Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (February 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

anteconbega a spus: (February 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul “Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

Halasz Milionaru a spus: (February 15th, 2018 at 08:18 )

Citez “sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

timisorean a spus: (February 15th, 2018 at 09:35 )

“Las modestia la o parte”, “Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

leo di taio a spus: (February 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

£a€ Baro$$anu a spus: (February 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

NickyBobu a spus: (February 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

birlic a spus: (February 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

Mbombe Ion a spus: (February 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt “timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

blue a spus: (February 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

Alex a spus: (February 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Fresh Kebab

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

Robu anunta alegeri in 12 organizatii locale. Un primar il contrazice: Nu s-a schimbat nimic

Președintele PNL Timiș, Nicolae Robu, anunță alegeri în 12 organizații locale, unele cu primari „rebeli”, altele cu rezultate slabe. Scrutinul ar trebui să aibă loc în două săptămâni, dar lucrurile nu par clare nici de această dată. Precedentul de la Sânnicolau Mare încă pare să atârne greu, deși Robu spune că „există deschidere către primari”.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Robu anunta alegeri in 12 organizatii locale. Un primar il contrazice: Nu s-a schimbat nimic
MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Banatul pe tava la Targul de Turism de la Bucuresti: pita cu untura, vin de Silagiu, cosuri de nuiele si cultura / FOTO

Cu pită cu untură, vin din dealurile Silagiului, un meșter popular care împletește coșuri de nuiele și multă culoare – așa s-a prezentat Timișul la Târgul de Turism al României, de la București. A fost pentru prima dată când consiliul județean și Primăria Timișoara, alături de alți parteneri, au mers împreună să promoveze Timișul.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Banatul pe tava la Targul de Turism de la Bucuresti: pita cu untura, vin de Silagiu, cosuri de nuiele si cultura / FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Primăria Timișoara se pregătește să ofere societății Horticultura monopol pe activitatea de dezinsecție și deratizare, pe următorii patru ani. Primul pas a fost făcut în ultimul plen, când a fost aprobată oportunitatea de delegare. Suma nu va fi de neglijat, dacă ținem cont că, în trei ani, PMT a plătit pentru servicii de acest gen peste 14 milioane de lei.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ne pregatim de inca un monopol. Horticultura va primi fara licitatie contractul de dezinsectie si deratizare
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top