Metrou de la aeroport spre Sag! Primaria Timisoara vrea studiu de prefezabilitate

Cum ar fi să avem o linie de metrou care pleacă de la aeroport și ajunge la ieșirea dinspre Șag? Este ultima idee a primarului Nicolae Robu, iar municipalitatea a prevăzut în bugetul pe 2018 bani pentru un studiu de prefezabilitate pe această temă.

Bugetul pe 2018 proaspăt afișat pe site-ul PMT prevede, la una dintre rubrici, suma de 145.000 de lei pentru un studiu de prefezabilitate pentru „sistem de transport în comun de tip metrou”. Ideea nu este nouă la Timișoara, dar nu are legătură cu vechile declarații legate de metrou. Nu se mai pune problema îngropării șinelor de cale ferată, iar CFR a decis că preferă dublarea liniei pe teritoriul Timișoarei, cu finanțare de la UE, și are deja un studiu de fezabilitate pe această temă. Studiul care va fi finanțat de la bugetul local se referă la un metrou de-adevăratelea! „Este vorba, în principiu, despre un metrou care să meargă de la aeroport până la ieșirea spre Șag, trecând prin câteva puncte cheie”, a spus, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu.

Tot metrou vrea să facă, la Cluj, și primarul Emil Boc. „Mulți spun că aceste planuri sunt futuriste, că sunt gogoși, că sunt poveşti. Nu va putea fi evitată această discuție. Clujul merge în această direcţie. Nu o facem noi, o va face altcineva. Nu avem resursele financiare să putem porni, dar facem studiile de prefezabilitate, fezabilitate, proiectare, după aceea se va trece la faza pregătirii schemei financiare pe 25, chiar 30 de ani”, afirma Boc, în toamna trecută. Nicolae Robu îi oferea sprijin, de la distanță, colegului său de partid. „Sunt convins că nu se va lăsa inhibat de corul cârtitorilor, care probabil că există și în Cluj, cum există și în Timișoara. Oricine înțelege că aceste orașe se dezvoltă într-un ritm alert și că nu pot să funcționeze cu infrastructura gândită în alte vremuri și alte condiții. Până când se va ajunge la aparate de zbor individuale, un fel de drone pentru mobilitatea persoanelor, nu avem ce face. Trebuie să asigurăm condiții pentru mobilitate cu mașina și, în paralel, să încurajăm cât putem folosirea altor mijloace de locomoție, biciclete și toate celelalte care au apărut acum, mai moderne”, declara edilul.

Primarul Nicolae Robu explică de ce are Timișoara nevoie de o astfel de investiție. „Trebuie să avem abordări vizionare. Mai devreme sau mai târziu, Timișoara va avea metrou! Multe orașe comparabile ca mărime au deja. Nu se știe niciodată ce oportunități de finanțare se pot ivi, dar se știe că nimeni nu-ți dă bani pentru un obiectiv dacă nu ai măcar un studiu de prefezabilitate”, spune acesta. Robu e împăcat cu ideea că nu se va întâmpla „pe vremea lui”, dar știe că va rămâne în istorie ca primarul care a avut această inițiativă. „Nu știu dacă eu voi fi Primarul care va construi metroul Timișoarei – cel mai probabil, nu –, dar cu certitudine voi fi Primarul care a lansat ideea și a pregătit terenul pentru ca el să fie construit. Meritul va fi al celui ce-l va construi, dar un merit va rămâne în istorie și pentru cel ce a avut curajul de a lansa ideea și asumarea de a se face hulit, luat în bășcălie, de oameni incapabili să gândească dincolo de ziua de mâine! Lumea este așa cum o vedem, pe de-o parte datorită vizionarilor, pe de altă parte datorită făptuitorilor. Eu mă străduiesc să fiu și – las modestia la o parte – sunt, deopotrivă, vizionar și făptuitor”, a mai precizat primarul Timișoarei.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (februarie 14th, 2018 at 23:35 )

pe mine ma intereseaza doar Poli. dar daca cu ACS Poli nu e in stare de nimic, atunci ce sa mai vorbim de metrou?

anteconbega a spus: (februarie 15th, 2018 at 07:49 )

De la Şag, pe râul Timiş, până la graniţa cu Serbia, se poate merge cu submarinul „Nautilus”. Rpbu, acest căpitan Nemo al Palmişoarei, că tot are el părul cănit ca un june indian din Sundanagar…

Halasz Milionaru a spus: (februarie 15th, 2018 at 08:18 )

Citez „sunt vizionar”! Lae e primul vizionar autodeclarat. Elon Musk , pazea !! Vine Lae pe turnanta si iti invadeaza planeta Marte cu metroul lui de vizionar

timisorean a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:35 )

„Las modestia la o parte”, „Vizionar și făptuitor”, Primarul cu P… Hmm. Simptomatic! Păcat de Timișoara. Merita mai mult!

leo di taio a spus: (februarie 15th, 2018 at 09:58 )

SE VA FACE METROU,DOAR DACA CONCESIONAM ORASUL PE 499 de aniLA NEMTI, JAPONEZI,
IN CEEA CE IL PRIVESTE PE MARELE VIZIONAR SI FAPTUITOR UN LUCRU E CLAR: BOALA EVOLUEAZA RAPID.Recomand tratament MEDICAL DE SPECIALITATE SI PENSIE DE BOALA.

£a€ Baro$$anu a spus: (februarie 15th, 2018 at 10:08 )

Buey fraeri si zdrenţe care nu mai comentaţi, buey voi nu aveţi capacitatea intelectuala ca sa intelegeti valuarea la ideile mele, hahalelrelor. Buey, odata o sa ma inervez asa de tare ca o sa va sparga Vasile mufa, Firea-ţ voi a naibii de bagabonţi.

NickyBobu a spus: (februarie 15th, 2018 at 11:57 )

Metrou din soarelui pana in parcul botanic la fantana cantatoare! Like si share daca va place, delete si block daca nu va place haterilor.

birlic a spus: (februarie 15th, 2018 at 15:30 )

imi place ideia si ar fi extraordinar sa terminam Metroul ,inainte sa se finalizeze statia de Metrou din Bucuresti inceputa acum aproape 30 de ani,doar suntem din Vest ,nu ?

Mbombe Ion a spus: (februarie 15th, 2018 at 16:41 )

Nu are cu cine! Cititi comentariile de mai sus si va lamuriti ca azi sunt „timisoreni” cu o gandire ramasa in urma cu 500 de ani!Exact asa ar fi reactionat cetatenii din Evul Mediu,daca un sef de al lor zicea ca vrea sa se faca metrou!Exista o singura speranta:toti astia sa fie doar dintr-un anume partid,atunci e explicabil!

blue a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:04 )

Marele Constructor ce o banala asfaltare de o zi o face in 2-3 luni si tot iese prost, vrea sa faca metrou …

Alex a spus: (februarie 15th, 2018 at 17:33 )

Domnule Robu, dai dovada de atata delasare in problemele stringente ale orasului, incat planurile astea de viitor te fac sa arati foarte ridicol.

Esti ca un elev de a 11-a, corigent la mate, care spune ca n-are timp de mate, ca invata pentru rezidentiat.

Fa ceva cu tiganii astia care-si bat joc de cladirile istorice. Ca-si bat joc si de tine, indirect.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

Un nou sondaj marca Robu. Votanţii habar nu au despre subiectul dezbătut

Apelând la un nou sondaj „promoţional”, primarul Nicolae Robu le cere cetăţenilor să se pronunţe asupra unui clasament despre care nici măcar el nu ştia prea multe. Timişoara a fost clasată într-un top, Innovation Cities Index, referitor la oraşele inovative. Edilul-şef găseşte motive tot mai ciudate pentru a face sondaje la care răspunsurile oferite, dintre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou sondaj marca Robu. Votanţii habar nu au despre subiectul dezbătut
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Noul preşedinte al PSD Timiş, Alfred Simonis, atac dur la guvernanţi

Proaspăt numit preşedinte „plin” al PSD Timiş, Alfred Simonis a lansat, în discursul său inaugural un atac extrem de dur la adresa actualului guvern liberal. El a anunţat că „este un gest de igienă națională să-l trimitem pe Orban acasă”. Guvernul liberal actual este unul incapabil, care încalcă regulile democratice, fiind condus de un prim-ministru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noul preşedinte al PSD Timiş, Alfred Simonis, atac dur la guvernanţi
CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

Ripi a adus în lot un bănățean care s-a remarcat în Bihor și a debutat în Liga 1 la CFR Cluj

Divizionara secundă Ripensia Timișoara s-a înțeles cu jucătorul Cosmin Sîrbu. Tânărul în vârstă de 23 de ani s-a născut la Moldova Nouă, pe 29 martie 1996 și a început să joace prima oară la Liberty Salonta, iar un an mai târziu debuta la Bihor Oradea în Liga a 2-a. În cariera sa a mai evoluat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ripi a adus în lot un bănățean care s-a remarcat în Bihor și a debutat în Liga 1 la CFR Cluj
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

carambol Sagului

Carambol pe Calea Şagului. Şase vehicule şi un autobuz implicate/FOTO

Un spectaculos accident de circulaţie a avut loc în această dimineaţă în Timişoara, pe Calea Şagului. Au fost implicate în carambolul rutier nu mai puţin de şase autoturisme şi un autobuz. În aceste vehicule se aflau 17 adulţi şi 13 copii. Din fercire, în pofida numărului mare de maşini şi persoane implicate, doar două persaone au fost rănite uşor, neavând însă probleme.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Carambol pe Calea Şagului. Şase vehicule şi un autobuz implicate/FOTO

Economic vezi arhiva Economic

Mai puţin de o treime din locuinţele din Timiş au asigurare obligatorie emisă

Timişenii sunt printre cei mai buni platnici în cazul asigurărilor obligatorii de locuinţe. Mai dornici să respecte legea au fost doar cei din zona Bucureşti şi din Braşov. În topul național al asigurărilor obligatorii împotriva dezastrelor naturale cele mai asigurate sunt municipiul București – 38,91% și Ilfov – 38,55%, urmate de judeţele Brașov  (34,8%), Timiș (29,4%)...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai puţin de o treime din locuinţele din Timiş au asigurare obligatorie emisă

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Proaspăt numit preşedinte „plin” al PSD Timiş, Alfred Simonis a lansat, în discursul său inaugural un atac extrem de dur la adresa actualului guvern liberal. El a anunţat că „este un gest de igienă națională să-l trimitem pe Orban acasă”. Guvernul liberal actual este unul incapabil, care încalcă regulile democratice, fiind condus de un prim-ministru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noul preşedinte al PSD Timiş, Alfred Simonis, atac dur la guvernanţi
Apelând la un nou sondaj „promoţional”, primarul Nicolae Robu le cere cetăţenilor să se pronunţe asupra unui clasament despre care nici măcar el nu ştia prea multe. Timişoara a fost clasată într-un top, Innovation Cities Index, referitor la oraşele inovative. Edilul-şef găseşte motive tot mai ciudate pentru a face sondaje la care răspunsurile oferite, dintre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou sondaj marca Robu. Votanţii habar nu au despre subiectul dezbătut
Timişenii sunt printre cei mai buni platnici în cazul asigurărilor obligatorii de locuinţe. Mai dornici să respecte legea au fost doar cei din zona Bucureşti şi din Braşov. În topul național al asigurărilor obligatorii împotriva dezastrelor naturale cele mai asigurate sunt municipiul București – 38,91% și Ilfov – 38,55%, urmate de judeţele Brașov  (34,8%), Timiș (29,4%)...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai puţin de o treime din locuinţele din Timiş au asigurare obligatorie emisă
Un spectaculos accident de circulaţie a avut loc în această dimineaţă în Timişoara, pe Calea Şagului. Au fost implicate în carambolul rutier nu mai puţin de şase autoturisme şi un autobuz. În aceste vehicule se aflau 17 adulţi şi 13 copii. Din fercire, în pofida numărului mare de maşini şi persoane implicate, doar două persaone au fost rănite uşor, neavând însă probleme.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Carambol pe Calea Şagului. Şase vehicule şi un autobuz implicate/FOTO
  Se strâng haine și alimente pentru oamenii străzii, la Timișoara, într-o acțiune organizată de ASCOR – Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români – din urbea de pe Bega. „O haină pentru viață” se numește acțiunea studenților ortodocși din Timișoara. La Timișoara se strâng alimente neperisabile și haine între 26 ianuarie și 2 februarie. Studenții de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Donați haine groase și alimente pentru oamenii străzii din Timișoara!
Ministerul Sănătății a primit alerte de posibilă infectare cu coronavirus în Timișoara și în alte orașe. Acestea au fost infirmate. De asemenea, reprezentanții ministerului transmit că în cazul instrumentiștilor Filarmonicii Banatul din Timișoara, care s-au întors recent dintr-un turneu în China, nu există suspiciuni de pneumonie cu noul coronavirus până în acest moment.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministerul Sănătății infirmă alertele de posibilă infectare cu gripa din China în Timișoara, Cluj, Constanța și București
Săptămânal apare alături de foştii săi colegi politici, îşi arată sprijinul pentru PSD, dar Sorin Grindeanu nu semnează încă adeziunea pentru revenirea oficială în cadrul formaţiunii. Nu a făcut-o nici duminică, atunci când în cadrul conferinţei judeţene a PSD Timiş a primit un astfel de formular de la proaspăt numitul preşedinte, Alfred Simonis, da nu a semnat hârtia.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Grindeanu îşi amână din nou intrarea oficială în Partidul Social Democrat
Top