Prefectul Eva Andreaș și șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Banat s-au alăturat miercuri inițiativei consulilor din Timișoara și au donat sânge. La Centrul de Transfuzie Sanguină, rezervele de sânge sunt minime, cererea fiind la fel de mare ca în lunile mai și iunie, în condițiile unui număr de donatori în scădere.

Au venit să doneze consulii Spaniei, Olandei, Italiei, Serbiei, Macedoniei, Germaniei și Peru, dar și reprezentantul Institutului Francez, alături de prefectul Eva Andreaș și șeful ISU Banat, Lucian Mihoc. „Trebuie să dăm un exemplu ca populația să conștientizeze că este nevoie de sânge. În perioada verii sunt foarte multe accidente rutiere soldate cu victime, iar județul nostru este pe locul doi la nivel național în nefericitul top al accidentelor grave. Cu toții avem cunoștințe, rude, care au trecut prin situații dificile și s-au confruntat cu lipsa de sânge. La nivelul județului Timiș, procentul de donatori este undeva la 5%, ne-am dori să crească acest procent până undeva în jur de 50 la sută”, spune Eva Andreaș. Sunteți așteptați și voi la Centrul de Transfuzii din Timișoara, care se află pe strada Martir Marius Ciopec, nr. 1, lângă Spitalul Județean, și este deschis de luni până vineri, de la ora 8 la 13. Numărul donatorilor de sânge din România este în scădere accentuată pe durata verii. Oricum, nici în restul anului, românii nu se înghesuie să facă acest gest benevol, în sprijinul semenilor lor.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4007″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]










































Comentarii prin facebook