Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (februarie 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

 
anteconbega a spus: (februarie 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul „Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

 
Halasz Milionaru a spus: (februarie 15th, 2018 at 08:18 )

Citez „sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

 
timisorean a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:35 )

„Las modestia la o parte”, „Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

 
leo di taio a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

 
£a€ Baro$$anu a spus: (februarie 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

 
NickyBobu a spus: (februarie 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

 
birlic a spus: (februarie 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

 
Mbombe Ion a spus: (februarie 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt „timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

 
blue a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

 
Alex a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Aeroportul International Timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

suciu

Matei Suciu despre alegerile din PSD Timiș: „Nu are rost să decalăm data alegerilor. Cei care au fost nemulțumiți, probabil că vor fi la fel și în continuare”

Matei Suciu, deputat PSD de Timiș, crede, totuși, că alegerile pentru șefia partidului din care face parte se vor ține în 1 martie 2019! Asta deși unii componenți ai organizației s-au dus la București să ceară amânarea scrutinului în care concurează pentru șefia partidului… președintele interimar Călin Dobra, totodată liderul Consiliului Județean Timiș Deputatul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Matei Suciu despre alegerile din PSD Timiș: „Nu are rost să decalăm data alegerilor. Cei care au fost nemulțumiți, probabil că vor fi la fel și în continuare”
MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Baschetbaliştii bănăţeni au meciuri de verificare cu alb-violeții din Kecskemet

Liga Națională de baschet masculin este întreruptă pentru partidele pe care nationala de seniori a României le va susține în această săptămână în precalificările la Campionatului European 2021. În acest timp, SCM Timișoara își va verifica nivelul din această perioadă în două partide-test cu prim-divizionara maghiară Kecskeméti TE-Duna Aszfalt. Jocurile vor avea loc la sala...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Baschetbaliştii bănăţeni au meciuri de verificare cu alb-violeții din Kecskemet
CCIAT

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Atracţie „dulce” în clădirea de birouri UBC 1 din ansamblul Openville: cofetăria Montecatini / FOTO

De curând, timişorenii iubitori de dulce pot savura delicioasele deserturi marca Montecatini într-o nouă locaţie, situată la parterul clădirii de birouri United Business Center 1 (UBC 1) din ansamblul mixt Openville. Cu un design plin de culoare, Montecatini îi îmbie pe pofticioși cu prăjituri, torturi, produse de patiserie, sandwich-uri şi salate proaspete făcute din ingrediente...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atracţie „dulce” în clădirea de birouri UBC 1 din ansamblul Openville: cofetăria Montecatini / FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Liga Națională de baschet masculin este întreruptă pentru partidele pe care nationala de seniori a României le va susține în această săptămână în precalificările la Campionatului European 2021. În acest timp, SCM Timișoara își va verifica nivelul din această perioadă în două partide-test cu prim-divizionara maghiară Kecskeméti TE-Duna Aszfalt. Jocurile vor avea loc la sala...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Baschetbaliştii bănăţeni au meciuri de verificare cu alb-violeții din Kecskemet
Bărbatul care la sfârșitul lunii trecute distrugea un autoturism, după ce a incendiat tomberoanele aflate în apropiere, a fost prins de polițiști. Este un om al străzii, care obișnuiește să facă astfel de gesturi, și care a recidivat ieri, în data de 20 februarie. Era în jurul orei 4.30, atunci când a incendiat niște pubele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bărbatul care a distrus o mașină dând foc tomberoanelor din apropiere, depistat la Timișoara după ce a recidivat
Matei Suciu, deputat PSD de Timiș, crede, totuși, că alegerile pentru șefia partidului din care face parte se vor ține în 1 martie 2019! Asta deși unii componenți ai organizației s-au dus la București să ceară amânarea scrutinului în care concurează pentru șefia partidului… președintele interimar Călin Dobra, totodată liderul Consiliului Județean Timiș Deputatul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Matei Suciu despre alegerile din PSD Timiș: „Nu are rost să decalăm data alegerilor. Cei care au fost nemulțumiți, probabil că vor fi la fel și în continuare”
Începe festivalul–concurs „Lada cu Zestre”. Județul Timiș aduce în atenția publicului tradițiile bănățene prin intermediul unui eveniment major care coagulează în jurul său peste 1500 de artiști și peste 50 de formații artistice care vor intra în competiție și anul acesta, așa cum au făcut-o și în precedenții. Centrul de Cultură și Artă al Județului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lada cu Zestre, la un nou început: peste 1500 de artiști și peste 50 de formații vor intra în competiție
Accident grav de circulație în vestul țării, pe drumul care face legătură între Arad și Oradea. Incidentul s-a petrecut în apropierea localității arădene Nădab. Un bărbat și-a pierdut viața, iar alte două persoane au fost rănite și preluate de ambulanțe pentru a fi transportate la spital. Trei autoturisme și un camion au fost implicate în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident groaznic în vestul țării, în care au fost implicate două mașini și un camion. Un bărbat a murit / FOTO
Panică pentru o familie din localitatea timișeană Tomnatic. Casa acestora a fost cuprinsă de flăcări azi-dimineață, în jurul orei 10.35. Incendiul s-a soldat cu două victime. Până la sosirea pompierilor, două persoane aflate la fața locului – un bărbat și o femeie – au încercat să stingă flăcările, însă au suferit arsuri la nivelul mâinilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu în localitatea timișeană Tomnatic. Două persoane au suferit arsuri grave la nivelul membrelor / FOTO
Alertă în Timișoara, după ce o tânără a dispărut fără urmă de aproape o săptămână. Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale efectuează cercetări pentru găsirea Andreei Diana Putinei, în vârstă de 19 ani. Oamenii legii au fost sesizați de abia ieri de dispariția tinerei. Andreea Diana Putinei a dispărut în data de 16 februarie, între orele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tânără din Timișoara, dispărută de aproape o săptămână. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Timișorenii care-și aruncă deșeuri pe domeniul public sau cei care-și abandonează resturile la colț de stradă – formându-se adevărate rampe clandestine de gunoi – sunt amendați de polițiștii locali. În ultimele zile au fost aplicate 12 sancțiuni unor persoane fizice care au abandonat deșeuri pe domeniul public. Unii dintre ei au depozitat saci de gunoaie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amenzi pentru timișorenii care își abandonează gunoiul pe domeniul public
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com