe și de strângerea de semnături pentru Tăriceanu. Sarcina lor este cu atât mai lejeră, cu cât pentru Ponta nu mai trebuie să se mobilizeze foarte tare. Asta, fiindcă în Timiș s-a stabilit să se strângă în jur de 50.000 de semnături pentru Ponta. Or, UNPR Timiș s-a pus pe treabă de câteva luni, având drept target strângerea a 43.000 de semnături. Liderii formațiunii conduse la nivel județean de Ion Răducanu afirmă că au deja aproape 30.000 de adeziuni. Unde mai pui că trebuie să-și aducă obolul și conservatorii Mariei Grapini. Prin urmare, deși este cel mai bine organizat partid din Timiș, PSD nu mai trebuie să se omoare cu firea pentru Ponta. Așa c-o face, în timpul liber, pentru lacheul lui Ponta. Exact, e vorba de Tăriceanu! (foto: www.stiripesurse.ro)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

Giani pesedistu a spus: (august 24th, 2014 at 14:37 )

Iubesc tradarea dar ii urasc pe tradatori! 😉

Jar a spus: (august 25th, 2014 at 18:28 )

Bravo Ioane,tu macar esti sincer@

nu-e-necesar a spus: (august 24th, 2014 at 18:34 )

NU ESTE NECESAR ca in TIMIS sa ajute PSD la strangerea de semnaturi pentru Tariceanu! Robu prin comportamentul sau necontrolat ii indeparteaza pe toti Liberalii cu scoala si bun simt care vor semna pentru Tariceanu!

Coriolan a spus: (august 25th, 2014 at 09:38 )

Apropo de cea ce scrie antecomentatorul meu despre primarul Timisoarei…Robu este cel mai bun primar pe care l-a avut orasul nostru dupa 1989! In pofida campaniilor de presa interesate duse impotriva sa (Pressalert si dl. Dragos Bota, sfatuitor de taina al PSD, sunt campioni, pe principiul Antena3/Traian Basescu!) acesta a deblocat niste proiecte edilitare la care nimeni nu mai spera. Timisoara este vie, are suflet, traieste acum, in mandatul lui Robu! Eu recunosc ca nu l-am votat pe Robu in 2012. Taranist din tatan fiu, am mers cu Adi Orza, lucru pe care nu il regret. Adi este un om deosebit insa nu stiu daca mai avea energia lui Robu. Insa primarul actual a luat taurul de coarne si, cu riscul asumat de a fi injurat de timisoreni pentru multele santiere demarate pe raza orasului, doreste sa dea Timisoarei o alta fata. Un lider adevarat este cel care are curajul de a merge impotriva curentului dominant, pentru a impune o noua directie. Ori Robu are curaj iar PSD/pesedistii turbeaza! Cat despre cei plecati in gasca lui Tariceanu, nemultumirile in PNL Timisoara sunt mari dintr-un singur motiv:nu vrea dom’ne Robu sa angajeze pe pile la Primarie! Nu da contracte decat prin licitatie! Mda, motive serioase de a trece la Moliceanu/PSD! In incheiere vreau sa felicit siteul http://www.debanat.ro pentru pozitia echilibrata adoptata vizavi de politica din orasul nostru.Parca la voi nu se simte sufocarea pesedista! Felicitari!

@Coriolan a spus: (august 25th, 2014 at 12:19 )

Toate lucrarile sunt proictele lui dl. Ciuhandu (taranistul dumitale, pe care dl. Robu il jigneste cu fiecare ocazie) si peste tot in tara s-au deblocat aceste fonduri UE pentru reabilitari! Tot orasul este spart, fara o organizare (inginereasca, de expert in calculatoare-dl.Robu), daca facea parcari si sensuri unice cu cap (nu cu gelul estompator), semafoare sincronizate si firmele aveau angajati si utilaje suficiente TOATA LAUDA! dar lucreaza 5-6 oameni si 2-3 masini! restul unde sunt? Iar despre angajarile din primarie iaaaa vedeti de mimozele si pupazoii care doar au lipit afise (atat pot pune in cv)! mai ganditi si la altii!

Jar a spus: (august 25th, 2014 at 18:27 )

Perpetuezi si tu legenda cu extraordinarele si invizibilele proiecte marca Ciuhandu? Parca discutam de celebra literatura de sertar, samizdatul din vremea comunistilor.A sosit libertatea postdecembrista si niciunul nu avea vreo opera mai acatarii.Sa fim seriosi, SINGURUL PROIECT SERIOS CIUHANDU A FOST ACELA DE A DA TIMISOARA PE MANA TIGANILOR! Si acesta a reusit DEPLIN!

Lae Barosanu a spus: (august 25th, 2014 at 10:40 )

Redactia derahat.ro nu se manjeste cu noroi pesedist, ino prefera unirea si monopolul, alcoale cu adevarat liberale. Iar un contract de publicitate pentru romprest, firma careia i-a fost atribuita lucrarea din centru de catre preacurata roaba, asigura cantitatile necesare potolirii setei acestor vajnici presari timisoreni.

Mr.X a spus: (august 25th, 2014 at 13:53 )

Invidie mare Dragoş dragă, aşa-i? ‘r-aţi ai draqu cu pesedeu’ vostru cu tot! 😉

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern

După consultările purtate cu partidele politice, la Cotroceni, președintele României,  Klaus Iohannis, a anunțat că l-a desemnat pentru poziția de candidat la funcția de prim-ministru pe Nicolae Ciucă (PNL), actualul ministrul interimar al Apărării în  guvernul demis prin moțiunea de cenzură. Imediat după noiminalizare, Ciucă a anunțat că va negocia cu toate forțele responsabile, pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern
PO_300x250px
PO_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

Lugojul e ca și calificată în următoarea fază a Cupei, după o victorie muncită la Craiova

CSM Lugoj a început campionatul cu un eșec așteptat pe terenul celei mai bune echipe din România din ultimii ani, Volei Alba Blaj, 0-3, după care a învins acasă Dinamo, 3-2. Miercuri seara, echipa de pe malul Timișului a debutat în noul sezon al Cupei României cu un meci la Craiova. Gazdele de la SCMU...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lugojul e ca și calificată în următoarea fază a Cupei, după o victorie muncită la Craiova
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Nespresso Iulius Mall

Un nou brand mondial și-a deschis un magazin la Iulius Town Timișoara

Nespresso, unul dintre simbolurile din industria mondială de cafea, a deschis prima sa locaţie din Timişoara în Iulius Mall, parte a ansamblului mixt Iulius Town Timișoara. Iubitorii licorii negre vor găsi la parterul mall-ului toate sortimentele brandului, inclusiv edițiile limitate, precum și o selecție de accesorii și espressoare Nespresso. Acesta este cel de-al șaptelea punct...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou brand mondial și-a deschis un magazin la Iulius Town Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nespresso, unul dintre simbolurile din industria mondială de cafea, a deschis prima sa locaţie din Timişoara în Iulius Mall, parte a ansamblului mixt Iulius Town Timișoara. Iubitorii licorii negre vor găsi la parterul mall-ului toate sortimentele brandului, inclusiv edițiile limitate, precum și o selecție de accesorii și espressoare Nespresso. Acesta este cel de-al șaptelea punct...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou brand mondial și-a deschis un magazin la Iulius Town Timișoara
Având în vedere actualulul context pandemic, Gala Excelenței în Afaceri – Topul Firmelor din Județul Timiș se va organiza în format online și se va transmite în premieră în seara zilei de 19 noiembrie, pe posturi regionale de televiziune și rețele de socializare. În vederea filmărilor pentru ceremonia de premiere, CCIA Timiș invită firmele laureate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Firmele din Timiș sunt așteptate pentru a primi diplomele și trofeele pentru Topul Firmelor
După consultările purtate cu partidele politice, la Cotroceni, președintele României,  Klaus Iohannis, a anunțat că l-a desemnat pentru poziția de candidat la funcția de prim-ministru pe Nicolae Ciucă (PNL), actualul ministrul interimar al Apărării în  guvernul demis prin moțiunea de cenzură. Imediat după noiminalizare, Ciucă a anunțat că va negocia cu toate forțele responsabile, pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern
Până astăzi, 21 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.519.532 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 6.597 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.288.761 de pacienți au fost declarați vindecați. În ultimele 24 de ore...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus: 16.110 persoane infectate şi 448 de decese, în ultimele 24 de ore
După patru zile în care a tot scăzut, rata de infectare în Timişoara a crescut puţin, de la 12,93 la mia de locuitori la 12,97. Rata de infectare la nivelul judeţului este 10,30, în uşoară scădere faţă de ziua precedentă, când a fost 10,34. Cea mai mare rată din Timiş se înregistrează la Moşniţa Nouă:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rata de infectare în Timişoara a crescut puţin, dar rămâne sub 13 la mia de locuitori. La nivelul judeţului Timiş, rata continuă să scadă
În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, 631 persoane au fost confirmate cu Sars-Cov-2, fiind efectuate 3.378 teste, dintre care 1.460 teste rapide. În Timişoara au fost confirmate 364 cazuri. În Timiş, 545 persoane infectate cu Covid-19 sunt internate în spitale, dintre care 66 la ATI. În ultimele 24 de ore, la nivelul judeţului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş, 631 de persoane confirmate cu Sars-Cov-2 şi 15 decese raportate, în ultimele 24 de ore. 364 de cazuri în Timişoara
Primarul Timișoarei a ignorat total două dintre soluțiile pe care președintele CJ Timiș, Alin Nica, i le-a propus pentru a salva Coltermm spune liderul administrației județene: o țeavă care să conecteze CET Sud direct la conducta de transport național a gazelor naturale, respectiv să obțină gaz de ars în cazane din fermentarea deșeurilor. Joi, Nica...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nica se războiește cu Fritz pe tema soluțiilor la Colterm. Demisia administrației Timișoara, sugerată:  Dacă nu au capacitate să lase locul celor care o pot face
Medicul Jenel Pătraşcu, şeful Clinicii de Ortopedie din cadrul Spitalului Județean din Timişoara, face apel la populație să se vaccineze. „Nu mai avem locuri nici la bolnavi mediu cât mai ales la ATI…, mor de durere că nici măcar la morgă nu mai avem locuri! Oameni buni, oameni nebuni! Până când? Ce aveți de gând?...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dr. Jenel Pătrașcu: „Pentru o înțepătură ce ar salva zeci, sute de vieți, pentru viața noastră ne încăpățânăm să nu ne vaccinăm?”
Top