Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (februarie 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

anteconbega a spus: (februarie 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul „Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

Halasz Milionaru a spus: (februarie 15th, 2018 at 08:18 )

Citez „sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

timisorean a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:35 )

„Las modestia la o parte”, „Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

leo di taio a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

£a€ Baro$$anu a spus: (februarie 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

NickyBobu a spus: (februarie 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

birlic a spus: (februarie 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

Mbombe Ion a spus: (februarie 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt „timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

blue a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

Alex a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Una dintre noile parcări construite la Timişoara în locul garajelor a fost prost realizată şi a inundat un bloc

Un timişorean acuză societatea SDM că a făcut lucrări de mântuială la una dintre parcările noi, mult lăudate de actualul primar. Ultimele ploi au inundat spaţiile unuia dintre blocurile aferente parcării, iar locatarii acuză că societatea respectivă nu a răspuns solicitărilor nici atunci când li s-a atras atenţia că soluţia constructivă este greşită. Acum li...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Una dintre noile parcări construite la Timişoara în locul garajelor a fost prost realizată şi a inundat un bloc
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Un alt boxer timişorean face pasul la profesionişti

În curând, Flavius Biea nu va mai fi singurul timişorean din ringul pugiliştilor profesionişti. Andrei Mihai, un tânăr talentat obişnuit cu podiumul campionatelor naţionale de amatori, vrea să-i calce pe urme, demarând pregătirea pentru mult-aşteptatul debut. La 19 ani, acesta are deja o experienţă competiţională bogată, însă este conştient că altfel vor sta lucrurile la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un alt boxer timişorean face pasul la profesionişti
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Iulius Town

Clădirea United Business Center 3 din ansamblul Iulius Town Timișoara a fost certificată LEED Platinum/FOTO

Clădirea de birouri clasa A a obținut punctaj maxim la categorii precum facilitarea transportului alternativ, performanță energetică și calitatea materialelor de construcție Acesta este primul imobil office din afara Bucureștiului care deține nivelul maxim LEED și cea de-a treia din România. Clădirea de birouri United Business Center 3 (UBC 3) din ansamblul mixt Iulius Town...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Clădirea United Business Center 3 din ansamblul Iulius Town Timișoara a fost certificată LEED Platinum/FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un timişorean acuză societatea SDM că a făcut lucrări de mântuială la una dintre parcările noi, mult lăudate de actualul primar. Ultimele ploi au inundat spaţiile unuia dintre blocurile aferente parcării, iar locatarii acuză că societatea respectivă nu a răspuns solicitărilor nici atunci când li s-a atras atenţia că soluţia constructivă este greşită. Acum li...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Una dintre noile parcări construite la Timişoara în locul garajelor a fost prost realizată şi a inundat un bloc
O nouă persoană reacţionează după modul în care se desfăşoară lucrurile în cadrul proiectului Timişoara Capital Culturală Europeană. Vorbim despre timişoreanul Ioan Holender, fost director al Operei din Viena, care a fost odată preşedinte onorific al Asociaţiei TM 2021, la care a renunţat de bunăvoie cu ani buni în urmă şi care acum spune despre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ioan Holender e supărat pe politicieni şi vede sloganul favorit al bănăţenilor înecat în Begheul împuţit
Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, prezent la Timişoara pentru a informa bănăţenii asupra realizărilor Guvernului Orban în domeniul infrastructurii, a fost nevoit să ofere presei şi o motivare legată de motivul demiterii fostului director al Aeroportului Internaţional Timişoara, Dan Idolu. Iar motivarea lansată a fost cel puţin… interesantă: la patru ani de la acordarea mandatului, Corpul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode anunţă motivul schimbării lui Dan Idolu de la conducerea Aeroportului Timişoara: A fost numit nelegal!
Comitetul Național pentru Situații de Urgență a stabilit noi criterii, pe timpul pandemiei de Covid-19, în ceea ce privește exceptarea de la carantină și izolare a persoanelor care vin din state ale Uniunii Europene. A fost stabilit drept criteriu pe baza căruia se face exceptarea de la măsurile de izolare și carantină aplicabile persoanelor care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noi criterii pentru ca persoanele care vin în România din țările UE să fie exceptate de la carantină și izolare
Poliţiştii rutieri din Timiș au aplicat peste 600 de amenzi şoferilor indisciplinaţi, în intervalul 29 iunie – 2 iulie. 377 dintre aceste amenzi au fost aplicate pentru nerespectarea limitelor legale de viteză. Au fost întocmite 11 dosare penale pentru infracţiuni rutiere şi aplicate 655 de sancţiuni contravenţionale, 377 dintre acestea fiind pentru nerespectarea limitelor legale de viteză impuse pe anumite...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timiș: aproape 400 de șoferi vitezomani au fost trași pe dreapta de polițiști și amendați
Până la noapte, la ora 2.00, Banatul este sub Cod Portocaliu. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) transmite că până la această oră va fi instabilitate atmosferică accentuată. Codul Portocaliu este valabil până la noapte, adică sâmbătă, 4 iulie, la ora 2.00. Codul Portocaliu a fost emis pentru Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei „În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cod Portocaliu în Banat: averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări puternice ale vântului
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a anunţat că îşi arată …disponibilitatea să realizeze un sens giratoriu la intersecţia dintre Drumul Boilor, o şosea care leagă periferia oraşului de o zonă rurală, şi Centura Sud, de ocolire a Timişoarei, un drum naţional, care asigură legătura dintre alte două drumuri europene, finanţată cu bani UE. Nicio problemă, Robu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centura Timişoarei şi Drumul Boilor se vor intersecta într-un sens giratoriu. Ministrul Transporturilor, pus în faţa unei situaţii existente/ FOTO
În ultimele 24 de ore, au fost infectate 420 de persoane cu coronavirus, la nivelul întregii ţări. În aceeaşi perioadă, au fost consemnate 21 de decese ale unor persoane infectate cu COVID-19. În judeţul Timiş n-a mai fost raportat niciun caz în ultimele 24 de ore. Până astăzi, 3 iulie, pe teritoriul României, au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Numărul de infectări cu COVID-19 rămâne ridicat: 420 de cazuri în ultimele 24 de ore. Zero cazuri în Timiş
În organizarea Universității de Vest din Timișoara și a Inspectoratului Școlar Județean Timiș, astăzi a avut loc festivitatea de premiere a excelenței celor 12 elevi din județul Timiș care au obținut rezultatul maxim la Bacalaureatul 2020, nota generală 10. Rectorul Marilen Pirtea i-a felicitat pe merituoșii elevi și le-a înmânat diplomele de excelență, alături de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cei 12 absolvenţi cu nota 10 ai Bacalaureatului din Timiş, premiaţi la Universitatea de Vest/FOTO
Top