Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (februarie 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

anteconbega a spus: (februarie 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul „Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

Halasz Milionaru a spus: (februarie 15th, 2018 at 08:18 )

Citez „sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

timisorean a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:35 )

„Las modestia la o parte”, „Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

leo di taio a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

£a€ Baro$$anu a spus: (februarie 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

NickyBobu a spus: (februarie 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

birlic a spus: (februarie 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

Mbombe Ion a spus: (februarie 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt „timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

blue a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

Alex a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Meci de vacanţă pentru Poli, după obţinerea biletelor pentru prima ligă de handbal

Cu locul din Liga Națională asigurat după succesele cu Sighişoara şi Oradea, SCM Politehnica Timișoara a dat șansa de a juca mai multe minute unor handbaliști folosiți mai puțin, în meciul cu CSM Bacău. Moldovenii au câștigat cu 31-29 partida din ultima etapă, a III-a, a barajului pentru Liga Zimbrilor. Cu opt jucători – Marius...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Meci de vacanţă pentru Poli, după obţinerea biletelor pentru prima ligă de handbal
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Cât costă deranjarea liniștii publice? Polițiștii locali au împărțit cu dărnicie amenzi

Polițiștii locali au intervenit prin luarea măsurilor legale, în acest weekend, în urma mai multor sesizări referitoare la tulburarea liniștii publice prin ascultarea de muzică la intensitate ridicată, pe timp de noapte, procovând astfel deranjarea cetățenilor. Astfel, polițiștii locali au aplicat sancțiuni contravenționale atât în cazul unor persoane fizice, cât și în cazul unor societăți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cât costă deranjarea liniștii publice? Polițiștii locali au împărțit cu dărnicie amenzi

Economic vezi arhiva Economic

Consulul Germaniei la Timișoara a vizitat CCIA Timiș

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a fost vizitată de Regina Lochner, consul al Republicii Federale Germania la Timișoara. Oaspetele a avut o întâlnire de lucru cu președintele CCIAT Florica Chiriță, fiind discutate posibilitățile de a consolida relațiile de colaborare între cele două organizații. În debutul întrevederii, Președintele CCIAT a făcut o scurtă prezentare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consulul Germaniei la Timișoara a vizitat CCIA Timiș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un apel la 112 anunța în dupa masa zilei de luni o „bombă” la cel mai celebru complex comercial din zona centrală. Este vorba despre magazinul Bega. Zona vizată de posibilul atentat ar viza etajul doi al complexului comercial. Oamenii legii au sosit de urgență la fața locului, iar prima măsură este evacuarea întregii clădiri....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Panică în zona centrală a Timișoarei! Amenințare cu bombă la un celebru complex comercial/Update. Alarma a fost falsă
Dacă aleșii locali vor fi de acord marți, la ședința de plen ordinară, tarifele plătite pentru serviciul de sortare a deșeurilor reziduale și cele reciclabile ale orașului vor fi majorate. Acest serviciu este prestat de către societatea de termoficare Colterm. Majorarea aplicată ar urma să fie de 22,69 de lei pentru tona de deșeuri reciclabile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara mărește prețul plătit la stația de sortare a deșeurilor de la Colterm
La începutul acestei luni, comisarii Gărzii de mediu Timiș au descoperit în comuna Dudeștii Noi un teren de 3500 de metri, pe suprafața căruia au fost îngropate deșeuri amestecate, rezultate din demolări, constructii, deșeuri vegetale, plastice, deșeuri rezultate din dezmembrări, deșeuri menajere, deșeuri voluminoase. În acest caz s-a dispus deschiderea unei plângeri penale în vederea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Probleme de mediu la Dudeștii Noi. Garda de Mediu Timiș a descoperit o groapă cu deșeuri îngropate/FOTO
Universitatea de Vest Timișoara va organiza evenimentul „Career Days UVT 2022”, în 25 și 26 mai 2022. Studenții și absolvenții UVT se vor întâlni și vor dialoga despre sutele de oportunități oferite de partenerii UVT, companii multinaționale și antreprenori de succes din zona de vest. Evenimentul „Career Days UVT 2022” va fi organizat, între orele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc Career Days
Universitățile din România se confruntă cu cel mai scăzut grad de ocupare a posturilor de cadre didactice titulare. La Universitatea Politehnica Timișoara a avut loc o scădere de zece procente în ultimii ani pentru că din sistem au ieșit foarte mulți profesori. În prezent există specialiști care doresc să se angajeze în universități, însă procedura...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rectorul UPT cere măsuri de sprijin pentru angajarea de profesori noi: Procedura birocratică este stufoasă și greu de îndeplinit
Polițiștii locali au intervenit prin luarea măsurilor legale, în acest weekend, în urma mai multor sesizări referitoare la tulburarea liniștii publice prin ascultarea de muzică la intensitate ridicată, pe timp de noapte, procovând astfel deranjarea cetățenilor. Astfel, polițiștii locali au aplicat sancțiuni contravenționale atât în cazul unor persoane fizice, cât și în cazul unor societăți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cât costă deranjarea liniștii publice? Polițiștii locali au împărțit cu dărnicie amenzi
Colterm caută motorină euro diesel 5 și benzină fără plumb. Anunțul a fost publicat pe SEAP, iar valoarea înțelegerii este estimată la 2,6 milioane de lei. Combustibilul va fi livrat la sediul CET Sud, respectiv va fi disponibil la benzinării, pe baza cardurilor. Anunțul pentru achiziție carburanți vizează motorina euro diesel 5 livrată cu cisterna...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania de termoficare a Timișoarei caută furnizor de benzină și motorină în valoare de 2,6 milioane de lei
Top