Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (februarie 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

 
anteconbega a spus: (februarie 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul „Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

 
Halasz Milionaru a spus: (februarie 15th, 2018 at 08:18 )

Citez „sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

 
timisorean a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:35 )

„Las modestia la o parte”, „Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

 
leo di taio a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

 
£a€ Baro$$anu a spus: (februarie 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

 
NickyBobu a spus: (februarie 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

 
birlic a spus: (februarie 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

 
Mbombe Ion a spus: (februarie 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt „timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

 
blue a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

 
Alex a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Cetățeni din zeci de localități din Timiș stau cu gunoiul în tomberoane la 35 de grade Celsius. Prefectul cere controale la firma responsabilă

Locuitori din zeci de localități din Timiș au rămas cu gunoiul în tomberoane, încă de anul trecut, după neînțelegerile dintre firma care colectează gunoiul și cea care administrează stațiile de transfer. Practic, firma care colectează gunoiul nu are unde să-l ducă, iar cetățenilor din aceste localități le „pute” gunoiul sub nas la o temperatură caniculară....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cetățeni din zeci de localități din Timiș stau cu gunoiul în tomberoane la 35 de grade Celsius. Prefectul cere controale la firma responsabilă
Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

Warriors, jucători selecţionaţi în echipa regiunii

Un club ce creşte într-un an, cât altele în 10! Warriors, jucători selecţionaţi în echipa regiunii

Warriors Timişoara, în scurta existenţă, a adus o medalie de aur naţională la Timişoara, dar şi multe de bronz. Însă principalul obiectiv al clubului este să îndrepte copiii spre acest sport magic, dar şi să propage valorile rugby-ului. Strădaniile antrenorilor aduc şi primele… selecţii.9 sportivi de la ACS Warriors Timişoara, născuţi în 2005, au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un club ce creşte într-un an, cât altele în 10! Warriors, jucători selecţionaţi în echipa regiunii

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Prima Shops

La Timişoara se va ridica un nou parc de retail, sub numele de Prima Shops

Timişoara va avea în anii viitori o nouă zonă modernă de shopping. Dezvoltatorul imobiliar Oasis Retail Development & Consulting va începe în 2020 construcţia unui nou parc de retail în Timişoara. Conform informaţiilor din piaţă, investiţia ar urma să fie de 15 milioane de euro. Noul centru va fi situat în zona de sud a oraşului,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timişoara se va ridica un nou parc de retail, sub numele de Prima Shops

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Lupta cu ambrozia continuă la Timișoara. Polițiștii locali au acordat amenzi proprietarilor care-și lasă terenurile în paragină, astfel că pe ele cresc, în voie, buruieni și ambrozie, care duce la alergii severe. Oamenii legii își continuă acțiunile pe timpul verii, pentru a-i determina pe proprietari să ia atitudine și să-și cosească buruienile dăunătoare. Alergia la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lupta cu ambrozia continuă la Timișoara. Zeci de amenzi au fost acordate de la începutul verii
În mai puțin de două zile, două grupuri de migranți care încearcau să treacă ilegal granița, au fost oprite la frontiera verde, între România și Ungaria. Într-unul dintre cazuri a fost vorba 12 persoane, observate în timp ce se deplasau pe câmp, prin vegetație. Numerosul grup a fost observat de oamenii legii Sectorului Poliţiei de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Puhoi de migranți la granița dintre România și Ungaria. Un grup format din somalezi și irakieni a fost prins azi-dimineață
Un șofer în vârstă de 60 de ani a trecut, azi după-amiază, prin sperietura vieții sale. Bărbatul se afla la volanul autoturismului său, atunci când a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat în afara părții carosabile. A scăpat, însă, cu răni ușoare, care nu i-au pus viața în pericol. Incidentul rutier s-a petrecut pe DJ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un bărbat s-a răsturnat cu autoturismul în afara șoselei, în Timiș, după ce a pierdut controlul volanului
Locuitori din zeci de localități din Timiș au rămas cu gunoiul în tomberoane, încă de anul trecut, după neînțelegerile dintre firma care colectează gunoiul și cea care administrează stațiile de transfer. Practic, firma care colectează gunoiul nu are unde să-l ducă, iar cetățenilor din aceste localități le „pute” gunoiul sub nas la o temperatură caniculară....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cetățeni din zeci de localități din Timiș stau cu gunoiul în tomberoane la 35 de grade Celsius. Prefectul cere controale la firma responsabilă
Deși mai puțin vizibilă față de alte probleme ale societății, violența în familie rămâne una dintre problemele cotidiene, iar cele mai multe victime suferă în tăcere. În doar 24 de ore, polițiștii au fost nevoiți să intervină în trei astfel de cazuri grave, pentru a-i proteja pe cei agresați, înainte de a se întâmpla ceva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Violență în familie: femeie bătută și amenințată cu maceta de soțul său, bărbat care și-a bătut concubina și pe fata acesteia
În centrul Timișoarei va fi construită o parcare supraetajată, pe locul fostului Comisariat Județean. Parcarea de pe strada Sf. Ioan nr. 1 funcționează și acum, pe terenul Consiliului Județean Timiș. Câte etaje va avea viitoarea construcție? Consilierii județeni vor afla prin intermediul unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ). Consilierii județeni din Timiș își vor exprima votul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PUZ pentru parcarea CJ Timiș din centrul orașului, pentru a se stabili regimul de înălțime și numărul de etaje
La câteva zile după ce au crezut că au dat lovitura, din tineri din Lugoj au fost prinși de polițiști. În urmă cu aproximativ o săptămână, cei doi au pătruns într-un magazin din municipiul de pe Timiș, de unde au furat mai multe bunuri, valoarea totală a pagubei ridicându-se la câteva mii de lei bune....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doi tineri care au năvălit într-un magazin din Lugoj, de unde au furat scule electrice și o schelă metalică, reținuți de polițiști
Warriors Timişoara, în scurta existenţă, a adus o medalie de aur naţională la Timişoara, dar şi multe de bronz. Însă principalul obiectiv al clubului este să îndrepte copiii spre acest sport magic, dar şi să propage valorile rugby-ului. Strădaniile antrenorilor aduc şi primele… selecţii.9 sportivi de la ACS Warriors Timişoara, născuţi în 2005, au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un club ce creşte într-un an, cât altele în 10! Warriors, jucători selecţionaţi în echipa regiunii
Municipalitatea timişoreană se pregăteşte să acceseze un nou credit, în valoare de peste 200 de milioane de lei, aceasta dacă în următoarea şedinţă de plen consilierii locali vor aproba contractarea acestuia. Cu ajutorul banilor, Primăria Timişoara nu îşi propune noi investiţii, ci refinanţarea creditelor deja existente. Îmbrăcată frumos sub denumirea de „optimizarea serviciului datoriei publice”,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara rostogoleşte datoriile avute cu ajutorul unui nou credit
Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com